پایان نامه مقایسه اثر بخشی مداخله ی ذهن آگاهی مبتنی بر شناخت درمانی بر میزان مراقبت از خود در افراد مبتلا به دیابت نوع دو

۲-۱-۱-۳-نسخه های گوناگون درمان ذهن­آگاهی

در دو دهه­ی اخیرعلاوه بر ذهن­آگاهی مبتنی بر شناخت درمانی، تعداد زیادی از مداخلات و درمان­های دیگر مبتنی بر ذهن­آگاهی ظهور کرده­اند)بائر[۱]،۲۰۰۶)، این مداخلات شامل تمرین توجه متمرکزاست که درآن فرد توجه خود را روی یک محرک خاص همچون تنفس، احساس­های بدنی و غیره در طول یک دوره­ی­ زمانی خاص متمرکز می کند و برای این کار از تکنیک­های آرامبخش ذهنی و جسمی و فنون شناختی بهره می­گیرند(کران[۲]،۲۰۰۹). که از آن جمله می­توان به موارد زیر اشاره کرد؛

روش کاهش اضطراب مبتنی بر ذهن آگاهی[۳]( کابات زین،۲۰۰۳،۱۹۹۰)؛ هدف این روش آموزش ذهن آگاهی به بیماران به منظور افزایش رویکردهای ذهن­آگاهی برای مواجهه با موقعیت های استرس­زا است. این روش در گروه هایی آموزش داده می­شود که هدف یادگرفتن مهارت­های مقابله با استرس و تنظیم هیجان است(بیشاپ،۲۰۰۲).

ذهن­آگاهی مبتنی بر شناخت درمانی؛ یک مداخله­ی گروهی است که مهارت­های ذهن­آگاهی را با تکنیک­های درمان شناختی ترکیب می­کند تا فرد بر افکار خود متمرکز شود، البته بر خلاف درمان شناختی ، در این شیوه­ی درمانی هدف تغییر محتوای فکر نیست (بایر،۲۰۰۶؛ هایز و همکاران،۲۰۰۶)، بلکه فرد یاد می­گیردتا افکار و احساساتش را به شیوه­ای متفاوت ببیند(هایز وهمکاران،۲۰۰۶).

رفتار درمانی دیالکتیکی[۴]، به عنوان یک رفتاردرمانی چند بخشی توصیف شده است، چرا که تفکر دیالکتیکی را با آموزش یک سری از مهارت­ها مانند مهارت­های ذهن­آگاهی ترکیب می­کند(لینهان[۵]،۱۹۹۳). موفقیت این شیوه­ی درمانی در درمان اختلال شخصیت مرزی، سوء­مصرف مواد و اختلال خوردن به اثبات رسیده است(راندولف و همکاران،۱۹۹۹).

درمان پذیرش و تعهد[۶] ؛ در این روش درمانی عناصر رفتاری و ذهن­آگاهی و تعهد با­هم ترکیب می­شود. هدف این شیوه­ی درمانی بهبود بخشیدن انعطاف پذیری روانی از طریق آموزش تعهد وبودن درزمان حال است. در این شیوه از تکنیک های درمان شناختی رفتاری، گشتالت درمانی و درمان ذهن­آگاهی استفاده می­شود(هایز وهمکاران،۲۰۰۶).

۱٫Baer

۱٫Crane

  1. ۲. Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR)
  2. ۳. Dialectical Behavior Therapy

۴٫Linehan

  1. Acceptance and Commitment Therapy

متن کامل پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *