پروژه با موضوع بررسی و مقایسه سلامت روان دانشجویان سیگاری و غیر سیگاری

دانلود پایان نامه

چکیده:

این مطالعه به روش توصیفی – تحلیل و به صورت مقطعی انجام گرفته . جامعه پژوهش شامل دانشجویان دانشگاه دانشگاه علمی کاربردی بهزیستی شهرستان خرم آباد انجام شده است که از بین آنها 100 نفر به صورت تصادفی ساده به عنوان نمونه انتخاب شدند . ابزار جمع اوریی داده ها ،  پرسشنامه سلامت عمومی 28 سوالی گلدبرگ به همراه پرسشنامه جمعیت شناختی بود . تجزیه و تحلیل داده ها به استفاده از آمار توصیفی (فراوانی ،  میانگین و انحراف معیار ) و آزمون تی مستقل با نرم افزار spss.13 انجام گرفته است .

شیوع اختلالات روانی در کل دانشجویان ، 76/61 درصد ،  در دانشجویان غیر سیگاری 4/9 و در دانشجویان سیگاری 2/30 درصد بود که اختلاف حاصله معنادار می باشد (001/0>P).

نتیجه بدست آمده از تحقیق نشان می دهد که دانشجویان غیر سیگاری از وضعیت سلامت روانی بهتری برخوردار هستند .

کلید واژگاه :

سیگار ،  دانشجو،  مواد مخدر،  بهداشت روان

مقدمه:

در هر جامعه­ای نیروی فعال و جوان بعنوان یکی از ذخایر و سرمایه­های آن جامعه محسوب و مطرح می­باشد و در عمل نیز چرخه­ی فعالیت­های مختلف پیکره اجتماع بطور مستقیم و غیرمستقیم متکی به نیروهای فوق است که متاسفانه قشر وسیعی از جوانان و نوجوانان ما اکنون گرفتار سیگار شده­اند که آنان را در کام خویش فرو می­برد و توان حرکت و فکر را از آنان می­گیرد و هستی را از آن­ها ساقط میکند .

۱ – بالاترین رقم سنی معتادان در ایران را افراد ۲۷ – ۲۱ساله تشکیل می­دهند.

۲ – افرادی که به انواع سیگار اعتیاد پیدا کرده­اند،  اغلب اولین تجربه­شان را به صورت تفریحی و در دوران نوجوانی با کشیدن سیگار شروع کرده­اند.

۳ – تشخیص رفتارهای آشکار دوره نوجوانی از رفتارهای ناشی از مصرف سیگار دشوار است.

۴ – نوجوانانی که از بودن در خانواده­یشان احساس رضایت داشته­اند و روابط صمیمی بین اعضای خانواده وجود داشته­است،  کمتر به دنبال سیگار،  الکل و انواع مخدرها بوده­اند.

یکی از مشکلات عمده­ای که نسل جوان جامعه با آن رو به روست،  خطر گرایش به مصرف سیگار است. از آن جا که مصرف این گونه مواد (انواع سیگارها،  قرص­ها،  مخدرها و…) در بین جوانان و نوجوانان رو به افزایش است،  وظیفه والدین،  مربیان و سایر نهادهای اجتماعی و آموزشی برای آگاه ساختن قشر جوان از عواقب مصرف سیگار به مراتب سنگین­تر از قبل می­شود. با توجه به این موضوع،  والدین و مربیان باید سعی کنند با استفاده از روش­ها و آموزش­های لازم،  بچه­ها را از همان دوران کودکی و پیش نوجوانی با آثار زیان بار مصرف سیگار و اثرات و پیامدهای ناشی از آن بر جسم و روان شان مطلع سازند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

این نوشته در مقالات ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *