اين، زندگي، براي، کنيد، استرس

باعث مي‌شود حس کنيد هيچ چيز به درستي پيش نمي‌رود و هيچ‌ چيزي اهميت ندارد. با بدتر شدن اين وضعيت، انگيزه‌اي براي حرکت و فعاليت نخواهيد داشت و با خود مي‌گوييد اين کار را انجام بدهم که چه؟
?. افزايش کج‌خلقي
کج‌خلقي ريشه در احساس مهم نبودن، بي‌فايده و بي‌استفاده بودن دارد. اين حس باعث مي‌شود فکر کنيد ديگر همچون قبل، قادر به انجام کارها نيستيد. در مراحل اوليه اين وضعيت بر روي روابط شخصي و حرفه‌اي شما تأثير منفي مي‌گذارد و با ادامه مي‌تواند باعث نابودي کامل آن شود.
?. عدم بهره‌وري و کاهش کارايي
با افزايش بيش از حد ساعت کاري، استرس مزمن کارايي شما را کاهش مي‌دهد. در نهايت پروژه‌هاي شما نيمه‌کاره مانده و هر روز به ليست کارهايي که بايد انجام دهيد، اضافه مي‌شود. با افزايش اين حالت شما به وضعيتي دچار مي‌شويد که هرچه تلاش کنيد، باز هم از عهده‌ي کارهاي خود بر نمي‌آييد.
اگر شما اين مشکلات را تجربه نمي‌کنيد، خيلي خوب است. هرچند بايد اين علائم هشداردهنده را به خاطر بسپاريد. يادتان باشد فرسودگي شغلي موجودي موذي است که وقتي شما مشغول زندگي هستيد، به آرامي بر جسم و جان شما رخنه مي‌کند.
اگر شما اين علائم را تجربه مي‌کنيد، اين به منزله‌ي هشداري براي شما خواهد بود که در مسير خطرناکي قرار گرفته‌ايد. زماني را مشخص کنيد تا ببينيد واقعا چه مقداري از استرس در زندگي شما وجود دارد و راه‌هايي را بيابيد تا قبل از اينکه دير شود، از آن بکاهيد. فرسودگي شغلي مانند آنفولانزا نيست. خودبه‌خود از بين نمي‌رود. هر چقدر هم ايجاد تغييرات براي‌تان سخت باشد، ولي باز هم هوشمندانه‌ترين انتخاب براي باقي ماندن در مسير موفقيت است.
برگرفته از: psychologytoday.com

اين کتاب پرطرفدار را از دست ندهيد
کتاب الکترونيکي

کتاب الکترونيکي شغلي که زندگيست
شغلي را انتخاب کن که عاشق آن هستي، آن‌وقت حتي يک روز هم در زندگيت مجبور نخواهي بود کار کني

20000توماناسترس، خستگي، نااميدي، عصبانيت و… همگي ناشي از احساسات نادرست، ديد منفي به زندگي و رويدادهايي است که روزانه رخ مي‌دهند. در ادامه‌ي مطلب با ما همراه باشيد تا به چگونگي کنترل استرس و ايجاد ديد مثبت به زندگي با استفاده از راهکارهاي علمي پي‌ ببريد.

________________________________________
: مثبت انديشي و موفقيت؛ چگونه نگرش خود را تغيير دهيم
________________________________________
ديد مثبت به زندگي بسيار مفيد است. براي توسعه‌ي ديد مثبت بايد کنترل آن را ياد بگيريد. همچنين بايد ياد بگيريد براي خود و زمان‌تان ارزش قائل شويد. روش ديگري که مي‌توانيد ديد مثبت به زندگي را تقويت کنيد، پيدا کردن راه‌هايي براي مقابله با استرس است، چون استرس شما را به سمت افکار منفي سوق مي‌دهد.
گام اول: ياد بگيريد چگونه رفتار کنيد
?. رفتارهاي‌ شما روي زندگي‌‌تان اثر مي‌گذارد

رفتار شما در مقابل مشکلات زندگي خوشحال يا ناراحت بودن شما را مشخص مي‌کند. شما نمي‌توانيد اتفاقاتي را که براي‌تان پيش مي‌آيد تغيير بدهيد، ولي مي‌توانيد رفتار خود را در مقابل آنها تغيير بدهيد. شما هر بار که به مشکل مي‌خوريد، نوع رفتارتان را انتخاب مي‌کنيد.

مثلا چرخ ماشين‌تان پنچر مي‌شود، هيچ‌کس دوست ندارد اين اتفاق برايش بيفتد. حالا شما حق انتخاب داريد که چگونه با شرايط کنار بياييد. شايد بسيار ناراحت شويد و به فرمان مشت بکوبيد، فشار خون‌تان را بالا ببريد و بعد از آن، بالاخره چرخ را عوض کنيد. اگر شما ناراحت شدن را انتخاب کنيد،‌ زمان زيادي ناراحت خواهيد ماند.
در حالت بعد، شايد شما ناراحت نشويد و پنچر شدن چرخ ماشين را به‌عنوان اتفاقي قبول کنيد که ممکن است در زندگي پيش بيايد. نفس عميقي بکشيد و در آخر چرخ را عوض کنيد. اگر شما ناراحتي را انتخاب نکنيد، زمان ناراحتي شما چندان طولاني نخواهد شد. در واقع مي‌توانيد به آن مثبت فکر کنيد.
________________________________________
: آيا شانس واقعا وجود دارد؟
________________________________________
?. به اتفاقات زندگي مثبت نگاه کنيد

طرز صحبت شما درباره اتفاقات زندگي روي رفتار شما تأثير مي‌گذارد. اگر شما به اتفاقات ديد منفي داشته باشيد، هر بار که آن اتفاق رخ بدهد شما ناراحت مي‌شويد، ولي اگر نگاه مثبت داشته باشيد، رفتار‌تان نسبت به آن موضوع تغيير مي‌کند.
تبليغات

مثلا شما با پيام ناراحت‌کننده‌اي از خواب بيدار مي‌شويد. شايد با خود بگوييد «امروز که خراب شد»، ولي با ديد مثبت به موضوع نگاه کنيد و با خود بگوييد «خب اين خبر بد بود، ولي روز من تازه شروع شده». اتفاقي که افتاده هيچ‌گاه تغيير نمي‌کند، ولي رفتار شما مي‌تواند نسبت به موضوع عوض شود و رفتار شما را اصلاح کند.
________________________________________
: چرا بايد مثبت‌انديش باشيم؟
________________________________________
?. صحبت کردن‌تان را اصلاح کنيد
جملاتي مثل «من نمي‌تونم اين کار رو انجام بدم»، شما را به سمتي سوق مي‌دهد که به عدم توانايي براي انجام آن کار باور پيدا کنيد. اگر بگوييد کار غيرممکني است، آن کار براي شما غيرممکن مي‌شود. به جملات مثبت مثل «مي‌تونم اين کار رو بکنم، اگه قدم‌به‌قدم پيش برم» فکر کنيد.
________________________________________
: اين جملات مثبت را افراد موفق هر روز به خود مي‌گويند
________________________________________
?. به‌جاي شکايت کردن از اوضاع، کاري بکنيد
در هر موقعيتي حق انتخاب داريد: شايد شکايت و گلايه کنيد و شايد کاري انجام دهيد که مشکل‌تان را برطرف کند. شکايت کردن فقط ناراحت‌تان مي‌کند، ولي حل کردن مشکل حس خوبي به شما مي‌دهد و باعث خوشحالي‌تان مي‌شود.
?. از مسائل کوچک لذت ببريد
شايد شما هم مثل بيشتر مردم هميشه به مسائل حساس و اهداف بزرگ يا نزديک‌ترين تعطيلي فکر کنيد. هر چند اين ديد نسبت به زندگي بد نيست، ولي نگاه هميشگي به مسائل بزرگ باعث مي‌شود نتوانيد از خوشي‌هاي روزمره‌ي زندگي لذت ببريد. يک وعده غذاي لذيذ به همراه خانواده يا پياده‌روي با يک دوست خوب در زندگي روزمره اتفاق مي‌افتد. با فکر کردن به مسائل و اهداف بزرگ‌تر، اين خوشي‌ها را از بين نبريد. در لحظه زندگي کنيد و از مسائل کوچک لذت ببريد.
مثلا اگر کنار دوست‌تان در حال گپ زدن هستيد و ذهن شما به تعطيلات آخر هفته فکر مي‌کند، به لحظه‌اي که کنار دوست‌تان هستيد برگرديد و از آن لحظات لذت ببريد. به دوست‌تان توجه کنيد و اجازه ندهيد ذهن‌تان منحرف شود.
________________________________________
: چگونه در زمان حال زندگي کنيم؟
________________________________________
?. تشکر کردن را تمرين کنيد

تشکر کردن در زندگي روزمره ضروري است، چون رفتار‌تان را اصلاح و مسائل خوب را براي شما تداعي مي‌کند. اين کار کمک مي‌کند به نکات مثبت زندگي توجه کنيد، نه به اينکه چه کاري را اشتباه انجام داده‌ايد.
هر روز زماني را براي شکرگزاري کنار بگذاريد و به چيز‌هاي خوبي که داريد فکر کنيد. پس از فکر کردن به نکات مثبت روز، ? مورد از آنها را روي کاغذ بنويسيد.
?. از زندگي‌تان لذت ببريد
اگر همواره به دنبال تلويزيوني جديد، ماشيني بهتر يا گوشي هوشمند جديدتري باشيد، هيچ‌گاه قدردان دارايي‌ها و زندگي خود نخواهيد بود. خوشحالي در لذت بردن از چيز‌هايي است که داريد، نه چيزهايي که مي‌خواهيد داشته باشيد. اگر اين‌گونه فکر کنيد هميشه به دنبال چيزهايي مي‌گرديد که شما را خوشحال کنند و از چيزي لذت نمي‌بريد.
روش فکر کردن‌تان را نسبت به چيزهاي جديد عوض کنيد و به جاي اينکه فکر کنيد «من بايد اون تلفن هوشمند جديد رو داشته باشم»، به اين فکر کنيد: تلفني که در اختيار داريد از بسياري از تلفن‌هاي قديمي بهتر است.
________________________________________
: آيا براي موفقيت بايد لذت زندگي کردن را فراموش کنيم؟
________________________________________
?. به اهداف‌تان فکر و آنها را به واقعيت تبديل کنيد

ثابت شده است که اگر به رسيدن به هدف‌تان فکر کنيد و درباره‌ي آن رؤياپردازي کنيد، دستيابي آن هدف بسيار راحت‌تر خواهد بود. همچنين مطالعات نشان مي‌دهند اگر فقط به آن هدف نهايي فکر کنيد و از تصور کردن آن لذت ببريد و نه مسير رسيدن به هدف، اين کار دستيابي شما به هدف را سخت‌تر مي‌کند و باعث مي‌شود شما کندتر پيشرفت کنيد.
به اهداف‌تان فکر و درباره‌ي آنها رؤياپردازي کنيد، ولي بايد به مشکلاتي که در راه رسيدن به آنها برخورد مي‌کنيد نيز فکر کنيد تا روند پيشرفت‌تان کند نشود.
گام دوم: براي خودتان ارزش قائل شويد
?. درست صحبت کردن را ياد بگيريد

همه‌ي ما يک منتقد دروني داريم که با اشتباه انجام دادن کاري، ما را سرزنش مي‌کند. هر چند اين انتقاد مفيد است، ممکن است به شما احساس منفي بدهد. به خودتان ياد بدهيد درست صحبت کنيد و صداي منتقد درون‌تان را به صدايي مثبت تبديل کنيد. با اين کار ارزش شما در ذهن‌تان افزايش مي‌يابد و احساس مثبتي در شما پديدار مي‌شود.
يکي از تمرين‌هايي که مي‌توانيد انجام دهيد، يادداشت‌برداري هنگام نقد کردن است. براي انجام اين تمرين کافيست هر گاه در حال انتقاد از خودتان هستيد، جملاتي را که در ذهن‌تان مي‌گوييد، يادداشت کنيد.
زماني که يادداشت‌ها کافي بود، پي‌ مي‌بريد که چقدر خود را سرزنش مي‌کنيد و از لحن صحبت کردن‌تان آگاه مي‌شويد. حالا بايد اين افکار منفي و اين لحن بد را تغيير دهيد و مثبت فکر کنيد. اين تمرين باعث مي‌شود بيشتر به خودتان ارزش دهيد و بهتر با خودتان صحبت کنيد.
________________________________________
: چطور بر هجوم افکار ناخوشايند غلبه کنيم؟
________________________________________
?. دوستان‌تان را از ميان آدم‌هاي مثبت‌انديش انتخاب کنيد
دوستان‌ شما و رابطه با آنها بخش بزرگي از ديد شما به زندگي را تشکيل مي‌دهند. بايد دوستان‌تان افراد شادي باشند و تنها در اين صورت است که شما نيز به شاد بودن ترغيب مي‌شويد. افرادي را انتخاب کنيد که در زندگي شاد هستند و رابطه با افراد منفي‌باف را قطع کنيد.
فضاي مجازي و رسانه‌هاي عمومي نيز مانند دوستان و اطرافيان مي‌توانند مخرب باشند، مثلا اگر روزنامه‌اي که مطالعه مي‌کنيد، ديدِ منفي دارد، از روزنامه‌هاي ديگر استفاده کنيد.
?. انگيزه داشته باشيد
کتاب، مجله يا رسانه‌اي را انتخاب کنيد که شما را تشويق مي‌کند تا خودتان باشيد. هر روز، زماني را به مطالعه و جستجو در اين فضا اختصاص دهيد. با اين کار، انرژي مثبت را به خود تزريق مي‌کنيد و به مسائل روزمره با ديد منفي نگاه نمي‌کنيد. بهتر است روي روش‌هاي تقويت انگيزه بيشتر تمرکز کنيد.
________________________________________
: انگيزه چيست؛ آشنايي با عوامل روان‌شناختي موثر بر آن
________________________________________
?. به احساس درون‌تان گوش بدهيد
هميشه افرادي هستند که باعث مي‌شوند شما احساس بدي نسبت به خودتان داشته باشيد. شايد در مورد لباس پوشيدن يا رانندگي‌تان قضاوت کنند. در واقع تنها نظري که مهم است، نظر خود شماست. کساني که شما را قضاوت مي‌کنند، در واقع در حال قضاوت خودشان هستند و با قضاوت کردن شما، کوتاهي‌هاي خودشان را در زندگي جبران مي‌کنند.
مثلا اگر کسي درباره‌ي لباس‌تان نظر منفي داد، نگذاريد ذهنيت‌تان راجع به لباس خراب شود. محترمانه به او بگوييد: «متأسفم که از لباسم خوشت نمياد، ولي من اين لباس رو خيلي دوست دارم». يادتان باشد که تنها نظر شما مهم است.
?. به ديگران کمک کنيد

با کمک کردن به ديگران، تغييري مثبت در زندگي‌تان ايجاد مي‌شود. با اين کار هميشه به فکر کمک کردن به ديگران هستيد و اين باعث اصلاح رفتار‌تان مي‌شود.
براي کار‌هاي خيرخواهانه داوطلب شويد. اگر نمي‌دانيد از کجا شروع کنيد مي‌توانيد از سراي محله بپرسيد، آنها به شما کمک خواهند کرد.
________________________________________
: چگونه مهربان باشيم؟
________________________________________
گام سوم: استرس را از بين ببريد
?. به نفس کشيدن‌تان توجه کنيد

زمان‌هايي وجود دارد که استرس به سراغ‌مان مي‌آيد. در اين هنگام راهکاري بسيار مؤثر، توجه کردن به نفس کشيدن است. به اين صورت که چشمان‌تان را ببنديد و کاملا روي تنفس‌تان تمرکز کنيد. به آرامي نفس بکشيد و تمام افکار منفي را از ذهن‌تان بيرون کنيد.
________________________________________
: ? تمرين تنفس براي آرامش در کمتر از ?? دقيقه
________________________________________
?. با برنامه بخوابيد
مدت زمان خواب شما روي رفتار، سطح استرس و ديد‌تان به زندگي تأثير زيادي مي‌گذارد. اگر به اندازه‌ي کافي نخوابيد، احتمال افزايش سطح استرس در طول روز بيشتر است. يک برنامه‌ي منظم خواب داشته باشيد و به آن عمل کنيد، با اين کار به اندازه‌ي کافي مي‌خوابيد و صبح شاداب و خوشحال‌تر از خواب بيدار مي‌شويد.
همان‌طور که براي بيدار شدن هشدار تعيين مي‌کنيد، براي خوابيدن نيز اين کار را انجام دهيد. ?? دقيقه تا يک ساعت پيش از زمان تعيين شده براي خواب هشدار تعيين کنيد. با اين کار شما مي‌دانيد دقيقا چه زماني از خواب بيدار مي‌شويد و چه زماني به خواب مي‌رويد.
________________________________________
: ?? خوراکي که به داشتن خواب راحت کمک مي‌کنند
________________________________________
?. خاطرات‌تان را بنويسيد

صرف زمان براي نوشتن خاطرات مي‌تواند استرس را کاهش دهد. اگر اجازه دهيد احساسات‌تان با يادداشت کردن خاطره از فکر شما بيرون بروند، کمتر دچار استرس مي‌شويد.
چيزي که اهميت دارد، بيرون راندن احساسات از ذهن شماست. پس نگران غلط‌هاي املايي يا مشکلات دستوري نباشيد و فقط به نوشتن احساسات‌تان بپردازيد. بهتر است روي روش‌هاي کاهش استرس بيشتر تمرکز کنيد.
برگرفته از: wikihow

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع مثبت انديشي و شادي
يک غم به تنهايي براي نابودي هزاران شادي کافيست

6000تومان«آنچه مي‌گوييد فقط نيمي از چيزي است که ديگران مي‌شنوند.» آلبرت محرابيان، استاد دانشگاه کاليفرنيا معتقد است؛ ?? درصد پيامي که شما در ارتباطات‌تان به ديگران منتقل مي‌کنيد، به صورت غيرکلامي يعني با استفاده از حالات سر، دست، چشم‌ها، ابروها و پاهاي شما صورت مي‌گيرد. مي‌دانيد که کلمات آگاهانه بيان مي‌شوند پس مي‌توان بسياري از نيّات و احساسات را پشت آنها مخفي کرد، اما زبان بدن توسط بخش ناهُشيار مغز کنترل مي‌شود بنابراين دخل و تصرفي در آن نداريم، و به همين دليل است که مي‌تواند بازتاب احساسات واقعي و دروني ما باشد.
مطالعه‌ درباره‌ي روانشناسي زبان بدن قدمت زيادي دارد و اولين تحقيقات درباره‌ي آن به سال ???? ميلادي، توسط چالز داروين برمي‌گردد. پس از گذشت سال‌ها، علم در زمينه‌ي درک معاني اجتماعي توسط زبان بدن به پيشرفت‌هايي رسيده است و در اين مقاله تعدادي از کاربردي‌ترين يافته‌هاي مفيد در اين‌باره را به شما معرفي مي‌کنيم. اين چند مورد برگرفته از روانشناسي نوين، نشريات پژوهشي و چند کتاب جالب است که در اين زمينه منتشر شده‌اند.

________________________________________
: ?? راز زبان بدن افراد بسيار موفق و استثنايي
________________________________________
?. شانه بالا انداختن (فرد چيزي نمي‌داند يا متوجه نمي‌شود جريان از چه قرار است)

باربارا و آلن پيز (Barbara and Allan Pease) نويسندگان کتاب «زبان بدن» معتقدند وقتي کسي شانه‌هايش را بالا مي‌اندازد، يعني يا نمي‌داند يا درک نمي‌کند شما چه مي‌گوييد. آنها شانه بالا انداختن را نمونه‌ي خوبي به عنوان يکي از علائم بين‌المللي زبان بدن مي‌دانند. روان‌شناسي زبان بدن مي‌گويد؛ شانه بالا انداختن يک ژست چندگانه است که سه قسمت اصلي دارد؛ کف دست‌ها باز، شانه‌ها قوز کرده و ابروها کمي بالا رفته‌اند.

________________________________________
: ?? اشتباه زبان بدن که افراد موفق مرتکب نمي‌شوند
________________________________________
?. کف دست‌هاي باز (فرد مي‌خواهد صداقتش را نشان بدهد)

حتما تا به حال در فيلم‌ها ديده‌ايد وقتي کسي در دادگاه سوگند ياد مي‌کند، يک دستش را روي کتاب آسماني مي‌گذارد و کف دست ديگرش را باز کرده، رو به دادگاه بالا مي‌آورد و جملات را تکرار مي‌کند.
تبليغات

پيز در کتابش مي‌نويسد: اين کار به اين دليل است که کف دست باز در طول تاريخ غرب مفاهيمي مثل حقيقت، صداقت، وفاداري و تسليم شدن را دربرداشته است. وقتي کسي دستانش را باز مي‌کند و به شما نشان مي‌دهد، مي‌خواهد بگويد خلع سلاح شده است و از طرف او چيزي شما را تهديد نمي‌کند.
?. اشاره کردن با انگشت (نشانه‌ي تسلط فرد روي مخاطب است)

وقتي کسي دستش را مشت مي‌کند و فقط انگشت اشاره‌اش را باز و رو به فرد مقابل نشانه مي‌رود، به معني تلاش براي مسلط شدن بر اوست. هر چند اين کار هميشه جواب نمي‌دهد اما حس بدي را منتقل مي‌کند. در روانشناسي زبان بدن، استفاده از انگشت اشاره در حين صحبت کردن به اين معناست که طرف مقابل، مادامي که او مشغول صحبت است بايد تسليم باشد. اين رفتار به صورت ناخودآگاه موجب تداعي احساس منفي در طرف مقابل مي‌شود زيرا اين حرکت حتي از حالت يک جانور درنده در موقع حمله‌کردن هم تهاجمي‌تر است.
________________________________________
: ?? عادت زبان بدن براي افزاي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *