پوست، اين، براي، روي، جوش‌ها

کاهش التهاب کمک مي‌کند و غدد چربي را تشويق مي‌کند منقبض شده و چربي اضافه و ميکروب‌هاي درون آن را از آن بخش پوست بيرون برانند.
نحوه‌ي استفاده:
يخ را در تکه اي پارچه گذاشته و روي بخشي که در حال جوش زدن است به مدت چند ثانيه نگه داريد.
چند دقيقه فاصله بگذاريد و مجدد مرحله‌ي قبل را تکرار کنيد.
نکته: اين کار را به دفعات دلخواه تکرار کنيد، جوش در عرض يکي دو روز از بين مي‌رود.
________________________________________
: ? ورزش صورت براي شادابي پوست
________________________________________
?. عسل

حتما با خواص عسل آشنا هستيد. عسل به عنوان ماده‌اي با خواص ضدعفوني‌کننده شناخته مي‌شود و به از بين بردن عوامل ميکروبي اطراف غدد چربي کمک مي‌کند. وقتي ميکروب‌ها کاهش پيدا مي‌کنند سرعت بهبودي افزايش پيدا مي‌کند.
نحوه‌ي استفاده:
يک اپليکاتور پنبه‌اي استريل را در عسل طبيعي فرو ببريد و روي پوست بماليد و پوست را حداقل به مدت ?? دقيقه به حال خود بگذاريد و بعد از آن با آب گرم بشوييد.
نکته: علاوه بر اين مي‌توانيد با افزودن پودر دارچين به عسل ماده‌ي سفت‌تري به‌ دست بياوريد و آن را شب تا صبح در هنگام خواب روي جوش بگذاريد.
?. آبليمو

راه معجزه‌آساي ديگر براي خلاصي از جوش استفاده از آبليموي تازه گرفته شده است. آبليمو به عنوان ميکروب‌کش ارگانيسم‌هاي ميکروسکوپي دخيل در ايجاد جوش را مي‌کشد و علاوه بر اين با خاصيت جمع‌کنندگي‌اي که دارد باعث مي‌شود چربي‌هاي تجمع يافته بيرون رانده شوند. براي استفاده از ليمو چند راه داريد.
نحوه‌ي استفاده:
پيش از خوابيدن از يک گوش‌پاک‌کن استريل پنبه‌اي استفاده کنيد و آبليمو را روي جوش بماليد.
نکته: براي جوش‌هاي جدي‌تر مخلوطي از پودر دارچين و آبليمو درست کنيد و شب قبل از خواب روي جوش بماليد و بگذاريد تا صبح بماند. اين کار به از بين رفتن سريع جوش کمک مي‌کند، اما براي افرادي که پوست حساس دارند توصيه نمي‌شود.
________________________________________
: ? فايده‌ نوشيدن آبليمو و عسل قبل از صبحانه
________________________________________
?. خميردندان راه‌حل جوش‌هاي آب‌دار

خميردندان براي درمان جوش فوق‌العاده است. اگر به عنوان روشي بعد از يخ گذاشتن استفاده شود سريع‌ترين اثر را دارد. لازم است که حتما از خميردندان‌هاي سفيد‌رنگ و غيرسفيد‌کننده استفاده کنيد. همچنين از انواع خميردندان‌هاي ژل‌مانند استفاده نکنيد.
نحوه‌ي استفاده:
قبل از اينکه جوش روي صورت‌‌تان جا خوش کند کمي خميردندان سفيد را روي آن ناحيه بماليد و بگذاريد حين خواب شبانه آنجا بماند.
وقتي بيدار شديد با آب سرد آن را بشوييد. در صورتي که قرار نيست خانه را ترک کنيد مي‌توانيد اين کار را در ميانه‌ي روز دوباره تکرار کنيد.
براي اينکه اين روش فايده‌اي داشته باشد خميردندان حداقل بايد ?? دقيقه روي پوست بماند.
نکته: خميردندان مي‌تواند براي پوست ايجاد حساسيت کند، بنابراين مهم است که از اين روش با احتياط و به شيوه‌ي درست استفاده کنيد.
?. از بخور استفاده کنيد

براي درمان سريع جوش بخور را فراموش نکنيد. استفاده از بخور گرم به علت باز کردن منافذ پوستي و بيرون ريختن مواد زايد از آن، فوايد فوق‌العاده‌اي براي پوست افرادي که از جوش رنج مي‌برند به همراه دارد.
نحوه‌ي استفاده:
يک ظرف بزرگ را با آب داغ پر کنيد، سپس صورت خود را در نزديکي دهانه‌ي ظرف قرار دهيد به طوري که بخار آب به پوست‌تان برسد.
به هيچ عنوان پوست‌تان را در تماس با آب داغ قرار ندهيد، زيرا ممکن است منجر به سوختگي شود.
نکته: بخور را به مدت ?? دقيقه ادامه دهيد و سپس به پوست‌تان مرطوب‌کننده بماليد.
?. روغن درخت‌ چاي

روغن درخت چاي درمان‌کننده‌ي حيرت‌انگيزي براي جوش‌هاي پوستي است. روغن درخت چاي با خاصيت ضدباکتريايي به جنگ ميکروب‌هايي مي‌رود که مشکلات پوستي ايجاد مي‌کنند و به دليل خواص تسکين‌بخشي که دارد، قرمزي و وخامت جوش‌ها را کاهش مي‌دهد. اين روغن همچنين با خشک کردن جوش‌ها و کمودون‌هاي سرسفيد آنها را بهبود مي‌دهد.
نحوه‌ي استفاده:
گلوله‌ي پنبه‌اي را در روغن درخت چاي غوطه‌ور کنيد و بر موضع جوش بماليد. بعد از گذشت ?? الي ?? دقيقه پوست خود را بشوييد.
راه ديگر مخلوط کردن چند قطره از اين روغن در يک قاشق ژل آلوئه‌ورا است. مخلوط به دست آمده را روي جوش‌ها و ساير نقاط مشکل‌دار پوست‌تان بماليد و بعد از ?? دقيقه آن را بشوييد.
نکته: اگر پوست شما حساس است نبايد از روغن درخت چاي استفاده کنيد.
________________________________________
: خواص چاي سياه؛ ?? خاصيت اين نوشيدني گرم و دلچسب
________________________________________
?. سير

سير گياهي است که به علت مزه‌ي عالي و فايده‌هاي پزشکي مورد توجه است. سير داراي خواص اثبات شده‌ي قوي ضدباکتريايي، تقويت سلولي و ضدويروس است و به عوامل بيماري‌زاي مسري حمله‌ مي‌کند. سير همچنين در تقويت قواي جسمي نقش دارد.
سير خام در طب قديمي هند، آيوروِدا، يکي از بهترين درمان‌ها براي جوش‌هاي رسيده برشمرده مي‌شود و طبيبان آيورودا بر سر خواص سير در درمان جاي جوش‌ها و همچنين در جلوگيري از عود مجدد جوش قسم مي‌خورند.
بدون در نظر گرفتن گزارش‌هاي طب آيورودا درباره‌ي سير، به اندازه‌اي افراد مختلف به فوايد خوردن سير خام در پيشگيري و درمان جوش‌ صورت اشاره‌ کرده‌اند که مي‌توان آن را درماني عالي برشمرد. سير اين ماده‌ي ضدويروس، ضدقارچ و ضدسرطان براي درمان سريع جوش‌ها کارساز است. همچنين سولفور موجود در سير به تسريع فرايند بهبودي جوش کمک مي‌کند.
نحوه‌ي استفاده:
يک حبه سير را دو نيم کنيد.
سير را روي جوش بماليد و بعد از ? دقيقه با آب ولرم بشوييد.
اين کار را چند بار در روز تکرار کنيد.
نکته: خوردن روزانه‌ي يک حبه سير خام به پاک‌سازي خون‌تان نيز کمک مي‌کند. اما توجه کنيد که در مصرف سير خام زياده‌روي نکنيد تا معده‌ي شما اذيت نشود.
?. جوش‌‌شيرين (بي‌کربنات سديم)

جوش‌شيرين راه‌حل خانگي مفيد ديگري براي درمان جوش است که با لايه‌برداري پوست و باز‌ کردن راه تخليه‌ي چربي و سلول‌هاي مرده جوش‌ها را از بين ‌مي‌برد. جوش‌شيرين کاربردهاي فراواني دارد. مي‌توان از آن به عنوان ضدبو، به عنوان خميردندان و در محلول‌هاي مختلف خانگي براي لايه‌برداري پوست استفاده کرد.
التهاب جوش زماني که سلول‌هاي پوست و ارگانيسم‌هاي کوچک در کنار هم جمع مي‌شوند و يک جوش متورم را ايجاد مي‌کنند، شکل مي‌گيرد. التهاب پوست علاوه بر اينکه توجه ديگران را به خود جلب مي‌کند مي‌تواند واقعا دردناک باشد.
بخشي از قدرت جوش‌شيرين در مراقبت از پوست به اين دليل است که قادر است به عنوان بخشي از درمان التهاب پوست و در يک برنامه‌ي درماني به کار رود. مثلا از مواد معمولي موجود در آشپزخانه مي‌توان براي درست کردن ماسک‌هاي قوام‌دار با پايه‌ي جوش‌شيرين استفاده کرد. ماسک‌هاي خانگيِ پوشاننده‌ي صورت که با جوش‌شيرين درست شوند مي‌توانند به پيشگيري و درمان مشکلات پوستي کمک کنند.
نحوه‌ي استفاده:
جوش‌شيرين را با مقداري آب و آبليمو مخلوط کرده و يک خمير باقوام درست کنيد.
پوست خود را به دقت بشوييد و در حالي که نم‌دار است خمير را در نواحي مشکل‌دار پوست بماليد، آنگاه چند دقيقه تا زماني که خمير روي پوست شما خشک شود صبر کنيد.
صورت‌ خود را با آب گرم بشوييد.
براي اينکه سريع‌تر نتيجه بگيريد اين فرايند را دوبار در روز تکرار کنيد.
نکته: هرگز جوش‌شيرين را بيشتر از چند دقيقه‌ي محدود روي پوست رها نکنيد، زيرا ممکن است موجب خشکي و حساسيت شود.
?. خيار

خيار سرشار از پتاسيم و ويتامين‌هايي چون ويتامين A ،C و E است. علاوه‌ بر اين خيار داراي خواص خنک‌کنندگي و تسکين پوست است. در کشورهاي خاورميانه و آسيايي آب خيار براي خنک کردن بدن و پوست‌، درماني متمايز به شمار مي‌رود. آب خيار همچنين براي ترميم پوست مفيد است و به خصوص زماني که روي پوست به کار رود در کاهش التهاب پوستي نقش دارد.
نحوه‌ي استفاده:
خيار را خرد کنيد روي آن آب بريزيد و بگذاريد به مدت ?? دقيقه بماند. مواد داخل خيار مثل ويتامين A، پتاسيم و کلروفيل در آب منتشر مي‌شوند.
آب حاصل را صاف کنيد و براي نوشيدن يا شستن صورت استفاده کنيد.
نکته: مي‌توانيد با خيار ماسک صورت درست کنيد. اين ماسک را به مدت ?? دقيقه روي صورت قرار دهيد سپس با آب گرم بشوييد. اين کار به تميزي آلودگي‌ها و باکتري‌ها از مجاري پوست کمک مي‌کند.
??. سرکه‌ سيب

وقتي مي‌خواهيد جوش‌هاي‌تان را درمان کنيد، سرکه‌ سيب را به عنوان ماده‌اي قدرتمند به حساب آوريد. چرا؟ زيرا ارگانيسم‌هاي کوچکي که تمام اين مشکلات را پديد آورده‌اند با سرکه‌ي سيب نابود مي‌شوند. سرکه‌ي سيب با خواص قليايي خود، pH سطح پوست شما را به تعادل مي‌رساند و در اين شرايط باز هم رشد ميکروب‌ها سخت‌تر مي‌شود. نکته‌ي آخر اينکه سرکه‌ي سيب با خواص منقبض‌کننده‌ي خود مانند آبليمو کمک مي‌کند که چربي تجمع‌يافته در منافذ پوستي بيرون رانده شود. به ياد داشته باشيد که با زياده‌روي در استفاده از سرکه روي پوست، آن را بيش از اندازه خشک نکنيد.
نحوه‌ي استفاده:
صورت‌تان را با آب شسته و با حوله خشک کنيد. يک پيمانه سرکه را با ? پيمانه آب مخلوط کنيد، سپس گلوله‌ي پنبه‌اي را در آن فرو ببريد و مشخصا روي نقاطي از پوست که مشکل دارد بماليد.
حداقل به مدت ?? دقيقه پوست را به حال خود بگذاريد، همچنين مي‌توانيد بگذاريد سرکه يک شب تا صبح روي پوست‌تان بماند. هر روز چند مرتبه اين کار را تکرار کنيد.
نکته: پس از استفاده از اين درمان از تونر پوست استفاده کنيد. تونر يک پاک‌کننده‌ي رقيق پوست است که از مواد غيرالکلي ساخته مي‌شود و به همين دليل خشکي پوست ايجاد نمي‌کند.
________________________________________
: با اين کار ?? سال جوان‌تر شويد
________________________________________
??. ماست

ماست غذايي دلپذير است که به عنوان وعده‌ي صبحانه و همچنين ميان‌وعده عالي است. ماست علاوه بر اين اگر به صورت موضعي روي پوست استفاده شود فايده‌هاي شگفت‌آوري دارد. ساليان دراز است که به دليل همين فوايد عالي، براي بهبود پوست از آن استفاده مي‌شود.
هنوز هم در هند از ماست به عنوان راهي عالي در درمان جوش و کاهش التهاب آن استفاده مي‌شود. کلئوپاتراي مصر باستان به حمام‌هاي روزانه‌اي با شير ترشيده که به او پوستي درخشان و جوان مي‌بخشيده است معروف است. شما هم مي‌توانيد براي از بين بردن جوش‌ها از ماست استفاده کنيد.
نحوه‌ي استفاده:
مقداري ماست را با آبليمو مخلوط کنيد و روي پوست‌تان بماليد. بعد از ?? دقيقه صورت‌تان را بشوييد.
نکته: بايد از اين مخلوط روزي دوبار استفاده کنيد.
________________________________________
: فوايد ماست؛ ?? فايده شگفت‌انگيز اين خوراکي همه فن‌حريف
________________________________________
??. آسپرين

آسپرين يک مسکن است و البته از آن براي تسکين جوش هم مي‌توان استفاده کرد. اکثر ما معمولا قرص‌هاي تسکين سردرد را در خانه داريم.
نحوه‌ي استفاده:
سر راست‌ترين راه براي استفاده از آسپرين در درمان جوش ساختن خميري با يک سهم آسپرين و سه سهم آب است. زماني که خمير سفت شد آن را روي جوش‌ها بماليد. حدودا ?? دقيقه بعد اين خمير خشک مي‌شود و پايين مي‌ريزد. بعد از آن مي‌توانيد صورت‌تان را بشوييد.
نکته: روزي يک بار اين درمان را انجام دهيد.
________________________________________
: تقويت موهاي ضعيف و نازک با ? روشي که به موهايتان جان مي‌بخشد
________________________________________
??. ژل آلوئه‌ ورا

آلوئه‌ورا نه تنها با کاهش التهاب پوست احساسي عالي به شما مي‌دهد، آزردگي و قرمزي جوش را از بين برده و پوست‌تان را درخشان و صاف مي‌کند.
نحوه‌ي استفاده:
ژل آلوئه‌ورا را به جوش‌ها بماليد و ?? دقيقه بگذاريد بماند.
نکته: بعد از ?? دقيقه صورت‌تان را با آب گرم بشوييد.
??. روغن زيتون

روغن زيتون حاوي ويتامين، آنتي‌اکسيدان و آهن است. اين روغن به دليل خاصيت تسکين‌دهندگي پوست به ترميم جاي جوش کمک مي‌کند.
نحوه‌ي استفاده:
براي از بين بردن جاي جوش‌ها بايد پيش از رفتن به رختخواب از روغن زيتون استفاده کنيد.
مقداري روغن زيتون برداريد و به صورت خود ماساژ دهيد. بيش‌تر روي جاي جوش‌ها تمرکز کنيد.
ماساژ روغن به پوست را به مدت چند دقيقه تا زماني که حس کنيد روغن جذب پوست شده ادامه دهيد.
پارچه يا حوله‌اي تميز را در آب گرم فرو ببريد.
حوله‌ي گرم را روي صورت‌تان بگذاريد تا بخار به آن برسد.
چربي باقي مانده را به آرامي و نه با سابيدن از روي پوست پاک کنيد.
نکته: بعد از يکي دو دقيقه صورت‌تان را با آب معمولي بشوييد.
جلوگيري از جوش صورت
جلوگيري از تشکيل جوش‌، راز کنترل آنست؛ علاج واقعه پيش از وقوع بايد کرد. گرچه اغلب آدم‌ها به غلط بر اين باورند که جوش زدن با آلودگي سطح پوست يا مصرف غذاهاي خاص مرتبط است اما، جوش زدن به ترکيبي از عوامل مرتبط است که برخي از کنترل ما خارجند؛ تعادل هورموني و سرعت طبيعي سيستم تجديد پوست ما از آن جمله‌اند. با وجود اينکه به طور قطع جوش زدن تقصير شما نيست اما در برابر جوش‌ها بي‌دفاع هم نيستيد. شما براي کمک به بدن‌تان براي مقابله با جوش‌ها مي‌توانيد آنچه را که بدن براي قدرتمند و سالم بودن بدان نياز دارد در اختيارش بگذاريد.
اگر مي‌خواهيد پوست خوبي داشته باشيد، اين موارد ساده را رعايت کنيد:
شست‌وشوي روزانه
روزي دو مرتبه با ملايمت صورت‌تان را بشوييد تا چربي اضافه، باکتري‌ها و سلول‌هاي مرده را از سطح آن پاک کنيد. فراموش نکنيد که علت جوش، آلودگي پوست نيست و شست‌و‌شوي بيش از حد تنها منجر به خشک شدن پوست و تحريک آن براي توليد ميزان بيشتر چربي مي‌شود. هرگز بيش از حد اين کار را تکرار نکنيد. اگر روالي براي شست‌وشوي پوست‌تان به‌صورت روزانه، جواب داد همان را ادامه بدهيد.
از سابيدن پوست با لايه‌بردارهاي زبر بپرهيزيد
لايه‌برداري پوست خوب است اما دقت کنيد از لايه‌بردارهاي خفيف که دانه‌هاي ريز و نرم دارند استفاده کنيد. از مصرف محصولاتي که حاوي خرده‌هاي پوسته‌ي بادام يا زردآلو هستند خودداري کنيد. اين خرده‌ها مي‌توانند پوست را تحريک کنند و حتي باعث خراش بشوند که به التهاب پوست دامن مي‌زند.
از محصولات حاوي الکل استفاده نکنيد
اگر از شيرپاک‌کن استفاده مي‌کنيد از محصولات با پايه‌ي الکل ايزوپروپيل يا ساير الکل‌هاي شوينده استفاده نکنيد. الکل ماده‌ي قابض قدرتمندي است و لايه‌ي سطحي پوست را برمي‌دارد، اين امر باعث توليد بيشتر چربي از غدد پوستي مي‌شود. نتيجه‌ي اين کار پوستي خشک و قرمز است و احتمالا جوش‌هاي بيشتري مي‌زنيد.
رژيم غذايي سالم و مصرف آب
با اينکه غذاها دليل جوش زدن نيستند، رژيم غذايي سالم کمک مي‌کند بدن آنچه را براي جنگيدن با جوش‌ها نياز دارد در اختيار داشته باشد.
صبحانه را حذف نکنيد: صبحانه نيرومحرکه‌اي براي فرايندهاي متابوليسم بدن‌تان است و در طول روز به شما انرژي مي‌دهد.
به طور کلي ميوه‌هاي تازه را به سيب‌زميني سرخ‌کرده ترجيح بدهيد و رژيمي متعادل داشته باشيد که از همه‌ي گروه‌هاي غذايي در آن استفاده شده باشد.
روزانه حداقل ? ليوان، و اگر ورزش مي‌کنيد يا در فصل گرما به سر مي‌بريد حتي بيشتر، آب بنوشيد.
ورزش کنيد
فوايد ورزش بي‌شمار است، ورزش به گردش خون در بدن کمک مي‌کند، به شما آرامش مي‌دهد، استرس را کاهش مي‌دهد و انرژي‌تان را بالا مي‌برد. پوست شما هم از گردش خون بيشتر و اکسيژن‌رساني بيشتري که در اثر فعاليت ورزشي ايجاد مي‌شود سود مي‌برد.
اما دقت کنيد که حرارت و رطوبت نشسته روي پوست در اثر ورزش، مکان مناسبي براي پخش شدن باکتري‌ها فراهم مي‌کند. بنابراين، پيش از ورزش آرايش‌تان را پاک کنيد. اگر مستعد جوش بدن هستيد براي ورزش لباس نخي گشاد به تن کنيد. بعد از ورزش در اولين فرصت به حمام برويد.
جوش‌ها را فشار ندهيد، دست‌کاري نکنيد و نترکانيد
فشار دادن يا درآوردن چرک جوش‌ها با ناخن، سوزن يا هر وسيله‌ي ديگر مي‌تواند مسير باکتري‌ها را به عمق بيشتري از پوست باز کند که موجب تشديد التهاب و عفونت خواهد شد. همچنين اين کار به بافت اطراف پوست آسيب مي‌زند و احتمال باقي ماندن جاي جوش را افزايش مي‌دهد. همچنين، تماس بيش از حد دست‌ها با پوست شامل ماليدن يا حتي تکيه زدن دست به چانه مي‌تواند باکتري‌ها را به منافذ پوست وارد کند و احتمال جوش زدن را بالا ببرد.
از پوست‌تان در برابر تابش آفتاب، محافظت کنيد
هرروز، حتي روزهاي ابري، از ضدآفتاب با spf حداقل ?? استفاده کنيد. گرچه حقيقت دارد که مجاورت اندک با نور آفتاب مي‌تواند در آغاز براي آکنه مفيد باشد اما گول نخوريد زيرا اين منافع کوتاه‌مدت هستند. تماس طولاني با نور آفتاب پوست‌تان را خشک مي‌کند و باعث توليد بيشتر چربي پوست و تسريع ريزش سلول‌هاي مرده‌ي آن مي‌شود. چربي بيشتر در کنار سلول‌هاي مرده‌ي پوستي زمينه‌ي مناسبي براي ايجاد جوش‌ها ايجاد مي‌کند.
استراحت
خواب خوب شبانه، به مدت حداقل ? تا ? ساعت، مي‌تواند معجزه‌اي براي جوش‌هايتان باشد. مي‌پرسيد چطور؟ در پاسخ بايد بگوييم بدني که خوب استراحت‌ کرده منابع لازم را براي داشتن دستگاه ايمني قوي در اختيار دارد. گرچه سيستم ايمني قوي به کلي مانع جوش نمي‌شود، اما در مبارزه با عفونت جوش‌ها کمک مي‌کند و جوش‌ها با سرعت بالاتري بهبود پيدا مي‌کنند.
آرام باشيد
زماني که در تنش باشيد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *