مشهورترين چهره‌هاي تبليغاتي اين عطر زنانه‌ي لوکس و ماندگار است.
?. Cacharel Anaïs Anaïs؛ رسمي و کمي هم جدي

اگر به عطرهاي کلاسيک و نه‌چندان شيرين علاقه‌مند هستيد پيشنهاد ما به شما عطر فرانسوي و گلي «کاچارل انيس انيس» است. عطر با رايحه‌ي خوش و سبز و البته کمي تلخ گل‌هاي سوسن و سنبل به‌علاوه‌ي مرکباتي چون ترنج، اسطوخدوس، شکوفه‌هاي پرتقال، پيچ امين‌الدوله، ليمو و انگور سياه شما را غافلگير مي‌کند. اما اين تلخي با شما نمي‌ماند و به‌مرور با ورود رايحه‌هاي گلي مثل گل ياس، ميخک صد‌پر، گل مريم، يلانگ يلانگ، گل رز و زنبق روي شيرين‌ترش را به شما نشان مي‌دهد تا اينکه سرانجام رايحه‌هاي چوبي با عطر چوب درخت سدر، خس‌خس، چوب صندل به علاوه چرم، کهربا، نعناع هندي، مشک، خزه بلوط و بخور فضا را جدي‌تر مي‌کند و حال و هواي رسمي‌تري به عطر «کاچارل انيس انيس» مي‌بخشد.
?. Kenzo Parfums Flower by Kenzo؛ شاهکار شرقي

يک شاهکار شرقي زنانه‌ي بهاري با رايحه‌اي شيرين، گرم و گلي-ميوه‌اي با بوي غالب گل‌هاي رز و بنفشه و وانيل که در سال ???? به بازار آمد و از همان ابتدا در فهرست محبوبترين‌ها قرار گرفت. عطر «Kenzo Parfums Flower by Kenzo» محصول خانه‌ي مد ژاپني «کنزو» با رايحه‌ي اوليه‌ي توت سياه، گل رز، زالزالک و پرتقال ماندارين آغاز مي‌شود و اندکي بعد پاي گل ياس، گل رز و گل بنفشه به ميان مي‌آيد. رايحه‌ي پايه و ماندگار عطر بوي شرقي مُشک، بخور و وانيل است. طراحي ساده، شيک و خوش‌دست شيشه‌ي اين عطر ازجمله نقاط قوت آن در ميان شش عطر محبوب فرانسوي زنانه محسوب مي‌شود.
?. Yves Saint Laurent Opium؛ براي خانم‌هاي شيک و مد روز

به عقيده‌ي کارشناسان مد اگر صاحب يکي از اکسسوري‌هاي برند لوکس «ايو سن لورن» باشيد به اين معني است که شما خانمي مد روز و به‌قول معروف «فشن» هستيد و در نتيجه به احتمال زياد عطر «Opium» هم يکي از اکسسوري‌هاي روي ميز آرايش‌تان است. نسخه‌ي جديد «Yves Saint Laurent Opium» که در سال ???? به بازار آمد از روي نسخه‌ي قديمي عطر متعلق به سال ???? طراحي شده است. عطري کلاسيک و در عين‌حال شيک و هميشه مد روز با رايحه‌اي گرم و تند شرقي مناسب شب‌هاي سرد پاييز و زمستان. «Opium» با رايحه‌ي اوليه ترنج، سوسن و پرتقال ماندارين آغاز مي‌شود و در ادامه رايحه‌ي گل‌هاي ياس و ميخک و «صمغ‌ مر» مشام‌تان را نوازش مي‌کند. اما آنچه به اين عطر حال و هوايي کلاسيک و در عين‌حال فريبنده و مدرن مي‌بخشد بوي خوش کهربا، وانيل، نعناع هندي و اوپوپوناکس است.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: راهنماي انتخاب عينک مناسب با توجه به فرم صورت و رنگ پوست‌
________________________________________اضطراب، مشکل رايج بسياري از افراد است. اين اختلال را با نگراني دائم و عصبي بودن مي‌شناسند و گاهي دليل آن را عارضه‌هاي مغزي مي‌دانند. اغلب براي درمان اين اختلال لازم است که فرد دارو مصرف کند. غير از دارودرماني، روش‌هاي ديگري مانند ورزش و تنفس عميق هم مي‌تواند باعث کاهش نشانه‌هاي اضطراب شود. بعضي غذاها نيز با تقويت مغز به کاهش اضطراب کمک مي‌کنند.
در ادامه، شش غذا و نوشيدني‌‌هايي که باعث تسکين اضطراب مي‌شوند و از لحاظ علمي تأييد شد‌ه‌اند، به شما معرفي مي‌کنيم.

:
تغذيه مناسب براي تقويت حافظه با ? خوراکي که نبايد از آنها غافل شويد
? قدم ساده براي داشتن تغذيه سالم
تاثير استرس بر پوست، مو و ناخن
?. ماهي سالمون
مصرف سالمون مي‌تواند براي کاهش اضطراب مفيد باشد. اين ماده‌ي غذايي شامل موادي مانند ويتامين دي، ايکوزاپنتانوئيک اسيد (EPA) و دکوزاهگزانوئيک اسيد (DHA) است که جزو اسيدهاي چرب خانواده‌ي امگا ? هستند.
EPA و DHA به تنظيم پيام‌رسان‌هاي عصبي دوپامين و سروتونين که خاصيت آرام‌بخش دارند، کمک مي‌کنند.

علاوه‌براين، مطالعات نشان مي‌دهد اين اسيدهاي چرب مي‌توانند التهاب را کاهش دهند و از اختلال عملکرد سلول‌هاي مغزي که موجب اختلالات رواني‌ مانند اضطراب مي‌شوند، جلوگيري کنند.
مصرف EPA و DHA به اندازه‌ي کافي مي‌تواند موجب افزايش توانايي مغز براي انطباق با تغييرات شود؛ به‌اين‌ترتيب بهتر مي‌توانيد عوامل استرس‌زايي که موجب اضطراب مي‌شوند، کنترل کنيد.
تأثيرات مثبت ويتامين دي روي بهبود سطح پيام‌رسان‌هاي عصبي آرامش‌بخش نيز بررسي شده است.
تبليغات

مصرف تنها چند تکه ماهي سالمون در هفته مي‌تواند براي تسکين اضطراب کافي باشد.
طي يک بررسي مشاهده شد مرداني که به مدت ? ماه، ? روز در هفته سالمون مصرف کردند، نسبت به کساني که در اين مدت تنها گوشت گاو و مرغ مصرف کرده بودند، اضطراب کمتري داشتند. علائم اضطراب، مانند تپش قلب و تغييرات ضربان قلب نيز در اين افراد بهبود پيدا کرد.
________________________________________
: چربي‌هاي مفيد براي مغز کدامند؟
________________________________________
?. بابونه

بابونه گياهي‌ است که مي‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند. از آنجايي که اين گياه حاوي مقادير زيادي آنتي‌اکسيدان است مي‌تواند با کاهش التهاب، خطر ابتلا به اضطراب را کم کند.
در مطالعات متعددي رابطه‌ي بين بابونه و اضطراب را بررسي کرده‌اند. نتايج نشان مي‌دهد علائم افراد مضطربي که بابونه مصرف کردند نسبت به سايرين، کاهش قابل توجهي داشته است.
از آنجايي که اين نتايج اميدوارکننده است، بررسي‌هاي بيشتري روي بابونه انجام شده ولي براي ارزيابي دقيق اثر ضداضطراب چاي بابونه (که افراد زيادي آن را مصرف مي‌کنند) نياز به تحقيقات بيشتري است.
________________________________________
: اگر افسردگي يا اضطراب داريد اين خوراکي‌ها را نخوريد
________________________________________
?. زردچوبه
زردچوبه ادويه‌اي حاوي کورکومين است، ترکيبي که نقش آن در سلامت مغز و جلوگيري از اختلالات اضطراب مورد بررسي قرار گرفته است.
مطالعات آزمايشگاهي روي حيوانات نشان مي‌دهد کورکومين مي‌تواند باعث تقويت DHA در مغز شود، زيرا به بدن کمک مي‌کند اين اسيد چرب را بهتر تجزيه کند.
نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد استفاده از ?? ميلي‌گرم کورکومين در موش‌هاي تحت استرس و تنش، اثرات ضداضطرابي قابل توجهي داشته است.
کورکومين داراي خواص آنتي‌اکسيداني و ضدالتهابي قوي است و از آسيب به سلول‌هاي مغزي جلوگيري مي‌کند.
اين تأثيرات تاحدي به دليل توانايي کورکومين در کاهش نشانگرهاي التهاب است (مانند سيتوکين که با افزايش اضطراب رابطه‌ي مستقيم دارد).
علاوه‌براين، مصرف کورکومين، سطح آنتي‌اکسيدان خون را (که در افراد مضطرب پايين است) افزايش مي‌دهد.
تأييد اين تأثيرات نياز به مطالعات و تحقيقات بيشتري دارد، ولي اگر از اضطراب رنج مي‌بريد امتحان کردن زردچوبه ضرري ندارد و مي‌توانيد آن را به رژيم غذايي‌تان اضافه کنيد.
________________________________________
: انواع اضطراب؛ ? نوع اضطرابي که قبل از هر درماني بايد آنها را بشناسيد
________________________________________
?. شکلات تلخ

افزودن کمي شکلات تلخ به رژيم غذايي‌ مي‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند. شکلات تلخ حاوي فلاونول است. فلاونول‌ها آنتي‌اکسيداني‌ هستند که مي‌توانند با بهبود جريان خون به مغز و ارتقاي توانايي مغز به عملکرد آن کمک کنند و باعث شوند که مغز بتواند خود را با موقعيت‌هاي پرتنش وفق بدهد.
برخي محققان اعتقاد دارند نقش شکلات تلخ در سلامت مغز به‌خاطر مزه‌ي آن است که مي‌تواند افراد دچار اختلال خلق‌وخو را آرام کند.
طي يک بررسي مشخص شد، سطح هورمون‌هاي استرس مربوط به اختلال اضطراب (مانند کاتاکولامين و کورتيزول) در افرادي که به مدت ? هفته و ? بار در روز شکلات تلخ ??? مصرف کردند، کمتر شده است.
خوردن شکلات تلخ مي‌تواند سطح سروتونين پيام‌رسان‌هاي عصبي را افزايش دهد و از اين طريق استرس منجر به اضطراب را کاهش دهد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد افرادي که تحت فشار و تنش زيادي بودند، بعد از مصرف روزانه‌ ?? گرم شکلات تلخ به مدت ? هفته، از استرس‌شان به‌ ميزان قابل توجهي کاسته شده است.
هرچند به‌ دليل کالري زياد و خوش‌خوراک بودن شکلات تلخ، بهتر است اين خوراکي به اندازه مصرف شود، ولي مصرف ?? تا ?? گرم از آن منطقي است.
________________________________________
: ? غذايي که هرگز نبايد بخوريد
________________________________________
?. ماست
ماست ماده‌ي غذايي بسيار مناسب ديگري براي کاهش اضطراب است.
پروبيوتيک‌ها يا باکتري‌هاي سالم موجود در برخي از انواع ماست مي‌توانند موجب بهبود سلامت روان، و بهبود عملکرد مغز شوند. مطالعات نشان مي‌دهد غذاهاي حاوي پروبيوتيک، راديکال‌هاي آزاد و نوروکسين‌ها را که باعث آسيب به بافت مغزي و در نتيجه منجر به اضطراب مي‌شوتد، از بين مي‌برند.
نتايج مطالعه‌اي نشان مي‌دهد افراد مضطربي که روزانه ماست پروبيوتيک مصرف مي‌کنند نسبت به کساني که ماست معمولي مصرف مي‌کنند، بهتر مي‌توانند با استرس مقابله کنند.
بررسي ديگري نشان مي‌دهد مناطق مغزي‌ که وظيفه‌ي کنترل احساسات را بر عهده دارند در زناني که روزانه ? بار به ميزان ??? گرم و به مدت ? هفته ماست مصرف کنند عملکرد بهتري از خود نشان مي‌دهند. اين امر مي‌تواند باعث کاهش اضطراب شود.
اين نتايج بسيار اميدوارکننده است، ولي براي تأييد تأثيرات مفيد ماست روي کاهش اضطراب نياز به مطالعات بيشتري است.
لازم به ذکر است همه‌ي ماست‌ها حاوي پروبيوتيک نيستند. بنابراين براي بهره‌مندي از فوايد پروبيوتيک، ماستي را انتخاب کنيد که داراي پروبيوتيک باشد.
________________________________________
: خواص کفير؛ ?? خاصيتي که اين خوراکي براي سيستم ايمني و گوارش دارد
________________________________________
?. چاي سبز

چاي سبز حاوي آمينواسيدي به‌نام ال‌-تيانين است. پژوهشگران تأثيراتِ مثبتِ احتماليِ‌ ال-تيانين را روي سلامت مغز و کاهش اضطراب، بررسي کرده‌اند.
طي يک بررسي کوچک مشاهده شد علائم استرس (مانند تپش قلب) با مصرف ال‌-تيانين کاهش مي‌يابد.
بررسي ديگري نشان داد سطح کورتيزول که يک هورمون استرس‌زاست و مي‌تواند به اضطراب منجر شود، در افرادي که نوشيدني حاوي ال‌-تيانين مصرف کردند، کاهش يافته است.
شايد اين تأثيرات به اين دليل باشد که ال‌-تيانين از تحريک اعصاب جلوگيري مي‌کند. علاوه‌براين، ال-تيانين ممکن است ميزان گابا (GABA)، دوپامين و سروتونين (پيام‌رسان‌هاي عصبي‌ که خاصيت ضداضطرابي از خود نشان داده‌اند) را افزايش دهد.
علاوه بر اين، چاي سبز حاوي اپي‌گالوکتشين گالات (EGCG) است، آنتي‌اکسيداني که براي سلامت مغز مفيد است. اين ماده مي‌تواند با افزايش گابا در مغز، علائم اضطراب را کاهش دهد.
مطالعه‌اي روي موش‌هاي آزمايشگاهي نشان مي‌دهد تأثيرات ضداضطرابي اپي‌گالوکتشين گالات مشابه تأثيرات داروهاي معمول ضداضطراب است.
احتمالا به‌دليل خواص مفيد ال-تيانين و اپي‌گالوکتشين گالات است که نوشيدن چند فنجان چاي سبز در روز اضطراب را کاهش مي‌دهد.
با وجود همه‌ي اين نتايج اميدوارکننده بايد گفت، بيشتر تحقيقاتي که درباره‌ي تأثير چاي سبز روي اضطراب انجام شده، روي حيوانات و در آزمايشگاه بوده است. براي تأييد تأثيرات ضداضطرابي اين ماده نياز به تحقيقات بيشتري روي انسان است.
________________________________________
: طرز تهيه‌ يک نوشيدني‌ مفيد براي سم ‌زدايي بدن
________________________________________
غذاهاي ديگري که ممکن است اضطراب را کاهش دهند
برخي از غذاهايي که در ادامه مي‌آيند هنوز از لحاظ اثرات ضداضطرابي مورد بررسي دقيق قرار نگرفته‌اند، ولي از آنجايي که حاوي مواد مغذي زيادي هستند مي‌توانند علائم اضطراب را بهبود دهند. اين غذاها عبارتند از:
بوقلمون، موز و جو: اين مواد منبع خوبي براي آمينواسيد تريپتوفان هستند که در بدن به سروتونين تبديل مي‌شود و مي‌تواند باعث آرامش و رفع اضطراب شود؛
تخم‌مرغ، گوشت و محصولات لبني: اين مواد پروتئين‌هاي باکيفيتي حاوي آمينواسيدهاي ضروري دارند که با توليد دوپامين و سروتونين موجب بهبود سلامت روحي مي‌شوند؛
دانه‌ي چيا: دانه‌ي چيا منبع غني ديگري براي اسيد چرب امگا ? است که با تقويت مغز به کاهش اضطراب کمک مي‌کند؛
مرکبات و فلفل: اين مواد سرشار از ويتامين سي هستند که خاصيت آنتي‌اکسيداني دارند، مي‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند و از آسيب ديدن سلول‌ها و در نتيجه افزايش اضطراب جلوگيري کنند؛
بادام: مقدار زيادي ويتامين ئي دارد که نقش آن در پيشگيري از اضطراب بررسي شده است؛
زغال‌اخته:سرشار از ويتامين سي و آنتي‌اکسيدان‌هايي مانند فلاونوئيدهاست که توانايي‌شان در بهبود سلامت مغز و درنتيجه کمک به کاهش اضطراب مورد بررسي قرار گرفته است.
و در آخر…
به‌طور کلي پژوهش‌ در مورد غذاهايي که از اضطراب پيشگيري مي‌کنند بسيار محدود است. بيشتر تحقيقات روي حيوانات يا در آزمايشگاه انجام شده است و درنتيجه براي تأييد نتايج نياز به مطالعات دقيقي روي انسان است. با‌اين‌حال، غذاها و نوشيدني‌هايي وجود دارند که با کاهش التهاب و سلامت مغز به بهبود علائم اضطراب کمک مي‌کنند. در اين مقاله به برخي از‌ اين مواد غذايي اشاره کرديم.بسياري از ما با فوايد آرام غذا خوردن و تأثير آن در پيشگيري از بيماريهاي گوارشي آشنا هستيم و مي‌دانيم که بهتر است از غذاهاي سالم و مفيد استفاده کنيم. وقتي آشپزي مي‌کنيد يا از بيرون غذا تهيه مي‌کنيد، خيلي خوب است که غذاي اضافي را نگه داريد تا بعدا استفاده کنيد. اما معمولا براي گرم‌کردن غذا بدون اينکه فکر کنيم، آن را در مايکروويو مي‌گذاريم. درحقيقت بعضي غذاها هستند که هرگز نبايد در مايکروويو گرم کنيد، چون مي‌توانند باعث بيماري شوند. اگر هم تا الان مشکلي نداشته‌ايد، خوب است اين اطلاعات را بدانيد و از اين به بعد به کار ببنديد تا بعدا براي‌تان دردسرساز نشود. به‌گفته‌ي بريجيت زيلتين: «خوردن باقي‌مانده‌ي غذاها روشي سالم و اقتصادي براي استفاده‌ي کامل از غذاهاست. اما گرم کردن بعضي غذاها خطرناک است. به ويژه اگر قبلا در شرايط خوب (در ظرف دربسته و دماي مناسب) نگهداري نشده باشند.»

:
چطور يک برنامه غذايي هفتگي تهيه کنيم؟
چه غذاهايي را نبايد باهم بخوريم؟
بهترين و سالم‌ترين عادات غذايي در دنيا
براي بسياري از اين غذاها مشکل فقط مايکروويو نيست، بلکه تغييراتي است که در دماي غذا از زماني‌که آن را رها مي‌کنيد تا زماني‌که دوباره گرم مي‌کنيد به‌وجود مي‌آيد. به‌هرحال بهتر است دفعه‌ي بعد که مي‌خواهيد غذاي باقي‌مانده را از يخچال بيرون بياوريد و در مايکروويو گرم کنيد، اين شش نوع غذا را بشناسيد تا به حفظ سلامتي تان کمک شود.
?. سيب‌زميني
به‌گفته‌ي زيلتين: «گرم‌کردن سيب‌زميني‌هايي که بعد از پخته‌شدن بار اول، در دماي اتاق سرد شده‌اند مي‌تواند باعث مسموميت غذايي شود. اگر بگذاريد سيب‌زميني‌ها در دماي اتاق سرد شوند ممکن است باکتري بوتوليسم در آن رشد کند، پس بهتر است اگر نمي‌خواهيد سيب‌زميني را بلافاصله بعد از پختن بخوريد، آن را در يخچال قرار دهيد.» گرم‌کردن سيب‌زميني بعد از سردشدن آن در يخچال، مشکلي ايجاد نمي‌کند.
?. مرغ

گرم‌کردن دوباره‌ي مرغ اشکالي ندارد، اما اگر آن را در مايکروويو مي‌گذاريد مطمئن شويد که تا عمق آن کاملا پخته مي‌شود. به‌گفته‌ي زيلتين: «داخل آن بايد کاملا داغ شود.» گاهي اوقات مايکروويو همه‌جاي غذا را يک‌دست نمي‌پزد. اگر مرغ کاملا پخته نشود، ممکن است بعضي باکتري‌ها روي آن باقي بماند.
?. برنج
براساس گزارش (National Health service (NHS اگر برنج در دماي اتاق سرد شده باشد، ممکن است حاوي اسپور باکتري‌هايي باشد که مي‌توانند تقسيم و باعث مسموميت غذايي شوند. گذاشتن برنج در مايکروويو نمي‌تواند اين باکتري‌ها را بکشد، پس بهتر است يا برنج را فورا بخوريد يا آن را در يخچال قرار دهيد. در اين صورت مي‌توانيد آن را دوباره گرم کنيد.
?. قارچ

تبليغات

زيلتين مي‌گويد: «قارچ‌ها دسته‌ي ديگري از سبزيجات هستند که هرگز نبايد گرم کنيد. قارچ‌ها بعد از اينکه گرم مي‌شوند به‌علت ريزمغذي‌هايي که دارند مي‌توانند باعث به‌هم‌ريختن معده شوند. پس بهتر است قارچ را در يک وعده مصرف کنيد و براي بعد نگه نداريد.» درصورتي‌که قارچ را در دماي اتاق رها کنيد، ممکن است باکتري هم روي آن رشد کند.
?. غذاهاي پر روغن
هر روغني مي‌تواند تا درجه‌ي خاصي از حرارت را تحمل کنند. اگر دماي روغن از اين دما بالاتر برود، کف‌هاي سمي و مواد خطرناکي توليد مي‌شوند که راديکال‌هاي آزاد نام دارند و مي‌‌توانند باعث بيماري‌هايي نظير سرطان شوند. پس بهتر است از گرم‌کردن غذاهاي چرب در مايکروويو خودداري کنيد، چون ممکن است بيش‌ازحد داغ شوند و بسوزند.
?. شير مادر

هرگز شيري را که مي‌خواهيد به نوزاد بدهيد در مايکروويو گرم نکنيد. به‌گزارش FDA تحقيقات نشان داده‌ است که مايکروويو شير و غذاي بچه را به‌صورت ناهمگون گرم مي‌کند و باعث به‌وجود‌آمدن نقاط داغ (Hot spots) مي‌شود که مي‌تواند دهان و گلوي کودک را بسوزاند. به‌توصيه‌ي سوزي گارسيا: «براي ايمني بيشتر، هر نوع شيري را که مي‌خواهيد به کودک بدهيد، با روش بن‌ماري (حرارت دادن غيرمستقيم با بخار آب) روي اجاق گاز گرم کنيد.»
به‌طورکلي، وقتي غذاها را در مايکروويو گرم مي‌کنيد، حتما صبر کنيد تا به دماي بالا برسد. همچنين هيچ غذايي را که بيشتر از سه روز مانده نخوريد تا مطمئن باشيد غذايي که مي‌خوريد سالم است و