تنبلي، براي، اين، زندگي، کنيد.

چند دقيقه‌اي زمان ببرد تا بيمار هوشياري کامل خود را به دست آورد و قادر به پاسخگويي به سو?الات شما شود.
مواجهه با صرع
بيماران مبتلا به صرع، در‌صورتي‌ که از حمايت مناسب برخوردار باشند، مي‌توانند مانند افراد عادي زندگي کنند. در ادامه برخي از شيوه‌هاي مواجهه با صرع ذکر شده است:
بيمار بايد خانواده، دوستان و اطرافيان خود را درمورد صرع و نحوه‌ي کمک به او درحين وقوع تشنج، آگاه سازد. آنها بايد با تمامي مراحل کمک از قبيل خواباندن به پهلو، گذاشتن بالش در زير سر و آزاد کردن گردن و مچ و… آشنا شوند و بسيار مهم است که اطلاعات دقيقي از داروها و پزشک معالج بيمار دراختيار داشته باشند.
افراد مبتلا به صرع بايد تا جايي که امکان دارد، با پيدا کردن روش‌هاي درماني براي صرع به فعاليت‌هاي معمول زندگي خود ادامه دهند. مثلا اگر به‌دليل بروز تشنج اجازه‌ي رانندگي ندارند؛ مي‌توانند با نقل مکان به شهري که وسايل نقليه‌ي در دسترسي دارد به‌راحتي رفت و آمد کنند.
با پزشک حاذقي که در آنها احساس آرامش و اعتماد ايجاد مي‌کند در تماس باشند.
از تکنيک‌هاي ريلکسيشن مثل يوگا، مديتيشن، تاي‌چي و تنفس عميق استفاده کنند.
در گروه‌هاي حمايتي اين بيماري عضو شوند. براي يافتن اين گروه‌ها مي‌توان از اينترنت يا توصيه‌ي پزشک اين بيماري کمک گرفت.
جلوگيري از بروز تشنج
افراد مبتلا به صرع بايد درمان دارويي و ساير مراقبت‌هاي درماني را دقيقا مطابق با نظر پزشک پيگيري کنند. البته در بسياري از موارد پيشگيري از اين بيماري تقريبا ممکن نيست، اما داشتن سبک زندگي مناسب، مي‌تواند تا حد زيادي ريسک بروز حمله را کاهش دهد. استراحت کافي، رژيم غذايي سالم، اجتناب از مصرف خودسرانه‌ي دارو و استفاده از تکنيک‌هاي کاهش استرس در اين زميته بسيار مو?ثر هستند.

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع علائم، پيشگيري و درمان بيماري‌ها
سلامتي ارزشمندترين دارايي انسان است

7000تومانتنبلي چيست؟ واژه‌اي به‌غايت پراستفاده، با تنوع کاربرد در تمامي زمينه‌هاي زندگي بشري. تنبل کيست؟ شعري قديمي و کودکانه در تلاش براي پاسخ‌گويي به اين پرسش، تنبل را هميشه خواب و در رختخواب معرفي مي‌کند که البته بي‌راه هم نمي‌گويد. به طور کلي، تنبلي يعني گريز از کارهايي که لازم است انجام بشوند. تنبلي دلايل متعددي دارد. مثلا گاهي اوقات بعضي از کارها خسته‌کننده‌ هستند، آنقدر خسته‌کننده که انجام آنها دشوار مي‌شود يا گاهي انجام کار به طور انفرادي مشکل است و در نتيجه انگيزه‌ي شروع کار از دست مي‌رود. دليل تنبلي هرچه که باشد، بايد براي درمان آن اقدام کرد. با درمان تنبلي انرژي شگرفي به زندگي ما تزريق مي‌شود و شادابي و نشاطي که به همراه دارد زندگي را زيباتر خواهد‌ کرد. در ادامه براي درمان تنبلي راه‌کارهايي مطرح شده ‌است.

________________________________________
: چگونه در خود انگيزه ايجاد کنيم؛ راه‌هايي که شما را به هدف مي‌رساند
________________________________________
تکليف خود را مشخص کنيد

?. مشکل اصلي را پيدا کنيد
هر وقت تنبلي سراغ‌تان ‌آمد، لحظه‌اي تأمل کنيد. ببينيد مشکل کجاست و اين مسئله ناشي از چه عامل يا عواملي است. تنبلي به طور کلي يک نشانه است، يعني نتيجه‌اي از يک مشکل محسوب مي‌شود و خود معلول علتي است که بايد کشف و حل شود. دلايل مختلفي براي تنبلي وجود دارد از جمله بي‌انگيزگي، خستگي، ترس، بي‌علاقگي و…‌. دلايل تنبلي را کشف و سعي‌ کنيد با درمانش از عقب‌ماندگي و بي‌انگيزگي ناشي از آن دور شويد.
________________________________________
: ?? متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگي چه مي‌گويند؟
________________________________________

?. مشکل کشف شده را حل ‌کنيد
حال که دريافتيد تنبلي‌تان از کجا ريشه گرفته ‌است و علت آن چيست، براي رفع مشکل و درمان آن اقدام‌ کنيد. در يافتن راه حل مشکل و درمان تنبلي موارد زير را در نظر داشته‌ باشيد.
اگر خسته هستيد و علت بي‌انگيزگي شما خستگي است، به خودتان کمي استراحت بدهيد. همه به استراحت و آرامش نياز دارند. اگر زمان شما محدود و اندک است، به ناچار بعضي از برنامه‌ها را حذف کنيد و حتما وقتي را به استراحت و تجديد‌ قوا اختصاص ‌بدهيد.
اگر در برنامه‌ها و کارهاي مختلف غرق شده‌ايد و اين موضوع شما را گيج کرده ‌است، سعي‌کنيد مسئله را به اجزاي کوچک‌تر تقسيم‌ کنيد. فهرستي از اولويت‌ها تعيين‌ و به ترتيب، انجام کارها را شروع کنيد.
اگر علت فرار شما از کار و تنبلي ترس باشد بايد چه کنيد؟ به اين بينديشيد که ترس شما چقدر منطقي است و اين ترس چگونه شما را از اهداف و آرزوهايتان دور نگه ‌مي‌دارد.
گاهي ‌اوقات از چيزي ضربه مي‌خوريم و احساسات ما جريحه‌دار مي‌شود يا بعضي مواقع ناراحتي‌هايي براي ما ايجاد مي‌شود که روح‌مان را آزرده مي‌کند و همين آزردگي، انگيزه‌ي فعاليت را از ما مي‌گيرد. اگر علت تنبلي شما چنين است، به هيچ‌وجه خود را تحت فشار قرار ندهيد. براي بهبودي به خود زمان بدهيد و سپس براي درمان تنبلي‌هاي خود اقدام کنيد.
براي درمان تنبلي ناشي از بي‌انگيزگي بايد محيط خود را تغيير بدهيد. کليشه‌ها را بشکنيد و از هر راهي که براي شما مناسب است، شور و اشتياق از دست رفته را به خود بازگردانيد.
?. نظم در زندگي را فراموش نکنيد
بي‌نظمي و آشفتگي، انرژي زيادي از شما تلف مي‌کند. به‌ويژه از لحاظ بصري، وقتي اطراف شما به‌هم ريخته و نامرتب است، انگيزه و انرژي‌تان افت مي‌کند. خانه‌ي نا‌مرتب، ماشين يا ميز کار به‌هم ريخته، همه و همه باعث مي‌شوند نظم ذهن‌تان بر هم بخورد و براي فرار از اين درگيري ذهني، به آسان‌ترين راه يعني اجتناب از حل مسئله و تنبلي روي بياوريد.
در ناخودآگاه ما اتفاقات متعددي در جريان است. آنچه مي‌بينيم و مي‌شنويم و احساساتي که از محيط دريافت مي‌کنيم، به طور ناخودآگاه بر ما تأثير مي‌گذارند. در حقيقت در پشت صحنه‌ي مغز عزيز، هزارويک اتفاق رخ مي‌دهد. پس براي شروع فعاليت‌ها بايد زمينه‌ي آرامش ضمير ناخودآگاه را فراهم کنيم.
________________________________________
: چگونه برنامه‌ ريزي کنيم؟
________________________________________
تبليغات

?. مثبت انديشي يک اصل است
مغز ما به شکل شگفت‌انگيزي ورودي‌هايش را باور مي‌کند. وقتي مدام خود را تنبل، ناتوان و بي‌انگيزه تصور مي‌کنيد، مغز اين صفات را در خود نهادينه مي‌کند و قدرت تغيير را از شما مي‌گيرد. رخوت حاصل از منفي‌نگري موجب تشديد تنبلي مي‌شود.
?. زمان حال را دريابيد
بيشتر ما در آرزوي آينده يا تأسف بر گذشته حال را قرباني مي‌کنيم. لحظات خوب اسفند را در هياهوي رسيدن به بهار از دست مي‌دهيم. مسير سفر را ناديده مي‌گيريم و فقط به مقصد مي‌انديشيم، در حالي‌که ارزش لحظه‌ها فوق‌العاده بيشتر از آنچه تصور مي‌کنيد است. براي درمان تنبلي باز کردن دروازه‌هاي فکر به سمت افق‌هاي روشن ضروري است.
________________________________________
: چگونه در زمان حال زندگي کنيم؟
________________________________________
?. چشم‌انداز داشته ‌باشيد
چشم‌اندازي از مزاياي ترک و درمان تنبلي را در ذهن خود تصور کنيد. سعي کنيد به امتيازاتي که همت و تلاش براي‌تان به ارمغان مي‌آورد، فکر کنيد. با در نظر گرفتن مزايا، آينده و چشم‌انداز روشن، توان شما براي شروع فعاليت‌ها دوچندان مي‌شود و درمان تنبلي کار چندان دشواري نخواهد‌ بود.
بانشاط باشيد

?. با شادي از خواب برخيزيد
رختخواب گرم و نرم، بالشي که کاملا به حالت دلخواه زير سرتان قرار گرفته است و با جايگاه دستان‌تان کاملا هماهنگ است، همه چيز نشان از وضعيتي ايده‌آل دارد تا اينکه صداي منزجر‌کننده‌ي زنگ ساعت شما را از روياي دل‌پذيرتان جدا مي‌کند و از همين لحظه است که فرآيند تنبلي با جمله‌ي «? دقيقه ديگر بلند مي‌شوم» آغاز مي‌شود. متخصصين معتقدند که اين کار بدترين کار ممکن است. براي درمان تنبلي در شروع صبح بايد يک‌باره و باانرژي، با شنيدن اولين فرکانس‌هاي صوتي ساعت زنگ‌دار از رختخواب بيرون پريد. هرچه صبح را بانشاط‌تر آغاز کنيد، روز بهتري خواهيد‌ داشت. گاهي ‌اوقات خوش‌اخلاقي در صبحگاه کمي دشوار است، ولي باور بفرماييد همه‌ چيز با تمرين ممکن است. اگر هدفمند و پرانرژي از خواب بيدار شويد، کم‌کم رفتار شما تغيير مي‌کند و هميشه صبح خوبي خواهيد‌ داشت.
________________________________________
: چطور صبح ها سرحال از خواب بيدار شويم؟
________________________________________
?. تعيين اهداف دست‌يافتني
براي خود هدف داشته‌ باشيد. اهدافي که قابل دست‌يابي باشند و براي تلاش کردن به شما انگيزه بدهند. براي اينکه سرخورده نشويد، اهدافي در تناسب با استعدادها و مهارت‌هايتان داشته ‌باشيد. اين موضوع بسيار مهم است. فرض کنيد نه آمادگي جسماني خوبي داريد و نه وضعيت مالي چندان مطلوبي، و با همه‌ي اين احوالات مي‌خواهيد در سال آتي قهرمان اسب‌سواري با مانع بشويد. خب طبيعتا اين نوع هدف‌گذاري پوچ و بي‌معني است. فهرستي از اولويت‌هاي خود تهيه کنيد. اين اولويت‌بندي بايد بر اساس زمان و اهميت کارها صورت بگيرد.
اهداف و برنامه‌هاي خود را مکتوب کنيد. حساب کارها را از دست ندهيد. سعي کنيد ميزان پيشرفت خود را بررسي و ملاحظه کنيد. در اين صورت ذهن‌تان انسجام خوبي براي پيگيري کارها و فعاليت‌ها پيدا مي‌کند و به جايي خواهيد ‌رسيد که تنبلي به طور کلي از دايره‌ي لغات شما حذف مي‌شود.
براي درمان تنبلي بايد انگيزه‌‌ي خود را در موارد مختلف زندگي قوي کنيد. مي‌توانيد دفترچه‌اي تهيه‌ و آرزوهاي خود را در آن يادداشت ‌کنيد. دوست داريد به چه نقطه‌اي برسيد. چنين چشم‌اندازي شما را پرانرژي مي‌کند و نيروي حرکت به جلو را به شما تقديم مي‌کند. دوست داريد چطور زندگي کنيد؟ اوقات فراغت‌تان را چگونه بگذرانيد؟ مي‌خواهيد چقدر درآمد داشته ‌باشيد؟ همه را بنويسيد و براي دست‌يابي به يک‌يک آنها تلاش کنيد. مي‌توانيد اهداف و آرزوهايتان را روي کاغذ بنويسيد و در معرض ديدتان بگذاريد. مثلا آنها را روي يخچال، رايانه، درِ کمد و … بچسبانيد. از آرزوها‌يتان حرف بزنيد و خود را ملزم کنيد که به آنها دست بيابيد.
?. ارزش‌ها و اهداف‌تان را بازبيني ‌کنيد
رسيدن به اهداف و آرزوها، تلاش و پشتکار زيادي مي‌طلبد. بخشي از نيروهاي لازم براي اين تلاش و پشتکار از اهميت چرايي رسيدن به اهداف سرچشمه مي‌گيرد. اگر هدف نهايي فراموش شود، تنبلي به سادگي وارد مسير مي‌شود و شما را به بيراهه‌ها مي‌کشاند. پس لازم است در حين تلاش براي رسيدن به هدف‌تان گاهي اوقات بايستيد و تجديد قوا و پيمان بکنيد. تجديد پيمان يعني مقصد مطلوب‌تان را به خاطر بياوريد و با خود تجديد عهد کنيد که براي رسيدن به اهداف خود هر آنچه لازم است را انجام بدهيد. مي‌توانيد از خود بپرسيد:
ضرورت اين هدف در چيست؟ اهميت انجام آن در اين مرحله از زندگي من چقدر است؟
آيا به تنهايي از عهده طي کردن اين مسير برمي‌آيم يا به هم‌فکري و همراهي نياز دارم؟
آيا زياد از حد کمال‌گرا هستم؟ حواس‌تان باشد، کمال‌گرايي يکي از دام‌هاي خروج از موفقيت است. زيرا وقتي شما کمال‌گرا هستيد، همواره به دنبال کسب بهترين نتايج و بي‌نقص‌ترين روش‌ها هستيد. در اين کُره‌ خاکي هيچ‌چيز کامل و بي‌عيب نيست و به قول شاعر گل بي‌خار کجاست؟ پس با کمال‌گرايي توان و انرژي شما کاسته مي‌شود و تنبلي به عنوان پاسخي منطقي به نقصان کمال، خيلي زود خود را نشان خواهد‌ داد.
________________________________________
: ? سوال عجيب براي يافتن هدف زندگي‌
________________________________________
?. «تو مي‌تواني» شعارتان باشد
شروع کنيد. دست روي دست نگذاريد و نترسيد. اگر فکري در سر داريد آن را عملي کنيد. از شکست نترسيد. شکست خوردن تاواني بدتر از تنبلي و يک‌جا نشستن ندارد. در بدترين شرايط با اقدام کردن و شکست خوردن، تجربه کسب مي‌کنيد؛ اما با تنبلي روحيه شما خراب مي‌شود، همت‌تان از بين مي‌رود و پوچ و بي‌ارزش مي‌شويد.
به خود بگوييد من مي‌توانم. شکست‌ها و ناکامي‌ها را فراموش ‌کنيد و مطمئن باشيد با تلقين مثبت و البته تلاش و برنامه‌ريزي به هرچه بخواهيد مي‌رسيد. اما و اگر را کنار بگذاريد و براي شروع تنها به خودتان تکيه کنيد. باور کنيد اگر از صميم قلب تصميم به انجام کاري بگيريد، هيچ‌چيز جلودار شما نخواهد‌ بود. از هيچ‌کس و هيچ‌چيز انتظار نداشته ‌باشيد. وقتي توقع خود را از ديگران کم مي‌کنيد، بايد بر روي پاهاي خود بايستيد و اين نيروي شما را دوچندان مي‌کند. درمان تنبلي در اقدام کردن است. منفعل و راکد ماندن شما را به قعر چاه تاريک تنبلي مي‌فرستد.
?. بسم الله بگوييد و شروع‌ کنيد
براي درمان تنبلي و رخوتي که همه ما گاهي به آن دچار مي‌شويم، اقدام به انجام کارهاي ساده بسيار راه‌گشا است. مثلا فردا قرار است به جايي برويد و کلي کار داريد. لباس‌هايتان هم چروک است و اصلا حوصله نداريد و کارها را به تعويق مي‌اندازيد. کافي است از يک نقطه ساده شروع کنيد. آن وقت است که حوصله‌تان سر جايش مي‌آيد و نه تنها لباس‌تان اتو مي‌شود، بلکه انرژي لازم براي پيگيري ساير کارها را هم به‌دست مي‌آوريد.
شروع کردن از کارهاي جزئي و ساده مثل دوش گرفتن، اتو کردن و… بهترين روش براي روشن کردن موتور حرکت و گريز از تنبلي است.
________________________________________
: سخت‌ کوشي با ?? نکته‌اي که شما را به موفقيت مي‌رساند
________________________________________
?. ورزش کنيد
فوايد ورزش وصف‌ناشدني و بي‌شمار است. اما مهم‌ترين آن شادي و شوري است که در زندگي جاري مي‌کند. با ورزش کردن، سرعت جريان خون افزايش مي‌يابد و سوخت‌وساز بدن بيشتر مي‌شود. شايد نرمش صبحگاهي براي شما کمي دشوار باشد، اما حداقل تلاش کنيد که ?? دقيقه از وقت خود را به نرمش‌هاي ساده اختصاص بدهيد.
عقل سالم در بدن سالم است. با داشتن جسمي سالم تمام ابعاد زندگي سالم خواهد ‌شد. هر فرد بايد حدود ??? دقيقه در هفته ورزش کند. اگر اين زمان براي‌تان ممکن نيست، متناسب با برنامه‌‌ي زماني زندگي‌تان، وقتي را براي ورزش کردن کنار بگذاريد. هرقدر هم زمان ورزش‌کردن شما اندک باشد، باز هم در مقايسه با ورزش نکردن، صد به هيچ جلو خواهيد ‌بود.
ورزش کردن، سطح انرژي بدن را بالا مي‌برد و خودبه‌خود تمايل به خوردن غذاهاي نامناسب را از بين مي‌برد. غذاهاي نامناسب مانند فست‌فودها و… شادابي و پويايي بدن را مي‌گيرند. وقتي انرژي کافي نداشته باشيد، احتمال تنبلي افزايش مي‌يابد. اگر به‌طور کلي فردي کم‌انرژي هستيد، حتما به دکتر مراجعه کنيد چون ميزان بالاي انرژي در درمان تنبلي نقش مهمي دارد.
گاهي اوقات چنان درگير روزمرگي مي‌شويم که رفع تکليف و خستگي به همه‌ي ابعاد زندگي‌مان رسوخ مي‌کند. کارمان خسته‌کننده و عادي مي‌شود، شرايط زندگي و روابط‌مان هم تعريفي ندارد. در اين شرايط، از آنجا که تغييرات ظاهري کم‌کم راهي به تغييرات دروني پيدا مي‌کنند، گام اول مي‌تواند تغيير در نحوه پوشش شما باشد. وقتي لباس ورزشي به تن مي‌کنيد، خود را ملزم به ورزش کردن مي‌بينيد. در واقع غيرمستقيم به خود تلقين مي‌کنيد و تلقين موجب تغيير شما مي‌شود.
شروع کنيد

?. شروع
شروع ‌کردن، سخت‌ترين بخش کار است. غلبه بر اينرسي يا همان لختي و مقاومتي که نسبت به شروع کار جديد در ما نهفته ‌است، اندکي دشوار است. با قدم‌هاي کوچک شروع و تأثير تغييرات جزئي را مشاهده‌ کنيد.
زندگي سخت است و انتظار بي‌جايي است که فکر کنيد زندگي عالي يعني زندگي بدون چالش و مشکل. اما بايد قبول کرد که در کنار اين سختي، زندگي سرشار از هيجان، اميد و شيريني نيز هست. با تنبلي خود را از موقعيت‌هاي شگفت‌انگيز، خوشي‌هاي محتمل و… محروم مي‌کنيد. بايد مهارت‌هايتان را افزايش دهيد، راه‌هاي حل مشکلات را پيدا کنيد، رشد کنيد و با تمام قوا به سوي ترس‌هايتان شيرجه بزنيد. بهانه نياوريد و شجاع باشيد.
________________________________________
: اين جملات مثبت را افراد موفق هر روز به خود مي‌گويند
________________________________________
?. از زمان نهايت استفاده را ببريد
سعي کنيد، فعاليت‌هاي خود را به بخش‌هاي کوچک‌تر تقسيم‌ کنيد. وقتي که کارها بخش بخش باشند، انجام آنها ساده‌تر و شدني‌تر است و ترس شما از شروع کردن کمتر مي‌شود. گاهي اوقات علت تنبلي، گيج شدن و شلوغي بيش از اندازه موجود در کارهاست. براي اجتناب از گيجي و سردرگمي لازم است که کارها را کوچک‌تر کنيد. تفکيک کارها به شما کمک مي‌کند که هر کدام را با آرامش به ثمر برسانيد و ضمنا مي‌توانيد رفت‌وآمدي ميان انجام هر کار داشته باشيد، يعني ضمن انجام کاري به اقدامات لازم براي ساير فعاليت‌ها هم بپردازيد و از آنجا که مرز ميان هر فعاليت کاملا مشخص است، سردرگمي و آشفتگي به بار نخواهد ‌آمد. کساني که مدام از کمبود وقت مي‌نالند، درست از زمان بهره نمي‌برند و اتلاف ‌وقت به شيوه‌هاي نامناسب موجب از دست رفتن زمان لازم براي پيگيري امورات‌شان مي‌شود. از طرف ديگر، عدم برنامه‌ريزي آشفتگي ايجاد مي‌کند و در آشفتگي، مغز قدرت مديريت و تصميم‌گيري درست را از دست مي‌دهد. پس با درمان تنبلي به مغز بي‌نوا رحم کنيد.
?. اعتماد به نفس داشته ‌باشيد
مربي خودتان باشيد. منبع انرژي و الهام خود بشويد. اگر هيچ مشوقي در اطراف خود نداريد، خودتان که هستيد. به خودتان روحيه بدهيد و هرگز نگوييد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *