اين، براي، يک، يا، بايد

پنکه و آويزهايي که در اثر جريان باد حرکت مي‌کنند را با چشم‌هاي‌شان دنبال مي‌کنند. در اين زمان که هنوز توانايي تشخيصِ رنگ‌ها يا ادراک عمق آنها کامل رشد نکرده است، رنگ‌هاي متفاوتِ در کنار هم که ايجاد کنتراست مي‌کنند توجه نوزاد را به خود جلب مي‌کنند.
?. نوزاد با ديگران تماس چشمي برقرار مي‌کند، لبخند مي‌زند، با صدا مي‌خندد و سعي در برقراري ارتباط دارد

اين نکته اثبات مي‌کند، نوزاد شما در حال تبديل شدن به يک موجود اجتماعيِ شاد است.
معمولا اولين لحظات تماس چشمي او با شما زماني اتفاق مي‌افتد که يک‌ماهه است، اولين لبخند حدود دوماهگي، غان‌و‌غون کردن در سه‌ماهگي و خنديدن با صدا در چهارماهگي اتفاق مي‌افتد و البته بايد براي فرا رسيدن تک‌تک اين مراحل صبر داشته باشيد.
همه‌ي اين واکنش‌هاي متقابل ميان نوزاد و شما نشان مي‌دهند که او در حال برقراري ارتباط با شما است و از محيط پيرامونش آگاهي کسب مي‌کند. زماني خواهد رسيد که درک مي‌کند اگر رفتارهاي توجه‌برانگيزِ اجتماعي از خود نشان دهد سايرين بيشتر به او توجه مي‌کنند. وقتي کودک به پنج‌ماهگي مي‌رسد براي لبخند زدنِ متقابل به فردي که به او لبخند زده، احساس اجبار مي‌کند، انگار که اين لبخند متقابل نوعي بازتاب غيرارادي است.
رفتارهاي بالا همگي نشانه‌هاي مهم رشد اوليه‌ي زبان در کودک هستند. دکتر شو مي‌گويد: «نوزادان مدت‌ها پيش از اينکه قادر باشند حرف بزنند از زبان بدن، براي مثال تماس چشمي و حالات چهره استفاده مي‌کنند. اين کار مقدمه‌اي براي ارتباط برقرار کردن به وسيله‌ي کلمات است.» زماني که نوزاد غان‌وغون مي‌کند و از خود صدا در مي‌آورد، مشغول تجربه‌ي به‌‌کار گرفتن دستگاه صوتي‌اش است و روزي مي‌رسد که سرانجام شروع به صحبت کردن مي‌کند.
?. نوزادتان حالا کمتر گريه مي‌کند و خواب منظم‌تري دارد

اين نکته اثبات مي‌کند، سيستم عصبي او در حال کامل شدن است. شما توانستيد از دوران طوفانيِ چند هفته‌ي اول جان سالم به در ببريد!
آيا متوجه تغييرات نه چندان ملموسي که در روند کارهاي نوزادتان ايجاد شده، هستيد؟ براي مثال اينکه به نظر مي‌رسد نشانه‌هايي از استقرار يافتن يک روتين در خواب و تغذيه‌ي نوزاد در حال شکل‌گيري است. اين امر نشان مي‌دهد که سيستم عصبي نوزاد در حال يادگيري روندها است. در اين بازه بايد مراقب باشيد تا نوزاد حتما در طول روز، چند مرتبه خواب کوتاهي داشته باشد. درعين حال بايد زمان خواب شبانه‌ي او بين دفعات شيردهي طولاني‌تر شود، به نحوي که به چهار ساعت و بيشتر افزايش پيدا کند. برخي نوزادان زود به اين مرحله مي‌رسند، براي برخي بيشتر طول مي‌کشد مثلا تا حدود چهارماهگي. اگر کودک شما بيش از چهارماه دارد و هنوز خواب و تغذيه‌ي او در زمان‌هاي غيرقابل پيش‌بيني اتفاق مي‌افتد، سعي کنيد روالِ روزهايش را بيشتر به سمت برنامه‌اي ثابت ببريد. حالا نوبت شماست که مادري با نوزاد تازه متولدشده پيدا کنيد و به او اطمينان بدهيد که برنامه‌ي غيرقابل پيش‌بيني نوزادش کاملا طبيعي است و چند هفته بعد اوضاع بهتر خواهد شد.
?. نوزاد کم‌کم مي‌تواند وزن بدنش را تحمل کند
اين نکته اثبات مي‌کند، آن ماهيچه‌هاي کوچک دارند قوي‌تر مي‌شوند.
اکثر نوزادان با رسيدن به يک‌ماهگي سرشان را چند لحظه (خيلي کوتاه!) نگه مي‌دارند. زماني که به سه‌ماهگي مي‌رسند اين کار را بسيار ماهرانه‌تر و به دفعات بسيار بيشتر انجام مي‌دهند. اگر نوزاد شما مي‌تواند سرش را بالا بگيرد يا در آغوش شما سرش را به اين‌طرف و آن‌طرف برگرداند، يعني دارد ماهيچه‌هاي در حال رشد خود را منقبض مي‌کند. براي اينکه در اين مسير به او کمک کنيد، بايد زمان با کيفيتي براي تمرين دادن ماهيچه‌ها خارج از گهواره و صندلي برايش فراهم کنيد.

او را بر روي شکم روي زمين قرار دهيد (اين وضعيتي است که براي اغلب نوزادان يک کلاس ورزشي محسوب مي‌شود). اين کار باعث رشد ماهيچه‌هاي گوناگون مي‌شود به‌خصوص آنها که در به‌تنهايي نشستن و غَلت زدن، نقش دارند. دکتر شو مي‌گويد: «ما پزشکان وقتي با نوزاداني مواجه مي‌شويم که فرصتِ روي شکم قرار گرفتن را نداشته‌اند، مي‌بينيم ديرتر از اکثر بچه‌ها غلت زدن، نشستن و چهار دست‌و‌پا رفتن را آغاز کرده‌اند.»
برگرفته از: parents.com

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع پرورش و تربيت فرزندان
تربيت کودک را بايد بيست سال پيش از تولدش آغاز كرد

5000توماندوستي‌هايي که در طول زندگي شکل مي‌دهيم اغلب به اندازه‌ي افرادي که با آنها دوستي مي‌کنيم منحصر‌به‌فرد هستند. دوستي‌ها در دسته‌هاي مختلف قرار مي‌گيرند: دوستاني داريم که فعاليت خاصي را به همراه آنها انجام مي‌دهيم، دوستاني هستند که دسترسي راحتي به آنها داريم مثلا هم‌محله يا همکار ما هستند و دوستان صميمي. هر يک از اين گروه‌ها نقش خاصي در زندگي ما بازي مي‌کنند با اين وجود ممکن است روزي برسد که ديگر دوست‌مان به حساب نيايند. مي‌خواهيم ببينيم نشانه‌هاي هشداردهنده‌ي پايان عمر دوستي‌ها چه هستند؟

________________________________________
: با جالب‌ترين فوايد دوستي براي سلامتي آشنا شويد
________________________________________
دوستان صميمي ارزشمندترين و قابل اعتمادترين جايگاه را در قلب ما دارند و جدايي از آنها براي‌مان سخت‌تر است. اينها کساني هستند که بيشتر از همه به آنها مي‌بخشيم و بيشتر از همه از آنها انتظار داريم. با اين حال حتي دوستي‌هاي صميمي هم مي‌توانند در گذر زمان متزلزل شوند.
رابطه‌ام را با دوستم قطع کنم يا نه؟
هر دوستي‌اي که شروع شده قرار نيست مادام‌العمر ادامه پيدا کند، دوست‌ها هميشه مثل يک دوست رفتار نمي‌کنند و اگر اين امر به الگويي تکرارشونده در رفتار آنها تبديل ‌شود وقت تنزل مرتبه‌ي دوستي به يک آشناي سابق فرا مي‌رسد. از طرفي روابط گاهي جذابيت خود را از دست مي‌دهند که مي‌تواند در اثر تغيير رفتار و اولويت‌هاي يکي از دو نفر يا هر دو، يا تغيير نقش و هويت آنها در زندگي‌ باشد. همچنين امکان دارد طرفين رابطه به قدري رشد کرده باشند که ديگر در آن نگنجند.
وقتي در ذهن شما ارزشمندي يک رابطه‌ زير سؤال رفته باشد پاسخي براي اين سه پرسش در وجودتان پيدا کنيد:

آيا از تماس تلفني يا پاسخ به پيام‌ها طفره مي‌روم، يا دائما قرارهايم را با دوستم به هم مي‌زنم؟
آيا بعد از وقت گذراندن با دوستم احساس بهتري به من دست مي‌دهد يا حال بدتري پيدا مي‌کنم؟
آيا هرگز اين سؤال به ذهنم خطور کرده است که اصلا از اول چطور با چنين آدمي دوست شدم؟
اجازه بدهيد که کناره‌گيري‌هايتان راهنماي شما باشد. اگر از گذراندن زمان با يک دوست احساس پشيماني مي‌کنيد، يعني پرچم قرمز رنگي براي شما بالا رفته که بايد به آن توجه کنيد. و در پاسخ سؤال آخر اگر خودتان را در کشمکش براي يافتن دليل آغاز رابطه مي‌بينيد، پس به احتمال زياد همين حالا متوجه شده‌ايد که زمان ترک آن رابطه فرا رسيده است.
چه چيزهايي به رابطه‌ي شما با يک دوست مُهر «ديگر کافي است» مي‌زند
تصميم به قطع دوستي‌ها کار ساده‌اي نيست؛ اما مي‌تواند سالم‌ترين تصميم ممکن باشد. در مسير رسيدن به بزرگسالي فعالانه آدم‌ها را براي ورود به زندگي‌مان انتخاب مي‌کنيم. اما قسمت مهم ماجرا اين است که فراموش مي‌کنيم درست به همان صورت که توانايي دعوت آنها به زندگي‌مان را داشته‌ايم، قدرت داريم از زندگي‌مان بيرون‌شان کنيم. دلايلي که مهر ابطال بر رابطه‌ي دوستانه مي‌زنند عبارت است از:
________________________________________
: ?? فرد سمّي که بايد به هر قيمتي از آنها دوري کنيد
________________________________________
تبليغات

?. تعداد برخوردهاي مخرب از برخوردهاي سازنده بيشتر شده است

اگر ارتباطي منظم با دوست‌ خود داريد و مي‌بينيد بيشتر اوقات اين تعامل‌ها منفي هستند، ممکن است وقت اتمام رابطه‌ فرا رسيده باشد. قرار بر اين است که دوستي‌ها لذت‌بخش باشند نه اينکه در ما استرس‌ و اضطراب ايجاد کنند. تجربه‌ي لحظات ناخوشايند در هر رابطه‌اي طبيعي است اما اگر به روالي هميشگي تبديل شود نشانه‌ي اين است که شما دو نفر نمي‌توانيد با هم کنار بياييد.
?. حسادت و رقابت بر رابطه‌ي شما حکم‌فرماست
چشم‌وهم‌چشمي، رقابت فشرده و حسادت‌هاي زننده نشانه‌هايي هستند که مي‌گويند دوستي شما آن‌طور که بايد باشد، نيست. اگر دائم مي‌خواهيد خودتان را به دوست‌تان اثبات کنيد بيشتر از اينکه مايه‌ي آسايش دوست‌تان باشيد او را فرسوده مي‌کنيد. انتظار بر اين است که در دوستي‌ها حمايت‌ و تشويق جريان داشته باشد نه تقابل و رقابت. پس اگر خودتان را در يک رابطه درگير جدال ناخوشايندِ «کي از کي بهتره» ديديد، درِ خروجي دوستي‌تان را پيدا کنيد.
________________________________________
: چطور با يک آدم حسود برخورد کنيم
________________________________________
?. دوست‌تان چيزي به زندگي‌تان اضافه نمي‌کند
بياييد واقعيت ماجرا را ببينيم، وقتي کسي مي‌خواهد در زندگي شما باشد بايد ارزشي به رابطه بياورد. درست به همان شکل که يک مهمان مؤدب براي صرف شام دست خالي به مهماني نمي‌رود، دوست شما بايد به نوعي باعث ارتقاي زندگي شما بشود. شايد هميشه سبدي شادي همراه با او به زندگي شما وارد مي‌شود، شايد با شوخ‌طبعي حاضرجوابانه‌اش از خنده روده‌بُر مي‌شويد، يا شايد او فردي است که واقعا خوب گوش مي‌کند. ارزشي که او به زندگي‌تان مي‌آورد هرچه که باشد براي شما ارزشمند است.
بنابراين اگر مي‌بينيد دوست‌تان چندان مشارکتي در بهتر کردن زندگي شما ندارد زمان آن فرا رسيده که يک صندلي را از مهماني بعدي‌تان حذف کنيد.
?. دو طرف رابطه به اندازه‌ي يکسان براي آن تلاش نمي‌کنند
رابطه‌هاي يک‌طرفه جالب نيستند. کسي خوشش نمي‌آيد که دائما از دوستش بخواهد زماني را به او اختصاص بدهد در حالي که طرف مقابل چنين درخواستي ندارد. بنابراين بايد از خودتان بپرسيد چرا بايد دنبال کسي باشيد که به دنبال شما نيست؟ وقتي در رابطه‌اي تعادل برقرار نيست يعني آن دوستي، براي يک يا هر دو نفر، مفهوم دوستي را تأمين نمي‌کند. اگر اين تعادل به نفع شما نباشد واقعا مي‌تواند به خودپنداره‌ي شما آسيب وارد کند. اجازه ندهيد اين اتفاق بيفتد. اگر دوست‌تان به اندازه‌ي کافي براي جبران دوستي فوق‌العاده‌اي که شما نسبت به او ابراز مي‌کنيد انرژي صرف نمي‌کند، از اينکه تمام توان‌تان را صرف او کنيد دست برداريد و او را رها کنيد.
________________________________________
: چگونه اعتماد ديگران را جلب کنيم؟
________________________________________
?. احساس مي‌کنيد که تحت کنترل يا مانورهاي او قرار داريد

اگر به هر دليلي در اثناي دوستي احساس کرديد که از خود واقعي‌تان فاصله گرفته‌ايد بلافاصله مکث کنيد و دراين‌باره فکر کنيد. دليل اينکه بر اساس خود واقعي‌تان رفتار نمي‌کنيد چيست؟ آيا رفتارهاي کنترل‌کننده‌اي در کار است؟ آيا آدم بسيار نفوذ‌پذيري هستيد؟ آيا فکر مي‌کنيد دوست‌تان تا اندازه‌اي روي شما مانور مي‌دهد؟ به اين مورد به خوبي فکر کنيد. بهترين دوستي‌ها آنهايي هستند که شخصيت حقيقي ما را برجسته مي‌کنند و بي‌همتا بودن‌مان را بازتاب مي‌دهند؛ بنابراين اگر در رابطه‌اي از اين موهبت‌ها برخوردار نمي‌شويد، يا حتي عکس اين را احساس مي‌کنيد، توصيه‌ي جدي اين است که در دوستي خود بدون فوت وقت تجديد نظر کنيد.
?. همراهي با دوست‌تان جلوه‌ي نامناسبي به شما مي‌دهد
با خودتان رو راست باشيد: آيا دوست‌ شما آدم خوبي است؟ اگر حتي براي لحظه‌اي در اين مورد ترديد کرده‌ايد، به اين مسئله فکر کنيد که بازتاب شخصيت آنها روي شما چيست. اگر با يک قلدر دوست هستيد، احتمالا در نظر ديگران شما هم يک قلدر هستيد. يا حتي بدتر، ممکن است شما به رفتارهاي قلدرانه خو گرفته برخي از آنها را خودتان به کار ببريد؛ احتمالا حتي اين فکر لرزه به تن‌تان مي‌اندازد! مراقب باشيد با چه آدم‌هايي مراوده مي‌کنيد، چون با اينکه دوستان کپي کاربُنيِ هم نيستند اما ما آدم‌ها حتما از روش و مرام کساني که وقت زيادي را با آنها مي‌گذرانيم تأثير مي‌پذيريم. پس هميشه راه بهتر اين است که با افرادي دوستي کنيم که تأثيرپذيرفتن از خصوصيات آنها مايه‌ي غرور است.
?. بيشتر در مرور گذشته‌ايد تا آينده
همه‌ي ما دوستاني از ساليان دور داريم. قرارهاي بازي که به قرارهاي درس خواندن و بعد گذراندن اوقات فراغت تبديل شده‌اند و نمي‌توانيم زندگي‌مان را بدون حضور اين دوستان قديمي تصور کنيم. شايد هم مي‌توانيم؟
اگر بيشتر به حساب خاطرات گذشته رابطه را نگه داشته‌ايد و در زمان حال ارتباط شما ارضا‌کننده نيست، ممکن است زمان آن رسيده باشد که گذشته را در همان گذشته رها کنيد. آدم‌ها حين رشد کردن و متحول شدن راه‌شان از هم جدا مي‌شود و اين غيرعادي نيست. ممکن است از توان ما خارج باشد که بخواهيم تک تک دوستاني که در زندگي داشته‌ايم را نگه داريم. گاهي دوستان قديم به آدم‌هايي تبديل مي‌شوند که ديگر از آنها خوش‌مان نمي آيد اما اشتياق تکرار روزهاي خوب گذشته دست از سرمان بر نمي‌دارد. اما به ياد داشته باشيد اين فکر خوبي نيست که براي گراميداشت گذشته به رابطه‌اي بند کنيد که ديگر سمي شده است.
________________________________________
: چگونه در زمان حال زندگي کنيم؟
________________________________________
?. اعتماد به نفس و عزت نفس شما تحت تأثير منفي است
اين مخلص کلام و نکته‌ي پاياني است. اگر در رابطه‌ي شما با دوست‌تان به «هر» دليلي آسيبي متوجه‌ي اعتماد به نفس و عزت نفس‌تان است، بدون شک وقت جدايي است. شما همين حالا با اين دو، بايد کارهاي فراواني را سروسامان بدهيد! با اعتماد به نفس است که تلاش مي‌کنيد از تحصيلات، شغل و سرپناهي که داريد محافظت کنيد و در هر گامي از اين مسير که به خودتان شک کرديد آن را کنار بزنيد. با عزت نفس است که احساس ارزشمندي مي‌کنيد و از خودتان مراقبت مي‌کنيد. وقتي قرار است که دوستان‌مان مشوق ما، حمايت‌گر ما و رفيقان ما باشند، اگر به هر دليلي آنها به تقويت اعتماد به نفس و عزت نفس‌مان کمک نکنند، پس اصلا دوست ما نيستند.
وقتي چوب‌خط يک دوست براي شما پر مي‌شود

هر يک از ما حد خاصي براي قطع يک ارتباط داريم. هر کدام از ما به ويژگي‌هايي بيش از ساير موارد اهميت مي‌دهيم. ممکن است شما دوستي داشته باشيد که عادت دارد قرار ملاقات‌هايش را کنسل کند، اما اين رفتار او را تحمل مي‌کنيد چون وقتي در دوره‌ي افسردگي بوديد در کنار شما بود. شايد دوست ديگري داريد که دائما بايد از دردسر نجاتش بدهيد، کسي که دائما مي‌خواهد زندگي خودتان را وقف کمک‌رساني به او بکنيد. در اين موقعيت‌ها ممکن است از اينکه نقش قهرمان را بر عهده مي‌گيريد يا کاري بيشتر از حق دوستي برايش انجام مي‌دهيد احساس رضايت داشته باشيد. پس در اين حالت شما نهايتا از پويايي رابطه‌ي دوستانه‌تان لذت مي‌بريد.
چطور يک رابطه‌ي دوستي را تمام کنيم
براي اينکه نتايج قطع ارتباط براي‌تان شفاف و روشن باشد مي‌توانيد اين نکات را به کار ببريد:
اجازه ندهيد رابطه‌ي سمي براي مدت طولاني کش بيايد.
به عباراتي که مي‌خواهيد براي تمام کرن رابطه به کار ببريد به خوبي فکر کنيد.
اگر بعدا در محل کار، محله يا دايره‌هاي اجتماعي ديگرتان با اين دوست برخورد خواهيد داشت مطمئن شويد که با لحني کاملا مثبت اين کار را انجام مي‌دهيد.
ممکن است لازم باشد در دنياي اينترنت راه‌هاي ارتباطي مانند ايميل، يا صفحات اينستاگرام يا فيس‌بوک دوست‌تان را آنفالو کنيد.
براي بيان دليل اين قطع ارتباط روي نيازهايي که داريد تمرکز کنيد و نه اشتباهات دوست‌تان.
به خوبي‌هايي که اين رابطه در طول زمان براي‌تان داشته اذعان کنيد. همچنين سپاسگزاري خود را نسبت به نقشي که او در گذشته‌ براي شما ايفا کرده است.
روي افکار منفي براي گرفتن انتقام يا تنبيه دوست سابق‌تان تمرکز نکنيد. تحقيقات نشان مي‌دهند اين افکار روي بهزيستي خودتان اثر منفي مي‌گذارد.
وقتي جواب شما به سه سؤال ابتداي اين نوشته مثبت باشد و نشانه‌ها‌ي بعديِ ذکر شده در رابطه‌ي فعلي‌تان مصداق پيدا کند وقت آن است که با هر دو طرفِ رابطه يعني خودتان و دوست‌تان صادق باشيد. با وجود اينکه قطع ارتباط ممکن است بسيار سخت باشد، اما اينکه نيازهاي خودتان را در اولويت بگذاريد و به دوستي‌هاي ناکارامد پايان بدهيد راه ايده‌آلي است براي اينکه بهترين دوست خودتان باشيد.
برگرفته از: huffingtonpost psychologytoday

اين کتاب پرطرفدار را از دست ندهيد
کتاب الکترونيکي

کتاب الکترونيکي مذاکره کردن به روش اساتيد هاروارد
در هر مذاکره‌اي جواب بله بگيريد، مذاکره بر سر حقوق بيشتر، معاملات بزرگ و حتي يک کار روزمره

12000تومانعصر حاضر، عصر ارتباطات است. دنياي امروز هيچ حدومرزي نمي‌شناسد. مردم از سراسر جهان با يکديگر درارتباط هستند و اين به لطف اينترنت و شبکه‌هاي اجتماعي مختلف امکان‌پذير شده است. البته هر يک از شبکه‌هاي اجتماعي مانند لينکدين، توييتر، اينستاگرام و نظاير آنها براي کاربردهاي خاصي طراحي شده‌اند. برخي از آنها مانند اينستاگرام، هم کاربردهاي شخصي دارند و هم کاربردهاي حرفه‌اي. اما در اين ميان لينکدين، فقط کاربرد حرفه‌اي و شغلي دارد. مخاطبان شما، کارفرمايان و کارمندان هستند و تمام محتواهاي به‌اشتراک‌ گذاشته‌شده درباره‌ي کسب‌وکار است. دقيقا به همين دليل اين شبکه‌ي اجتماعي روي عکس پروفايل افرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *