پایان نامه ارشد مدیریت:تاثیر تغییر سود تقسیمی بر بازده غیر عادی سهام

پرداخت سود تقسیمی در خارج از آمریکا

با توجه به گستردگی مطالعات انجام شده در سطح جهان راجع به سیاست تقسیم سود، در این قسمت به یافته­های دو مورد از مهم­ترین تحقیقات یعنی مطالعۀدنیس و اسوبو (۲۰۰۷) و وان ای جی و مجیسون (۲۰۰۶) اشاره خواهد شد.

وان ای جی و همکارش در تحقیق خود ابتدا از کاهش تمایل شرکت­های پرداخت کنندۀ سود تقسیمی به پرداخت سود نقدی، در بین ۱۵ کشور اتحادیه اروپا در سال­های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۳ خبر دادند. اما بعد از کنترل سود­آوری، اندازه و فرصت­های رشد آنها دریافتند که تعداد شرکت­های پرداخت ­کنندۀ سود تقسیمی کمتر از تعداد مورد انتظار است.

شرکت­های نمونۀ مورد مطالعه آنها در طی زمان افزایش یافته (افزایش تعداد شرکت­ها در بازار سرمایه) و این حقیقت را نمایان ساخت که تعداد شرکتهای پرداخت­کنندۀ سود تقسیمی کاهش نیافته است. در پایان آنها این­گونه نتیجه گرفتند که کاهش تمایل گزارش شده در این تحقیق با فرضیۀ ناتوانی شرکت­های جدید در پرداخت اولین سود تقسیمی سازگار است.

به عبارت دیگر کاهش تمایل گزارش شده در این تحقیق از ناتوانی شرکت­هایی که به تازگی به عضویت بازار سرمایه درآمده­اند، در پرداخت سود نقدی در زمان مورد انتظار، ناشی می­شود.

(Von Eije Meggison 2006)

دنیس و همکارانش، عوامل تعیین کنندۀ سیاست سود تقسیمی در سطح بین الملل را در کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، انگلیس، فرانسه و ژاپن را در طی سالهای ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۲ مورد آزمون قرار دادند، نتایج این تحقیق نشان داد که تعیین کننده­های رایج سود تقسیمی در کشورهای مذکور شامل اندازه شرکت، سودآوری و فرصت­های رشد است و احتمال پرداخت سود نقدی در بازار آمریکا، همبستگی زیادی با عایدی هر سهم دارد. آنها نشان دادند که پرداخت سود نقدی در سطح جهانی در طول زمان کاهش نیافته است و پرداخت سود نقدی در تمام شش کشور، به بزرگترین و سودآورترین شرکت­ها اختصاص دارد.

آنها همچنین در یافتند که شواهد کاهش تمایل به پرداخت سود نقدی و میزان این کاهش در خارج از آمریکا خیلی قابل توجه نیست و این کاهش نیز همانند تحقیقات وان ای جی از ناتوانی شرکت­هایی که به تازگی به عضویت بازار سرمایه درآمده­اند، در شروع به پرداخت سود نقدی در زمان مورد انتظار، ناشی می­شود. Denis and Osobov 2007))

 

۲-۱-۶ مقررات قانونی در خصوص تقسیم سود

مقررات قانونی در خصوص تقسیم سود (در شرکت­های سهامی) در ایران به طور خلاصه عبارتند از:

هیئت مدیره شرکت موظف است حساب­های شرکت را حداکثر ظرف ۴ ماه پس از پایان دورۀ مالی تهیه کند و به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه دهد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا تغییر سود تقسیمی بر بازده غیر عادی سهام مؤثر است؟
  • عوامل مؤثر بر رابطه بین سود تقسیمی و بازده غیر عادی سهام چه هستند؟
  • آیا واکنش بازار به تغییر سود تقسیمی با گذشت زمان کم می­شود؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :

 بررسی محتوای اطلاعاتی سود تقسیمی و عوامل مؤثر بر واکنش بازار به افزایش سود تقسیمی در بورس اوراق بهادار تهران

  با فرمت ورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *