اين، يک، براي، کنيد، اعتماد

تأثير مثبت و بادوامي بر روي هر کسي که مي‌بينيد بگذاريد، مثل اين مي‌ماند که دنيا را در مُشت‌تان گرفته باشيد. بعضي آدم‌ها به صورت مادرزاد جذابند، اما خبر خوب اين است که جذابيت را مي‌توان ياد گرفت.
در اينجا شما را با ? راه مؤثر براي افزايش قدرت کاريزما آشنا مي‏‌کنيم که مهارت برقرار کردن ارتباط بهتر با سايرين و محبوب شدن را برايتان به ارمغان مي‌آورد.
با پيدا کردن رگ خواب شروع کنيد
من راه خوبي براي بهتر ارتباط برقرار کردن با مردم پيدا کرده‌ام که هر جا رفته‌ام، کارساز بوده است. از آدم‌ها مي‌پرسم از چه چيز خوششان مي‏‌آيد يا چه چيزي مجذوبشان مي‌کند. وقتي جوابم را بدهند، دوباره ازشان مي‌‏پرسم، چه نکته‌اي باعث شده تا از فلان چيز خوشت بيايد؟ نکته‌ي کليدي علاقه به فلان کار چيست؟
من اين کار را فقط از اين بابت انجام نمي‌دهم که صرفا احساس خوبي را بهشان منتقل کنم، در واقع اين سؤال‌ها را مي‌پرسم چون مي‌دانم چيزهايي هستند که اگر هر فردي راجع بهشان صحبت کند، حالش بهتر مي‌شود. تازه مي‏‌شود کلي چيزهاي جالب هم اين وسط ياد گرفت.
هر کسي داستاني براي تعريف کردن دارد
فرض کنيد وارد يک مهماني يا مراسم يا مجلس سخنراني شده‌ايد که بالاي سر هر آدمي، عددي روشن است. اين عدد نشان‌دهنده‌ي تجربه و دانش اوست. اگر ??? نفر به اين مهماني دعوت باشند که هر کدامشان بين ?? تا ?? سالشان باشد، آنگاه چيزي بين ???? تا ???? سال دانش و بينش بشريِ ترکيب شده در آن سالن وجود دارد.
چه خوب بود اگر مي‌‏توانستيم با تک تک اين آدم‌ها صحبت کنيم و از علم و تجربيات‌شان بهره‌مند شويم. حيف نيست که از چنين موقعيتي براي به اشتراک‌گذاري چيزهاي خوب و به دست آوردن چيزهاي خوب، چشم‌پوشي کنيم؟ شايد به جرئت بتوانم بگويم، چند تا از بهترين فرصت‌هاي عمرم را با باز کردن سر صحبت با آدم‌‏ها در چنين محيط‌هايي به دست آورده‌ام.

مشکل بيشتر آدم‌ها اين است که حس مي‏‌کنند اعتماد به نفس لازم براي مرتبط کردن خود با توده‌ي مردم، يا به عبارت ديگر شبکه‌سازي را ندارند، چون فکر مي‏‌کنند مهارت اثرگذاري در نگاه اول را در خود پرورش نداده‌اند. حالا چه مي‌شد اگر مي‌توانستيد خودتان را جوري آب‌بندي کنيد که اگر وارد هر اتاقي شديد «برق بزنيد». چه مي‌شد اگر بلد بوديد درجه کاريزماي‌تان را بالا ببريد و تا ته مهماني حفظش کنيد؟
اين ? مورد را بخوانيد تا بدانيد چطور مي‌‏توان جذاب‌تر شد.
?. گوش به زنگ باشيد
اولين چيزي که موقع حرف زدن با هر کسي بايد رعايت کنيد اين است که گوش به زنگ باشيد. وقتي مي‌‏گويم گوشتان به زنگ باشد، يعني شش دانگ حواستان را جمع کنيد. اگر مکالمه‌تان يک-به-يک است، بايد اين احساس را به طرف مقابل القا کنيد که فقط شما دو نفر در اين اتاق هستيد.
تبليغات

اگر در جمعي هستيد، بايد حس مهم بودن را به متکلم آن جمع انتقال دهيد. اگر خودتان متکلم آن جمع هستيد، بايد حواستان را به تک تک کساني که جلوي‌تان ايستاده‌اند اختصاص بدهيد. چشم به چشم‌شان بدوزيد. شايد اولش سخت باشد، اما بايد طوري طرف را نگاه کنيد که اگر لازم شد، قادر باشيد مشخصات صورتش را براي نقاش اداره‌ي پليس تشريح کنيد.
اينجوري مي‌توانيد به جاي اينکه روي ?، ? نفر تأثير بگذاريد، موقع صحبت کردن جمعي را ميخکوب خود کنيد.
?. زبر و زرنگ باشيد
اگر آدم کاريزماتيکي باشيد، يعني نسبت به عموم آدم‌ها از استرس کمتري برخورداريد و موفقيت و جذابيت بيشتري داريد. حواستان باشد، وقتي مي‌گويم جذاب، منظورم اين نيست که پيکربندي فيزيکي صورت يا بدن‌تان حاصل پيکرتراشي ميکل آنژ باشد. منظورم اين است که انگار به خودتان رسيده‌ايد. يعني مي‌دانيد که موقع خنديدن چقدر دهانتان را باز کنيد که جلوه‌ي خوبي از خودتان به جا بگذاريد. به اين مي‌گويند کاريزما. به اين مي‌‏گويند جذبه.
خوبي‌اش اين است که کاريزماتيک بودن ژنتيک نيست و مي‌توان آن را ياد گرفت. خيلي از افرادي که خصوصيات رهبري را در خود دارند، کاريزماتيک هستند چون اعتماد زيادي به خودشان دارند، از يادگيري فراري نيستند و عاشق الهام بخشيدن به سايرين هستند.
?. حفظ کنيد، تکرار کنيد
اگر بتوانيد اسم هر فردي را سريع حفظ کنيد و چند بار در صحبت کردن تکرار کنيد، انگار خيلي زيرپوستي ازش تعريف کرده باشيد. تأثير اين کار بيشتر از اين است که بخواهيد حرف‌هاي قلمبه و سلمبه زورکي به خورد طرف بدهيد.
آدم‌ها خوشحال مي‌‌شوند که فرد غريبه‌اي چند بار اسم‌شان را تکرار کند، چون احساس خاص بودن بهشان دست مي‌دهد.
يکي از کارهايي که من مي‌‏کنم اين است که اول خودم را معرفي مي‌کنم. هميشه به جاي اينکه خيلي منفعلانه منتظر بمانيد تا طرف مقابل خودش را به شما معرفي کند، جلو برويد و اول خودتان را برايش معرفي کنيد.
بعد که ازشان مي‌خواهيد خودشان را معرفي کنند، مثل من اين پيام دستوري يک خطي را به مغرتان مخابره کنيد: «اسمش را حفظ کن.»
اين کار مجبورتان مي‌کند تا روي جوابي که دريافت مي‌کنيد متمرکز شويد و همينطور باعث مي‌شود بخش توجه ناخودآگاه‌تان بيدار شود که خود باعث مي‌شود اسم طرف مقابل را راحت‌تر حفظ کرده و در مکالمه استفاده کنيد.
هر وقت کسي اسمش را به شما گفت، آن اسم را يک بار جلوي آن شخص و چند بار در مغز خودتان تکرار کنيد. اين کار را بکنيد و مطمئن باشيد که جواب مي‌دهد.
?. زبان ديگرتان را تقويت کنيد
هر جا اسم جذبه و کاريزما به گوش‌تان خورد بدانيد که «زبان بدن» هم پشت‌بندش مي‌آيد. ثابت شده که استفاده از زبان بدن ميزان اعتماد به نفس آدم را به شدت بالا مي‌برد.
زبان بدن، زباني بين‌المللي است.
مردم مي‌‏توانند به صورت ناخودآگاه حرکات بدن و صورت شما را براي خودشان ترجمه کنند. اگر به خودتان مطمئن باشيد و حالت ايستادن‌تان اين را القاء کند که از ته دل خوشحال و مثبت‌انديش هستيد، اين خودش را به صورت کاريزما به بقيه نمايش مي‌‏دهد.
چيزي که خود من از جلسات کلاس‌‏هاي توني رابينز (Tony Robbins) ياد گرفتم اين بود که اگر به حالت سوپرمني خبردار بايستيد – يعني سيخ بايستيد، چانه‌تان بالا باشد، پاهاي‌تان به اندازه عرض شانه باز باشد، دست‌هايتان روي خط شلوارتان باشد و به آسمان نگاه کنيد – و چند دقيقه اين حالت را حفظ کنيد، از نظر علمي ثابت شده است که اين حالت خود به خود باعث افزايش اعتماد به نفس شما مي‏‌شود. اعتماد به نفس هم که بخش بسيار مهمي از کاريزما است. آدم‌ها هم شما را به خاطر داشتن اعتماد به نفس بالا تحسين مي‏‌کنند، چون خودشان دائما با مشکل اعتماد به نفس درگيرند.
پس اين را يادتان بماند: بدن از ذهن پيروي مي‌کند. حرکت بدن ناخودآگاه است.
يعني دانستن اينکه «چه احساسي داريد» مي‌تواند حالت صورت و زبان بدن‌تان را تغيير بدهد، پس بهتر نيست شروع کنيد خودتان را با اعتماد به نفس ابرقهرمانان تصور کنيد؟
همين حالا چند ثانيه چشم‌تان را ببنديد و فکر کنيد ابرانسان قوي‌جثه و بي‌باکي هستيد! نظرتان چيست؟ اين مورد را هم مي‌توانيد با صدور فرمان يک خطي به مغز فعال کنيد. فقط بايد تمرين کنيد.
?. چشم‌ها همه چيز را لو مي‌دهند

مردم وقتي اعتماد به نفس را در شما مي‌يابند که با آنها ارتباط چشمي برقرار کنيد. فقط ناجور بهشان زُل نزنيد.
اگر آن اولش برايتان سخت است که ارتباط چشمي خوبي برقرار کنيد، سعي کنيد به ناحيه بين دو چشم، همانجايي که بيني شروع مي‌‏شود، خيره شويد. در اين حالت اينطور به نظر مي‌رسد که به جفت چشم‌هاي طرف مقابل نگاه مي‌کنيد. اين حُقه‌ي کوچولو را امتحان کنيد تا معذب نباشيد.
?. چيز منفي نگوييد
نکته‌ي ديگري که مي‌تواند کاريزماي شما را بالا ببرد اين است که از به کار بردن عبارات منفي در مکالمه خودداري کنيد. سعي کنيد اين رفتار را در خودتان نهادينه کنيد. هر روز تمرين کنيد که راجع به چيزهاي مختلف غُر نزنيد.
سعي کنيد مسير گفتگو مثبت باشد. حتي اگر طرف گفتگوي شما حرف‌هاي منفي بزند، شما سعي کنيد چتر مثبت‌انديشي خودتان را روي سر او هم بگيريد. شايد هم در همان دقيقه موفق نشديد تغييري در منفي‌نگري آن فرد ايجاد کنيد، اما وقتي که شما را در ذهنش به خاطر بياورد، يادش مي‌آيد که خاطره‌ي مثبتي از شما دارد.
سعي کنيد مسير گفتگو را به سمت چيزهاي مثبت بکشانيد. به اين ترتيب آدم‌هايي که به اين گفتگو گوش مي‌دهند، متوجه مي‌شوند اين شماييد که استاندارد گفتگو را تعيين مي‌کنيد. پس يادتان باشد: مثبت‌انديشي و نه هيچ چيز ديگر.
?. از قدرت کلمات استفاده کنيد
خالصانه و صميمانه از مردم تعريف کنيد. البته چندين سال طول مي‌کشد تا قادر به چنين کاري باشيد. خيلي‌ها به جزئيات توجه نمي‏‌کنند و فرصت‌هايي که براي تعريف کردن از ديگران دارند را از دست مي‌دهند. به همين دليل است که اگر واقعا از کسي تعريف کنيد، اين جريان به يادش مي‌‏ماند.
مي‌دانم خانم‌ها در اين زمينه بهترند. پس تصورش را بکنيد در زماني که انتظار نداريد، آقايي از شما تعريف بکند، چه حالي بهتان دست مي‏‌دهد؟ قطعا تا مدتي طولاني يادتان مي‏‌ماند.
و در ضمن اين يادتان نرود که موقع تعريف کردن کمي از زبان بدن و حالات صورت هم استفاده کنيد و اصلا در اين زمينه خساست به خرج ندهيد. اينجوري تصوير بهتري مي‌سازيد تا اينکه بخواهيد صرفا با کلمات چيزي را بيان کنيد.
و اما کلام آخر: کاريزما يعني انتقال اشتياق به افراد ديگر.
برگرفته از: entrepreneur.com

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع جذابيت و کاريزما
کاريزما همان رايحه‌ي روح است

6000توماناعتماد به نفس در جامعه‌ي ما کمياب است. بله واقعيت دارد. بيشتر ما، قابليت‌هايمان را دست کم مي‌گيريم و زمان زيادي را صرف اين مي‌کنيم که مردم در مورد ما چه فکري مي‌کنند. در اين مقاله ما به شما ? راه براي افزايش اعتماد به نفس و عزت نفس را آموزش مي‌دهيم که مي‌توانيد با تمرين آنها، يک سر و گردن از ديگران بالاتر باشيد.

جالب است بدانيم عزت نفسِ ما در دو وضعيت در کمترين ميزان خود قرار دارد: زماني که در کاري به موفقيت اندکي نائل مي‌شويم و زماني که عکس آن، يعني به موفقيت‌هاي بزرگ دست پيدا مي‌کنيم.
از اين مسئله مي‌توان دو نکته را دريافت:
?. بيشتر ما شايسته‌ي اعتماد به نفسي بيشتر از آنچه اکنون در خود حس مي‌کنيم هستيم.
?. عزت نفس و اعتماد به نفس دو مفهوم ذهني هستند و مي‌توانند با تغيير طرز فکر ما تغيير کنند.

از آنجا که طرز تفکر، عامل کليدي در تعيين ميزان اعتماد و عزت نفس مي‌باشد، بياييد در مورد ? کاري صحبت کنيم که مي‌توانيد همين امروز آنها را ياد بگيريد تا به اعتماد به نفسي دست يابيد که سزاوار آن هستيد.
?. مراقبه (مديتيشن)

مراقبه يک سنت ديرپا در بسياري از کشور‌هاي آسيايي مانند ژاپن و چين است، با وجود اين اخيرا دامنه‌ي رواج آن به کشورهاي غربي نيز رسيده‌ است. بسياري از مديران عامل عالي‌رتبه، رهبران کسب‌‌و‌‌کار و ورزشکاران از فوايد مراقبه بهره‌ برده‌اند، چرا شما جزو اين گروه نباشيد؟
تبليغات

مراقبه به ما کمک مي‌کند سطح اضطراب‌مان را کاهش دهيم، بهره‌وري خود را بالا ببريم و حتي حافظه‌مان را بهبودببخشيم. نظم و ترتيبي که در نتيجه‌ي مراقبه در ذهن به وجود مي‌آيد، به ما در تصميم‌گيري بهتر کمک مي‌کند، باعث مي‌شود در طول روز استرس کمتري احساس کنيم و… بله، اعتماد به نفس ما را نيز افزايش مي‌دهد.
?. سخنراني در جمع
خيلي از مردم مي‌گويند سخنراني در جمع از مرگ نيز ترسناک‌تر است. بنا بر گفته‌ي يک روان‌شناس اين امر ريشه در اجداد ما دارد. براي ميليون‌ها سال، انسان‌ها به صورت گروهي زندگي مي‌کردند تا بتوانند در برابر خطر‌هايي که جانشان را تهديد مي‌کرد از خود محافظت کنند. نکته خيلي جالب اين است که اين موضوع علت بنياديِ اجتماعي بودنِ امروزه‌ي انسان‌ها است.
ولي همچنين به اين معناست که هر چيزي که بخواهد موجب تغيير وضعيت فعلي ما بشود و ما را از گروه جدا کند، به نظر ما فوق‌العاده خطرناک مي‌آيد. به همين دليل است که ما مسحور و مجذوب سخنراناني مي‌شويم که به راحتي مي‌توانند شنوندگان را در مشت خود بگيرند، چرا که اين کاري است که ما هرگز توانايي انجام آن را در خود نمي‌بينيم.
هنگامي که اين ميل انساني را درک کنيد، مي‌توانيد با کار روي مهارت‌هاي سخنراني در جمع، از آن در جهت منافع خود استفاده کنيد. يک نقطه‌ي عالي براي شروع اين است که از خودتان فيلم بگيريد و در آن راجع به موضوعات مورد علاقه‌‌تان صحبت کنيد و زماني که احساس کرديد آماده‌ايد، ويدئوي خود را در فضاي مجازيِ قابل دسترس براي عموم آپلود کنيد. يک کار خوب ديگر که توصيه مي‌کنيم انجام دهيد اين است که در گردهمايي‌هاي محلي شرکت کنيد، جايي که در ميان گروهي از مردمي قرار گرفته‌ايد که آنها را مي‌شناسيد و به آنها اطمينان داريد و اعلام يک سري از برنامه‌ها و معرفي برخي از افراد را شما بر عهده بگيريد. به اين ترتيب مي‌توانيد صحبت در جمع را تمرين کنيد.
?. نگرش رشد
آيا يک سقف شيشه‌اي بالاي سر شماست که پيشرفت‌تان را محدود مي‌‌کند؟
اين همان‌ چيزي است که کارول دوئک (Carol Dweck) نويسنده‌ي کتاب «نگرش» آن را نگرش ايستا مي‌نامد. فرد داراي نگرش ايستا تنها به اين دليل به دنبال موفقيت است که بتواند به وسيله‌ي آن وجود فهم و هوش خود را اثبات کند. در حالي که فرد داراي نگرشِ رشد، از چالش‌ها استقبال مي‌کند و شکست را نشانه‌ي کم هوشي نمي‌داند، بلکه به عنوان يک عامل سرعت‌دهنده براي رشد و تعالي وراي توانايي‌هاي فعلي مي‌بيند.
روبه‌رو شدن با موانع و مشکلات براي کسي که نگرش ايستا دارد مي‌تواند سبب کم شدن عزت و اعتماد به نفس شود در حالي که براي کسي که نگرش رشد دارد، اين موانع تنها باعث افزايش انگيزه و اشتياق او مي‌شود.
?. يادگيري زبان خارجي

يادگيري يک زبان کار ساده‌اي نيست، به همين دليل وقتي در آن پيشرفت مي‌کنيد، احساس مي‌کنيد پاداش زحمات خود را گرفته‌ايد. من خود، زماني را که شروع به يادگيري آنلاين اسپانيايي کردم به خوبي به ياد مي‌آورم. موج هيجان و اعتماد به نفس را در وجودم حس مي‌کردم. زيرا اکنون مي‌توانستم با آدم‌هايي صحبت کنم که قبلا هرگز نمي‌توانستم.
اکثر ما خودمان را تنها به يک زبان محدود کرده‌ايم و همين مسئله مانند يک سقف، جلوي ميزان تجربه‌هايي که مي‌توانيم از فرهنگ‌هاي ديگر داشته باشيم، موقعيت‌هاي شغلي و از همه مهم‌تر، مردمي را که مي‌توانيم با آنها ارتباط برقرار کنيم، مي‌گيرد.
ولي عملي ساده نظير يادگيري يک زبان جديد مي‌تواند سرنوشت بازي را تغيير دهد، زيرا ما اکنون مي‌خواهيم به وسيله‌ي آن، شکلي از ارتباط را برقرار سازيم که تنها افراد کمي از اطرافيان ما قادر به فهم آن هستند و اين يعني قدرت.
خوشبختانه نيازي نيست براي يادگيري زبان جديد به آن سر دنيا سفر کنيم. وبسايت‌هاي آموزش زبان‌ زيادي وجود دارند (مانند memrise) که مي‌توانيد از طريق آنها همان‌ طور که راحت و آسوده در خانه‌ي خود هستيد در کلاس‌هاي خصوصي آنلاين شرکت کنيد.
يادتان باشد در دنيايي با چنين تنوع فرهنگي، هيچ بهانه‌اي براي بلد نبودن يک زبان خارجي وجود ندارد.
?. راه‌اندازي کسب‌وکار
شروع يک کسب‌وکار از صفر مانند به دنيا آوردن يک بچه است و هرچه بچه‌ي شما بزرگ‌تر مي‌شود شما بايد علاوه بر فرزندتان از افرادي که در کنار شما از او نگه‌داري مي‌کرده‌اند نيز مراقبت کنيد. افرادي که براي تامين نان خانواده‌ي خود و پرداخت قبض‌هاي هر ماه به شما وابسته‌اند. احساس مي‌کنيد تحت فشار قرار گرفته‌ايد اين طور نيست؟
بله، شروع يک کسب‌وکار سخت است. ولي بعد از راه‌اندازي چندين کسب‌وکار اينترنتي، من به شخصه مي‌توانم يکي از کارهاي به شدت رضايت‌بخشي که مي‌توانيد انجام دهيد را با شما در ميان بگذارم.
هر روز صبح، وقتي با اين هدف از خواب بلند مي‌شويد که به کسي يا چيزي وراي خودتان خدمت کنيد، ديگر اينکه مردم چه فکري در مورد شما مي‌کنند کمتر و کمتر اهميت پيدا مي‌کند. حتي اگر شما به عنوان يک کارآفرين تک و تنها، کسب‌و‌کار جديدي راه بيندازيد، بايد سعي کنيد وراي خودتان فکر کنيد، زيرا شما مشتري‌ها و کاربراني داريد که بايد به آنها بينديشيد.
?. فروشندگي

همه‌ي ما با به نوعي کاراکتر و خصوصيات فروشندگان خودرو‌هاي دست دوم را مي‌شناسيم. اصلا به همين دليل است که بعضي از افراد با شنيدن کلمه‌ي فروش، نيم‌متر از جا مي‌پرند. بله فروشندگي ناخوشايند و فريبکارانه به نظر مي‌رسد و هنگامي که از اين افراد خواسته مي‌شود خودشان اين کار را انجام دهند، از فکر انجامش هم معذب مي‌شوند.
ولي بياييد رو راست باشيم، مهارت‌هاي فروشندگي به کار همه‌ي ما مي‌آيد، چه براي راضي کردن يک مشتري باشد يا براي گرفتن ترفيع و يا حتي براي آنکه بتوانيم دوستانمان را راضي کنيم که به جاي فلان فيلم، يک فيلم ديگر را انتخاب کنند. از همه مهم‌تر، آموختن مهارت‌هاي فروشندگي به شما کمک مي‌کند دنيا را از ديدگاه شخص ديگري نظاره کنيد. وقتي شما کمتر روي خود و بيشتر روي کسي که آن سوي ميز نشسته تمرکز مي‌کنيد، توجه‌تان کمتر به خودتان معطوف مي‌شود.
?. ورزش با وزنه (قدرتي و بيهوازي)

اينکه ورزش کردن مي‌تواند در بهبود اعتماد به نفس موثر باشد، حرف جديدي نيست. احتمالا شما هم کليپ‌هاي الهام‌بخش افرادي را ديده‌ايد که بيش از ?? کيلو‌گرم وزن کم کرده‌اند و زندگي‌شان به طرز شگرفي تغيير کرده است.
علاوه بر فوايد آشکار، ورزش کردن در سلامت ذهن ما نيز نقش عمده‌اي ايفا مي‌کند. کار با وسايل ورزشي مانند دمبل و امثال آن، گردش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *