پایان نامه قراردادهای بین المللی

دانلود پایان نامه

پالایش (و یا شیرین سازی) به دلایل فنی و عملیاتی، در یک کشور دیگر(مثلا عمان یا یمن)انجام می شود. در چنین حالات نادری، در تعیین کشور منشاء نفت و گاز ، می بایست دقت بیشتری نمود و بررسی نمود که کدام کشور موثرترین و حیاتی ترین نقش را در تولید و استاندارد سازی اولیه نفت و گاز ایفا نموده است. هرچند که کشور محل استخراج، همواره گزینه ارجح برای این حالات است.
گفتار5- اقامتگاه متعاملین
در قراردادهای بین المللی الکرونیکی نفت و گاز، نقش و ماهیت وجودی فروشنده بسیار ناچیز و کمرنگ است و سامانه معامله گر با در اختیار قرار گرفتن شرایط معاملاتی نفت و گاز، جانشین فروشنده شده و با خریدار معامله می کند. در این حالات، به نوعی می توان سامنه معامله گر را ماهیتا، در نقش فروشنده تلقی نمود چرا که فروشنده واقعی با اعلام قیمت مورد نظر خود و محدوده نوسان قیمت قابل قبول ، به سامانه معامله گر ، از مسیر انجام معامله کنار رفته و رایانه مرکزی ، با خریداران مذاکرات را انجام داده و معامله نهایی را تایید می نماید. لذا در مورد اقامتگاه متعاملین، اقامتگاه فروشنده واقعی، تأثیر چندانی بر معامله ندارد. در مورد خریداران وضعیت متفاوتی حاکم است. خریداران یا مصرف کننده نهایی هستند که بطور مستقیم وارد بازار شده و مورد نیاز خود را خرید می نمایند که البته این مورد کمتر اتفاق می افتد. در اغلب اوقات خریداران نفت و گاز، در بورسهای نفت و انرژی، واسطه ها و دلالهایی هستند که بواسطه سرمایه و توان مالی شرکت خود وارد این بازارها می شوند و از این بازارها به عنوان بزارهایی برای سرمایه گذاری و سوداگری استفاده می نمایند. این واسطه ها با خرید قراردادهای الکترونیکی آتی نفت و گاز به قیمت پایه و به سررسید چند ماهه، به انتظار نوسانات قیمت در بازار می نشینند و نزدیک به تاریخ سررسید قرارداد و تحویل فیزیکی نفت و گاز، آنرا با قیمت بالاتر مجددا در بورس به فروش می رسانند و از این طریق کسب درآمد و سوداگری می نمایند. در این حالات برای تعیین اقامتگاه قانونی خریداران، می بایست به اظهارات نامبردگان در مراحل ثبت نام در سامانه معامله گر مراجعه نمود و با تفکیک خریداران نهایی از خریداران واسطه ای ، اقامتگاه قانونی خریدار را تعیین نمود.
گفتار6- تابعیت متعاملین
مطابق مطالب گفته شده در مورد اقامتگاه متعاملین، تابعیت فروشنده و خریدار می بایست با در نظر گرفتن این مورد تعیین شود که فروشنده یا خریدار مستقلا برای خود و مصرف خود معامله می نماید یا اینکه بطور واسطه ای و بخاطر سوداگری وارد معامله شده و قصد مصرف نهایی نفت یا گاز معامله شده را ندارد. اشخاص حقیقی، مطابق قواعد حقوق بین المللی خصوصی ، تابع دولت متبوعشان است و افراد حقیقی تابعیت دولتی را دارند که برای آنها گذرنامه (passport)صادر نموده است. البته تشخیص دولت متبوع در مورد افراد چندتابعیتی دارای پیچیدگیهای خاص خودش است و در این حالات با بررسی اوضاع و احوال زندگی روزمره و فعالیتهای اجتماعی و سیاسی فرد، تابعیت موثر از بین دو یا چند تابعیت برای فرد احراز می شود.
در مورد اشخاص حقوقی چندین حالت متفاوت برای تشخیص تابعیت اشخاص حقوقی در حقوق بین الملل خصوصی وجود دارد. مکام ثبت شرکت، مکان دفتر مرکزی شرکت، مکان تجاری شرکت(که به معنی مکانی است که بیشترین و مهمترین امور تجاری شخص حقوقی در آنجا انجام میشود)تابعیت مالکین(سهامداران)شرکت و یا تابعیت هیئت مدیره شرکت از جمله گزینه های مطرح برای تابعیت شرکتهای حقوقی است که البته از بین آنها ، مکان ثبت شرکت، بیشتر مورد استناد قرار گرفته است.
گفتار 7 – مرکز تجارت متعاملین
مرکز تجارت ، بنابر تعریف به مکانی گفته می شود که شخص در آن مکان ، امور تجاری خود را انجام می دهد. مثلا یک شرکت تولید کننده در کشور کانادا به ثبت رسیده است ولی دارای یکسری کارخانجات تولیدی در کشور چین است. لذا مرکز تجارت این شرکت کانادایی کشور چی است. و یا مثلا یک شرکت چند ملیتی ، دارای یکسری قرادادهای سرمایه گذاری دراز مدت نفتی در کشور عربستان است. اذا مرکز تجارت این شرکت چند ملیتی، کشور عربستان محسوب می شود.
مرکز تجارت افراد حقیقی، معمولا همان مکان دفتر تجاری آنها است که در زمان ثبت نام به سامانه معامله گر معرفی می نمایند. ولی در مورد اشخاص حقوقی، می بایست این نکته در نظر گرفته شود که شرکت معامله گر، یک شرکت مستقل است یا اینکه در زنجیره شرکتهای چندملیتی ، شرکت اصلی، (مادر) است یا اینکه تابعه و فرعی (دختر) نامیده میشود. بی شک، در حالتیکه شرکت معامله گر در بورس نفت، شرکت فرعی (دختر) باشد، باید علاوه بر مرکز تجارت خودش، مرکز تجارت شرکت اصلی(مادر) نیز مورد بررسی قرار بگیرد.
گفتار 8 – مقر اصلی سامانه رایانه ای معامله گر
سامانه های رایانه ای معامله گر در بورساهای نفت و گاز، از محیط اینترنت برای ارتباطات بین خود و مشتریان استفاده می کنند. لذا معامله گران از سراسر دنیا بطور یکسان به امکانات این سامانه ها دسترسی دارند و یا سهولت هرچه تمام تر به معامله در این سامانه ها می پردازند. و این نکته شاید اصلی ترین دلیل مقبولیت و اشاعه گسترده این نوع معامله در سراسر دنیا بوده است. مثلا سامانه بورس انرژی ICE که در انگلیس واقع است، همان امکانات و تسهیلاتی را برای یک شهروند انگلیسی در شهر لندن فراهم می نماید که برای یک شهروند آفریقای جنوبی در ژوهانسبورگ که به معامله با این سامانه پرداخته است. لیکن برای
ایجاد تسهیلات معاملاتی برای مشتریان از جمله رد و بدل نمودن اسناد خرید و وجوه معاملاتی، سامانه های معامله گر معمولا دارای دفاتر و شعبات فرعی در مراکز مهم تجاری دنیا هستند بطور مثال سامانه ICEدارای دفاتر نیویورک ،شیکاگو، سنگاپور میباشد.
علیرغم اینکه قرارداد بین المللی الکترونیکی نفت و گاز در دفتر اصلی یا دفتر فرعی سامانه معامله گر ،معامله شده است ،مقر اصلی سامانه معامله گر یعنی همان که سخت افزار سامانه بطو رفیزیکی در آنجا مستقراست ،میتواند از عوامل ارتباط برای تعیین قانون حالکم براین نوع از قراردادهای الکترونیکی باشد
گفتار 9- مقر دادگاه یادیوان داوری توفق شده برای حل و فصل اختلافات قراردادی
درقراردادهای تجاری،معمولا طی شرط داوری 152 نحوه تقسیم قرارداد و حل و فصل حقوقی اختلافات فی مابین تعیین میگردد درقراردادهای بین المللی الکترونیکی نفت وگاز ،این مهم معمولا انجام میشود و دیوان داوری مشخصی برای حل و فصل اختلافات تجاری متعاملین تعیین میگرددالبته لازم به ذکر است که تعیین دیوان داوری در متن قرارداد ،الزاما نباید به معنی تعیین قانون حاکم برقرارداد نیز تلقی گردد و دیوان داوری تعیین شده ،میبایست پس از احراز صلاحیت رسیدگی به موضوع تعینن قانون بانظام حقوقی حاکم بر قرارداد بپردازد .مقر دادگاه یا دیوان داوری رسیدگی کننده به حل وفصل اختلافات قرارداد ،مکان استقرار دادگاه یادیوان یا مرکز داوری است که درقرارداد انتخاب شده است مثلا درمتن قرارداد چنانچه مرکزی بین المللی حل و فصل دعاوی سرمایه گذاری (اکسید )به عنوان مرجع حل و فصل دعاوی انتخاب شده باشد مقراصلی این دیوان که درو اشنگتن واقع است مورد توجه بوده لذا کشور امریکا به عنوان یکی از کشورهای مرتبط با قرارداد تلقی میگردد لازم به ذکر است قانون حاکم بر داوری به مواردقانون حاکم بر آئین نامه داوری ،قانون حاکم بر ماهیت اختلاف و قانون حاکم بر شناسائی و اجراء رای داوری تفکیک میشود.153
گفتار 10- محل تحویل (تسلیم)نفت و گاز به خریدار
این مورد که در قسمت محل اجرای عقد نیز توضیح دادشد ،به دوحالت قابل تفکیک است حالتی که نفت و گاز بطور محموله ای از طریق پایانه های دخیره سازی نفت و گاز به خریدار یا متصدی حمل وی تحویل میشود .دراین حالت ،مکان پایانه دخیره سازی نفت و گاز ،محل تحویل کالا به خریدار و محل انتقال مسئولیت قانونی از فروشنده به خریدار است .این مورد (انتقال مسئولیت )درحالتهایی که خسارت سنگین زیست محیطی ناشی ازنشت نفت خام دریا رخ میدهد بسیار حساس است و بار مالی سنگینی ببار دارد.
درحالتی که نفت و گاز با خط لوله به خریدار تحویل میشود معمولااین تحویل در سرحد قلمرو حاکمیتی خریدار و درنقاط مرزی کشور خریدار تحویل آن می شود لذا محل تحویل نفت و گاز ،همان کشورخریدار نهایی و مصرف کننده نهایی نفت و گاز میباشد.

دانلود پایان نامه
برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

درحالتهای ترکیبی که قسمتی از انتقال نفت و گاز ازطریق خط لوله و قسمتی توسط کشتی انجام میشود میبایست بررسی شود که خریدار در کدام مرحله کالا را تحویل میگیرد و انتقال مسئولیت از فروشنده به خریدار رخ میدهد .اگر این تحویل در مرز کشور خریدار انجام میشود،پس کشور خریدار محل تحویل وتسلیم نفت و گاز است.ولی اگردر یکی از مراحل واسطه ای و میانی انتقال ،این انتقال مسئولیت رخ میدهد ،محل شروع آن مرحله ،مکان تحویل و تسلیم نفت و گاز است .مثلا دریک انتقال ترکیبی ،نفت از طریق خط لوله ترکمنستان به جمهوری اسلامی ایران در شمال کشور تحویل شده است و جمهوری اسلامی ایران به همان مقدار نفت خام دربندر خارک به کشتی نفت کش خریدار جینی، نفت تحویل میدهد لذا محل تحویل نفت به خریدار ،بندرخارک بوده و کشور جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای مرتبط با این قرارداد فروش نفت تلقی میگردد.

گفتار 11- کشور پرچم برای کشتی حمل نفت و گاز
مطابق کنوانسیون حقوق دریاها (1998)میبایست در یک کشور به ثبت برسند .به این کشور،کشور پرچم154 کشتی میگویند .کشتی ها موظفند درکلیه مراحل سفردریایی ،پرچم رسمی کشور پرچم را برفراز کشتی به اهتراز آورندکشتی های بدون پرچم به منزله کشتی های بدون هویت تلقی شده و پهلوگیری و تصرف آنها بالامانع است کشتی ،خدمه وکلیه محموله های آن در آبهای آزاد ،تحت حاکمیت کشورپرچم قراردارند .شناورهای نظامی از این قواعد مسنثنی هستندلیکن کلیه شناورهای تفریحی ، شخصی ، وتجاری مشمول این قواعد میباشند.

کشتی های نفت کش نیز مشمول این قواعد میباشند و میبایست دریک کشور به ثبت برسند .
خدمه ونفت درون نفت کش ،طی انتقال تامقصد،تحت حاکمیت کشور پرچم قراردارند لذا کشور پرچم یکی از کشورهای مرتبط با قرارداد فروش نفت وگاز محسوب میشود.
گفتار 12- کشور صاحب بیشترین سهم درمسیر خط لوله های انتقال نفت و گاز
خطوط لوله های نفت وگاز ،اغلب برای فروش گاز طبیعی استفاده میشوند این خطوط لوله ، دارای مشخصات فیزیکی استاندارد میباشند که کوچکترین جزئیات فنی و عملیاتی آنها (مخصوصا عملیات جوش قطعات لوله با یکدیگر )کاملا تعریف شده ومشخص میباشدو بازرسی های ویژه برای صحت انجام عملیات جوش و کارگزاری خط لوله در زیر زمین انجام میشود خطوط انتقال گاز طبیعی از خطوط انتقال نفت خام حساستر میباشند چراکه خطوط انتقال گاز طبیعی معمولا خطوط فشار قوی هستند و فشار درون لوله انتقال گاز چند ده برابر فشار خطوط انتقال نفت میباشد.بعلت افت فشار درون لوله ها ،برای مسافت های معین خطوط انتقال ،یک ایستگاه تقویت فشارو جود دارد تا فشار دورن خط لوله انتقال رادریک محدوده ثابت حفظ نماید و عملیات انتقال نفت یا گاز موقت نگردد.خطوط لوله مورد استفاده برای انتقال نفت و گاز ،ممکن است متعلق به خریدار یا فروشنده ویایک کشور ثالث باشد دربرخی مناطق ،مثل اتحادیه اروپا که چندین کشور کوچک دریک محدوده جغرافیایی قراردارند ،شرکتهای خصوصی با خرید زمین درکشورهای مختلف و ایجاد خط لوله انتقال ،درسراسر منطقه ،یک شبکه استیجاری خطوط لوله انتقال نفت و گاز را فراهم نموده اند تاانتقال نفت و گاز در سراسر منطقه با هزینه و مشکلات کمتر و درا سرع انجام شود شرکت TTF هلند یک نمونه از این شرکتها میباشد .تابعیت این شرکتها انتقال نفت و گاز ،از عوامل ارتباط باقرارد تلقی میشود .
درحالاتی که خط لوله انتقال از درون قلمرو سرزمینی چندکشور ثالث عبور مینماید تابه خریدار و مصرف کننده نهایی برسد طول خط لوله که درقلمرو هرکشور بطورآشکار ،طول خط لوله بیشتری از درون سرزمینش عبورنموده باشد ،آن کشور از عوامل ارتباط با قرارداد نفت و گازاست .مثلا برای خط لوله انتقال گاز طبیعی ایران به هند خط صلح قسمت عمده خط لوله ازدرون سرزمین کشور پاکستان عبو رمینماید لذا کشور پاکستان ازجمله کشورهای است که درکلیه مراحل مذاکره برای عقد این قرارداد حضور داشته و نظراتش تاثیر بر این قرارداشته است .
گفتار 13-کشور موثر انتقال معاوضه ای (سو آپ )نفت و گاز
انتقال معاوضه ای ،همانطور که قبلا هم اشاره شد به حالتی از انتقال نفت و گاز میگویند که یک کشور ثالث نقت وگاز را در مرزهای کشورخود از فروشنده تحویل بگیرد و در سمت دیگر مرز کشورش ،همان مقدار نفت وگاز را باهمان شرایط ،به خریدار تحویل دهد لذا کشوری که قرارداد حمل به عنوان کشور معاوضه گر عمل میکند ،ازجمله کشورهای مرتبط با قرارداد تلقی میگیردمثلا برای قرارداد فروش نفت ترکمنستان به چین ،اگر جمهوری اسلامی ایران به عنوان معاوضه گر عمل نماید و نفت ترکمنستان را درشمال کشور تحویل بگیرد و درخلیج همیشه فارس به همان میزان نفت به چین تحویل دهد ،پس کشور ایران از جمله کشورهای مرتبط با این قرارداد فروش نفت بین ترکمنستان و چین است.
گفتار 14-کشور محل بارگیری و پایانه ذخیره سازی نفت و گاز
درقراردادهای بین المللی الکترونیکی نفت و گاز که بصورت تانکری (batch)معامله میشوند ،محل بارگیری محموله حائز اهمیت است چراکه دراین مکان است که محموله به خریدار یا متصدی حمل وی تحویل میشود و عملا معامله به پایان میرسد وانتقال مسئولیت و مالکیت محموله از فروشنده به خریدار انجام میشود.
همانگونه که قبلا نیز اشاره شد برای نفت خام و معاینات نفتی همچون LPG155 پایانه هایی برای ذخیره سازی و تسهیل در امور معاملاتی تاسیس میشود و فروشندگان نفت ،متناسب با بازار فروش خود،یک تعداد منابع از این پایانه رادراختیار میگیرند و پس از معامله وتبادل و جه ، نفت ازاین پایانه ها تحویل به خریدار ویامتصدی حمل وی میشود.

لذا دراین مورد دوحالت قابل تفکیک است.نخست اینکه ممکن است نفت در پایانه های نفتی کشور تولید کننده ،تحویل نقتکش شود.که دراین حالت کشور تولیدکننده نفت ،کشور محل بارگیری است .مثال این حالت ،بطور روزانه در پایانه های نفتی جمهوری اسلامی ایران همچون خارک یالاوان درخلیج فارس انجام میشود وطی آن ،نفت تولید ی ایران به نفتکش های خریدار تحویل میشود.
ذکر این نکته ضروری است که دراین حالات ،الزاما کشور تولیدکننده ،کشور فروشنده در قرارداد نیزهست چراکه ممکن است کشو رتولید کننده ،نفت خود را قبلا به کشور یا شرکت ثالثی فروخته شده باشدو آن کشور یا شرکت خریدار نیز مجداد محموله رافروخته است و اکنون کشور تولید کننده ،محموله رابه یک خریدارثالث تحویل میدهد .مثلا یک شرکت اماراتی یک محموله نفتی ایران را خریداری نموده است و آنرا مجددا به یک پالایشگاه چینی فروخته است و اینک بندر خارک ،جمهوری اسلامی ایران ،نفت رابه نفتکش متصدی حمل پالایشگاه چینی ،تحویل میدهد.لذا کشور ایران ،درقرارداد نفتی بین شرکت اماراتی و پالایشگاه چینی تحویل میدهد .لذا کشورا یران،درقرارداد نفتی بین شرکت اماراتی و پالایشگاه چینی یکی از کشورهای مرتبط محسوب میشود چراکه در قلمرو تحت حاکمیت ایران، محموله نفتی تبادل شده است .
حالت دوم ،حالتی است که نفت ، از پایانه های متمرکز ذخیره سازی ،به خریدار تحویل میشود.دراین حالات کشور محل استقرارپایانه ،کشور محل تبادل محموله محسوب شده ویکی از عوامل ارتباط با قرارداد نفتی تلقی میگردد.
گفتار 15 –تابعیت متصدی حمل نفت وگاز
دراجرای قراردادهای بین المللی نفت و گاز ،متصدیان حمل ازجایگاه ویژه ای برخوردارند.متصدیان حمل چه درفروش تانکری و چه درفروش خط لوله ای ،نقش موثری ایفا

این نوشته در پایان نامه ها و مقالات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *