دلایلی برای بیزاری جستن از تلویزیون:[1]

  • تلویزیون به عنوان آسان ترین سرگرمی که برخورداری از جذابیت های گونه گون آن بی هیچ تلاشی و بدون نیاز به هیچ گونه یادگیری یا پیش شرطی میسر است، ما را به خود وابسته می کند و نوعی اعتیاد به سرگرمی ثابت شبانه (و یا حتا روزانه) برای مردمی خسته از کار و هیاهوی زندگی روزمره ایجاد می کند؛ بنابراین بخش مهمی از اوقات فراغت اندک ما را می گیرد . اوقاتی که می توان و باید آن را (در کنار تفریح و استراحت) به تعمق در تجربیات روزانه، مطالعه و تفکر، ارتباط با دوستان و نزدیکان و یا یادگیری کارهای مورد علاقه و … اختصاص داد. به عبارت دیگر، تلویزیون در ازای «چیزهایی» که به ما می دهد، فرصت بهره گیری از اوقات فراغت، به عنوان یکی از ارکان اصلی رشد فردی را از ما می گیرد.
  • صرف نظر از محتوای عمدتاً سطحی، کلیشه یی و یا حتا مبتذل برنامه های تلویزیون، این رسانه به دلیل برخورداری از جادوی «تصور آمیخته با صدا و موسیقی»، خود را به بیننده تحمیل می کند و قدرت انتخاب، تفکر و تحلیل را از او می گیرد. یعنی نگاه کردن به صفحه ی تلویزیونی که در مقابل ما روشن است، تا حد زیادی غیر ارادی و بی اختیار است. به عبارت دیگر «تلویزیون دیدن» عملی انفعالی (passive) است. در حالی که ثابت شده تنها اعمالی در رشد فکری، روانی و شخصیتی ما موثرند که در آن ها حضور فعال (active) داشته باشیم.
  • دیدن برنامه های تلویزیون رضایتی دروغین و موقتی در ما ایجاد می کند (که این خود از نظر روان شناسی به دلیل انفعالی بودن «تلویزیون دیدن»است). به همین دلیل پس از پایان برنامه یی، بلافاصله با چرخاندن کانال ها، به دنبال برنامه ی دیگر می گردیم. یعنی راه فراری که برای گریز از این حس ناخوشایند بدان پناه می بریم، از جنس همان چیزی است که بروز چنین حسی را موجب شده است .
  • با بلعیدن هر برنامه ی تلویزیونی، باید حجم زیادی از تبلیغات همراه آن را هم (به اجبار یا رضایت) ببلعیم و این تبلیغات کم کم در درون ما نیازهای مصرفی تازه یی ایجاد کرده و الگوی مصرفی جدیدی را خلق می کنند. ضمن این که خود برنامه های تلویزیون هم معرف شیوه ی زندگی و به طور کلی الگوی فرهنگی معینی هستند که در آن خوشبختی و رضایت انسان، در برخورداری هرچه بیش تر از موهبت های مادی زندگی، یعنی رفاه و مصرف هر چه بیش تر، معرفی می شود. به همین دلیل جامعه ی معتاد به تلویزیون در نهایت شامل افرادی است که با جدیت تمام تنها برای فراهم کردن مقدمات مادی زندگی که اتفاقاً پایان ناپذیر هم هست- تلاش می کنند و به تدریج سایر ملزومات زیست انسانی و اصلاً خود زندگی را به فراموشی می سپارد.
  • با روشن شدن تلویزیون، افراد خانواده و یا افراد فامیل حاضر در یک مهمانی کوچک خانوادگی، جذب این جعبه ی جادو شده و تلویزیون به جای آن ها صحبت می کند. پس امکان گفتگو بین آن ها و یا ظهور و رشد سایر خلاقیت های تقویت کننده ی ارتباطات جمعی از میان می رود. یعنی در فضای کوچک خانوادگی، تلویزیون فرصت تمرین برای یادگیری گفت و گو و ایجاد ارتباط با دیگران را محدود می کند. نتیجه ی تداوم این وضع در درازمدت، از بین رفتن فرهنگ گفت و گو در میان افراد جامعه است. پس عادت به تلویزیون در سطح کلان امکان شکل گیری و پرورش قابلیت برقراری ارتباط متقابل بین افراد جامعه را کاهش می دهد.

شاید اکنون تا حدی قابل درک باشد که چرا در یک محفل کوچک شبانه، جعبه ی جادو بلافاصله روشن می شود و تا پایان شب نشینی هنرنمایی می کند. در واقع تنها به این دلیل ساده که خلا ارتباطی آدم ها را پر می کند!

6- تلویزیون در کنار سایر رسانه های تصویری (و نیز به واسطه ی جذب قابلیت های این رسانه ها) نقش مهمی در رواج و گسترش اجتماعی آشکار و پنهان خشونت در دنیای معاصر دارد. چرا که برنامه های تلویزیونی با به کارگیری مداوم کلیشه های خشن و جنسیتی در سطح و لایه های مختلف بصری و روانی، سعی می‌کنند بر جذابیت خود و نیز بر تعداد مخاطبان خود بیافزایند و به این ترتیب به تدریج هنجارهای رفتاری و اجتماعی را تغییر دهند. در این میان بیش ترین ضربه بر کودکان و نوجوانان و تا حدی هم جوانان (که نسل های بعدی اجتماع را تشکیل می دهند) وارد می آید. چرا که تاثیرپذیری و واکنش آنان نسبت به تغییر هنجارهای رفتاری و اخلاقی به مراتب بیش از بزرگسالانی است که زیست اجتماعی و فردی آن ها در چارچوب های رفتاری و اخلاقی نسبتاً ثابت و پایداری تداوم می یابد. بنابراین تلویزیون به طور مداوم به بازتولید، تثبیت و تعمیق خشونت و ناهنجاری‌های جنسی در دنیای آینده کمک می کند.

در سطحی وسیع تر، تلویزیون به القا و نیز گسترش درکی کالایی و ابزاری از انسان یاری می رساند که رواج خشونت و ناهنجاری های جنسی را می توان به مثابه نتیجه ها و تبعات فرعی رشد چنین نگرش قلمداد کرد.

7- تلویزیون با تکرار مداوم اخبار و اطلاعات، مخاطبان خود را به فاجعه های دنیای پیرامون عادت می دهد. به عبارت دیگر دیدن بی وقفه ی گزارش ها و اخبار مرتبط با فجایع و جنایت های بشری، در حالی که توان و یا حتی فرصتی برای اتخاذ موضع یا بروز واکنشی درونی یا بیرونی نسبت به آن ها نداریم، تنها نتیجه یی که در پی دارد، ایجاد بی تفاوتی تدریجی در مخاطبان (جدا از تاثرات احساسی اولیه و زودگذر) و نیز عادی و کمرنگ شدن بار انسانی این گونه فجایع و رخدادهاست. فراموش نکنیم که در گرایش عمومی به این وضعیت بی تفاوتی، عادت تدریجی به خشونت های موجود در برنامه های تلویزیونی هم نقش موثری دارد.

8- تلویزیون استوره سازی می کند و در این مسیر علاوه بر به کار گیری و بازتولید وسیع اسنوره های سینمایی، ورزشی، موسیقی و هنر پاپ در غالب پخش و تبلیغ فیلم های سینمایی، مسابقه های ورزشی، کلیپ های موسیقی و غیره، استوره های بومی خاص خود را نیز خلق می کند.

از این منظر تلویزیون ضمن توده یی و حتا عامیانه کردن استوره ها، از امکان جای گزین آن ها نیز برخوردار است، گرچه در ضمن این فرآیند، وجه غالب در ماهیت و ارزش استوره ها به تدریج از توانایی های درونی خاص آن ها، به شهرت و محبوبیت جهانی و موفقیت بی چون و چرای آنان استحاله می یابد.

به هر حال استوره پروری و استوره پرستی (که در ظاهر امری است متعلق به دوره‌ی پیشامدرن) در اذهان عمومی مردم جوامع مختلف تابوهای ذهنی جدیدی را جای گزین استوره ها و تابوهای مذهبی و یا باورهای سنتی به جای مانده از دوره های گذشته می کند و البته این استوره های مدرن تنها شامل اشخاص و کاراکترهای انسانی خاص نیست، بلکه در غالب آن ها نگره های استوره ای معینی هم گسترش می یابند. به هر حال آن چه مهم به نظر می رسد آن است که این جای گزینی عمومی بدون انتخاب فردی و در غیاب زمینه های آگاهانه رخ می دهد.

9- تلویزیون دعوتی مدام است به فراموشی و در عین حال به ما می گوید که جذابیت های زندگی آن قدر زیاد هست که بتوان وقایع تلخ پیرامونی را نادیده گرفت.

[1] . نویسنده  علی صادقی

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

Untitled

141985615752731

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه