بخش چهارم: نقش پدر:پایان نامه رایگان روانشناسی : روابط بين والدين و فرزندان و تأثير آن در تربيت

چند نكته مهم

در خاتمه توجه شما را به چند نكته مهم در اين زمينه معطوف مي‌داريم.

 • محبت عامل اساسي سلامت تن و نشاط روان و آزادي فكر است از آن غفلت ننمائيم.
 • خواستاري محبت تا پايان عمر با انسان هست فقط صورتها و جلوه‌هاي آن عوض مي‌شود.
 • از طريق محبت بيشتر و بهتر مي‌توان به سازندگي پرداخت تا خشونت و بي‌مهري.
 • تعريف افراطي از جوان در حضور جوان ديگر نوعي بي‌توجهي نسبت به او تلقي مي‌شود.
 • مهرباني واقعي نسبت به آنها در گرو به حساب آوردن آنها و دوري از خودخواهي است.
 • همفكري و همرازي با نوجوان و جوان از طريق محبت به آنهاست.
 • با فرزندان نوجوان و جوان خود مأنوس شويد، با آنها معاشرت كنيد، از آنها نظر بخواهيد.
 • دردمندي‌هاي آنان را به حساب آوريد و آنها را دلجوئي كنيد.[1]

 

بخش چهارم: نقش پدر

 

امام علي بن حسين (ع) مي‌فرمايند:

«حق فرزندت به تو،‌ اين است كه بداني وجود او از تو است و نيك و بدهاي او در اين دو دنيا وابسته به تو است. بداني كه در حكومت پدري و سرپرستي او، مواخذه و مسئولي، موظفي فرزندت را با آداب و اخلاق پسنديده پرورش دهي، او را به خداوند بزرگ راهنمائي كني و در اطاعت و بندگي پروردگار ياريش نمايي. به رفتار خود در تربيت فرزندت توجه كني. پدري باشي كه به مسئووليت خودآگاه است. مي‌داند اگر نسبت به فرزند خود نيكي نمايد در پيشگاه خداوند اجر و پاداش دارد و اگر درباره او بدي كند، مستحق مجازات و كيفر خواهد بود.»

در اين بخش ما در مورد موارد زير بحث خواهيم كرد:

 • اخلاق پدر
 • بيگانگي با فرزندان
 • نزاع در خانه
 • اخلاق پدر

اخلاق پدر در گرم كردن كانون خانواده،‌ در ايجاد اميد يا يأس در دل فرزندان نقش فوق‌العاده‌ ايفا مي‌كند. بازار تعليم و تعلم بين پدر و فرزندان بسيار گرم است. اگرچه پدر به زبان درسي به آنان نياموزد و يا به آنان حرفي نزند حكومت اخلاقي پدر باعث آن مي‌شود كه فرزندان وارث ميراثي ارزنده و يا تأسف‌انگيز گردند.

فرزندان ما درباره اخلاق ما در خانه قضاوت مي‌كنند، رفتار ما را با رفتار ديگر پدراني كه ديده و يا وصف آنها را شنيده‌اند مورد مقايسه قرار مي‌دهند. او را مردي بيعرضه يا باعرضه، خوش اخلاق و يا بداخلاق معرفي مي‌نمايند.

پسرخاله مي‌خواهد پدرش يك قهرمان باشد، قهرمان در قدرت، در كار و تلاش، در اخلاق و رفتار. از او درس زندگي بياموزد و يا نقطه‌هاي مثبت او را به عنوان درس به ديگران معرفي كند.

دخترخاله مي‌خواهد پدرش در عين قدرت با او صميمي باشد، زبان خوش با او به كار برد، او را درك كند و براي او مايه بگذارد، و از اينجاست كه آنان آرزو دارند پدران رفتار خود را تحت كنترل قرار دهند و از رفتار نادرست دست بردارند.

الف: همدمي با فرزندان

فرزندان شما هرچند در محيط خارج از خانه با مردم دوستي و معاشرت داشته باشند، هر قدر كه در مدرسه و محيط بيرون با مردم و با بچه‌ها بازي و دوستي داشته بازهم سهم خود را در معاشرت با پدر طلبكارند. آنها نياز دارند با پدر خود صحبت كنند، حرف بزنند، درددل بگويند چيز بياموزند.

پدر بايد شبانه‌روز لااقل ساعتي را براي فرزندان خود فارغ بگذارد. در آن ساعت همه رنجها و غمهايش را فراموش كند، حساب همه طلبكاري‌ها و بدهكاري‌ها، ترفيعات و عقب‌ماندگي‌ها را كنار بگذارد. فقط با خانواده و فرزندان باشد. با آنها حرف بزند، از مسائل آنها آگاه شود، از جرياناتي كه در خانواده و بيرون است آگاه گردد.

اين همدمي در رابطه پدر با دختران ضروري‌تر است از آن بابت كه آنها در محروميت بيشتري از روابط اجتماعي هستند به رابطه انس و الفت با پدر به دلايل متعددي نياز بيشتري دارند. چه بسيارند مسائل و مشكلاتي كه در ساية اين همدمي حل مي‌شوند و چه بسيارند انحرافاتي كه بر اثر اين الفت از ميان رفته و يا از وقوعشان جلوگيري مي‌گردد.

در برابر حرف حق

برخي از پدران خود خواهند، آنچنان كه نمي‌خواهند هرگز خود را محكوم به حساب آورند. اصرار بر اين دارند كه حرف آن‌ها و نظرشان حاكم باشد. اگر سخن حقي از فرزندان خويش بشنوند آن را به هيچ مي‌انگارند. اين شكوه‌اي است كه چند تن از فرزندان داشته‌اند. پذيرش حرف حق از فرزندان نه تنها شخصيت پدر را خرد نمي‌كند بلكه به او شخصيت و حيثيت مي‌بخشد. باعث اين مي‌شود كه فرزندان به او اعتماد كنند و او را عادل و حق‌ طلب بشناسند و اين امر موجب جلب احترام فرزندان نسبت به آنهاست. ضمناً‌ فرزندان هم در اين رابطه احساس شخصيت و عظمت مي‌كنند در مي‌يابند كسي هستند و مي‌توانند در مسائل و امور صاحب‌نظر باشند.

اما سخني هم با شما

 • گاهي به پدرتان هم حق دهيد كه اين چنين باشد چون بالاخره او هم انسان است. در برابر فشارها و ناملايمات زندگي همه گاه نمي‌تواند مقاومت كند. به هنگامي كه فشار از حد بگذرد زمينه انفجار خود بخود پديد خواهد آمد.
 • من به شما اطمينان مي‌دهم كه هيچ پدري، هرچند هم كه جنايتكار باشد، بد و رنج فرزندان را نمي‌خواهد و قصد دشمني با آنان را ندارد. حداكثر اين است كه بگوئيم او اشتباه مي‌كند، و اشتباه قابل بخشش است.
 • اگر پدر بداخلاق و عصباني است شما مي‌توانيد با ملايمت او را سرحال آوريد. با مزاح‌هاي مناسب عقده دل او را بگشائيد و او را شاداب و مسرور سازيد. اين امر از نظر اسلامي براي شما نوعي عبادت هم محسوب خواهد شد.
 • شما فكر نكنيد كه پدر شما چون شما جوان و پرانرژي است و حتماً‌ بايد تاب تحمل مرارتها را داشته باشد. بر پدران خود بدان مناسبت كه عمري را در راه نگهداري شما صرف كرده‌اند ببخشيد.
 • احترام به پدر و رعايت حال او در اسلام بر همه شماها واجب است اگرچه پدرتان كا فر باشد.

ب: بيگانگي با فرزندان

 • جوش كار و تلاش

چه بسيارند كساني كه همه هم و غصه خود را صرف كاري درآمدزا مي‌كنند. از بام تا شام سرگرم كارند. صبح‌ها پيش از آنكه با چهرة فرزندان آشنا شوند از خانه بدر مي‌روند و شامگاهان ديروقت به خانه بر مي‌گردند و تازه پس از بازگشت مجدداً به ادامه كار، به حسابرسي به تهيه مقدمات كار فردا مي‌پردازند.

آري، برخي از پدران جوش كسب درآمد دارند، تمام وقت خود را صرف بدست آوردن پول مي‌كنند. تنها بدين دلخوشند كه صفري بر ميزان موجودي‌شان اضافه شده است. و از بس در اين راه جوش و خروش دارند فرصت پيدا نمي‌كنند كه شب هنگام با زن و فرزندان خويش بنشينند و كمي صحبت كنند. و يا گاهي از صحبت طفره مي‌روند از آن بابت كه مبادا بي‌حوصلگيشان سبب درگيري شود. در جمع، مي‌توان گفت: آن پدري كه وقت ندارد به بچه‌هايش برسد، فرصت مصاحبت و همدمي با آنان را ندارد پدر بدي است، بايد خود را اصلاح كند.

 • سر در لاك خود

گاهي بيگانگي با فرزندان و با خانواده‌ حاكي از بي‌علاقگي به زندگي است. او احساس مي‌كند خانواده‌اش با او شريك درد نيست. او را آنچنان كه بايد نشناخته‌اند و يا او را شناخته‌اند ولي اشتباه شناخته‌اند. عدم تفاهم‌ها، گرم نبودن كانون خانواده براي جلب و جذب، پرتوقعي‌ها و … سبب آن مي‌شوند كه او در خانه سر در لاك خود داشته باشد و به فكر خويش باشد.

من اين جنبه‌ها را نفي نمي‌كنم و به آنهائي كه چنين جوي را در خانه پديد مي‌آورند حق نمي‌دهم. ولي معتقدم بازهم تقصير به عهده پدر است زيرا اول او در وجود چنين وضع نابسامان كوتاهي‌هائي داشته و دارد. ثانياً مرد بايد قدرت تحمل بيشتري داشته باشد. كوتاهي‌ها و نابساماني‌ها را او بايد اصلاح كند اوست كه بايد پايه‌هاي تربيت و اخلاق را در اثر وقت‌گذاري بگونه‌اي بگذارد كه در آن تفاهم باشد. خدمت متقابل باشد، حكومت عاطفه و انسانيت باشد.

مرد در خانه بايد پدري خوب و قابل اعتماد باشد. به علائق و خواسته‌هاي فرزند  خود توجه كند. با پسر و دختر جوانش در حد شخصيت آنها رفتار كند.

ج: نزاع در خانه

 1. خانه جهنمي

چه بسيارند شوهراني كه با همسر خود تفاهمي ندارند و روز و شب با هم در برخورد و نزاعند،‌ آنهم بر سر مسائل جزئي و كم اهميت. و در چنين صورتي زندگي را نه تنها بر خود، بلكه بر فرزندان خود تلخ كرده، حس بدبيني، ايجاد عقده و حتي انتقام را در فرزندان خود بر مي‌انگيزند.

خانه‌اي كه  فرزندان،‌ والدين خود را در آن دچار آشف تگي مي‌بينند خانه‌اي جهنمي است. آنها نمي‌دانند به كداميك حق بدهند.

از نظر روان‌شناسان و روانكاوان ريشه بسياري از مشكلات، انحرافات و كجرويهاي نوجوانان و جوانان،‌ حتي در مراحلي پس از ازدواج و دوران بزرگسالي را بايد از دوران كودكي و متأثر از روش والدين در زندگي خانوادگي دانست.

 1. سعادتمندي كانون

معمولاً رفتار پدر خط مشي زندگي خانواده را معين مي‌كند. رفتارش نسبت به همسر به ديگر اعضاي خانواده هشداردهنده است كه او كيست، چه موضعي در برابرش بايد اتخاذ نمود. معمولاً او پيش از اينكه پدر خوبي براي فرزندانش باشد ضروري است شوهر خوبي براي همسرش باشد، نوجوانان و جوانان ما از طريق ايفاي نقش همسري او درباره نق ش پدريش داوري مي‌كنند.

به هنگامي كه بين پدر و مادر صميميت و صفا نيست فرزندان لذت و آسايش خود را از منبع ديگري بايد جستجو كنند و در اين جستجوهاست كه گاهي مفاسد عظيم پديد مي‌آيد.

 1. گريز از خانه

نوجوان و جوان به سائقه سن و طبيعت خود از چنين محيطي متنفرند. به مناسبت غلبه احساس و هيجان، شتابزدگي و تصميم‌گيري‌ها عدم اين امكان كه به پدر و مادر بگويند با هم دعوا نكنيد، با هم مهربان باشيد راهي را در پيش مي‌گيرند كه براي‌شان اغلب نامناسب و خطرآفرين است.

مي‌دانيم كه دوران بلوغ دوران درهمي و حالات ماجراجوئي است و از سوي ديگر سن استقلال‌طلبي است و درگيري‌هاي والدين بهانه خوبي براي گريز از خانه مي‌باشد.

 1. آثار بد خشونت‌ها

پدري كه در رفتار خانوادگي بدخو و خشن است، با فحش و كتك او را تحقير و تخطئه مي‌كند، يا با سخنان جلف و ناروا او را سبك‌سر و بي‌معني معرفي مي‌كند و به حقيقت بت قابل ستايش فرزندش را شكسته است و او را در اجتماع بي‌كس و تنها گذارده است. پدري كه براي حفظ سيادت خود سر و صدا راه مي‌اندازد و از زور و قدرت خود عليه همسر بينوايش سوء استفاده مي‌كند درس بدي به فرزندان خود داده است. ديگر نمي‌توان از او انتظار خير و نيكي داشت.[2]

بخش پنجم: نقش مادر

در اين بخش ما موارد زير را مورد بحث قرار خواهيم داد:

 • اخلاق مادر
 • مادر و رازهاي فرزندان
 • جنبه‌هاي مذهبي مادر

الف: اخلاق مادر

 1. مادر و اخلاق اسلامي

بر ما ضروري است كه به عنوان يك مسلمان كنترل زبان خود را داشته باشيم، راه و روش ما بگونه‌اي باشد كه ديگران را بسازد و آنها را به سوي هدف جهت دهد. به خصوص مادر كه سازنده بناي اخلاق و انسانيت فرزند است. رعايت اخلاق اسلامي براي همه زيبنده است و براي مادر زيبنده‌تر.

اخلاق اسلامي ايجاب مي‌كند كه مادر، مهرورز نسبت به فرزند، خيرخواه او، پناهگاهش، درمان كننده دردش باشد. براي خود كنترلي قائل باشد، و اين كنترل در رفتار او، در گفتار و خط‌مشي‌اش هويدا باشد. عبادت مادر، رابطة با خدا، فكر و ذكرش، قيد و شرطش همه و همه آموزنده و ممكن است سازنده يا ويرانگر باشد. بي‌بند و باري مادر در رفتار، بي‌توجهي‌ها او به سخنان و به برخوردها اثرات بدي در فرزندان مي‌گذارد، به خصوص در نوجوان و جوان كه شديداً خواستار جنبه حق‌جوئي، دين‌خواهي و عدالت هستند. سن جوان و سن بلوغ سن شك و ترديد است، ترديد در همه امور، از جمله در امور مذهبي و عقيدتي، بي‌توجهي مادر به اين امر ممكن است موجب بدآموزي‌ها و بدرفتاري‌هائي باشد.

 

 1. حوصله مادر

معني مادري توام با معني صبر و حوصله است. اگر حوصله مادر نباشد كودك هرگز بزرگ نخواهد شد و غنچه جواني هرگز شكوفا نخواهد شد. اوست كه رنجهاي زائيده از كودك را متحمل مي‌شود و با آرامش و سكون تمام با عشق مادري مزاحمتهاي  فرزند را مي‌پذيرد.

اين خطاست كه مادري در برابر لغزش فرزند و يا در برابر سئوالاتش بي‌حوصلگي سر دهد و در برابر اعتراضش بگويد خفه شو. مادري اين چنين بي‌حوصله و بي‌تحمل بهتر است كه اصولاً سخني نگويد و با سكوت خود از كنار مسائل بگذرد. اگر به راستي قدرت شنيدن حرف فرزند را نداريد لااقل در برابرش سكوت كنيد و يا صحنه را ترك كنيد.

سراسر وجود نوجوان و جوان احساس است، سراسر شور است و خوشبيني. او بر اساس دنياي زيبائي كه مادرش براي او تصوير مي‌كند و ارائه مي‌دهد آينده‌اش را مي‌سازد، بدان خوش‌بين يا بدبين مي‌شود. همين انعكاسات را درباره ديگران پياده مي‌كند و شما مسئول چنين عواقبي هستيد.

 1. مادر و رازهاي فرزندان

الف: مادر بهترين رازدار

فرزندان ما بر اساس تشخيص و به همان گونه كه مصلحت ايجاب مي‌كند مادر خود را بعنوان بهترين رازدار خود بر مي‌گزينند، حرفها و سخنان خود را با او در ميان مي‌نهند و با اصرار و سماجت خود مي‌گويند كه آنها را با ديگران در ميان ننهند.

بديهي است كه مادران هم چنين قولهائي را به فرزندان خود مي‌دهند و بايد هم بدهند. و خوشبختانه همين امر عامل كنترل خوبي براي رفتار آنهاست. زيرا مادران زيرك آن را مترسكي براي بچه قرار مي‌دهند و هر آنگاه كه بخواهد لغزشي و خطائي را مرتكب شود  فوراً راز او را به رخش مي‌كشند و به او مي‌گويند كه آن را برملا خواهند كرد. طفلك بيچاره از ترس آن ناگزير مي‌شود تسليم رأي و نظر مادر شود و به آنچه او دستور مي‌دهد خو گيرد و عادت كند.

آنچه مهم است رازداري مادر است و اگر فرزند ببيند كه در اين زمينه مادر تخلف كرده است خود او هم تخلف خواهد نمود.

سبك‌دلي‌هاي مادر سبب بي‌اعتمادي آنها و كشانده شدن بسوي كارهاي مخفي و انجام عمليت آب زيركاهي خواهد شد.

[1] . خانواده و مسائل نوجوان و جوان نوشته دكتر علي قائمي

[2] . خانواده و مسائل نوجوان و جوان – دكتر علي قائمي – ص 50

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

روابط بين والدين و فرزندان و تأثير آن در تربيت 78صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

Untitled

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  214 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *