تز و پایان نامه مقالات

بخش چهارم: نقش پدر:پایان نامه رایگان روانشناسی : روابط بین والدین و فرزندان و تأثیر آن در تربیت

دانلود پایان نامه

چند نکته مهم

در خاتمه توجه شما را به چند نکته مهم در این زمینه معطوف می‌داریم.

 • محبت عامل اساسی سلامت تن و نشاط روان و آزادی فکر است از آن غفلت ننمائیم.
 • خواستاری محبت تا پایان عمر با انسان هست فقط صورتها و جلوه‌های آن عوض می‌شود.
 • از طریق محبت بیشتر و بهتر می‌توان به سازندگی پرداخت تا خشونت و بی‌مهری.
 • تعریف افراطی از جوان در حضور جوان دیگر نوعی بی‌توجهی نسبت به او تلقی می‌شود.
 • مهربانی واقعی نسبت به آنها در گرو به حساب آوردن آنها و دوری از خودخواهی است.
 • همفکری و همرازی با نوجوان و جوان از طریق محبت به آنهاست.
 • با فرزندان نوجوان و جوان خود مأنوس شوید، با آنها معاشرت کنید، از آنها نظر بخواهید.
 • دردمندی‌های آنان را به حساب آورید و آنها را دلجوئی کنید.[1]

 

بخش چهارم: نقش پدر

 

امام علی بن حسین (ع) می‌فرمایند:

«حق فرزندت به تو،‌ این است که بدانی وجود او از تو است و نیک و بدهای او در این دو دنیا وابسته به تو است. بدانی که در حکومت پدری و سرپرستی او، مواخذه و مسئولی، موظفی فرزندت را با آداب و اخلاق پسندیده پرورش دهی، او را به خداوند بزرگ راهنمائی کنی و در اطاعت و بندگی پروردگار یاریش نمایی. به رفتار خود در تربیت فرزندت توجه کنی. پدری باشی که به مسئوولیت خودآگاه است. می‌داند اگر نسبت به فرزند خود نیکی نماید در پیشگاه خداوند اجر و پاداش دارد و اگر درباره او بدی کند، مستحق مجازات و کیفر خواهد بود.»

در این بخش ما در مورد موارد زیر بحث خواهیم کرد:

 • اخلاق پدر
 • بیگانگی با فرزندان
 • نزاع در خانه
 • اخلاق پدر

اخلاق پدر در گرم کردن کانون خانواده،‌ در ایجاد امید یا یأس در دل فرزندان نقش فوق‌العاده‌ ایفا می‌کند. بازار تعلیم و تعلم بین پدر و فرزندان بسیار گرم است. اگرچه پدر به زبان درسی به آنان نیاموزد و یا به آنان حرفی نزند حکومت اخلاقی پدر باعث آن می‌شود که فرزندان وارث میراثی ارزنده و یا تأسف‌انگیز گردند.

فرزندان ما درباره اخلاق ما در خانه قضاوت می‌کنند، رفتار ما را با رفتار دیگر پدرانی که دیده و یا وصف آنها را شنیده‌اند مورد مقایسه قرار می‌دهند. او را مردی بیعرضه یا باعرضه، خوش اخلاق و یا بداخلاق معرفی می‌نمایند.

پسرخاله می‌خواهد پدرش یک قهرمان باشد، قهرمان در قدرت، در کار و تلاش، در اخلاق و رفتار. از او درس زندگی بیاموزد و یا نقطه‌های مثبت او را به عنوان درس به دیگران معرفی کند.

دخترخاله می‌خواهد پدرش در عین قدرت با او صمیمی باشد، زبان خوش با او به کار برد، او را درک کند و برای او مایه بگذارد، و از اینجاست که آنان آرزو دارند پدران رفتار خود را تحت کنترل قرار دهند و از رفتار نادرست دست بردارند.

الف: همدمی با فرزندان

فرزندان شما هرچند در محیط خارج از خانه با مردم دوستی و معاشرت داشته باشند، هر قدر که در مدرسه و محیط بیرون با مردم و با بچه‌ها بازی و دوستی داشته بازهم سهم خود را در معاشرت با پدر طلبکارند. آنها نیاز دارند با پدر خود صحبت کنند، حرف بزنند، درددل بگویند چیز بیاموزند.

پدر باید شبانه‌روز لااقل ساعتی را برای فرزندان خود فارغ بگذارد. در آن ساعت همه رنجها و غمهایش را فراموش کند، حساب همه طلبکاری‌ها و بدهکاری‌ها، ترفیعات و عقب‌ماندگی‌ها را کنار بگذارد. فقط با خانواده و فرزندان باشد. با آنها حرف بزند، از مسائل آنها آگاه شود، از جریاناتی که در خانواده و بیرون است آگاه گردد.

این همدمی در رابطه پدر با دختران ضروری‌تر است از آن بابت که آنها در محرومیت بیشتری از روابط اجتماعی هستند به رابطه انس و الفت با پدر به دلایل متعددی نیاز بیشتری دارند. چه بسیارند مسائل و مشکلاتی که در سایه این همدمی حل می‌شوند و چه بسیارند انحرافاتی که بر اثر این الفت از میان رفته و یا از وقوعشان جلوگیری می‌گردد.

در برابر حرف حق

برخی از پدران خود خواهند، آنچنان که نمی‌خواهند هرگز خود را محکوم به حساب آورند. اصرار بر این دارند که حرف آن‌ها و نظرشان حاکم باشد. اگر سخن حقی از فرزندان خویش بشنوند آن را به هیچ می‌انگارند. این شکوه‌ای است که چند تن از فرزندان داشته‌اند. پذیرش حرف حق از فرزندان نه تنها شخصیت پدر را خرد نمی‌کند بلکه به او شخصیت و حیثیت می‌بخشد. باعث این می‌شود که فرزندان به او اعتماد کنند و او را عادل و حق‌ طلب بشناسند و این امر موجب جلب احترام فرزندان نسبت به آنهاست. ضمناً‌ فرزندان هم در این رابطه احساس شخصیت و عظمت می‌کنند در می‌یابند کسی هستند و می‌توانند در مسائل و امور صاحب‌نظر باشند.

اما سخنی هم با شما

 • گاهی به پدرتان هم حق دهید که این چنین باشد چون بالاخره او هم انسان است. در برابر فشارها و ناملایمات زندگی همه گاه نمی‌تواند مقاومت کند. به هنگامی که فشار از حد بگذرد زمینه انفجار خود بخود پدید خواهد آمد.
 • من به شما اطمینان می‌دهم که هیچ پدری، هرچند هم که جنایتکار باشد، بد و رنج فرزندان را نمی‌خواهد و قصد دشمنی با آنان را ندارد. حداکثر این است که بگوئیم او اشتباه می‌کند، و اشتباه قابل بخشش است.
 • اگر پدر بداخلاق و عصبانی است شما می‌توانید با ملایمت او را سرحال آورید. با مزاح‌های مناسب عقده دل او را بگشائید و او را شاداب و مسرور سازید. این امر از نظر اسلامی برای شما نوعی عبادت هم محسوب خواهد شد.
 • شما فکر نکنید که پدر شما چون شما جوان و پرانرژی است و حتماً‌ باید تاب تحمل مرارتها را داشته باشد. بر پدران خود بدان مناسبت که عمری را در راه نگهداری شما صرف کرده‌اند ببخشید.
 • احترام به پدر و رعایت حال او در اسلام بر همه شماها واجب است اگرچه پدرتان کا فر باشد.

ب: بیگانگی با فرزندان

 • جوش کار و تلاش

چه بسیارند کسانی که همه هم و غصه خود را صرف کاری درآمدزا می‌کنند. از بام تا شام سرگرم کارند. صبح‌ها پیش از آنکه با چهره فرزندان آشنا شوند از خانه بدر می‌روند و شامگاهان دیروقت به خانه بر می‌گردند و تازه پس از بازگشت مجدداً به ادامه کار، به حسابرسی به تهیه مقدمات کار فردا می‌پردازند.

آری، برخی از پدران جوش کسب درآمد دارند، تمام وقت خود را صرف بدست آوردن پول می‌کنند. تنها بدین دلخوشند که صفری بر میزان موجودی‌شان اضافه شده است. و از بس در این راه جوش و خروش دارند فرصت پیدا نمی‌کنند که شب هنگام با زن و فرزندان خویش بنشینند و کمی صحبت کنند. و یا گاهی از صحبت طفره می‌روند از آن بابت که مبادا بی‌حوصلگیشان سبب درگیری شود. در جمع، می‌توان گفت: آن پدری که وقت ندارد به بچه‌هایش برسد، فرصت مصاحبت و همدمی با آنان را ندارد پدر بدی است، باید خود را اصلاح کند.

 • سر در لاک خود

گاهی بیگانگی با فرزندان و با خانواده‌ حاکی از بی‌علاقگی به زندگی است. او احساس می‌کند خانواده‌اش با او شریک درد نیست. او را آنچنان که باید نشناخته‌اند و یا او را شناخته‌اند ولی اشتباه شناخته‌اند. عدم تفاهم‌ها، گرم نبودن کانون خانواده برای جلب و جذب، پرتوقعی‌ها و … سبب آن می‌شوند که او در خانه سر در لاک خود داشته باشد و به فکر خویش باشد.

من این جنبه‌ها را نفی نمی‌کنم و به آنهائی که چنین جوی را در خانه پدید می‌آورند حق نمی‌دهم. ولی معتقدم بازهم تقصیر به عهده پدر است زیرا اول او در وجود چنین وضع نابسامان کوتاهی‌هائی داشته و دارد. ثانیاً مرد باید قدرت تحمل بیشتری داشته باشد. کوتاهی‌ها و نابسامانی‌ها را او باید اصلاح کند اوست که باید پایه‌های تربیت و اخلاق را در اثر وقت‌گذاری بگونه‌ای بگذارد که در آن تفاهم باشد. خدمت متقابل باشد، حکومت عاطفه و انسانیت باشد.

مرد در خانه باید پدری خوب و قابل اعتماد باشد. به علائق و خواسته‌های فرزند  خود توجه کند. با پسر و دختر جوانش در حد شخصیت آنها رفتار کند.

ج: نزاع در خانه

 1. خانه جهنمی

چه بسیارند شوهرانی که با همسر خود تفاهمی ندارند و روز و شب با هم در برخورد و نزاعند،‌ آنهم بر سر مسائل جزئی و کم اهمیت. و در چنین صورتی زندگی را نه تنها بر خود، بلکه بر فرزندان خود تلخ کرده، حس بدبینی، ایجاد عقده و حتی انتقام را در فرزندان خود بر می‌انگیزند.

خانه‌ای که  فرزندان،‌ والدین خود را در آن دچار آشف تگی می‌بینند خانه‌ای جهنمی است. آنها نمی‌دانند به کدامیک حق بدهند.

از نظر روان‌شناسان و روانکاوان ریشه بسیاری از مشکلات، انحرافات و کجرویهای نوجوانان و جوانان،‌ حتی در مراحلی پس از ازدواج و دوران بزرگسالی را باید از دوران کودکی و متأثر از روش والدین در زندگی خانوادگی دانست.

 1. سعادتمندی کانون

معمولاً رفتار پدر خط مشی زندگی خانواده را معین می‌کند. رفتارش نسبت به همسر به دیگر اعضای خانواده هشداردهنده است که او کیست، چه موضعی در برابرش باید اتخاذ نمود. معمولاً او پیش از اینکه پدر خوبی برای فرزندانش باشد ضروری است شوهر خوبی برای همسرش باشد، نوجوانان و جوانان ما از طریق ایفای نقش همسری او درباره نق ش پدریش داوری می‌کنند.

به هنگامی که بین پدر و مادر صمیمیت و صفا نیست فرزندان لذت و آسایش خود را از منبع دیگری باید جستجو کنند و در این جستجوهاست که گاهی مفاسد عظیم پدید می‌آید.

 1. گریز از خانه

نوجوان و جوان به سائقه سن و طبیعت خود از چنین محیطی متنفرند. به مناسبت غلبه احساس و هیجان، شتابزدگی و تصمیم‌گیری‌ها عدم این امکان که به پدر و مادر بگویند با هم دعوا نکنید، با هم مهربان باشید راهی را در پیش می‌گیرند که برای‌شان اغلب نامناسب و خطرآفرین است.

می‌دانیم که دوران بلوغ دوران درهمی و حالات ماجراجوئی است و از سوی دیگر سن استقلال‌طلبی است و درگیری‌های والدین بهانه خوبی برای گریز از خانه می‌باشد.

 1. آثار بد خشونت‌ها

پدری که در رفتار خانوادگی بدخو و خشن است، با فحش و کتک او را تحقیر و تخطئه می‌کند، یا با سخنان جلف و ناروا او را سبک‌سر و بی‌معنی معرفی می‌کند و به حقیقت بت قابل ستایش فرزندش را شکسته است و او را در اجتماع بی‌کس و تنها گذارده است. پدری که برای حفظ سیادت خود سر و صدا راه می‌اندازد و از زور و قدرت خود علیه همسر بینوایش سوء استفاده می‌کند درس بدی به فرزندان خود داده است. دیگر نمی‌توان از او انتظار خیر و نیکی داشت.[2]

بخش پنجم: نقش مادر

در این بخش ما موارد زیر را مورد بحث قرار خواهیم داد:

 • اخلاق مادر
 • مادر و رازهای فرزندان
 • جنبه‌های مذهبی مادر

الف: اخلاق مادر

 1. مادر و اخلاق اسلامی

بر ما ضروری است که به عنوان یک مسلمان کنترل زبان خود را داشته باشیم، راه و روش ما بگونه‌ای باشد که دیگران را بسازد و آنها را به سوی هدف جهت دهد. به خصوص مادر که سازنده بنای اخلاق و انسانیت فرزند است. رعایت اخلاق اسلامی برای همه زیبنده است و برای مادر زیبنده‌تر.

اخلاق اسلامی ایجاب می‌کند که مادر، مهرورز نسبت به فرزند، خیرخواه او، پناهگاهش، درمان کننده دردش باشد. برای خود کنترلی قائل باشد، و این کنترل در رفتار او، در گفتار و خط‌مشی‌اش هویدا باشد. عبادت مادر، رابطه با خدا، فکر و ذکرش، قید و شرطش همه و همه آموزنده و ممکن است سازنده یا ویرانگر باشد. بی‌بند و باری مادر در رفتار، بی‌توجهی‌ها او به سخنان و به برخوردها اثرات بدی در فرزندان می‌گذارد، به خصوص در نوجوان و جوان که شدیداً خواستار جنبه حق‌جوئی، دین‌خواهی و عدالت هستند. سن جوان و سن بلوغ سن شک و تردید است، تردید در همه امور، از جمله در امور مذهبی و عقیدتی، بی‌توجهی مادر به این امر ممکن است موجب بدآموزی‌ها و بدرفتاری‌هائی باشد.

 

 1. حوصله مادر

معنی مادری توام با معنی صبر و حوصله است. اگر حوصله مادر نباشد کودک هرگز بزرگ نخواهد شد و غنچه جوانی هرگز شکوفا نخواهد شد. اوست که رنجهای زائیده از کودک را متحمل می‌شود و با آرامش و سکون تمام با عشق مادری مزاحمتهای  فرزند را می‌پذیرد.

این خطاست که مادری در برابر لغزش فرزند و یا در برابر سئوالاتش بی‌حوصلگی سر دهد و در برابر اعتراضش بگوید خفه شو. مادری این چنین بی‌حوصله و بی‌تحمل بهتر است که اصولاً سخنی نگوید و با سکوت خود از کنار مسائل بگذرد. اگر به راستی قدرت شنیدن حرف فرزند را ندارید لااقل در برابرش سکوت کنید و یا صحنه را ترک کنید.

سراسر وجود نوجوان و جوان احساس است، سراسر شور است و خوشبینی. او بر اساس دنیای زیبائی که مادرش برای او تصویر می‌کند و ارائه می‌دهد آینده‌اش را می‌سازد، بدان خوش‌بین یا بدبین می‌شود. همین انعکاسات را درباره دیگران پیاده می‌کند و شما مسئول چنین عواقبی هستید.

 1. مادر و رازهای فرزندان

الف: مادر بهترین رازدار

فرزندان ما بر اساس تشخیص و به همان گونه که مصلحت ایجاب می‌کند مادر خود را بعنوان بهترین رازدار خود بر می‌گزینند، حرفها و سخنان خود را با او در میان می‌نهند و با اصرار و سماجت خود می‌گویند که آنها را با دیگران در میان ننهند.

بدیهی است که مادران هم چنین قولهائی را به فرزندان خود می‌دهند و باید هم بدهند. و خوشبختانه همین امر عامل کنترل خوبی برای رفتار آنهاست. زیرا مادران زیرک آن را مترسکی برای بچه قرار می‌دهند و هر آنگاه که بخواهد لغزشی و خطائی را مرتکب شود  فوراً راز او را به رخش می‌کشند و به او می‌گویند که آن را برملا خواهند کرد. طفلک بیچاره از ترس آن ناگزیر می‌شود تسلیم رأی و نظر مادر شود و به آنچه او دستور می‌دهد خو گیرد و عادت کند.

آنچه مهم است رازداری مادر است و اگر فرزند ببیند که در این زمینه مادر تخلف کرده است خود او هم تخلف خواهد نمود.

سبک‌دلی‌های مادر سبب بی‌اعتمادی آنها و کشانده شدن بسوی کارهای مخفی و انجام عملیت آب زیرکاهی خواهد شد.

[1] . خانواده و مسائل نوجوان و جوان نوشته دکتر علی قائمی

[2] . خانواده و مسائل نوجوان و جوان – دکتر علی قائمی – ص 50

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

روابط بین والدین و فرزندان و تأثیر آن در تربیت 78صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

Untitled

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  214 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

92