اين، حريم، کنيد.، يک، براي

همچون يک بن‌بست نگاه مي‌کنند. کارآفرينان در همه‌ي شکست‌ها، فرصت‌هايي مي‌بينند. آنها پس از شکست‌خوردن اشتياق خود را از دست نمي‌دهند. آنها هر سقوط را جبران مي‌کنند و آن را بهبود ميي‌بخشند.
به‌اين‌ترتيب آيا شما يک کارمند هستيد يا يک کارآفرين؟
برگرفته از: huffingtonpost

اين کتاب پرطرفدار را از دست ندهيد
کتاب الکترونيکي

کتاب الکترونيکي تدوين طرح کسب‌ و کار به روش اساتيد هاروارد
ايده خود را به پول تبديل کنيد

8000تومان



يک ضرب‌المثل آفريقايي مي‌گويد: «در صورتي که دشمن دروني وجود نداشته باشد، دشمنان بيروني نمي‌توانند به شما آسيب برسانند.»
خودشناسي يکي از مهم‌ترين مهارت‌هاي موفقيت است. رفتار شما و واکنشي که در برابر محرک‌هاي بيروني از خود نشان مي‌دهيد، با فرايندهاي ذهني دروني‌تان کنترل مي‌شود. خودشناسي تمام الگوهاي فکري مخرب و عادت‌هاي ناسالم را آشکار و آنها را اصلاح مي‌کند. با تقويت اين مهارت، مي‌توانيد در زندگي تصميمات بهتري بگيريد و در موقعيت‌هاي گوناگون، واکنش‌هاي رفتاري عاقلانه‌تري نشان دهيد.
براي تقويت مهارت خودشناسي تمرين‌هاي متعددي وجود دارد که ?? مورد از آنها، در اين مطلب گنجانده شده است.
________________________________________
: خودآگاهي چيست و چگونه مي‌توانيم به آن برسيم؟
________________________________________
?. از خودتان بپرسيد: چرا؟

قبل از آنکه تصميمي بگيريد، از خود بپرسيد «چرا؟». پس از آنکه به آن پاسخ داديد، دو بار ديگر نيز اين فرايند را تکرار کنيد. اگر سه دليل خوب براي تصميمي که گرفته‌ايد يافتيد، آن را اجرا کنيد. در اين صورت جزو افرادي هستيد که در کارهاي خود اعتماد به نفس دارند. خودشناسي يعني اينکه بدانيد انگيزه‌تان از انجام هر کاري چيست و بتوانيد تعيين کنيد که آيا اقدامات شما معقول و منطقي هستند يا نه.
________________________________________
: چگونه تصميم بگيريم که بعدا پشيمان نشويم
________________________________________
?. واژگان عاطفي بيشتري ياد بگيريد
يک فيلسوف مي‌گويد: «محدوديت زباني دنياي افراد را محدود مي‌کند.»
احساسات فقط به دو حالت خوشحالي و ناراحتي محدود نمي‌شوند. احساسات مي‌توانند واکنش‌هاي جسمي و رفتاري قدرتمندي ايجاد کنند که پيچيده‌تر از اين دو حالت هستند. بيان کردن احساسات در قالب کلمات، اثر درماني بر مغز دارد. اگر قادر به بيان احساسات خود نباشيد، به راحتي ممکن است دچار استرس شويد. برخي از منابع و سايت‌ها هستند که فهرست خوبي از واژگان احساسي و عاطفي را ارائه مي‌کنند. سعي کنيد هر روز يک واژه‌ي جديد بياموزيد.

________________________________________
: ? عبارتي که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمي‌برند
________________________________________
?. «نه» گفتن به خودتان را تمرين کنيد

يکي از مهارت‌هاي مهم در زندگي اين است که به خاطر دستاوردهاي طولاني‌مدت و پايدار، بتوانيد در برابر خوشي‌هاي زودگذر مقاومت کنيد و به خودتان نه بگوييد. اين کار درست مانند ورزش دادن عضلات، با تمرين تقويت مي‌شود. هر چه بيشتر «نه گفتن» در مورد لذت‌هاي روزانه‌ي کوچک را تمرين کنيد، بهتر مي‌توانيد در برابر وسوسه‌هاي بزرگ ايستادگي کنيد.
رسانه‌هاي اجتماعي، محيط‌هاي مجازي، تماشاي برنامه‌هاي يوتيوب و نظاير آنها، تفريحاتي هستند که مدام فرد را وسوسه مي‌کنند و اجازه نمي‌دهند به موقع به فعاليت‌هايش بپردازد. البته منظور اين نيست که استفاده از اين امکانات بد است، فقط بايد مدت زمان پرداختن به آنها را در روز محدود کرد. هر روز سعي کنيد پنج تا از اين موارد را محدود کنيد.
تبليغات

________________________________________
: ?? راهکاري که قدرت نه گفتن را در شما تقويت مي‌کند
________________________________________
?. از واکنش ناخودآگاه پرهيز کنيد
افرادي که مهارت خودشناسي را در خود تقويت نمي‌کنند، نمي‌توانند در موقعيت‌هاي گوناگون رفتار عاقلانه‌اي داشته باشند. آنها به سرعت از کوره در مي‌روند و واکنش‌هاي آني و عجولانه‌اي از خود نشان مي‌دهند.
در شرايط تنش‌زا سعي کنيد قبل از هر اقدامي يک نفس عميق بکشيد. اين کار به ويژه در هنگام خشم و سرخوردگي بسيار اهميت دارد. اين کار به شما فرصتي مي‌دهد تا با ارزيابي شرايط ببينيد که آيا واکنش شما بهترين پاسخ ممکن هست يا خير.
?. به عيب و نقص‌هاي خود توجه کنيد
هيچ‌کس کامل و بي‌نقص نيست. اگر معايب خود را بدانيد اما مسئوليت آنها را قبول نکنيد، هيچ فايده‌اي به حال شما ندارد. همه‌ي ما به خوبي از ديگران انتقاد مي‌کنيم، اما نقص‌هاي خود را نمي‌بينيم. خودشناسي به ما کمک مي‌کند تا عيب‌هاي خود را ببينيم و کمتر از ديگران انتقاد کنيم.
پس از آنکه عيب‌هايتان را تشخيص داديد، مي‌توانيد در رفع آنها بکوشيد. عادت کنيد تا به جاي عذر و بهانه تراشيدن، اشتباهات خود را بپذيريد.
________________________________________
: مثبت‌انديش‌ها چگونه انرژي منفي را از خود دور مي‌کنند؟
________________________________________
?. مراقب حرف‌هايي که با خود مي‌زنيد باشيد
حتما براي‌تان پيش آمده که گاهي با خودتان صحبت کنيد. اين‌طور نيست که هميشه افکاري که به ذهن ما خطور مي‌کنند، مفيد باشند. مراقب باشيد، زيرا کوچک‌ترين کلمات منفي مي‌تواند سبب استرس و افسردگي‌تان شود.
به بازخوردي که در برابر موفقيت‌ها يا شکست‌هاي خود داريد دقت کنيد. آيا معتقديد که موفقيت‌هاي شما فقط از سر شانس بوده‌اند؟ آيا پس از هر شکست به شدت خود را سرزنش مي‌کنيد؟ واکنش‌هاي شما در برابر موفقيت‌ها و شکست‌ها، بازخوردهاي مثبت و منفي را در ذهن‌تان شکل مي‌دهند. نسبت به خودتان با رحم و شفقت رفتار کنيد. پيروزي‌هاي خود را جشن بگيريد و اشتباهات‌تان را ببخشيد.
________________________________________
: چگونه افکار مثبت داشته باشيم؟
________________________________________
?. زبان بدن خود را بهتر درک کنيد

براي اينکه زبان بدن خود را بهتر بشناسيد، مي‌توانيد از خودتان فيلم بگيريد و بعد آن را تماشا کنيد. اين کار مي‌تواند به شما اعتماد به نفس ببخشد.
هنگام تماشاي فيلمي که از خود ضبط کرده‌ايد، به طرز راه رفتن، صحبت کردن و حرکات دست خود دقت کنيد. اگر بر حسب عادت هنگام راه رفتن کمي خم مي‌شويد و آهسته و نامفهوم سخن مي‌گوييد، بدانيد که اين عادات مي‌توانند سطح کورتيزول بدن را افزايش دهند و سبب کاهش اعتماد به‌ نفس شوند. در حالي‌که راست ايستادن، محکم راه رفتن و با صداي رسا صحبت کردن مي‌تواند سبب ترشح هورمون تستوسترون شود و عملکرد شما را بهبود بخشد. استفاده از حرکات دست نيز مي‌تواند به تبيين افکار شما کمک کند و بر واکنشي که مردم نسبت به شما نشان مي‌دهند تأثير بگذارد.
ويدئوهاي سخنرانان بزرگ را تماشا کنيد و ببينيد که در هنگام سخنراني از چه شيوه‌هايي استفاده مي‌کنند. سعي کنيد حرکات دست‌ها و زبان بدن آنها را ارزيابي و اين مهارت‌ها را در خود تقويت کنيد.
________________________________________
: ?? اشتباه زبان بدن که افراد موفق مرتکب نمي‌شوند
________________________________________
?. به عقايدي که با ديدگاه شما متفاوت هستند توجه کنيد
گوش دادن به نظرات و عقايد مخالف، مي‌تواند شما را وادار کند تا بارها در مورد باورهاي پيش‌فرض خود سؤال کنيد. اين‌طور نيست که همه‌ي باورها و عقايد پيش‌فرض شما و يا همه‌ي ديدگاه‌هاي جهاني درست و منطقي باشند. با خود بحث کنيد و ببينيد به کدام‌يک از باورهاي خود پايبند هستيد و کدام يک از آنها را مي‌توانيد رد کنيد.
?. نوع شخصيت خود را بشناسيد
اگر نوع شخصيت خود را بشناسيد، مي‌توانيد به راحتي نقاط قوت خود را بهبود ببخشيد و نقاط ضعف خود را مديريت کنيد. با درک نقاط قوت و استعدادهاي خود مي‌توانيد به موفقيت‌هاي بيشتري دست يابيد. نقاط قوت همان مهارت‌ها و دانش هستند که در طول زندگي آنها را کسب مي‌کنيد، در حالي‌که استعدادها ذاتي هستند و در نهاد شما قرار دارند.
آزمون‌هايي براي تعيين نوع شخصيت وجود دارد که مي‌توانيد با استفاده از آنها خود را تجزيه و تحليل کنيد. براي شروع تعيين کنيد که در دسته‌ي افراد برونگرا قرار مي‌گيريد يا درونگرا. سپس نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهديدها (تحليل SWOT) را در قالب يک جدول دسته‌بندي کنيد. نقاط قوت و ضعف جزو عوامل دروني و فرصت‌ها و تهديدها (موانع سر راه) جزو عوامل محيطي هستند.
________________________________________
: کدام نوع شخصيت‌‌ها در کارشان موفق نيستند؟
________________________________________
??. خودارزيابي و تفکر عميق را تمرين کنيد
مراحل پيشرفت خود را پيگيري کنيد. از ? تا ?? به خودتان امتياز دهيد و ببينيد تا چه حد در تمرين خودشناسي پيشرفت کرده‌ايد. هر بار که از کاري پشيمان شده‌ايد، هر بار که عادت غلطي را تکرار کرده‌ايد، تعداد تصميماتي که بدون فکر گرفته‌ايد و مواقعي را که افکارتان نامنظم بوده است يادداشت و خود را ارزيابي کنيد.
براي خود اهدافي را تعريف کنيد. اهداف بزرگ را به هدف‌هاي کوچک‌تر تقسيم‌بندي کنيد. در پايان هر روز از خود بپرسيد: امروز چه کارهايي را به خوبي انجام دادم؟ چه کاري مي‌توانم مي‌توانم انجام دهم تا فردا بهتر از امروز عمل کنم؟
??. به دنبال پيشنهادات و انتقادهاي سازنده باشيد
همه‌ي ما در رفتار و افکار خود نقص‌هايي داريم که بهتر است آنها را برطرف کنيم. ديدگاه تک‌بعدي داشتن (يا به اصطلاح خود را گول زدن) سبب مي‌شود تا نتوانيم آن‌طور که بايد پيشرفت کنيم. از پيشنهادات و انتقادهاي سازنده‌ي اطرافيان خود استقبال کنيد؛ اما فراموش نکنيد که اين کار را فقط از کساني بخواهيد که صاحب‌نظر باشند. افرادي مانند مربيان، اساتيد و کساني که شما را درک مي‌کنند بهترين گزينه براي اين کار هستند. زيرا آنها چيزي را به شما خواهند گفت که نياز داريد بشنويد، نه آنچه را که دل‌تان مي‌خواهد بشنويد.
________________________________________
: اين کارها را هر روز انجام دهيد تا موفقيت خود را تضمين کنيد
________________________________________
??. زماني را به مراقبه (مديتيشن) اختصاص بدهيد

مراقبه يک تمرين اساسي و بنيادين براي خودشناسي است. وقتي بر شيوه‌ي نفس کشيدن خود تمرکز مي‌کنيد، از هر آنچه ذهن شما را سرگردان و حواس‌تان را پرت مي‌کند، دور خواهيد شد.
براي مبتديان، يک جلسه‌ي ?? دقيقه‌اي کافي است. يک مکان ساکت و آرام براي نشستن بيابيد، از طريق بيني نفس بکشيد و از دهان خارج کنيد. به آرامي و در سکوت تعداد نفس‌هايتان را بشماريد. خواهيد ديد که چگونه افکارتان متمرکز خواهد شد.
برگرفته از: entrepreneur

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع رازهاي موفقيت
موفقيت چيزي جز رعايت يک سري اصول و تمرين مداوم آنها نيست

7000تومان



بعيد به نظر مي‌رسد کسي از صميم قلب، از فضولي ديگران در زندگي‌اش خشنود شود، اما چه از اين اتفاق راضي باشيد و چه ناراضي، غالبا چنين چيزي را حتما تجربه خواهيد کرد. مسئله آن است که گاهي چنين مداخله‌هايي، ظاهر موجهي به خود مي‌گيرند و در پوشش توصيه، مصلحت، امرونهي، قانون‌گرايي و ديگر موارد، زمينه‌‌ي مساعدي براي کنجکاوي غيرمعمول و دخالت ديگران در مسائل خصوصي و حريم شخصي ما فراهم مي‌کند. در چنين موقعيت‌هايي يا پس از آن، براي بسياري از ما اين پرسش مطرح مي‌شود که در مقابل کسي که به حريم شخصي‌‌مان تجاوز کرده‌ است، چه بايد بکنيم؟ آيا بايد به مجادله و مشاجره با او بپردازيم؟ يا بايد با سکوت و خودخوري، بي‌مبالاتي‌اش را نديده بگيريم؟ بعد از اين، در موقعيت‌هاي مشابه چگونه رفتار کنيم که در درازمدت تبعات ناخوشايندي براي‌مان در پي نداشته باشد؟

:
چطور حريم خصوصي خود را تعريف کنيم؟
بايد و نبايدهاي احترام به همسر؛ زندگي‌تان را از اين رو به آن رو کنيد
?? راه براي اينکه در محل کار به شما احترام بگذارند
چگونه حريم شخصي خودمان را محترم بشماريم؟
«حرمت امامزاده به متولي‌اش است»، به عبارت ديگر، ميزان اعتبار متولي مي‌تواند در ميزان حرمت امامزاده تأثيرگذار باشد. با استفاده از همين استعاره‌ي مفهومي، مي‌توان گفت که امام‌زاده عزت نفس ما و متولي آن، عادات و رفتارهاي ماست که در کلام، معاشرت و به‌طورکلي در شخصيت‌مان قابل مشاهده است.
بر اين اساس، اينکه صرفا توقع داشته باشيم ديگران حريم شخصي ما را محترم بشمارند، کافي نيست. اصلا ممکن است چنين چيزي امکان‌پذير نباشد. به‌جاي چنين انتظار غير قابل تحققي، مي‌توانيم رفتار خود را کنترل کنيم تا ديگران از دخالت در حريم شخصي ما پرهيز کنند. بايد گفت که پاسباني از حريم شخصي، در گِروي آگاهي و شجاعت ما در ابراز و به‌کارگيري اين آگاهي خواهد بود.
اما تغيير رفتار را از کجا آغاز کنيم؟ در قدم اول شايسته است خودمان را ملزم کنيم که به حريم شخصي ديگران وارد نشويم، چون در غير اين صورت، ديگران مقابله‌به‌مثل مي‌کنند و به خود اجازه مي‌دهند حريم شخصي ما را بشکنند.

در قدم بعد دنبال موارد متعدد و پرتکرار در زندگي خود بگرديم تا متوجه شويم معمولا در چه موقعيت‌هايي نتوانسته‌ايم از حريم شخصي خود دفاع کنيم؟ مثلا بررسي کنيم آيا مجبور شديم؟ آيا فکر نمي‌کرديم در اثر ورود شخص ديگري به حريم شخصي‌مان، کار به اين وضعيت نامطلوب فعلي برسد؟ آيا در رودربايستي قرار گرفتيم؟ و …
سپس سعي کنيم با خود روراست باشيم. قطعا روش صحيح حل مسئله، پاک کردن صورت مسئله نيست. رويارويي با مسئله شجاعت مي‌خواهد. به صراحت بايد عنوان کرد بسياري از مردم، چنين شجاعتي ندارند و نمي‌خواهند براي داشتن آن تلاش کنند.
چه کسي مي‌تواند در مسير دفاع از حريم شخصي‌ام به من کمک کند؟

تبليغات

در صورت امکان از يک مشاور زبده کمک بگيريد تا با همراهي او، ريشه و منشأ محدوديت‌هاي خود را بشناسيد. در مجموع، دو پرسش وجود دارد که بايد به‌درستي به آنها پاسخ بدهيد:
کي و کجا نتوانستم از حريم شخصي‌ام دفاع کنم و چند وقت است که با اين وضع زندگي مي‌کنم؟
براي خارج شدن از اين وضع و پاسداري از حريم شخصي‌ام، چه‌ کاري مي‌توانم انجام بدهم؟
متأسفانه ما در برابر پيام‌هاي ناخوشايندي که از سوي ديگران دريافت مي‌کنيم، عمدتا دو نوع رفتار نشان مي‌دهيم:
با پرخاشگري واکنش نشان مي‌دهيم؛
سکوت مي‌کنيم و اجازه مي‌دهيم طرف مقابل با آزادي کامل به ما پرخاش کند.
بررسي کنيم ببينيم ما اغلب کدام رفتار را از خود نشان مي‌دهيم، يک يا دو؟ اگر پرخاشگر باشيم که پيشاپيش خود به حريم ديگران تجاوز کرده‌ايم. در اين صورت، چطور مي‌خواهيم ديگران به حريم ما تجاوز نکنند؟!
اگر سکوت کرده‌ايم، بررسي کنيم که چه علتي داشته است؟ آيا حرفي براي گفتن نداشتيم؟ يا اينکه بي‌حساب‌وکتاب، تمام حق را به طرف مقابل داده‌ايم؟ يا اينکه از عرض‌ِاندام و ابراز وجود و عواقب آن واهمه داشتيم؟
نگارنده‌ي اين مقاله هردو وضع فوق را تجربه کرده است. گاهي واقعا براي مقابله با مخاطب، چاره‌اي نداريم جز اينکه پيش از آن، مخزن ذهن خود را از اندوخته‌هاي لازم پُر کرده باشيم. حتي در اين صورت هم ممکن است در مواقع ضروري، به‌اندازه‌ي لازم حضور ذهن نداشته باشيم تا از خود دفاع کنيم.
گاهي لازم است فکر کنيم که آيا واقعا هميشه ما مقصر و خطاکاريم؟ آيا ترجيح داده‌ايم از حق خود بگذريم تا کار به بحث، مشاجره و کدورت‌ِخاطر کشيده نشود؟ در اين صورت بايد مراقب باشيم که مبادا به «مهرطلبي» مبتلا شده‌ايم و خبر نداريم.
فراموش نکنيد که زورگو هرگز قوي نمي‌شود مگر اينکه فرد مقابل او، ضعيف بودن خود را پذيرفته باشد. در اين شرايط بايد به فکر يک روشِ درستِ مقابله بود نه ترک ميدان و تسليم شدن.
اگر يک صياد بخواهد با دندان‌هايش به جنگ کوسه برود، آيا مي‌توان انتظار داشت که پيروز و فاتح از ميدان زورآزمايي بيرون آيد؟ قطعا نه! اما همان صياد با تهيه‌ي ابزار صيد و با فراگيري طرز استفاده از آن، به کسي تبديل مي‌شود که مي‌تواند کوسه را از پا درآورد. به نظر من بهترين و مهم‌ترين ابزار ما آگاهي است. آگاهي آن است که در عمل اجرا شود و نتيجه‌اش قابل مشاهده باشد؛ در غير اين صورت چيزي جز محفوظات و توهم دانايي نخواهد بود.
با توجه به مطالب گفته‌شده، مي‌توان نتيجه گرفت که علاوه بر دو گزينه‌ي تسليم و تهاجم، گزينه‌ي سومي نيز وجود دارد که همان دفاع منطقي است. چيزي که رسيدن به آن کمي دشوار، اما بهره‌مندي از آن بسيار مفيد و کارآمد است.
________________________________________
: چطور به حرف مردم اهميت ندهيم؟
________________________________________
نمونه‌هايي از شکسته شدن حريم شخصي‌ و راهکارهايي براي مقابله با آنها
?. مهمان سرزده، مشتري بي‌نوبت و …
هنگامي که وقت کاري شما تمام شده است يا در حال استراحت هستيد، اختيار استفاده از تک‌تک ثانيه‌هاي اين بازه‌ي زماني، صددرصد متعلق به شماست، اما اگر با مهمان سرزده، مشتري‌اي که وقت قبلي نگرفته است و … مواجه شويد چه؟
مي‌توانيد از آن شخص بخواهيد وقت ديگري مراجعه کند. اگر احتمال مي‌دهيد با باز کردن دَر گير مي‌افتيد، مي‌توانيد بدون توضيح و توجيه در را به روي مهمان سرزده باز نکنيد، اين حق مسلم شماست.
مي‌توانيد مشتري بي‌نوبت را در وقت ديگري ملاقات کنيد. شما در اين اوقات، مجبور نيستيد پاسخگوي مردم باشيد. آنها ملزم به مراعات حال شما هستند. از آنها انتظار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *