دانلود پایان نامه

سوننتاگ (Sabine Sonnentag) از دانشگاه کنستانس آلمان، ورزش و استراحت بین کار و تمرین‌های آرام‌بخش و مرزبندی‌های سفت و سخت‌تر بین کار و خانه، می‌توانند استرس را کاهش داده و رفاه و مشارکت کارمندان را افزایش دهند.
شما می‌توانید افراد را تشویق کنید تا با یک کار ساده، مراقبت بیشتری از خودشان بکنند. آن کار ساده، خواب است. کارکنانی که خوب استراحت کرده‌اند، شادتر هستند و عملکرد بهتری دارند. مطالعات بی‌شماری، از جمله مطالعه‌ای بر روی خلبانان نیروی هوایی ایالات متحده، نشان داده‌اند که محرومیت از خواب، به شکل قابل توجهی مهارت‌های شناختی و حرکتی را تضعیف می‌کنند. در عین حال، کار تصویربرداری مغزی مارک بیرمان (Mark Beeman) از دانشگاه نورث‌وسترن نشان می‌دهد که ایده‌های فوق‌العاده و راه‌حل‌های مشکلات، زمانی به سراغ انسان می‌آیند که مغز در حالت آلفا است، همان حالت گیج و منگ ذهن که موقع خیال‌بافی یا درست قبل از خواب به سراغ‌تان می‌آید.
پس کارمندان را تشویق به ورزش و استراحت بین کار و خواب بهتر کنید. شاید بتوانید برخی شرکت‌های آلمانی را هم الگو قرار دهید که ارسال ایمیل در ساعات غیرکاری را ممنوع کرده‌اند، مگر در شرایط اضطراری؛ یا اینکه ابزارهایی مانند دستبندهای هوشمند فیت‌بیت‌ را برای کنترل ورزش و خواب در اختیار کارمندان‌شان قرار می‌دهند. مراقبت از خودتان را هم به الگویی برای دیگران تبدیل کنید.
اینکه در طول یک هفته‌ی کاری شلوغ، یا در تلاطم انجام یک پروژه‌ی مهم، توجه خود را به آنچه واقعا موجب حفظ سلامتی کارمندان می‌شود از دست بدهید، عجیب نیست؛ اما مدیران خوب می‌توانند قدمی به عقب برداشته و با الهام‌بخشی به کارمندان و مهربانی با آنها و تشویق‌شان به مراقبت از خود، حسی انسانی در محیط کار ایجاد کنند.
برگرفته از: hbr.org

این کتاب پرطرفدار را از دست ندهید
کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی برگزاری جلسات موثر به روش اساتید هاروارد
جلسات کاری را تبدیل به ابزار موفقیت خود کنید

8000تومانمغز انسان ماهیچه‌ای است که مانند هر ماهیچه‌ی دیگری در اثر کار مداوم و استرس مکرر خسته می‌شود. شواهد علمی نشان داده است ساعات کار طولانی‌تر لزوما به معنی بهره‌وری بیشتر نیست. درست مثل دونده‌ای که بعد از چند کیلومتر از پا می‌افتد، بهره‌وری مغز نیز حین انجام کار افت می‌کند. از این رو، لازم است در طول فعالیت‌های کاری به مغزمان استراحت بدهیم تا نفسی تازه کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با ? روش افزایش بهره‌وری کارکنان بر اساس ساختار مغز، آشنا شوید.
مداومت بر یک فرض غلط

یک خودرو از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که هر کدام وظایف مخصوص به خودشان را دارند. مثلا رادیاتور وظیفه‌ی خنک نگه داشتن موتور را به عهده دارد؛ شمع خودرو موجب اشتعال سوخت می‌شود؛ مَنیفولد یا گازگاه مسئول توزیع یکسان سوخت و هوا به سیلندرها است. چنین شیوه‌ای در تشریح سازوکار خودرو به این دلیل است که خودرو اساسا یک ماشین محسوب می‌شود. تا همین یک قرن پیش، دانشمندان در ترسیم سازوکار مغز انسان نیز به همین شیوه عمل می‌کردند، یعنی قسمت‌های مختلف مغز را نام می‌بردند و سپس کارکردهای هر قسمت را تشریح می‌کردند. مثلا می‌گفتند ناحیه‌ی بروکا (Broca) مسئول پردازش زبان در مغز است؛ آمیگدالا (amygdala) موجب ایجاد حس ترس می‌شود؛ نِئوکورتِکس (neocortex) محل افکار متعالی‌تر است.

عصر صنعتی دوره‌‌ای تاریخی است که در دهه‌ی ???? میلادی در بریتانیا آغاز شد و سپس به سایر کشورهای جهان نیز سرایت کرد. این دوره همراه با تحولات اقتصادی و اجتماعی گسترده بود که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به جایگزینی ابزارهای کارِ دستی با ماشین‌آلات سنگین صنعتی به منظور تولید انبوه کالا اشاره کرد.
همسان فرض کردن مغز و ماشین رویکردی منسوخ در افزایش بهره‌وری است که در عصر صنعتی (Industrial Age) به‌ آن معتقد بودند. اگرچه دیگر در عصر صنعتی به سر نمی‌بریم، هنوز هم به شکلی کار می‌کنیم که مناسب نیازهای آن دوران است و نه عصر حاضر. عادات این روزهای ما بیشتر به فعالیت‌های بدنی کارگران آن دوران در خط تولید کارخانه‌های صنعتی شباهت دارد و به درد فعالیت‌های جسمی کارمندانِ پشتِ میزنشین امروز نمی‌خورد. علیرغم پیشرفت‌های شگرف در دانش مغز، بسیاری از ما بدون توجه به منسوخ شدن این رویکرد همچنان اصرار به تداوم آن داریم، در حالی که اِعمال آن در محیط‌های کاری قرن ?? موجب پسرفت در سطح شناختی خواهد شد.
ذهن کارمندان‌تان را مدیریت کنید، نه جسم‌شان را
کارخانه‌داران عصر صنعتی جسم کارمندان‌شان را مدیریت می‌کردند و معتقد بودند جسم انسان قادر است ?، ??، حتی ?? ساعت در روز کار کند. گفته می‌شد کیفیت و بهره‌وری زیر این فشار کاری فقط اندکی افت خواهد کرد که آن هم خیلی قابل توجه نیست. هدف اصلی کارخانه‌داران این بود که خط تولید نخوابد. مدیران سعی داشتند زمان تعطیلی کارخانه‌ها را به حداقل برسانند تا آمار تولید را بالا ببرند.
با اینکه جسم انسان در حالت استراحت خاصیت تولیدکنندگی ندارد، یعنی کارآمد و مؤثر نیست، اما به هر حال چون به استراحت نیازمند است، کارخانه‌داران عصر صنعتی به منظور تأمین نیروی کار دائمی اقدام به ایجاد شیفت‌های کاری کردند تا کارگران بتوانند در وقفه‌های معین به جسم خود استراحت دهند و بلافاصله شروع به کار کنند. اما اگر مغز انسان اجازه‌ی استراحت نداشته باشد، به مغزی آشفته و غیرخلاق تبدیل خواهد شد که آکنده از داده‌های زائد است.

در دانش اقتصاد، کار کردن بی‌وقفه فقط زمانی کارآمد به نظر می‌رسد که مغز انسان و ماشین را یکی بدانید، در حالی که مغز بر خلاف آنچه در عصر صنعتی تصور می‌شد شبیه ماشین کار نمی‌کند. این طور نیست که هر وقت دل‌تان خواست بتوانید مغزتان را روشن کنید، بگذارید ?? ساعت کار کند و بعد خاموشش کنید.
مغز ما از بسیاری جهات مثلا انبوه انرژی یا قابلیت یادگیری و خلاقیت به بچه‌های پنج ساله شباهت دارد که بعد از کلی بازیگوشی احتیاج دارند برای تجدید قوا استراحت کنند. اینها را گفتیم تا به این نکته برسیم که در دانش اقتصاد مدرن، مدیریت جسم کارمندان جوابگوی نیازهای عصر حاضر نیست، بلکه مدیران شرکت‌ها باید یاد بگیرند که ذهن کارمندان‌شان را مدیریت کنند. اما چطوری؟
?. به تناسب ساعات کاری شرکت چند زنگ‌تفریح در نظر بگیرید

تبلیغات

در دهه‌ی ???? میلادی، سیستم آموزش‌ و پرورش ژاپن به دلیل موفقیت در تربیت دانش‌آموزان ممتاز مورد توجه قرار گرفت. در ابتدا تصور می‌شد دانش‌آموزان ژاپنی مجبورند سخت‌تر و طولانی‌تر از محصلان سایر کشورها درس بخوانند. اما مطالعات علمی خلاف این تصور را ثابت کرد. اگرچه دانش‌آموزان ژاپنی ساعات طولانی‌تری را در مدرسه می‌گذراندند، هر ?? تا ?? دقیقه یک زنگ‌تفریح داشتند. آنها ?? درصد کل ساعات مدرسه‌ی‌شان را درس نمی‌خواندند و با این حال، عملکردشان در مقایسه با محصلان آمریکایی که زنگ‌تفریح‌های کمتری داشتند بهتر بود.
در مطالعاتی دیگر، جیم لوئِر (Jim Loehr) و تونی شوارتز (Schwartz) دریافتند چنانچه عملکرد افرادِ با کارآیی بالا را در یک بازه‌ی زمانی طولانی بسنجید، خواهید دید که سطح عملکردشان در همه‌ی زمان‌ها در نقطه‌ی اوج قرار ندارد، بلکه پیوسته از بالاترین حد به سمت پایین و برعکس در نوسان است.
پس برای اینکه عملکرد کارمندان‌تان را بهبود ببخشید، به ازای هر ?? تا ?? دقیقه کار یک زنگ‌تفریح ?? تا ?? دقیقه‌ای در نظر بگیرید.
?. کارمندان‌تان را در اینکه زنگ‌تفریح‌های‌شان را چطور سپری کنند آزاد بگذارید

یافته‌ی جالب توجه دیگری که در نتیجه‌ی ارزیابی سیستم آموزشی ژاپن به دست آمد این بود که زنگ‌تفریح‌های مدارس این کشور به کل برنامه‌ریزی نشده بودند و دانش آموزان اجازه داشتند به هر کاری که خودشان دوست داشتند مشغول شوند. پس وقفه‌هایی که برای استراحت کارمندان‌تان در نظر می‌گیرید نباید به انجام فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده اختصاص پیدا کنند. اینکه یک کارمند ?? تا ?? دقیقه روی پروژه‌ی اصلی کار کند و بعد در وقفه‌های ?? تا ?? دقیقه‌ای نیز مجبور باشد تمرکزش را روی پروژه‌های فرعی قرار دهد، مثل این است که هیچ زنگ‌تفریحی به او نداده‌اید. این روند نمی‌گذارد که مغز بعد از بازگشت به وظیفه‌ی اصلی از بالاترین ظرفیت خود استفاده کند.
کارمندان‌تان را تشویق کنید که در وقفه‌های بین کار کتاب بخوانند، با دوستان یا خانواده‌ی‌شان تماس بگیرند، کمی راه بروند یا چرت بزنند. خلاصه اینکه هر فعالیت سرگرم‌کننده‌ای که در حیطه‌ی وظایف کاری‌شان نباشد ترجیح داده می‌شود.
?. روی زمین وِلو شوید

منظورمان به هیچ وجه این نیست که کف محل‌کارتان دراز بکشید، بلکه پیشنهاد می‌کنیم از اداره بیرون بزنید و تکه‌ای زمین چمن پیدا کنید. اگر چنین جایی پیدا کردید، کفش‌تان را دربیاورید و بدون خجالت راحت روی چمن‌ها دراز بکشید.
بر اساس پژوهشی که در نشریه‌ی مطالعه‌ی زیست‌محیطی و بهداشت عمومی به چاپ رسید، تماس فیزیکی با زمین موجب فعال شدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک شده و در نتیجه‌ی آن هورمون آرامش‌بخش اَسِتیل‌کولین (acetylcholine) در بدن آزاد می‌شود. این فعل‌ و‌ انفعالات کمک‌تان می‌کنند که مغزتان را از مشغله‌های کاری پاک کنید و برای مرحله‌ی بعدی بهره‌وری حسابی آماده شوید.
نتیجه اینکه آنچه در انجام کارهای جسمی موجب افزایش بهره‌وری می‌شود، در بهبود فعالیت‌های ذهنی کارساز نخواهد بود. امروزه بیشتر کارمندان به انجام کارهای دفتری مشغولند و نوع فعالیتی که انجام می‌دهند ذهنی است. پس فقط اینکه جسم‌شان استراحت کند کافی نیست، بلکه می‌باید برای استراحت مغزشان هم تدبیری اندیشیده شود که این البته در حوزه‌ی اختیارات مدیران شرکت‌هاست تا با ایجاد وقفه‌های کاری به کارمندان‌شان فرصت استراحت مغزی دهند.
برگرفته از: fastcompany.com

این کتاب پرطرفدار را از دست ندهید
کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی مدیریت زمان به روش اساتید هاروارد
تغییر را در زندگی خود احساس کنید: در زمان کمتر، چندبرابر بیشتر کار کنید

15000تومانداشتن پوستی شاداب و مویی ضخیم و درخشان آرزوی بسیاری از ما است. قطعا تابه‌حال راه‌های بسیاری برای رسیدن به این هدف امتحان کرده‌ایم. در این مقاله تصمیم داریم سه نوع روغن گیاهی را به‌همراه خواص و نحوه‌ی استفاده‌ی آنها به شما معرفی کنیم. خواص این سه روغن برای ترمیم پوست‌و‌مو نتیجه‌ی فوق‌العاده‌ای دارند.
روغن آووکادو

آووکادو‌ میوه‌ای استوایی است که خواص تقویت‌کنندگی شگفت‌انگیزی دارد. روغن آووکادو حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب ضروری، بیوتین و ویتامین‌های A ،B5 و E است که می‌تواند موهای شما را مرطوب‌، تقویت و ترمیم کند. پژوهشی انجام‌گرفته در سال ???? نشان می‌دهد، مواد معدنی موجود در روغن آووکادو، کوتیکول‌ یا همان لایه‌‌ی بیرونی و محافظ موی شما را تقویت و مستحکم می‌کند که در نهایت از شکستن موها جلوگیری خواهد کرد.
آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن آووکادو به تقویت، نرمی و انعطاف پوست نیز کمک می‌کنند. همچنین خواص ضدالتهابی این روغن خارش پوست‌های ملتهب را کاهش می‌دهد. علاوه‌بر این، روغن آووکادو از پوست در برابر اشعه‌ی ماورابنفش محافظت می‌کند. مطالعه‌ی دیگری در همان سال نشان داده است که کرم‌های پوست حاوی آووکادو، درخت چای، روغن شترمرغ و روغن جوجوبا اثرات ضدمیکروبی فوق‌العاده‌ای دارند.
نحوه‌ی استفاده از روغن آووکادو
پس از حمام می‌تونید از این روغن به‌عنوان ترمیم کننده، مرطوب‌کننده و تسهیل‌کننده در شانه‌کردن مو استفاده کنید. باید این روغن را به انتهای موهای نم‌دارتان بمالید؛ البته بعد از خشک‌کردن موها نیز، می‌توانید یک‌دیگر این کار را تکرار کنید. فراموش نکنید تا زمانی‌که روغن خشک نشده است، نباید از وسایلی نظیر سشوار و اتوی مو استفاده کنید. ترکیب یک اونس از این روغن با ? تا ? قطره عصاره‌ی روغنی نعنافلفلی یا اسطوخدوس نیز یک درمان خانگی فوق‌العاده برای موها‌تان است.
از روغن آووکادو می‌توانید به‌تنهایی و یا در ترکیب با لووسیون‌هایی خود برای رطوبت‌رسانی و لطافت پوست‌تان استفاده کنید. بهتر است پس از مالیدن روغن روی پوست‌تان، به‌آرامی آن را ماساژ دهید. همچنین می‌توانید این روغن را به‌تنهایی و یا با روغن‌های دیگر مثل روغن تامانو یا روغن شترمرغ ترکیب کنید. بعد هم چند قطره عصاره‌‌ی رز یا اسطوخدوس برای رایحه‌ی خوش به آن اضافه کنید و روی پوست صورت خود بمالید.

