پایان نامه طراحی مبدل های حرارتی صفحه ای و فرآیند تولید آنها

دانلود پایان نامه

چکیده

مبدلهای حرارتی صفحه ای تجهیزات بسیار مهمی هستند که به صورت گسترده در فرایندهای حرارتی ، حرارت و برق ، تهویه مطبوع و تبرید ، بازیافت حرارت ، صنایع تولیدی و حمل و نقل استفاده می شوند . تحقیقات مداوم برای دستیابی به راندمان بیشتر و قیمت کمتر نهایتاً منجر به توسعه و تکمیل چندین نوع مبدل حرارتی غیر از مبدل پوسته و لوله (که متداول است) گردید.

یکی از موفق ترین مبدل های حرارتی عبارت است از مبدل حرارتی صفحه ای با واشر سرتاسری که اولین بار در 1930 عرضه گردید تا بتواند جوابگوی نیازهای بهداشتی صنایع شیر باشد.

این پایان نامه به مبدلهای حرارتی صفحه ای ( PHE ) می پردازد که یکی از مشهورترین انواع مبدل ها در صنعت هستند . هدف کلی این پایان نامه تشریح جامع این نوع از مبدلها اعم از فرایند طراحی و تولید و مزایا و معایب آنهاست .

فصل 1

ساختمان و عملکرد مبدلهای صفحه ای

1-1 مقدمه

فرایند تبادل حرارتی میان دو یا چند سیال با دماهای مختلف در اغلب فرایندهای صنعتی، تجاری و خانگی اتفاق می افتد و معمولا برای این کار از مبدل های حرارتی استفاده می شود. طیف وسیعی از مبدل های حرارتی با شکل، اندازه، نحوه انتقال حرارت و ویژگی های متفاوت دیگر استفاده می‌شوند که در فرایندهای مختلف، صنایع نفت، نیروگاه ها، حمل و نقل، تهویه، تبرید، و صنایع بیومیدیکال و سرمازای کریوژنیک و غیره مورد بهره برداری قرار می گیرند. مبدل ها را می توان براساس نحوه تماس (مستقیم و غیرمستقیم) دسته بندی کرد. در گذشته گرمای انتقال یافته از طریق سیالات با تماس مستقیم انجام می شد و دیواره سیالات را از هم جدا نمی کرد. در این شیوه به علت فقدان دیواره میان سیالات، دماهای اپروچ یا تقریب دقیق تری به دست می آید و انتقال حرارت غالبا همراه با انتقال جرم نیز می باشد. برج خنک کن نمونه ای از یک مبدل حرارتی از نوع تماس مستقیم است. در مبدل های حرارتی که از تماس غیرمستقیم یا ترانسمورال استفاده می کنند، یک دیواره (به شکل ورق، لوله یا در مواردی به صورت دیگر اشکال غیر دایره ای جریان سیالات داغ و سرد را از هم جدا می کنند و تبادل حرارت میان آن ها از طریق این سطح اتفاق می افتد. مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله و صفحه ای (یا صفحه و قاب) نمونه هایی از مبدل های تماس غیرمستقیم هستند؛ سیستم بازیاب حرارت گردان نیز نمونه ای از مبدل تماس غیرمستقیم است که در آن گرما به شیوه انتقالی مبادله می شود. مبدل ها را می توان براساس ویژگی های ساختاری آن‌ها، وضعیت های انتقال حرارت و مشخصه های کارکرد حرارتی طبقه بندی کرد.

شدت رقابت در بازارهای جهانی و نیاز روز افزون به صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش اثرات زیست محیطی فرایندها سبب شده است که مصرف کنندگان به سمت استفاده از مبدل های با کارایی بالا متمایل شوند. با وجودی که هنوز به وفور از مدل های حرارتی پوسته و لوله در صنایع مختلف استفاده می شود و کارایی آن ها را می توان با استفاده از وسایل تقویتی در آن ها بسیار بالا برد ، اما به نظر می رسد که این مبدل ها از نظر نسبت قطرها و مساحت سطح هیدرولیک به حجم بسیار بزرگ هستند. آگاهی مهندسین از این مشکل سبب توسعه انواع مبدل‌های مختلف دیگر شده است که کارایی بالایی دارند و بسیار جمع و جورترند . یک مبدل حرارتی کم حجم یا جمع و جور مبدلی است که چگالی مساحت سطح انتقال آن در حداقل یکی از طرف های سیال بیش تر از 700 m2/m3 باشد .این مبدل ها نه تنها جای کوچکتری اشغال می کنند بلکه ویژگی های ساختاری آن ها به گونه ای است که کارایی هیدرولیکی – حرارتی بهتری ایجاد می کنند و بازدهی انرژی آن ها بیش تر و هزینه های بهره‌برداری از آن ها، هزینه های سرمایه ای و مواد در آن ها کمتر است.

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

این نوشته در مقالات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *