تنگي، اين، براي، يا، مي‌تواند

«هرگز».
باور کنيد تکرار جملات مثبت و الهام‌بخش در طول روز، شما را پرنشاط و شاداب مي‌کند. به خودتان بگوييد من مي‌توانم، من قوي هستم و … . حس موفق بودن را در خود گسترش بدهيد. چرا که نه؟ حتما شما هم استعدادها و تواناهايي داريد که با چاشني تلاش شما را به بهترين نتايج خواهند ‌رساند.
________________________________________
: ?? روش براي بالا بردن اعتماد به نفس
________________________________________
?. در صورت نياز از ديگران کمک بگيريد
بيشتر افراد دوست ندارند از ديگران کمک بخواهند. علت اين مسئله، شايد خجالت و ترس از برخورد منفي ديگران باشد. در هر صورت ترسيدن از درخواست کمک، نگرشي ناسالم است. انسان موجودي اجتماعي است و بخشي از وجودش در ارتباط با اجتماع، کمک به سايرين و کمک گرفتن از آنها معني پيدا مي‌کند. فرآيند اجتماعي شدن يعني توانايي تبديل کردن من به ما. اين فرآيند کمي سخت، اما بسيار مهم است.
وقتي با ديگران در معاشرت و ارتباط هستيم، حس مسئوليت‌مان بيشتر مي‌شود و درمان تنبلي خيلي ساده‌تر خواهد ‌بود. مثلا در کم کردن وزن، وجود دوست و همراهي که کار ما را نظارت کند، بسيار مفيد است.
نيروهاي مثبت اطراف خود را کشف کنيد. يعني افرادي که شما را دوست دارند و به درمان تنبلي شما کمک مي‌کنند. انرژي مثبت و کمک اطرافيان مي‌تواند انگيزه‌ي لازم براي تغيير را به شما بدهد.
?. واقع‌بين باشيد
برنامه‌ريزي معقول داشته باشيد و به آن پايبند بمانيد. تحت هيچ شرايطي قوانيني را که براي انجام کارهايتان تنظيم کرده‌ايد، بر هم نزنيد که البته اين به معني ترک استراحت و تفريح نيست.
ميان کار و فعاليت تعادل ايجاد کنيد. در هر کاري منظم و سرسخت باشيد. وقتي کارتان را به نحو احسن انجام بدهيد، استراحت براي‌تان شيرين‌تر خواهد ‌بود. با درمان تنبلي روحيه بهتري پيدا مي‌کنيد و تفريح و استراحت معناي خوبي به زندگي‌تان مي‌بخشد.
?. خود را تشويق ‌کنيد
براي هر گامي که به سوي هدف برمي‌داريد لايق تشويق هستيد. خود را دوست بداريد. به خود آفرين و خداقوت بگوييد. جملات مثبت شما را تواناتر و باانگيزه‌تر مي‌کند.
________________________________________
: چگونه در خود انگيزه ايجاد کنيم؛ راه‌هايي که شما را به هدف مي‌رساند
________________________________________
باانگيزه بمانيد

?. قدر خود را بدانيد
همان‌طور که توضيح داده شد، تشويق کردن خودتان بسيار مفيد است. با اين کار ذهن شما تربيت مي‌شود و ياد مي‌گيرد که براي تشويق شدن نياز به عمل‌گرايي دارد و پاداش تنها زماني در انتظارش خواهد بود که وظيفه‌اش را به خوبي و بدون تنبلي به سرانجام رسانده باشد.
نظم و پشتکار به معناي فراموش‌ کردن استراحت نيست. به خود استراحت بدهيد و معقول و منطقي فعاليت کنيد. آن سوي سکه‌ي تشويق، تنبيه است. هر چه تقويت مثبت به شما انرژي و نيرو مي‌بخشد، تنبيه شما را سرشکسته و ناتوان مي‌سازد. سعي کنيد از آرمان‌ها و برنامه‌هايتان عدول نکنيد، چون بعد از هر تنبلي و شکست مغز شما ناخودآگاه شما را سرزنش و ملامت مي‌کند و اين يعني گامي بزرگ رو به عقب.
?. اهداف هفتگي‌تان را بنويسيد
اهداف هفتگي شما را متمرکز و باانگيزه نگه مي‌دارد. اهداف شما در هر مرحله از زندگي تغيير مي‌کند. يادداشت‌برداري از خواسته‌ها و اهداف، ضمن منظم‌کردن افکارتان به شما انگيزه مي‌بخشد و بعدها که به آنها مراجعه ‌کنيد براي‌تان جالب خواهد‌ بود که چه مسيري را طي کرده‌ايد.
________________________________________
: چطور يک برنامه ريزي روزانه ايده‌آل و همه‌جانبه داشته باشيم؟
________________________________________
?. بپذيريد که زندگي صحنه بُردوباخت است
براي لذت‌ بردن از پيروزي قطعا بايد بهاي آن را بپردازيد. نگذاريد ترس از ناملايمات و چالش‌هاي موجود در مسير شما را دلسرد کند و به سمت تنبلي سوق دهد. زندگي در ميان بستري از گل‌ها تنها وقتي ممکن است که بهايي پرداخته باشيد. از منطقه امن خود خارج بشويد. براي خروج از منطقه امن ناگزير هستيد برخي دردها و تلخي‌ها را تجربه کنيد.
البته هميشه هزينه‌ها و مزاياي هر اقدامي را بسنجيد و ببينيد کفه ترازو به نفع کدام‌يک سنگيني مي‌کند. اگر بُرد با مزايا بود، آستين‌ها را بالا بزنيد، شروع کنيد و به سمت هدف گام برداريد. هيچ‌چيز بدون تلاش به‌دست نمي‌آيد. اين رسم روزگار است و بايد آن را پذيرفت.
?. کار و کوشش ارزشمند است
تمام افراد موفق معتقدند که موفقيت حاصل ?? درصد تلاش و عرق ريختن و تنها ? درصد استعداد و هوش است. هوش آشفته و برنامه‌ريزي نشده هيچ نتيجه‌اي به دنبال نخواهد‌ داشت. موفقيت در کار، ورزش، زندگي و در کل همه چيز تلاش و تفکر مي‌طلبد.
شما يک شبه قهرمان نمي‌شويد. در مسير موفقيت شايد بارها شکست بخوريد، اما بايد برخيزيد و بدانيد که شکست هم نشانه‌ي خوبي است. شکست يعني هم‌چنان در مسير هستيد و در قفس بي ارادگي و تنبلي اسير نيستيد.
?. در مسير بمانيد
گاهي اوقات پس از موفقيت‌ به خود استراحت مي‌دهيد. خب تا اينجا مشکلي نيست اما گاهي اين استراحت موجب مي‌شود پشت شما باد بخورد و بازگشتن و از سر گرفتن کارها سخت بشود. پس با مشکل بزرگي روبه‌رو مي‌شويد و ديگر آن باد به تندبادي خانه خراب‌کن تبديل مي‌شود که دست‌آوردهاي شما را تحت تأثير قرار مي‌دهد.
بعد از هر فعاليت و استراحتي سريعا شروع به از سرگيري قدم‌هاي بعدي کنيد و نگذاريد اعتماد به نفس و همتي که به‌دست ‌آورده‌ايد، با تنبلي از دست برود.
?. تسليم نشويد
هرگز عقب نکشيد. در مسير رسيدن به هدف، هزارويک مانع روبه‌روي شما خواهد‌بود. به خود جرئت جنگيدن بدهيد. عقب‌نشيني کار ترسوهاست. به خودتان تلنگر بزنيد و يادآوري کنيد براي رسيدن به هدفي مهم قدم در اين راه دشوار گذاشته‌ايد، هدفي که ارزش تحمل سختي‌ها را دارد. تسليم نشويد، مسير را بشکافيد و به جلو حرکت کنيد.
برگرفته از:wikihow.com

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع رازهاي موفقيت
موفقيت چيزي جز رعايت يک سري اصول و تمرين مداوم آنها نيست

7000تومانتنگي نفس اختلال شايعي است. فردي که تنگي نفس دارد نمي‌تواند به‌خوبي تنفس کند و هوا را داخل ريه‌هاي خود انتقال بدهد. تنگي نفس ممکن است مقطعي و خفيف يا طولاني‌مدت و وخيم باشد. از آنجا که ممکن است تنگي نفس علل مختلفي داشته باشد، تشخيص و درمان آن اغلب کار دشواري است. با ما در ادامه‌‌ي اين مقاله همراه باشيد تا با علل تنگي نفس و راه‌هاي جلوگيري و درمان آن بيشتر آشنا شويد.
________________________________________
: درمان سرفه خشک؛ ? درمان خانگي و سريع که سرفه را متوقف مي‌کند
________________________________________
علل تنگي نفس
تنگي نفس مقطعي و کوتاه‌مدت، هميشه هم با سلامت فرد در ارتباط نيست؛ افراد ممکن است پس از انجام تمرينات شديد و فشرده، کوه‌پيمايي و رفتن به ارتفاعات يا عبور از تغييرات قابل‌توجه دمايي، به‌مدت کوتاهي دچار تنگي نفس شوند.
اما در عين حال بايد گفت که تنگي نفس معمولا با مشکلاتي در سلامت فرد در ارتباط است. گاهي اوقات، تنگي نفس در نتيجه‌ي اضافه وزن ايجاد مي‌شود و مي‌توان با کاهش وزن آن را برطرف کرد. اما تنگي نفس مي‌تواند نشانه‌اي از يک مشکل جدي در سلامتي باشد.
طبق گفته‌ي دکتر استيون والز، شايع‌ترين علل تنگي نفس عبارتند از: آسم، نارسايي قلبي، بيماري مزمن انسدادي ريه، سينه‌پهلو (ذات‌الريه) و مشکلات رواني که معمولا با اضطراب در ارتباط هستند.
اگر تنگي نفس به‌طور ناگهاني ايجاد شود، تنگي نفس حاد ناميده مي‌شود. تنگي نفس حاد ممکن است ناشي از عوامل زير باشد:

آسم؛
اضطراب؛
سينه‌پهلو؛
جويدن يا استنشاق چيزي که راه تنفس را مسدود کند؛
واکنش‌هاي آلرژيک؛
کم‌ خوني؛
از دست دادن مقادير زياد خون؛
مواجهه با سطوح بالاي مونوکسيد کربن؛
نارسايي قلبي؛
فشار خون پايين؛
آمبولي ريه (لخته شدن خون در يکي از رگ‌هاي ريه)؛
هواجَنبي (وجود هوا در حفره‌ي جنبي که مانع باز شدن کامل ريه مي‌شود)؛
فتق حجاب حاجز.
چنانچه فردي به‌مدت بيش از يک ماه تنگي نفس داشته باشد، به تنگي نفس مزمن مبتلا است. تنگي نفس مزمن ممکن است به‌خاطر موارد زير اتفاق بيفتد:
آسم؛
بيماري مزمن انسدادي ريه؛
مشکلات قلبي؛
چاقي؛
زخمي شدن و خراش‌برداشتن بافت ريه.
برخي از مشکلات ريوي نيز ممکن است منجر به تنگي نفس شوند. براي نمونه:
خروسک؛
آسيب رسيدن يا زخمي شدن ريه در کودکي؛
سرطان ريه؛
بيماري سل؛
پلورزي (التهاب بافت‌هاي پيرامون ريه)؛
اِدِمِ ريه (وجود مقادير زيادي مايعات در ريه)؛
فشار خون بالا در ريه‌ها؛
سارکوئيدوز (رشد سلول‌هاي التهابي در ريه‌ها).
تنگي نفس با مشکلات قلبي نيز در ارتباط است. برخي از اين مشکلات عبارتند از:
تبليغات

بيماري‌هاي ماهيچه‌ي قلب؛
مشکلاتي در ريتم ضربان قلب؛
نارسايي قلبي؛
پريکارديت (ملتهب شدن بافت پيرامون قلب).
عوامل محرک تنگي نفس

آلاينده‌هاي زيست‌محيطي نظير مواد شيميايي همچنين بخار، گرد‌و‌خاک و دود مي‌توانند تنفس را براي افراد مبتلا به تنگي نفس دشوار کنند.
افرادي که آسم دارند نيز ممکن است در مواجهه با آلرژي‌هايي نظير گرده‌ي گياهان يا کپک به تنگي نفس دچار شوند.
برخي آلاينده‌ها نظير دود سيگار هم که توسط خود فرد وارد ريه‌ها مي‌شود تنگي نفس را بيشتر مي‌کنند و قابل پيشگيري هستند.
بيماري مزمن انسدادي ريه به طيف مختلفي از بيماري‌ها اطلاق مي‌شود؛ بيماري‌هايي نظير برونشيت مزمن و هواگرفتگي. همه‌ي اين اختلالات باعث مي‌شوند تا نفس کشيدن دشوار شود.
بايد به‌خاطر داشت که هرکسي که مبتلا به تنگي نفس است لزوما به بيماري‌هاي مزمن انسدادي ريه مبتلا نيست، بلکه طبق گفته‌ي بنياد بيماري‌هاي مزمن انسدادي ريه، ?? درصد افرادي که به بيماري مزمن انسدادي ريه دچار هستند، در برهه‌اي از عمر خود سيگار مي‌کشيده‌اند.
چه زماني بايد به پزشک مراجعه کرد؟
گاهي‌ اوقات، تنگي نفس نشانه‌ي يک اختلال مرگ‌بار است. چنانچه فرد بيش از يکي از علائم زير را داشته باشد بايد تحت درمان‌هاي اورژانسي قرار بگيرد:
ايجاد ناگهاني تنگي نفس؛
عدم توانايي در کار، به‌خاطر تنگي نفس؛
درد قفسه‌ي سينه؛
تهوع.
به‌ياد داشته باشيد با اينکه همه‌ي موارد تنگي نفس نيازي به درمان‌هاي اورژانسي ندارند اما تنگي نفس مي‌تواند نشان‌دهنده‌ي مشکلاتي جدي در سلامت باشد.
اگر فرد مبتلا به تنگي نفس موارد زير را تجربه‌ کند، مي‌بايست به نزد پزشک برود:
تغيير در توانايي در نفس کشيدن؛
محدوديت در انجام فعاليت‌ها به‌خاطر وجود مشکل در تنفس؛
دشواري تنفس در حالت دراز کشيده؛
ورم کردن پاها يا قوزک پا؛
تب، لرز و سرفه؛
خس‌خس سينه.
تشخيص تنگي نفس

پزشک پس از انجام معاينات فيزيکي از فرد و بررسي شرح حال و سابقه‌ي بيماري‌هاي او، مي‌تواند تنگي نفس را تشخيص بدهد.
فرد مراجعه‌کننده بايد براي پزشک توضيح بدهد که تنگي نفس او چطور شروع شده است، چه مدت به طول انجاميده، چند بار در روز به تنگي نفس دچار مي‌شود و آيا تنگي نفس او شديد است يا خفيف.
پزشکان از تصوير اشعه‌ي ايکس و CT اسکن قفسه‌ي سينه استفاده مي‌کنند تا تشخيص دقيق‌تري از تنگي نفس داشته باشند و سلامت کلي قلب، ريه و ساير دستگاه‌هاي مربوطه را بررسي کنند. نوار قلب مي‌تواند هرگونه علامتي از حمله‌ قلبي را نشان بدهد. انجام آزمايش‌هايي براي اندازه‌گيري جريان هوا و ظرفيت ريه‌هاي بيمار مي‌تواند به منبع مشکلات تنفسي و گستره‌ي آنها کمک کند. آزمايش‌هاي ديگر هم مي‌توانند به بررسي اکسيژن موجود در خون بيمار و ظرفيت خون او در حمل اکسيژن بپردازند.
درمان تنگي نفس
پزشکان براي درمان تنگي نفس، به بررسي علت مشکلاتي که در تنفس بيمار وجود دارد مي‌پردازند و با همکاري بيمار به راحت‌تر نفس کشيدن او کمک مي‌کنند. درمان تنگي نفس بسته به علت آن، در هر فرد متغير است. اگر تنگي نفس با آسم در ارتباط باشد معمولا با داروهايي نظير استروئيدها و برونکوديلاتورها برطرف مي‌شود. اما اگر بر اثر عفونت‌هايي نظير سينه‌پهلو باشد، مصرف آنتي‌بيوتيک به بهبود آن کمک خواهد کرد.
ساير داروها نظير داروهاي ضدالتهاب و ضداضطراب نيز مي‌توانند مفيد واقع شوند.
مشکلات تنفسي که در نتيجه‌ي بيماري‌هاي مزمن انسدادي ريه به‌وجود آمده‌اند را نيز مي‌توان با تکنيک‌هاي خاص تنفس نظير تنفس با لب‌هاي بسته و تمرين‌هاي استقامتي برطرف نمود. افراد مي‌توانند انجام اين تمرين‌ها را در برنامه‌هاي ويژه‌ي بهبود ريه، بياموزند. يکي از مراکزي که به انجام تحقيقات در مورد تنگي نفس مي‌پردازد اعلام کرده است که شرکت در اين دوره‌هاي آموزشي (حتي اگر علل ريشه‌اي بيماري به قوت خود باقي بماند) براي افراد سودمند است. اگر آزمايش‌ها مشخص کنند که سطح اکسيژن خون پايين است، مي‌توان از اکسيژن‌هاي مکمل استفاده کرد. هر چند بايد به‌خاطر داشت دليلي وجود ندارد که افراد مبتلا به تنگي نفس لزوما سطح اکسيژن خون پاييني داشته باشند. بر طبق گفته‌ي آن مرکز تحقيقاتي، اگر جريان هواي خنک در اطراف سر و صورت بسياري از افراد مبتلا به تنگي نفس عبور کند، علائم تنگي نفس در آنها بهبود خواهد يافت.
جلوگيري از تنگي نفس
افراد مبتلا به تنگي نفس مي‌توانند با به‌کارگيري اقداماتي، وضعيت سلامتي و تنفس خود را بهبود بدهند. اين اقدامات عبارتند از:
ترک سيگار؛
جلوگيري از مواجه شدن با دود سيگار ديگران؛
جلوگيري از مواجه شدن با ساير آلاينده‌هاي زيست‌محيطي نظير دود چوب و مواد شيميايي؛
کاهش وزن؛ به روش‌هاي مختلف مي‌تواند سودمند باشد و از فشار بر روي قلب و ريه بکاهد و بدين ترتيب دستگاه‌هاي قلبي‌-عروقي و تنفسي را تقويت کند؛
آهسته حرکت کردن هنگام صعود به ارتفاعات، مي‌تواند سودمند باشد. همچنين، کاهش سطح تمرينات در ارتفاعات ??? پايي مي‌تواند مفيد واقع شود.
تنگي نفس در افراد خاص
تنگي نفس مي‌تواند به طرق مختلف افراد معين را درگير کند. در ادامه به اين افراد اشاره شده است.
زنان باردار
طبق گزارش مرکز آموزش کلينيک کليولند، علائم خفيف تنگي نفس در زمان حاملگي شايع است. علت تنگي نفس در زنان باردار اين است که حاملگي ظرفيت تنفسي زن را تا حدود بيست درصد کاهش مي‌دهد. هر چند تعداد نفس‌هايي که زن در هر دقيقه مي‌کشد، يا به عبارت بهتر نرخ تنفس او، معمولا طي حاملگي تغيير نمي‌کند.
سالمندان و افراد مبتلا به مشکلات جدي سلامت
تنگي نفس مي‌تواند در برخي از سالمندان که در مراحل پيشرفته‌ي برخي از بيماري‌ها قرار دارند بروز کند. در اين برهه، تنگي نفس به عنوان بخشي از بسته‌ي درماني آخر عمر محسوب خواهد شد چرا که درمان تنگي نفس با داروهاي معين مي‌تواند مشکلات غيرضروري را براي فرد سالمند در پي داشته باشد.
خردسالان

‌بيماري‌هاي قسمت فوقاني دستگاه تنفسي وضعيتي اورژانسي و نسبتا رايج و يکي از شايع‌ترين علل تنگي نفس در خردسالان هستند.
خروسک، استنشاق جسم خارجي و التهاب ناي از شايع‌ترين علل تنگي نفس در کودکان مي‌باشد.
چشم‌انداز
چشم‌انداز آينده براي بيماران مبتلا به تنگي نفس بسته به علت تنگي نفسشان متغير است. اگر بتوان علت زيربنايي تنگي نفس، مثلا آسم يا سينه‌پهلو را درمان کرد آن‌گاه مي‌توان مشکلات تنفسي را از بين برد يا به مقدار قابل توجهي کاهش داد. اما اگر تنگي نفس ناشي از بيماري‌هاي مزمني باشد که به مرور زمان بدتر خواهند شد (مثلا بيماري‌هاي مزمن انسدادي ريه يا نارسايي‌هاي قلبي)، بهبود تنگي نفس چندان قابل ملاحظه نخواهد بود. مبتلايان به تنگي نفس بايد با پزشکان خود همکاري لازم را داشته باشند تا بتوانند روند درمان را به‌طور کامل و با موفقيت طي کنند.
برگرفته از: medicalnewstoday.com

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع علائم، پيشگيري و درمان بيماري‌ها
سلامتي ارزشمندترين دارايي انسان است

7000تومانجوش‌ها ممکن است در هر جايي از بدن ظاهر شوند؛ روي پيشاني، گونه، شانه، پشت و حتي روي سرتان! با اينکه اکثر افراد معمولا نگران جوش‌هاي صورت‌شان هستند اما خيلي از مردم نيز با معضلي به نام جوش سر دست‌و‌پنجه نرم مي‌کنند. اين جوش‌ها علاوه‌بر ايجاد خارش، سوزش و زخم روي پوست سر مي‌توانند به ريزش مو نيز منجر شوند و ممکن است درهنگام شانه‌زدن موهايتان به‌شدت درد بگيرند. چندين درمان نسخه‌اي و بدون نسخه براي درمان جوش‌ هاي سر وجود دارند که هر کدام داراي مکانيسم اثر و عوارض جانبي متفاوتي هستند. مطالب زير، شما را با داروهاي مختلفي براي درمان جوش سر و روش‌هايي براي پيشگيري از آن آشنا مي‌کند.

:
براي جلوگيري از جوش صورت چه بخوريم و چه نخوريم؟
از بين بردن جاي جوش؛ ?? ماده طبيعي که صورت شما را پاکسازي مي‌کند
طرز تهيه ? نوع ماسک ضد جوش خانگي که پوستتان را جلا مي‌بخشد
جوش‌هاي سر، درست به اندازه‌ي جوش‌هاي صورت يا پشت دردناک و خارش‌دار هستند اما درمان آنها سخت‌تر است، چون توسط موها پوشانده مي‌شوند. تنها مزيت آنها نسبت به ساير جوش‌ها اين است که تا حد زيادي زير موهاي شما پنهان مي‌شوند. اما چربي‌هاي طبيعي مو يا پوشش‌هاي سر (کلاه، دستمال و روسري) مي‌توانند جوش‌هاي سر را بدتر کنند يا باعث تشکيل جوش‌هاي جديد شوند. يادگيري نحوه‌ي درمان آکنه‌ سر و انجام اقدامات پيشگيرانه مي‌تواند به شما اطمينان دهد که جوش‌هاي سرتان دائما عود نمي‌کنند.

استفاده از محصولات موضعي
?. از

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *