دانلود پایان نامه

چکیده

در عصر حاضر دانش رباتیک در تمام شئون زندگی انسان جایگاه ویژه ای یافته است و در کاربرد های مختلف و متنوع از جمله در صنعت، پزشکی، جنگ افزارهای نظامی، عملیات امدادرسانی، مسیریابی و … به کار می رود. ه دف از این پروژه استفاده از دانش رباتیک جهت پیاده سازی و اجرای طرح رباتی با قابلیت حرکت و مسیر یابی در ماز و یا اصطلاحا هزارتو با استفاده از یک اسباب بازی ابداعی (که مخصوص حرکت در هزارتو ساخته شده است) به عنو ان چهارچوب مکانیکی میباشد.

بدین منظور اسباب بازی ذکر شده به مجموعه ای از حسگرها و سوئیچ ها و همچنین بخشی به عنوان واحد پردازش و کنترل (ریزپردازنده) تجهیز شده است. به علاوه این ربات طوری طراحی شده است که با تعویض بخش حسگرهای آن طبقۀ میانی) عملکردی کاملا متفاوت داشته باشد و به عنوان مثال به ربات نوریاب تبدیل شود.

. IR واژه های کلیدی: ربات موش هوشمند، حسگر مادون قرمز

فصل اول-مقدمه

1-1 کلیات و معرفی پروژه

با توجه به اینکه این پروژه در زمینه رباتیک است بهتر است در ابتدا به معرفی ربات و کاربردهای امروزی آن بپردازیم. متأسفانه برای ربات تعریف استاندارد شده ای وجود ندارد و در حقیقت هر منبعی ربات را مطابق با زمینه ای که در آن بکار رفته است تعریف می کند. اما شاید بتوان ربات را به صورت یک ساختار مکانیکی هوشمند که به طور مستقل می تواند کار

کند تعریف کرد. هوشم ندی در اینجا بدین مفهوم است که ربات کارها را به صورت تکراری و از پیش تعیین شده انجام نمی دهد. البته این روند بر خلاف ایده استفاده شده در خودکارسازی 1 کارخانه ها و خطوط تولید است. اکنون بعد از آشنایی با تعریف ربات با زمینه های کار برد آن در جهان امروز آشنا می شویم. به زبان ساده، رباتها در هر زمینه ای که بتوان

درباره آن فکر کرد قابلیت استفاده دارند. اما اگر بخواهیم به طور دقیقتر به این سوال پاسخ بدهیم می توان به موارد ذیل اشاره مواردی که انسان مواجه با یک خطر جدی است مانند کشف مین مواردی که استفاده از نیر وی انسانی مقرون به صرفه یا ممکن نیست و موجب نتایج غیر بهینه می شود مانند فضانوردی و یا عبور از مسیرهای تنگ و ناشناخته جهت انجام اموری که نیاز به دقت بسیار بالا دارند که از حد توان نیروی انسانی خارج است مانند جوشکاریهای بسیار ظریف استفاده از رباتها در زمینه های بسیار متفاوت رویکردی است که از چندی پیش بسیار مورد توجه قرار گرفته است و با توجه به نیازهای روزافزون بشر و پیشرفتهای علم رباتیک انتظار می رود عملیات و نقشهای پر اهمیت تر و گسترده تری نیز به وسیله رباتها انجام گیر د از جمله زمینه هایی که امروزه رباتها در آن کاربرد دارند می توان مواردی همچون صنایع خودروسازی، پزشکی و عملیات جراحی، ارتش و عملیات نظامی، عملیات امداد و نجات در محیطهای حادثه دیده و همچنین مسیر یابی و … را ذکر نمود. عملیات مسیریابی ممکن است در یک محیط ناشناخته و تودرتو مانند ماز 2 صورت گیرد. موش هوشمند ربات خودکار و کنترل شده ایست که قادر است مسیر خود را درون یک ماز ناشناخته پیدا کند و به هدف خانه است که شامل تعدادی دیوار * دست یابد. ماز در اصطلاح عمومی یک جدول  می باشد و هدف، رسیدن از یکی از خانه های گوشه جدول به خانه وسط و یا خانه ا ی در گوشه دیگر جدول می باشد.

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید