فکري براي اين موضوع بکنيد! قرار گرفتن در معرض دود سيگار، مغز را در معرض آسيب مواد سمي قرار مي‌دهد. آلن توفيق در اين‌باره مي‌گويد: «قرار گرفتن در معرض دود سيگار براي مدت زمان طولاني مقدار مونواکسيدکربن را در بدن افزايش مي‌دهد؛ مونواکسيدکربن جايگزين ماده‌ي حياتيِ اکسيژن مي‌شود که براي ادامه‌ي حيات بدن و مغز انسان بسيار ضروري است». هنگامي‌ که رگ‌هاي خوني و سلول‌هاي عصبي دچار آسيب شوند، توانايي سلول‌هاي مغز براي برقراي ارتباط مؤثر مختل مي‌شود و مغز نمي‌تواند از اطلاعات خود به‌درستي حفاظت کند.
________________________________________
: ? ماده غذايي که هوش شما را چندين برابر مي‌کند
________________________________________
?. سفرهاي هوايي مداوم

با توجه به مطالعه‌اي که در دانشگاه کاليفرنيا در رابطه با عملکرد مغز انجام شده است سفر به مناطق مختلف ريتم طبيعي بدن را مختل مي‌کند. از طرفي هنگامي‌ که به‌طور مداوم در سفر به‌خصوص سفرهاي هوايي باشيد، حافظه و فرايند يادگيري‌تان تا يک ماه بعد از بازگشت از سفر دچار اختلال خواهد شد. دکتر اليزابت لومبارد (Elizabeth Lombardo) روان‌شناس و نويسنده‌ي کتاب «? استراتژي مقابله با منتقد دروني‌تان و خلق يک زندگي عاشقانه» معتقد است: «سفرهاي متعدد هوايي علاوه بر مشکلات خواب و تغذيه و برهم زدن تنظيم هورمون‌هاي بدن (که همگي حافظه و فرايند يادگيري را تحت تأثير قرار مي‌دهند) به‌عنوان يک عامل مهم توليد استرس‌ مي‌تواند به بدن و مغز انسان آسيب‌هاي جبران‌ناپذيري وارد کند».
مرورگر شما قادر به پخش ويديو نمي باشد.
برگرفته از: prevention

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع يادگيري، هوش و تقويت حافظه
هيچ‌وقت براي يادگرفتن دير نيست

7000تومانتابستان که مدت‌ها انتظارش را مي‌کشيم، مانند برق‌و‌باد مي‌گذرد و ممکن است در پايان تابستان احساس کنيد که اين روزها را به‌راحتي از دست داده‌ايد. اگر مي‌خواهيد اين تابستان را متفاوت بگذرانيد، بايد برنامه‌هاي خود را از قبل اولويت‌بندي کنيد. در اين برنامه‌ريزي بايد زماني را به فکر‌کردن درباره آينده‌ي شغلي خود و وقتي را به استراحت و تفريح اختصاص بدهيد.
حتما شما هم شنيده‌ايد که به‌زعم نظر برخي از افراد، تابستان، بهترين ? ماه سال است و در آن بسياري از کارهاي عقب‌افتاده را مي‌توان انجام داد. با ما همراه باشيد تا ببينيد، ? کاري که افراد موفق در تابستان انجام مي‌دهند، چيست؟
________________________________________
: ? تغيير کوچکي که زندگي شما را لذت‌بخش‌تر مي‌کند
________________________________________
?. بررسي آينده‌ي حرفه‌اي

تابستان زمان خوبي براي تفکر درباره‌ي آينده است. بايد ببينيد، کجاي زندگي حرفه‌اي‌تان هستيد و به کجا رهسپار مي‌شويد. فهرست و يادداشتي تهيه کنيد و در آن به آينده‌ي حرفه‌اي خود بپردازيد. در اين فهرست، پرسش‌هايي مطرح کنيد مانند:
آيا شغل فعلي‌ات بخشي از برنامه‌ي حرفه نهايي شما است؟
آيا شرح شغل مورد علاقه‌تان، يعني کاري که دوست داريد انجام بدهيد با آنچه اکنون به آن مشغوليد، تناسبي داريد؟
آيا حرفه‌ي شما متناسب با علايق‌تان است؟
آيا از رفتن به سرکار لذت مي‌بريد؟
آيا مهارت‌هاي ويژه‌اي در برنامه‌تان بوده که به آن نپرداخته‌ايد؟
آيا شغل شما ظرفيت پيشرفت دارد؟
________________________________________
: ? نشانه که شغل‌ شما استعدادتان را به هدر مي‌دهد
________________________________________

?. صحبت با رئيس درباره‌ي آينده
وقتي فهرستي را از پرسش‌هايي که در بخش قبلي بيان شد، تهيه کنيد؛ مي‌توانيد نسبت دوري از زندگي خود را با علايق‌تان بسنجيد. فرض کنيد شغل شما در حوزه‌ي روابط عمومي است، ولي خودتان عاشق ايده‌پردازي و طوفان فکري براي توليد نظرات نو و تازه هستيد. اما آنچه انجام مي‌دهيد چيزي نيست جز، رتق‌و‌فتق امور مشتري يا به‌عبارتي خودماني فقط بايد با مشتريان سروکله بزنيد و امکان هيچ ايده‌پردازي و خلاقيتي براي‌تان وجود ندارد.
افراد موفق به‌جاي گلايه و شکايت از وضعيت نزد رئيس يا درخواست ايجاد تغيير در اين روند، خودشان دست‌به‌کار مي‌شوند. با به‌کارگيري از خلاقيت، ايده‌هاي خوبي براي تغيير اين وضعيتي که در آن اسير شده‌اند، پيدا مي‌کنند. مثلا پيشنهاد مي‌کنند، ?? دقيقه پاياني جلسات هفتگي کارمندان به طوفان فکري و توليد نظرات تازه سپري شود. افراد موفق مانند کارآفريني ممتاز، خود را با طرح ايده‌هاي نو بالا مي‌کشند.
________________________________________
: ? دليلي که نمي‌گذارد شما ارتقاي شغلي بگيريد
________________________________________
تبليغات

?. محدود‌نبودن به ساعات کاري اداري

اگر تلاش‌هاي خلاقانه براي تغيير وضعيت در مرحله‌ي قبل جوابگو نبود، لازم نيست ديگر به رئيس خود مراجعه کنيد و درخواست‌هايتان را مدام مطرح کنيد. ظاهرا بايد خودتان آستين‌ها را بالا بزنيد. افراد موفق در اين مواقع تلاش مي‌کنند تا دريابند، از چه راه‌هاي ديگري امکان توسعه فعاليت‌هاي دلخواه‌شان وجود دارد؟
راه‌اندازي وبلاگ يا سايت؟، شرکت در برنامه‌اي تؤام با فرصت شغلي در صنعتي که در آن مشغول کار هستيد؟؛ درهرحال بايد با يک فکر خلاقانه دست به‌کار شد.
?. بازاريابي شبکه‌اي
از آنجايي‌که کسب‌وکار در فصل تابستان اندکي تحت‌الشعاع قرار مي‌گيرد، افراد موفق تلاش مي‌کنند با انجام فعاليت‌هاي بازاريابي شبکه‌اي اندکي رونق را به فضا بازگردانند. به‌اين‌منظور، بايد به نقاط مختلف سفر کرد و با مشتريان و ارباب رجوعان ديدار داشت. اين سفرها فرصت خوبي براي ترتيب‌دادن سفري در آخر هفته‌ي کاري، نيز براي شما فراهم مي‌کند.
يا اينکه مي‌توانيد به سادگي با رئيس يا همکارانتان در دعوتي به ناهار، درباره‌ي اين فعاليت‌هاي خود صحبت کرده و در اين فرصت بي‌نظير نشان بدهيد که درمورد حرفه‌تان احساس مسئوليت مي‌کنيد. در اين فرصت مي‌توانيد به ملاقات‌ها و ديدارهايي در زمينه‌ي بازاريابي شبکه‌اي بپردازيد که در طول سال وقت و زمان کافي براي آنها نداشته‌ايد.
________________________________________
: ? مهارت براي موفقيت شغلي که هميشه به کارتان مي‌آيد
________________________________________
?. استراحت و تفريح
براي افراد پرکار و موفق کمي سخت است که به استراحت بپردازند يا زماني را از کار فاصله گرفته و به برنامه‌هاي تفريحي براي خودشان به خانواده برسند، اما هر فردي براي تجديد قوا و بازيابي نيرو لازم است کمي از کار فاصله گرفته و استراحت کند.
يادتان باشد افراد موفق در زمان استراحت فقط به استراحت مي‌پردازند و نه چيز ديگري. لازم نيست برنامه‌ريزي‌هاي ريز و درشت کاري و توسعه شغلي خود را وارد تفريح و استراحت کنيد. هيچ‌چيز مانند استراحت و کناره‌گرفتن از کار، انسان را سرحال نمي‌آورد.
________________________________________
: توصيه‌هايي براي رقم زدن سفري لذت‌بخش
________________________________________
?. تعيين اهداف قابل سنجش

افرادموفق هميشه به‌صورت راهبردي و با برنامه عمل مي‌کنند، پس بسيار بديهي است که فصل تابستان هم از اين قاعده براي آنها مستثني نيست و براي آن نيز همان‌قدر برنامه‌ريزي دارند که براي فصول و کارهاي ديگرشان. در اين فصل پرهياهو به ملاقات با افراد خانواده و استراحت بيشتر مي‌پردازند و برنامه‌ريزي ملاقات با ارباب‌رجوعان را سروسامان مي‌دهند.
برگرفته از : businessinsider.com

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع رازهاي موفقيت
موفقيت چيزي جز رعايت يک سري اصول و تمرين مداوم آنها نيست

7000تومانداشتن يک زندگي سالم کار سختي نيست. تغييرات کوچک مي‌توانند تأثيرات بزرگي داشته باشند. در ادامه به ? اقدام نه‌چندان سخت که به شما کمک مي‌کنند تا روز سالم‌تري داشته باشيد اشاره مي‌کنيم. با ما همراه باشيد.

:
? عادت بدي که به کبد شما آسيب مي‌رساند
? خوراکي ترکيبي که بهتر است جدا جدا مصرف کنيد
آيا بهتر است ميوه‌ها و صيفي‌جات را با پوست مصرف کنيم؟
?. صبحانه بخوريد
اگر تا‌به‌حال نشنيده‌ايد که صبحانه مهم‌ترين وعده‌ي غذايي است، احتمالا خواب مانده‌ايد! بياييد صادق باشيم؛ همه اين را شنيده‌اند، اما همه صبحانه نمي‌خورند. وقتي صبح از خواب بيدار مي‌شويد، بدن‌تان بعد از يک گرسنگي طولاني به سوخت احتياج دارد.
تحقيقات زيادي تأثير صبحانه بر کاهش وزن را اثبات کرده‌اند. National Weight Control Registry بزرگ‌ترين پايگاه داده‌هاي مربوط به افرادي که کاهش وزن داشته‌اند و توانسته‌اند آن را حفظ کنند، عادت‌هاي مختلف اين افراد را بررسي مي‌کند. يکي از اين عادت‌ها خوردن صبحانه است. اگر بهانه‌تان اين است که فرصت صبحانه‌خوردن نداريد، مي‌توانيد شب قبل، صبحانه‌تان را آماده کنيد و صبح آن را بخوريد.
________________________________________
: بدترين خوراکي‌هايي که مي‌توانيد براي صبحانه ميل کنيد
________________________________________

?. برنامه‌ي غذايي
اگر با يک برنامه‌ي غذايي ثابت، روزتان را شروع کنيد، احتمال تصميم‌گيري ناگهاني و نادرست کمتر مي‌شود. براي غذايتان برنامه ريزي کنيد و در خانه براي خودتان غذاي سالم آماده کنيد. سعي کنيد از غذاهاي پرکالري بيرون و مواد اوليه‌ي ناشناخته آنها دوري کنيد. وقتي سر کار مي‌رويد، ناهارتان را همراه ببريد. اگر راحت‌تر هستيد آخر هفته‌ها برنامه‌ي غذايي کل هفته را مشخص کنيد. مواد لازم را بنويسيد و آماده کنيد. با اين کار وعده‌هاي غذايي سالم و بدون نگراني خواهيد داشت.
?. پروتئين و فيبر را در تمام وعده‌هاي غذايي بگنجانيد

بايد در هر وعده، مقدار کافي از هر دويِ اين مواد مغذي وجود داشته باشد. اگر مقدار کافي پروتئين و فيبر دريافت کنيد تا ساعت‌ها سير مي‌مانيد و لازم نيست چند دقيقه بعد از صرف غذا دوباره سر يخچال برويد يا دنبال تنقلات بگرديد. تحقيقات اخير نشان‌ داده‌اند که پروتئين با احساس سيري رابطه‌ي مستقيم دارد. تحقيقات مرتبط ثابت کرده‌اند که فيبر با کاهش اشتها رابطه دارد که به کاهش وزن مي‌انجامد. ميوه‌ها و سبزيجات منابع غني فيبر هستند و کالري پاييني دارند، بنابراين بهتر است در تمام وعده‌هاي غذايي باشند. اگر دائما احساس گرسنگي مي‌کنيد، احتمالا اين دو ماده‌ي مغذي، در برنامه‌ي غذايي شما کم هستند. علت گرسنگي دائمي خود را پيدا کنيد و از آن خلاص شويد.
تبليغات

________________________________________
: ?? غذايي که جلوي گرسنگي شما را مي‌گيرد
________________________________________
?. پياده‌روي را فراموش نکنيد!
حتما دليلي دارد که خدا به شما دو پا داده است! تحقيقات نشان داده‌اند که سالم‌ترين کشورها يک وجه اشتراک دارند: پياده روي. ميانگين پياده‌روي افراد در اين کشورها مانند دانمارک و ژاپن بسيار بيشتر از کشورهاي ديگر است.
پياده‌روي فعاليتي ساده، ولي بسيار مؤثر است. اما اگر زمان زيادي پشت ميز يا داخل ماشين صرف مي‌کنيد، شايد پياده‌روي براي‌تان سخت شود. فقط سعي کنيد از هر فرصتي براي برداشتن چند قدم بيشتر استفاده کنيد تا پياده‌روي به‌تدريج جاي خودش را در برنامه‌ي روزانه‌ي شما باز کند.
راه رفتن در خانه راه خوبي براي شروع اين قدم‌ها است. کارهاي کوچکي مثل کمي دورتر پارک کردن ماشين و چند قدم بيشتر راه رفتن يا استفاده از پله به‌جاي آسانسور هم در طولاني‌مدت تأثير خود را مي‌گذارند. اين مي‌تواند براي شما به يک بازي تبديل شود: چند قدم بيشتر مي‌توانيد برداريد؟
________________________________________
: لاغري با پياده روي؛ براي کاهش وزن چقدر بايد راه رفت؟
________________________________________
?. به‌اندازه‌ي کافي آب بنوشيد
گاهي وقت‌ها حس مي‌کنيد، هر چيزي که دم‌دست‌تان است بخوريد. در اين مواقع اگر يک ليوان آب بنوشيد اين احساس ازبين مي‌رود. تحقيقات نشان داده‌اند که نوشيدن آب بر کنترل وزن مؤثر است. نوشيدن چند جرعه آب قبل از هر وعده غذا به کاهش وزن کمک مي‌کند. علاوه‌بر اينها، سلول‌هاي شما براي اين که فعاليت مفيدي داشته باشند به H2O احتياج دارند.
?. چند بسته تنقلات ضروري آماده کنيد
گرسنگي ممکن است، وقتي که انتظارش را نداريد، به سراغ‌تان بيايد. در اين زمان‌هاست که مرتکب اشتباهات غذايي مي‌شويد. خودتان را آماده کنيد تا در اين تله‌هاي تغذيه‌اي گرفتار نشويد. هميشه کمي تنقلات در ماشين، روي ميز و داخل کيف‌تان داشته باشيد. تنقلاتي را انتخاب کنيد که فيبر يا پروتئين زيادي داشته باشند تا گرسنگي‌تان برطرف شود.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: ?? باور نادرست درباره تغذيه سالم که بين مردم رواج پيدا کرده است
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع رژيم و تغذيه براي تناسب اندام
به من بگو چه مي‌خوري تا به تو بگويم که هستي

7000تومانامروزه‌ همه‌ي ما با نام‌هايي مانند اَپل، گوگل و فرهنگ سازماني‌اي که در چنين شرکت‌هايي وجود دارد، آشنا هستيم. اما همه‌ي افراد يا بنگاه‌ها امکان به کار گرفتن چنين فرهنگ قدرتمندي را ندارند و چه بسا اصلا نيازي هم به آن نداشته باشند. بنگاه‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌هاي مختلف به دليل ويژگي‌هاي متفاوت‌‌شان به فرهنگ‌هاي متفاوتي نياز دارند. ما در اين مقاله به ? گام موثر مي‌پردازيم که به ساختن فرهنگ سازماني قوي کمک مي‌کند.
بنا بر تعريف واژه‌نامه‌ي «وبستر»، فرهنگ «الگويي يکپارچه از دانش، باورها و رفتارهاي انساني است که بر توانايي يادگيري و انتقال دانسته‌ها به نسل‌هاي بعدي استوار است».
در سازمان‌ها، فرهنگ واقعيت هر روزه‌ي زندگي سازماني است. سند چشم‌انداز، ترازنامه‌هاي مالي و آيين‌نامه‌هاي کاري هيچ يک به تنهايي فرهنگ را تشکيل نمي‌دهند. فرهنگ سازماني عبارت است از کاري که مي‌کنيم، طرز رفتارمان، طرز برخوردمان با ديگران، گفته‌ها، محصولات، مشتريان و ارتباطات ما به علاوه‌ي خود ما.

کارآفرينان بسياري تصميم مي‌گيرند شرکت‌هاي بزرگ ديوان‌سالار را ترک کنند چون از فرهنگ جاري در آنها راضي نيستند. آنها مي‌خواهند چيزي خلق کنند که در راستاي روياها، شخصيت و چشم‌اندازشان از آينده باشد. هدف آنها يک بنگاه آرماني بي‌نقص است.
به عنوان صاحبان کسب‌وکار، چگونه مي‌توانيم يک ساختار سازماني قوي و پايدار ايجاد کنيم که کارکنان ما را به بهترين سرمايه‌هاي ما تبديل کند؟ در پاسخ به اين پرسش، ? توصيه‌ي زير را به شما پيشنهاد مي‌کنيم:
?. هدف تعيين کنيد

آنچه در آغاز کار اهميت دارد، خلق چيزي بزرگ و ماندگار است. وقتي شرکت کوچک است، افراد گرد يک ميز درباره‌ي فرهنگ احتمالي آينده‌شان بحث مي‌کنند، مشکلات و موانع کوچک، و ارتباطات مستقيم و بي‌واسطه هستند. اما با بزرگ شدن شرکت، ارتباطات محدود و گاه‌به‌گاه (و شايد حذف)، و رسيدن به توافق جمعي دشوارتر مي‌شود.
براي جلوگيري از بروز چنين مشکلي، هنگام تعريف فرهنگ سازماني جديد، يک هدف تعيين کنيد. براي تعيين هدف بايد چراييِ فعاليت بنگاه‌تان را بدانيد. کسب‌وکار شما در خدمت چه چيزي (يا چه کسي) است؟ پاسخ اين سؤال هر چه هست بايد قابل اعتماد، الهام‌بخش و انگيزاننده باشد. شرکت‌هايي که اهداف ارزشمندي دارند، بيشتر مورد پسند قرار مي‌گيرند. شرکت‌هايي مانند اَپل و آيکيا (Ikea) از اين دسته هستند.
اما به هيچ وجه از اين شرکت‌هاي قدرتمند تقليد نکنيد، تقليدِ صرف به مذاق خيلي‌ها خوش نمي‌آيد. آنچه براي شرکت‌تان مناسب است، انجام بدهيد. به اين فکر کنيد که چه چيزي براي شما الهام‌بخش است و به شما انگيزه مي‌دهد و بر همان اساس عمل کنيد.
?. زبان، ارزش‌ها و معيارهاي مشترک تعريف کنيد

براي داشتن يک فرهنگ سازماني کارآمد، بايد زبان مشترکي ميان کارکنان برقرار باشد و تناقضي در مورد ارزش‌ها وجود نداشته باشد. زبان مشت