پایان نامه رابطه مثبت مزیّت رقابتی و عملکرد بازار شرکت¬های تولیدی استان گیلان

مقدمه

در دنیای رقابتی امروز، سازمان ها در هر محیطی که فعالیت می نمایند، دایماً نیازمند بهبود عملکرد بوده و باید تمام تلاش خود را در جهت دست یابی به تعالی عملکرد به کار گیرند، لذا اهمیت پرداختن به عملکرد سازمانی از سوی مدیران به عنوان یک وظیفه اساسی مطرح است. در رابطه با ارزیابی عملکرد مباحث زیادی مطرح می شود. نقل و قول معروفی از لرد کوپن[۱] است که بیان می کند : وقتی که شما به توانید آن چه را که درباره اش صحبت می کنید مورد سنجش قرار دهید و آن را با اعداد و ارقام بیان کنید در واقع   می توانید ادعا کنید که چیزی در مورد آن می دانید ، اما وقتی نتوانید آن را بسنجید و زمانی که نتوانید آن را با اعداد و ارقام بیان کنید دانش و آگاهی شما نسبت به آن  موضوع بسیار ناچیز و ناراضی  کننده است. یا جمله معروفی است که بیان می کند آن چه را که نتوانید اندازه گیری کنید نمی توانید کنترل کنید و آن چه را که نتوانید کنترل کنید نمی توانید مدیریت کنید و در واقع  آنچه را که نتوان مدیریت کرد نمی توان  بهبود بخشید. این جملات اهمیت ارزیابی را بیان می کند و در واقع  اندازه گیری عملکرد را زیربنایی برای انجام عملیات بهبود و توسعه بیان می کند. زمانی که مدیران از عملکرد خود اطلاعی نداشته باشند         نمی توانند ظرفیت های بلااستفاده و بالقوه خود را درک کنند  و بنابراین جهت اطلاع  از ظرفیت های موجود و یا بلااستفاده بایستی عملکرد اندازه گیری و ارزیابی گردد تا از طریق آن مدیران به توانند استراتژی های مناسب و مورد نیاز سازمان را در جهت رسیدن به اهداف و چشم انداز خود تدوین و عملیاتی سازند. ابزارها و متدهای مختلفی جهت سنجش عملکرد سازمان موجود می باشد که اکثریت آن ها صرفا شاخص های مالی را جهت اندازه گیری عملکرد مد نظر قرار می گیرند.( ایران زاده ، ۱۳۸۸، ص۳)

۲-۱-۲ ) تشریح مفهوم عملکرد

در ضرورت تعریف عملکرد باید خاطر نشان  نمود که جایگاه این واژه از آنجا حائز اهمیت است. که با تعریف عملکرد می­توان آن را ارزیابی  یا مدیریت نمود. هولتون[۲] و بیتز[۳] خاطر نشان ساخته اند که عملکرد  یک ساختار چند بعدی است که ارزیابی آن ، بسته به انواع عوامل متفاوت است. آن ها هم چنین به اهمیت این موضوع  که هدف ارزیابی، نتایج عملکرد است با رفتار، اشاره می نمایند. در مورد این که عملکرد چیست” نگرش های متفاوتی وجود دارد. می توان عملکرد را فقط سابقه نتایج حاصله تلقی کرد. از نظر فردی ، عملکرد، سابقه­ی موفقیت­های یک فرد است. کین[۴] معتقد است عملکرد چیزی است که فرد به جا می گذارد و جدای از هدف است. برناردین[۵] و همکارانش معتقدند که عملکرد باید به عنوان نتایج کار تعریف شود. نتایج قوی ترین رابطه را با اهداف استراتژیک  سازمان ، رضایت مشتری و نقش­های اقتصادی دارد. یکی از صاحب نظران  معتقد هست که عملکرد ، رفتار است و باید از نتایج متمایز شود، زیرا عوامل سیستمی می تواند نتایج را منحرف کند در صورتی که عملکرد به گونه ای  تعریف شود که هم رفتار و هم نتایج را در بر گیرد، دیدگاه جامع تری حاصل می گردد. بروم براچ[۶] معتقد است که عملکرد هم به معنای رفتار و هم به معنای نتایج است. رفتارها از افراد اجراکننده ناشی می شوند و عملکرد را از یک مفهوم انتزاعی به عمل تبدیل می کنند. رفتارها فقط ابزارهایی برای نتایج نیستند، بلکه به نوبه خود نتیجه به حساب می آیند و می توان  جدای از نتایج در مورد آن ها  قضاوت کرد. این تعریف از عملکرد ، منجر به این نتیجه گیری می شود که هنگام مدیریت عملکرد گروه ها و افراد ، هم ورودی ( رفتار) و هم خروجی ها  (نتایج) باید در نظر گرفته شوند. (آرمسترانگ، ۱۳۸۵، ص ص ۴-۳)

۲-۱-۳) تعریف ارزیابی عملکرد

ارزیابی عملکرد[۷] به فرایند سنجش و اندازه گیری و مقایسه و نحوه دست یابی  به وضعیت مطلوب و مورد نظر اطلاق می شود. ارزیابی عملکرد ابزار ضروری برای پاسخ گویی به سوالاتی در مورد بهبود بهره وری[۸] در قالب عباراتی نظیر کارایی[۹] و اثر بخشی[۱۰] و قابلیت  پاسخگویی[۱۱] است. ارزیابی عملکرد  فرایندی است که برای ارزیابی پیشرفت به سوی دستیابی به اهداف تعیین شده مشتمل بر اطلاعاتی در مورد کارایی تبدیل شدن محصولات و خدمات ارائه شده و میزان رضایت مندی مشتریان، دستاوردها و اثر بخشی فعالیت ها در راستای  اهداف  مشخص آن ها است.

اندازه گیری عملکرد یکی از موضوعات  مهم و محوری در کنترل ، هدایت و رهبری سازمان ها است. از  آن جا که برای اندازه گیری عملکرد ، استفاده از شاخص ها یا معیارهای سنجش از اهمیت بسزایی برخوردار است. در هر سازمانی بنا بر نگرش مدیران آن ، برخی دارایی ها از اهمیت بیشتری برخوردارند در این اواخر بسیاری از افراد کارکنان را مهم ترین دارایی استراتژیک یک سازمان  معرفی کرده اند با این حال کارکنان خوب دست کم در هر سازمانی وجود دارند. اگر افراد توانمند در هرکجایی در دسترس باشند دیگر نمی توانند یک مزیّت  رقابتی  به شمار آیند. از این رو امروزه برخی از صاحب نظران شاخص های     اندازه گیری خوب را مهم ترین دارایی استراتژیک سازمان می دانند. امروزه اندازه گیری به عنوان یکی از پایه ای ترین  مبنای علوم مختلف در عرصه دستاوردهای بشری در آمده است. بی شک علم از زمانی آغاز می شود که اندازه گیری پا به میدان می گذارد. شاید به توان یکی از مؤلفه های اصلی پیشرفته بودن جوامع را همین جنبش اندازه گیری دانست. در این میان اندازه گیری عملکرد ، خود عنوان یک عنوان عمومی عملکردهای مختلف موجود در صحنه کسب و کار را شامل می شود. عملکردهایی که هم مربوط به سازمان و هم مربوط به واحدهای فرایندها، افراد ، مشتریان و یا پیمانکاران آن است.                                      ( ایران زاده ،۱۳۸۸،ص ص ۱۳-۱۲)

[۱] . Lord Kopen

[۲] . Reid Holton

[۳] . Elwood Bates

[۴] . Jeffry Kane

[۵] . John Bernadin

[۶] . Brun Brach

[۷] . Performance Evaluated

[۸] . Productivity Improve

[۹] . Efficiency

[۱۰] . Effectiveness

[۱۱] . Respond Ability

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *