پایان نامه طراحی یک سیستم خبره و هوشمند جهت عیب یابی وتعمیرات ماشین فرز عمودی

دانلود پایان نامه

چکیده

دنیای امروز، دنیای پیشرفت، سرعت، تکنولوژی و سیستم می­باشد. صنعت حاضر برای بقا و ماندگاری در بین رقبا نه نتها باید از تکنولوژی و فناوری بالایی برخوردار باشد، بلکه باید از مدیریت سیستمی و کنترل­های نوین و خودکار برای کاهش خطا، افزایش سرعت عکس العمل و تطابق با تغییرات سریع محیطی حاضر کمک بگیرد. مفاهیمی از قبیل هوش مصنوعی، طراحی به کمک کامپیوتر، دیدگاه سیستمی به محیط اطراف و کل مجموعه­ها، سیستم خبره و …  از جمله مواردی هستند که ما را در دستیابی به این اهداف یاری می­رسانند.

این پروژه ابتدا به معرفی هوش مصنوعی و زیر مجموعه­های آن از جمله سیستم خبره، اجزا و کاربردهای آن می­پردازد. سپس کاربردهای سیستم خبره را در صنعت بیان می­کند. سپس به طراحی سیستم خبره به عنوان یک پروژه طراحی و ساخت می­نگرد و با دیدی تحلیل­گر به تقسیم مراحل مختلف  اجرا و اجزای پروژه ساخت سیستم خبره می­پردازد و مدلی ارایه می­دهد.

در مرحله بعدی سیستم تعمیرات نگهداری ماشین فرز عمودی را تشریح می­کند، و با نگرشی سیستماتیک به طبقه بندی روش تعمیرات و رفع عیوب دستگاه می ­پردازد، سپس در بخش بعدی شرح کامل مراحل کار، قوانین و فلوچارت سیستم ارایه می­شود، که در خاتمه  به  سیستم خبره عیب یابی و تعمیرات نگهداری در قالب صفحات وب، و در نرم افزار VPX منتهی می­گردد.

مقدمه‏ای بر سیستم خبره

در این فصل ابتدا به طور مختصر هوش مصنوعی و تاریخچه آن بیان می‏شود و در ادامه به معرفی سیستم خبره به عنوان شاخه‏ای از سیستم خبره و نحوه طراحی و انواع مختلف آن می‏پردازیم.

1 -1  نگرشی بر هوش مصنوعی

نوع بشر نام علمی مرد خردمند[1] را به خودش نسبت داده است. زیرا قابلیت‌های ذهنی و حسی ما برای زندگی روزمره، بسیار مفید هستند. حوزه هوش مصنوعی[2] سعی دارد تا موجودیت‌های هوشمند را درک کند و قادر به ساخت آنها گردد. هوش مصنوعی[3]  محصولات مهم و مؤثر زیادی حتی در مراحل اولیه توسعه‌اش، تولید کرده‌است. اگرچه هیچ ‌کس نمی‌تواند آینده را به ‌طور مشخص پیش‌بینی کند، اما آشکار است که کامپیوترهایی با سطح هوشمندی در ردیف انسان (و حتی بهتر از آن) تأثیر بسزایی بر روی زندگی روزمره ما و همچنین بر روی تمدن آینده خواهد گذاشت.

هوش مصنوعی یا به اختصار AI روشی است جهت هوشمند ساختن کامپیوتر. این منظور زمانی برآورده می‌شود که قادر باشیم چگونگی تفکر انسان در زمان تصمیم‌گیری یا حل مساله را بررسی کرده و آن را پس از تقسیم‌بندی به مراحل پایه‌ای در قالب یک برنامه کامپیوتری ارایه کنیم. هوش مصنوعی وسیله‌ای است ساده و سازمان‌یافته برای طراحی برنامه‌های تصمیم‌گیری پیچیده.

یک برنامه کامپیوتری استاندارد می‌تواند تنها پاسخگوی مسائل خاصی باشد که برای آنها برنامه‌ریزی شده‌است. اگر یک برنامه استاندارد نیاز به تصحیح یا بازنگری جهت افزایش اطلاعات جدید داشته باشد، تمامی برنامه باید جستجو شود تا محل مناسب جهت افزودن اطلاعات یا انجام تغییرات پیدا گردد. این نه تنها اتلاف وقت است بلکه سایر بخش‌های برنامه نیز ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته و اشتباهاتی در آنها رخ دهد. در مقابل هوش مصنوعی همان‌طور که از اسمش پیداست، در واقع کامپیوتر را قادر به تفکر می‌سازد. با ساده کردن برنامه‌هایی که کنار هم گذاشته می‌شوند، هوش مصنوعی پایه آموختن انسان را تقلید کرده و به جذب اطلاعات جدید جهت به‌کارگیری در مراحل بعدی می‌پردازد. فکر انسان می‌تواند اطلاعات جدید را بدون تغییر در روند کار مغز و بدون ایجاد اختلال در اطلاعات ذخیره شده قبلی جذب نماید. یک برنامه هوش مصنوعی نیز مشابه این کار می‌کند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

این نوشته در مقالات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *