گستره نظری مربوط به استفاده مفرط از تلفن همراه

تاریخچه تلفن همراه:

از دهه 1960 تفکر مستقل سازی تلفن، از حالت ثابت و به کارگیری آن در مکان های مختلف در کشورهای اسکاندیناوی گسترش یافت. کشورهای سوئد، دانمارک و نیز فنلاند از پیشگامان تلفن های سیار اتومبیل در جهان بودند که در اواخر دهه 1960 به بازارجهانی عرضه شد و در پی این موفقیت، کشورهای اسکاندیناوی در صدد برآمدند این سامانه را تکمیل نمایند(شرکت فن آوری خدمات سلامت ایرانیان، بی تا). در اوایل سال 1985 گروهی متشکل از 17 کشور اروپایی به نام (GMS) به وجود آمد تا به صورت هماهنگ طرح تلفن سیار دیجیتالی را اجرا نمایند. هر چند طبق انتظاراتی که از آنان می رفت موفق نشدند اما در نهایت موفق به ابداع سامانه ای شدند که در نوع و زمان خود بی عیب و نقص بود. در ابتدا قصد بر این بود که این سامانه جدید در اختیار کشورهای دیگر قرار نگیرد، اما هزینه های سنگین این طرح آنان را واداشت که برای جلب رضایت مشتری تلاش نمایند، تا از این طریق هزینه ها سرشکن شود. به دلیل نیازمندی سایر کشورها به فناوری جدید و بسیار کارآمد، تلفن همراه از سوی تمامی کشورها مورد استقبال قرار گرفت و در ظرف مدت کوتاهی این فناوری در سراسر جهان مورد بهره برداری قرار گرفت. یک دهه پس از ظهور پدیده تلفن سیار در جهان، ایران نیز در سال 1354- 1355 درصدد استفاده از این سامانه بر آمد و با بررسی هایی که از سوی شرکت مخابرات ایران و کارشناسان خارجی صورت گرفت این نتیجه حاصل شد که ایران سالانه کشش جذب 4 تا 5 هزار مشترک را دارد و اجرای طرح با 1000 شماره پیش بینی شد اما این تلاش در آن زمان ناکام ماند(شرکت فن آوری خدمات سلامت ایرانیان، بی تا).

در سال 1367 وزارت پست و تلگراف سابق، اقدام به طراحی تلفن سیار کرد و با یک تجدید نظر در این طرح، در سال 1372 تجهیزات آن خریداری شد و در مرداد ماه 1373 مرحله اول این طرح به ظرفیت 10,000 شماره ای آغاز به کار کرد. همزمان با اجرای این طرح در تهران، طراحی مقدماتی سامانه تلفن سیار در کرمان نیز آغاز شد که در مرحله دوم طرح، مقرر شد تهران ضمن اتصال به این شهرها با ورودی و خروجی زیر زمینی و دریایی کشور نیز مرتبط شود و جزایر قشم و کیش در مرحله دوم تحت پوشش این طرح قرار گیرند(شرکت فن آوری خدمات سلامت ایرانیان، بی تا).

طی سال های 1372 تا اوایل 1374 تعداد متقاضیان تلفن سیار بیش از 100 نفر نبود. چون این سامانه به هیچ عنوان برای مردم شناخته شده نبود و در شهریور 1374 هنگامی که آگهی نام نویسی در روزنامه های کثیر الانتشار کشور منتشر شد حدود 8 تا 9 هزار نفر ثبت نام نمودند. به عبارت دیگر استقبال چندانی از این سامانه پایه و ضروری در جامعه به عمل نیامد و حتی در محافلی با واکنش های منفی، تلفن همراه، سامانه ای زاید و تجملاتی عنوان شد(شرکت فن آوری خدمات سلامت ایرانیان، بی تا).

از بهمن 1374 چرخشی شگفت برای نام نویسی تلفن سیار پدیدار شد، به طوری که 200 هزار نفر متقاضی دریافت تلفن سیار شدند. تا سال 1382 در حدود 2 میلیون و 414 هزار تلفن همراه در داخل کشور به متقاضیان واگذار گردید(شرکت فن آوری خدمات سلامت ایرانیان، بی تا).

طی چند دهه اخیر استفاده از فناوری تلفن همراه[1] در سراسر جهان رواج و گسترش روز افزونی پیدا کرده است. به طوری که گزارشات اتحادیه بین المللی ارتباط از راه دور[2]( 2006، به نقل از پیترز و آلکمیندرز[3]، 2008؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391) حاکی از این است که در سال 2006 در حدود 9/90 درصد از افراد کشورهای توسعه یافته و 4/32 درصد از افراد کشورهای در حال توسعه دارای تلفن همراه بوده اند. نتایج مطالعات انجام شده در مورد دانشجویان نیز نشان داده است که آن ها معمولاً از تلفن همراه خود بیش از 10 ساعت در هفته استفاده می کنند و در اکثر موارد، استفاده آن ها محدود به برقراری ارتباط از طریق مکالمه های صوتی و ارسال پیام کوتاه[4] است (آتر[5]، 2007؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391). استفاده فراگیر از تلفن همراه توسط جوانان نوعی پدیده جهانی شدن است و می توان گفت این پدیده در ردیف اول قرار دارد (وی[6]، 2006).

 

علل استفاده از تلفن همراه:

به طور کلی مطالعات انجام شده در مورد علل و همبسته های استفاده از تلفن های معمولی دو نوع انگیزه را برای استفاده از آن مطرح کرده اند:

1) انگیزه های ابزاری یا تکلیف مدار: به استفاده از تلفن برای انجام کارها، جستجوی اطلاعات و یا انجام تکلیف اشاره دارد.

2) انگیزه های درونی یا اجتماعی: اشاره به این دارد که افراد با هدف مصاحبت، دوستی و معاشرت با تلفن، با دیگران ارتباط برقرار می کنند(اوکیفی و سلانوسکی[7]، 1995؛ دیمیک و پاترسون[8]، 1994؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391).

با این حال دلایل استفاده از تلفن همراه تا حدودی متفاوت از دلایل استفاده از تلفن معمولی است. برای مثال لویگ و وی[9] (2000؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391) دریافتند افراد نه تنها براساس انگیزه های ابزاری، درونی و اجتماعی از تلفن همراه استفاده می کنند، بلکه انگیزه های پیروی از مد یا مدگرایی و همچنین انگیزه های مربوط به جایگاه و مرتبه اجتماعی نیز در این میان حایز اهمیت هستند.

مطالعه روبین، پیرس و بارباتو[10] (1988؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391) نیز حاکی از وجود چند نوع انگیزه مختلف برای استفاده از تلفن همراه است که عبارتند از: شادی و کسب لذت، ابراز علاقه و عاطفه، فرار، آرامش و کنترل. آن ها این انگیزه ها را در دو طبقه کلی تر قرار داده اند:

1) انگیزه های دارای جهت گیری ارتباطی[11] نظیر عاطفه، کسب لذت، شادی و آرامش جویی

2) انگیزه های نفوذ شخصی[12] نظیر کنترل و فرار.

در این راستا، منطقی (1391 ؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391) نیز چگونگی کاربری دانش آموزان پسر از امکانات جانبی تلفن همراه را مورد بررسی قرار داده است. نتایج تحقیق این پژوهشگر حاکی از این است که این دانش آموزان به طور عمده از تلفن همراه استفاده های تفریحی داشته اند.

به علاوه کوثری، یگانه و خیرخواه (1385؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391) در توصیف کاربری جوانان از امکانات مختلف تلفن همراه اولویت های کاربری را ذکر کرده اند که عبارتند از:

اولویت اول) پیامک، صحبت درون شهری، ذخیره و گوش دادن به موسیقی

اولویت دوم) ساعت هشدار، عکس گرفتن، استفاده از بلوتوث[13]؛

اولویت سوم) بازی کردن، فیلم برداری، ذخیره کلیپ و فیلم و تماشای آن.

از سوی دیگر تلفن همراه رسانه ای دیجیتالی است که دامنه وسیعی از امکانات و روش ها را برای برقراری ارتباط های بین فردی پیش روی افراد قرار می دهد که ارسال پیام کوتاه، پست الکترونیکی، تلویزیون، تلفن همراه، رادیو، اینترنت و بلوتوث را شامل می شود. تلفن های همراه دارای ابزارهای متفاوتی نظیر دوربین عکاسی و فیلمبرداری، بازی های رایانه ای و Mp3 Player هستند. با این حال کارکرد اصلی تلفن همراه برقراری ارتباط بین دو فرد است (اقبال، 2010 ؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391).

پژوهش منطقی (زیر چاپ؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391) نیز از جمله پژوهش های داخلی است که به بررسی انگیزش دانشجویان دختر و پسر برای استفاده از تلفن همراه پرداخته است. نتایج این پژوهش که روی دانشجویان دانشگاه تربیت معلم صورت گرفته است نشان دهنده شش عامل به شرح زیر است:

  1. استفاده جهت تعمیق روابط بین شخصی.
  2. استفاده ارتباطی پیشرفته.
  3. استفاده های ابزاری از نرم افزارها.
  4. استفاده های فنی از تلفن همراه.
  5. استفاده های تفریحی از تلفن همراه.
  6. استفاده جهت آگاهی از زمان و تقویم.

نتایج پژوهش های انجام شده نشان داده اند که اگر چه نوع استفاده از تلفن همراه در دانشجویان دختر و پسر تفاوت معنادار دارد، اما میزان استفاده از تلفن همراه در آنان تفاوت معنادار ندارد. نتایج پژوهش ها در مورد نوع استفاده از تلفن همراه حاکی از این است که 91 درصد از دانشجویان دختر از ارسال پیام کوتاه برای ابراز احساسات، علاقه و عواطف به دیگران استفاده می کنند (اقبال، 2010؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391).

طبق نظریه های مربوط به تفاوت های جنسیتی، مردان و زنان به طور کلی از یکدیگر متفاوت هستند و تفاوت آن ها یا جنبه عاطفی و احساسی و یا جنبه ابزاری دارد (پارسونز و بیلز[14]، 1955؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391). اعتقاد بر این است که تفاوت های جنسیتی در رابطه با فناوری ها و استفاده از آن ها نیز حائز اهمیت است. به عنوان مثال واجسمن[15] (1991؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391) معتقد است فرایندهای اجتماعی مختلف باعث شده اند که فناوری ها بیشتر مردانه باشند تا زنانه و یکی از دلایل آن مربوط به این است که طراحی این فناوری ها توسط مردان و براساس علایق مردانه صورت می گیرد. لذا در حال حاضر ادراک افراد از فناوری های جدید به صورت موضوعی برای تحلیل های جنسیتی درآمده است، به طوری که اعتقاد بر این است که مردان از تلفن همراه استفاده تکلیف مدار[16] دارند، در حالی که استفاده زنان از تلفن همراه به صورت شخص مدار[17] بوده و با هدف حرف زدن با دیگران صورت می گیرد (لوهان[18]،1997؛ بایلی و بارباتو[19]، 2003 ؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391).

علاوه بر جنسیت، جایگاه اجتماعی- اقتصادی یکی دیگر از همبسته های استفاده از تلفن همراه است، به طوری که نتایج تحقیقات مختلف نشان داده است نوع و میزان استفاده از تلفن همراه در افراد متعلق به جایگاه اجتماعی – اقتصادی مختلف، متفاوت است (بلومن استوک و ایگل، 2011 ؛ توماس و همکاران، 2010 ؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391). البته لازم به توضیح است که نتایج این تحقیقات در مورد ارتباط بین جایگاه اجتماعی – اقتصادی و استفاده از تلفن همراه تا حدودی مبهم و ناهمگون است. برای مثال نتایج تحقیق توماس و همکاران (2010) حاکی از این است که کودکان و نوجوانان متعلق به جایگاه اجتماعی – اقتصادی پایین نسبت به کودکان و نوجوانان متعلق به جایگاه اجتماعی- اقتصادی بالا، نه تنها دارای بیش از یک دستگاه تلفن همراه هستند، بلکه تعداد مکالمات بیشتر و طولانی تری نیز درطول روز دارند. در حالی که این نتایج در پژوهش مزیی، بنیی و مولر[20](2007؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391) برعکس است.

 

آسیب شناسی تلفن همراه:

امروز تلفن همراه به عنوان یکی از مظاهر فناوری ارتباطی نوین در زندگی فردی و اجتماعی بشر جایگاهی قدرتمند دارد و جزو لاینفک مناسبات روزمره محسوب می شود، به طوری که می توان ادعا کرد برای بسیاری از افراد زندگی بدون آن امکان پذیر نیست یا دست کم مطلوبیتی ندارد. نفوذ کاربردهای تلفن همراه در شئون زندگی پدیده ای جهانی است و در جامعه ما با وجود فروکش کردن تب اولیه استفاده از آن، مقبولیتش به حدی رسیده که برخی مضرات این فناوری مدرن را مخفی و نادیده نگه می دارد (شرکت فن آوری خدمات سلامت ایرانیان، بی تا). برقراری ارتباط از طریق تلفن همراه هم دارای آثار مثبت و هم دارای پیامدهای منفی در حوزه های متنوع اجتماعی، فرهنگی، رفتاری، روان شناسی، پزشکی، قانونی، جزایی و… به آسیب زایی می پردازد و با کمی دقت و موشکافی می توان به دامنه تاثیر نامطلوب آن پی برد و آن را کاهش داده است (کاتز[21]، 2005؛ به نقل از عابدینی و زمانی،1391).

ورود سامانه های جدید فناورانه مبتنی بر امواج الکترومغناطیسی به زندگی روزمره انسان تاثیرات بیولوژیک بسیار خطرناکی بر سلامتی انسان دارد. امواج کوتاهی که انسان در داخل منزل و یا محل کار در معرض آن قرار می گیرد زیان های آشکاری به سلول ها و به ویژه گلبول های قرمز خون وارد کرده و خللی را در آنزیم های خون ایجاد می کند. برخی مطالعات علمی به احتمال تشدید خطر ابتلا به گلیوما در افرادی دلالت دارد که به مدت بیش از ده سال عادت داشته اند با گوشی تلفن همراه منحصراً با یک طرف گوش خود صحبت کنند. از طرفی آستانه شنوایی کسانی که از هندزفری به مدت طولانی در روز برای گوش دادن موزیک استفاده می کنند، آستانه شنوایی پایین تری دارند. دانشمندان با بررسی فعالیت مغز رانندگان دریافته اند مکالمه با تلفن همراه حین رانندگی توانایی مغز را برای هدایت خودرو و پردازش اطلاعات ترافیک به میزان 50 درصد کاهش می دهد. در این تحقیق از گروهی داوطلب خواسته شد با شبیه ساز رانندگی در بزرگراه رانندگی کنند و هم زمان با تلفن حرف بزنند. در همین حال الکترودها فعالیت مغز و حرکات چشم را در موقعیت های مختلف مانند هنگام اختلال در جریان ترافیک یا ترمز ناگهانی یک خودرو اندازه گیری کرد. در هر نمونه قدرت واکنش مغز به نصف رسید (شرکت فن آوری خدمات سلامت ایرانیان، بی تا). علاوه بر این، اخیراً تاثیر منفی استفاده از تلفن همراه بر سلامت جسمی کودکان و نوجوانان مورد تاکید زیادی قرار گرفته است و نتایج پژوهش های انجام شده در این زمینه نیز از این موضوع حمایت می کنند (لتگب[22]، 2008؛ به نقل از عابدینی و زمانی، 1391).

 

استفاده افراطی از تلفن همراه:

امروز تلفن همراه به عنوان یکی از مظاهر فناوری ارتباطی نوین در زندگی فردی و اجتماعی بشر جایگاهی قدرتمند دارد و جزء لاینفک مناسبات روزمره محسوب می شود. بسیاری از محققان معتقدند استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه در ذهن و اعصاب کاربران نوعی اعتیاد پدید می آورد که درست مانند اعتیاد به مواد مخدر، الکل، پرخوری، رابطه غیراخلاقی، بازی های رایانه ای و اینترنت مخرب است (حسینی،1384؛ به نقل از یاسمی نژاد و گل محمدیان، 1390).

وانگ، لى و چانگ[23] (2003؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390) رابطه معنى دارى را بین اعتیاد به اینترنت و وضعیت روان شناختى نامساعد از جمله تنهایى، افسردگى و رفتار جبرى یافتند. کروات، پترسون، لاندمارک[24] و همکاران( 1998؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390) نیاز دریافتند که استفاده از تکنولورى هاى ارتباطى جدید روابط اجتماعى افراد در حالت واقعى را کاهش داده و موجبات کاهش بهزیستى به واسطه تنهایى،افسردگى و انزوا را فراهم کرده است. کامیبپو و سوگیرا[25] (2005؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390) و بیل لیوکس، ون درلین، دآسرمونت[26] و دیگران(2007؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390) عنوان می کنند که ظرفیت های اعتیاد آوری تلفن همراه را نباید مورد غفلت قرار داد. وجود ابعاد بالینی و سوال این که چگونه سوء استفاده از اینترنت و تلفن همراه می تواند ناسازگاری روان شناختی را موجب شود، هنوز موضوع بحث است. شواهد نشان دهنده آن است که استفاده مفرط از تلفن همراه مرتبط با الگوهای رفتاری دیگر از جمله بیدار ماندن در شب و اشتغال به تبادل پیام کوتاه و همچنین وابستگی عاطفی است که در ذهن کاربران ایجاد می شود. این یافته ها حمایت کننده تاثیر منفی استفاده مفرط از تلفن همراه و تاثیر منفی آن بر سلامت جسمی و روان شناختی دانشجویان است (کامیبیپو و سوگیر،2005؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390).

استفاده آسیب زا از تلفن همراه، وضعیتی است که با استفاده فراوان و اشتغال ذهنی از تلفن همراه مشخص می شود (جنارو، فلورس، گومز[27] و همکاران، 2007 ؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390). نتایج تحقیقات پزشکی که به تناوب درباره تاثیرات جسمی تلفن همراه صورت می گیرد به نفع این وسیله ارتباطی نیست. به هنجاری و سلامت روانی موضوعات اساسی در روان پزشکی کاربردی و نظری محسوب می شوند و سلامت روانی جنبه ای از مفهوم کلی سلامت است (سادوک و سادوک[28]،2003؛ ترجمه رفیعى و دیگران، 1384؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390). جهش روز افزونی نسبت به اعتیاد اینترنتی در ویرایش جدید راهنمای آماری اختلالات رواپزشکی(DSM) بوجود آمده است (بلوک[29]، 2008؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390). طبق اظهار نظر بلوک این اختلالات متعلق به وسواس فکری –عملی هستند و به عنوان یکی از موضوعات سلامت عمومی جدی در کره جنوبی و دیگر کشورهای آسیایی تبدیل شده است. موارد بالینی نیز در کشور آمریکا (بلک بسلر و اسچولسر[30] و همکاران، 1999؛ شاپیرا، گلد اسمیت، کک[31] و دیگران، 2000 ؛ شاپیرا، 2007؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390)، بریتانیای کبیر (گریفیس[32]،1998، 1996؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390) اسپانیا (سانز، کارمونا و مارین[33]، 2000؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390)، ایتالیا (ناردنی و کاگنونی[34]،2003؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390) نیز بدان پرداخته شده است. این بیماران مستعد درمان با درمان های شناختی و رفتاری اند (یانگ[35]، 2007 ؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390). یانگ عنوان می کند که معتادان به اینترنت شناخت های بسیار مشکل زایی را نسبت به غیر معتادین دارند که در استفاده آسیب زا اینترنتی نیز سهم دارد، زیرا مکانیزم گریز روان شناختی برای اجتناب از مشکلات ادراک شده و واقعی را فراهم می کند. تلفن همراه در کنار اینترنت، از اصلی ترین نشانه های این عصر جدید هستند. گرچه غالب پژوهش های اجتماعی، تلفن همراه را نادیده گرفته یا کمتر به آن پرداخته اند، اما به تازگی شاهد افزایش مطالعات جامعه شناختی در این حوزه هستیم (محمودی بختیاری و آدی بیک، 1388؛ به نقل از گل محمدیان و یاسمی نژاد، 1390).

به نظر مودی کاربران اینترنت ممکن است از افزایش تنهایی هیجانی رنج ببرند، ولی به واسطه اوقاتی که در جوامع مجازی از طریق اینترنت ایجاد می شود، تنهایی اجتماعی کمتری احساس می کنند. جوینسون (2003)، بر ضرورت اتخاذ نگرشی تعاملی در تحلیل رابطه انسان با فن آوری های ارتباطی پیشرفته تاکید دارد. اگر با توجه به مطالعات انجام شده پذیرفته شود که مجموعه واکنش ها نسبت به فن آوری های ارتباطی جدید بالنسبه یکسان است، یافته های پژوهشی موجود درباره اینترنت نیز قابل تعمیم به تلفن همراه است. بالطبع کاهش روابط اجتماعی، انزوای اجتماعی و افزایش احساس تنهایی برخی از کاربران افراطی تلفن همراه، یکی از محتمل ترین تبعات متعدد تلفن همراه خواهد بود. استفاده افراطی از تلفن همراه در برخی موارد در امور زندگی عادی فرد و حتی حالات و روحیات وی تداخل و به هم ریختگی ایجاد می کند. استفاده افراطی از آن باعث کاهش روابط فامیلی و تعاملات اجتماعی و احساس تنهایی و سایر مشکلات می شود. تمامی مشکلات زمینه افسردگی را در فرد گسترده تر می سازد. از طرف دیگر افسردگی و استفاده افراطی از تلفن همراه، هر دو روش زندگی ناسالمی هستند (کامی بیپو و سوگیرا[36]، 2005). در پژوهشی در زمینه بررسی جنبه های اجتماعی و روان شناختی ارسال پیام کوتاه از تلفن همراه لینگ و یتری[37] (2002؛ به نقل از لارامای[38]، 2007) به این نتیجه رسیدند که علت استفاده افراطی از این سامانه تاحدی به خاطر انگیزه افراد جهت حفظ و ارتقاء روابط اجتماعی و رفع احساس تنهایی است.

نتایج پژوهش آزوکی[39](2008) در آمریکا در ارتباط با پیام کوتاه تلفن همراه نشان داد، جوانانی که به طور افراطی و اعتیادگونه از پیام کوتاه تلفن همراه استفاده می کنند، سطوح بالایی از تکانش گری، احساس تنهایی و اضطراب اجتماعی را دارند.

[1] . mobile phone technology

[2] . International Telecommunications Union (ITU)

[3] . Peters, O., Almekinders, J. J.

[4] . Short Message Service (SMS)

[5] . Auter, P. J.

[6] . Wei

[7] . O”Keefe, G. J., & Sulanowski, B. K.

[8] . Dimmick, S., & Patterson. A.

[9] . Leug, L.,& Wei, R.

[10] . Rubin, R. B., Perse, E. M., & Barbato, C. A

[11] . relationally oriented

[12] . personal influence

[13] . bluetooth

[14] . Parsons, T., & Bales, R.

[15] . Wajcman, J.

[16] . task- oriented

[17] . person-oriented

[18] . Lohan, J. H.

[19] . Bailey, F., & Barbato, R.

[20] Mezei, G., Benyi, M., & Muller, A.

[21] . Katz, J. E.

[22] . Letgeb, N.

[23] . Whang ,Lee & Chang

[24] . Kraute , Patterson & Lundmark

[25] . Kamibeppu & Sugiura

[26] . Billieux, Van der Linden, D’Acremont

[27] . Jenaro, Flores & Gmَez

[28] . Sadock & Sadock

[29] . Block

[30] . Black , Belsare & Schlosser

[31] . Shapira,Goldsmith & Keck

[32] . Griffiths

[33] . Sanz ,Carmona & Marin

[34] . Nardone & Cagnoni

[35] . Young

[36] . Kamibeppu & Sugiura

[37] . Ling & Ytri

[38] . Laramie