روغن جوجوبا

روغن جوجوبا از یک گیاه بومی در آمریکای شمالی به‌دست می‌آید که برای پوست‌و‌مو بسیار ارزشمند است. جوجوبا سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مغذی از جمله آهن، مس و ویتامین‌های B ،C ،E برای مو است. روغن این گیاه می‌تواند رطوبت لازم برای پوست سر و فولیکول‌های مو را تأمین کند و در نهایت به کاهش ریزش موی ناشی از خشکی موها کمک کند. همچنین این روغن برای تقویت و استحکام مو بسیار مفید است و به‌عنوان درمانی برای شوره‌ی سر نیز به کار می‌رود.
از این روغن برای مشکلات مختلف پوستی از آکنه گرفته تا پسوریازیس و آفتاب‌سوختگی هم می‌توانید استفاده کنید. به‌دلیل اینکه ساختار روغن جوجوبا بسیار مشابه ساختار پوستی انسان است، به‌خوبی می‌تواند تولید چربی را در پوست شما کنترل کند؛ به‌طوری‌که پوست‌های خشک را به تولید بیشتر چربی‌ و پوست‌های چرب را به کاهش تولید چربی وادار می‌کند.
تبلیغات

نحوه‌ی استفاده از روغن جوجوبا
اگر پوست چربی دارید می‌توانید تنها چند قطره از این روغن را صبح یا شب برای مرطوب‌کردن و کنترل چربی پوست‌تان استفاده کنید. اگر پوست بدن‌تان نیز حساس است، می‌توانید این روغن را به‌عنوان لوسیون برای بدن‌تان درنظر بگیرید.
روغن جوجوبا را گرم کنید تا استفاده از آن راحت‌تر شود. اگر موهایتان کوتاه است، یک قاشق سوپ‌خوری و اگر موهایتان بلند است، دو قاشق سوپ‌خوری از آن را از نزدیک پوست سر تا نوک موها بمالید و بعد از ?? دقیقه، آن را با شامپو بشویید و آبکشی کنید. حتی می‌توانید ? تا ? قطره از این روغن را درون کاندیشنر یا شامپوی خود بریزید و در حمام استفاده کنید.
روغن شی باتر

روغن شی باتر از میوه‌ی درخت شی استخراج می‌شود و خواص بسیار زیادی برای پوست‌و‌مو دارد. این درخت در غرب و مرکز آفریقا رشد می‌کند، بنابراین کره و روغن آن در خاورمیانه اندکی کمیاب است. شی باتر دارای رایحه‌ای خاص و مطبوع است که می‌تواند در شناسایی هر چه بهتر آن کمک کند.
کره‌ی حاصل از این درخت، کِرِم رنگ است و به‌واسطه داشتن اسیدهای چرب ضروری و ویتامین‌های A و E اثرات فوق العاده‌ای برای پوست دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به خواص ضدالتهابی و مرطوب‌کنندگی عمیق پوست اشاره کرد. این ویژگی‌ها سبب شده که از این کره برای درمان التهاب ناشی از آفتاب‌سوختگی و یا اثرات سو سرمای هوا بر پوست نیز استفاده شود.
کره شی به‌دلیل تحریک پوست برای تولید کلاژن هم نقش مؤثری در ترمیم و بازسازی بافت سلولی پوست ایفا می‌کند که به‌همراه افزایش لطافت پوست در نهایت موجب کاهش چروک‌های پوستی می‌شود.
از روغن شی باتر نیز می‌توان به‌عنوان مرطوب‌کننده و آبرسان طبیعی برای مو‌ها استفاده کرد. شی باتر باعث رفع التهاب و خارش پوست سر می‌شود، ریشه‌ی مو را مقاوم می‌کند و خشکی و جعد مو را از بین می‌برد.
نحوه‌ی استفاده از شی باتر
برای استفاده از کره شی پوست خود را با آب گرم و صابونی ملایم تمیز کنید و در نهایت با آب خنک آبکشی کنید. بعد از خشک‌کردن پوست با حوله، می‌توانید کره را روی پوست خود بمالید و به‌آرامی ماساژ دهید.
برای استفاده از شی باتر جهت تقویت مو، روغن شی را به موهای خود بمالید، آن را ببندید و گرم نگه دارید. پس از حدود سی دقیقه موها را شسته و آبکشی کنید.
لازم به ذکر است که گیاه شی به اشکال متفاوتی از قبیل روغن، کره و لوسیون در بازار وجود دارند و هر کدام از این‌ها طرز استفاده‌ی متفاوتی دارند، اما به‌دلیل خاصیت جذب‌شوندگی بالای گیاه شی همواره قبل از استفاده پوست‌و‌موی خود را بشویید و تمیز نگه دارید. همچنین می‌توانید این روغن را با روغن‌های ارگانیک و تقویت‌کننده دیگری از جمله روغن کره کاکائو ، روغن نارگیل و روغن درخت چای و… ترکیب کنید.شبکه‌های اجتماعی ما را احاطه کرده‌اند. هرجا می‌رویم و هر کاری که می‌کنیم، این شبکه‌ها در زندگی‌مان حضور دارند. این شبکه‌ها ابعاد مثبت و منفی را توأم با هم دارند و می‌توانند به هر دو صورت بر سلامت روان ما اثر بگذارند. مطالعات مختلفی اعلام می‌کنند که اینستاگرام و فیسبوک و … باعث افسردگی، انزوا و اختلالات خواب می‌شوند، اما این تنها یک روی سکه است و بسیاری از کارکردهای مثبت مانند تشویق به فعالیت‌های سیاسی و مدنی نیز از طریق آن امکان‌پذیر است. ضمن اینکه برای برقراری ارتباط با دیگران نیز می‌توانند بسیار مفید واقع شوند. همراه ما باشید، در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم قبل از پست عکس سلفی در شبکه‌های اجتماعی به چه سؤال‌هایی باید جواب بدهید.

:
آشنایی با فرهنگ استفاده از شبکه های اجتماعی
داستان زندگی شخصی که یک سال شبکه‌های اجتماعی را کنار گذاشت
? نوع عکسی که نباید برای پروفایل لینکدین استفاده کنید
دو درس مهم می‌توان از تحقیقات و پژوهش‌های روانشناسی درباره‌ی شبکه‌های اجتماعی دریافت کرد: نخست اینکه، اگر حضور در شبکه‌های اجتماعی بدل به نوعی اعتیاد بشود، سلامت روح و روان قطعا