پایان نامه بررسی اولویت اثر گذاری ابعاد سرمایه فکری بر عملکرد مالی بانک ها وبیمه های

سرمایه فکری

سرمایه فکری پاسخی به اهمیت دارایی ها و ارزش های ناملموس سازمانی می باشد( Cheng et al.,2010) .

به طور کلی از تعاریف ارائه شده در مورد سرمایه فکری دو نتیجه کلی استخراج می شود، این دو نتیجه عبارتنداز: دارایی های ناملموس ( سرمایه فکری ) نمی توانند به خودی خود در حالت ایستایی بماند، به بیان دیگر، این دارایی های دانشی نمی توانند به طور جدا از ارزش دارایی های دیگر در سازمان ارزش خود را حفظ کنند . سرمایه فکری نتیجه اثرات شبکه ای استفاده از انواع منابع سازمانی، انسانی و فکری می باشد
( چوپانی و همکاران ، ۱۳۹۱ ، ص ۳۳ ) .به بیان دیگر سرمایه فکری به عنوان مقوله ای که دارای سه جزء اساسی به هم وابسته است نشان داده می شود: سرمایه انسانی[۱] ، سرمایه ساختاری[۲] و سرمایه مشتری[۳] ،رابطه ای (Ramirez et al.,2007) ، که در ذیل به آنها می پردازیم :

 

 

۱-۷-۲-۱-سرمایه انسانی

سرمایه انسانی، پایه سرمایه فکری و عنصر اساسی در اجرای وظایف آن محسوب می شود. سرمایه انسانی، به قابلیت ها، مهارت ها و تخصص اعضای انسانی اطلاق می شود ( ۲۶۶  et al.,2013,P..Joshi ) . اهم شاخص های سرمایه انسانی، عبارتند از: شایستگی حرفه ای و تخصصی کارکنان کلیدی، تحصیلات، تجربه، تعداد افراد شرکت با زمینه قبلی مرتبط و همچنین توزیع دقیق مسئولیت ها در ارتباط با مشتریان می باشد(Rodov & Leliaert,2002) . در این پژوهش در بخش سرمایه انسانی عواملی چون :

 • شایستگی کارمندان
 • کارگروهی
 • آموزش و ارتقاء کارمندان
 • خلاقیت و هوش کارمندان

و … را با پرسشنامه استاندارد مورد بررسی قرار می دهد(Bontis,1998).

 

 

۱-۷-۲-۲- سرمایه ساختاری

سرمایه ساختاری به ساز و کار و ساختار یک واحد تجاری مرتبط است و می تواند کارکنان را در عملکرد بهینه فکری یاری کند و بدین ترتیب سازمان قادر خواهد بود، عملکردش را بهتر کند . به عبارت دیگر سرمایه ساختاری دانشی است که در پایان هر روز کاری در سازمان باقی م یماند، به کل سازمان تعلق دارد، قابل تولید شدن مجدد و به اشتراک گذاشتن با دیگران می باشد (۲۶۶ et al.,2013,P..Joshi) . سرمایه ساختاری را می توان به هر چیزی که در سازمان وجود دارد و از کارکنان­( سرمایه انسانی­) در کارشان حمایت می­کند، اطلاق­کرد. این نوع سرمایه به­عنوان زیربنایی حمایت­کننده، سرمایه­انسانی را قادر می­سازد به­وظایفش ­عمل­کند. سرمایه­ساختاری تحت تملک­سازمان است و حتی زمانی که کارکنان سازمان را ترک می­کنند،­در سازمان وجود دارد  (Bhartesh & Bandyopadhyay,2005) . در این پژوهش در بخش سرمایه ساختاری عواملی چون :

 • هزینه
 • درآمد
 • ایده
 • کارایی
 • فرهنگ سازمانی

و … را با پرسشنامه استاندارد مورد بررسی قرار می دهد(Bontis,1998).

۱-۷-۲-۳- سرمایه  مشتری/ ارتباطی

سرمایه مشتری یا ارتباطی شامل وابستگی های برون سازمانی مانند وفاداری مشتریان، حسن شهرت و روابط شرکت با تأمین کنندگان منابع آن می باشد. این موضوع از طریق ارزش دریافتی یک مشتری از انجام داد و ستد با سازمان تعریف می شود. سرمایه مشتری شامل مواردی نظیر ارزش امتیازات تحت تملک شرکت، روابط آن با مردم و سازمان های مرتبط با مشتریان، سهم بازار، نرخ حفظ یا از دست دادن مشتریان و همچنین سودآوری خالص به ازای هر مشتری می گردد ( ۲۶۷  et al.,2013,P..Joshi ) به طور کلی، می توان گفت که مهمترین جز اصلی و اساسی سرمایه فکری، سرمایه انسانی است و دو سرمایه دیگر تابعی از سرمایه انسانی هستند. در واقع بدون سرمایه انسانی امکان رشد و توسعه آنها محدود است (Chen et al.,2008).  در این پژوهش در بخش سرمایه مشتری / ارتباطی عواملی چون :

 • رضایت مشتریان
 • سهم بازارروابط مستمر و پایا
 • وفاداری مشتری
 • خواسته ها و نیازهای مشتریان

و … را با پرسشنامه استاندارد مورد بررسی قرار می دهد(Bontis,1998).

۱-human capital

۲-structural capital

۳-customer capital

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

متن کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *