پایان نامه تصحیح، مقدمه و شرح آثار منثور ظهوری ترشیزی 944-1026

متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

دانشگاه علامه طباطبایی

 

پردیس آموزش­های نیمه­ حضوری

پایان نامه جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

  

عنوان:

تصحیح، مقدمه و شرح آثار منثور ظهوری ترشیزی 944-1026

 

 استاد راهنما:

دکتر بتول واعظ

 

استاد مشاور:

دکتر محمود بشیری

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

چکیده

 

ظهوری ترشیزی از شاعران و نویسندگان  اواخر قرن دهم و یازدهم هجری است. وی به نظم و نثر، آثار ارزنده و قابل توجهی از خود بر جای گذاشت. در این پژوهش، آثار منثور ظهوری که شامل دیباچه کتاب نورس،  دیباچه گلزار ابراهیم، خوان خلیل، رقعات و مینا بازار است به روش تصحیح بینابین(تصحیح بر مبنای نسخه‏ی اساس و تصحیح التقاطی) تصحیح شد. مقدمه‏ای بر آن نوشته شد که در آن به معرفی آثار ظهوری و شرح حال وی پرداخته و همچنین گزارشی اجمالی از بررسی سبک‏شناسانه دوره‏ی مؤلف (سبک هندی) با متن اثر وی ترتیب داده شد. در قسمت پایانی کار، واژه‏های دشوار و لازم المعنی توضیح داده شد.

دیباچه کتاب نورس دیباچه‏ای است که ظهوری بر کتاب نورس خیال ابراهیم عادلشاه، پادشاه بیجاپور- که در علم موسیقی تصنیف کرده بود- نگاشت. دیباچه گلزار ابراهیم و خوان خلیل دیباچه‏هایی هستند که ظهوری با مشارکت و همراهی ملک قمی در ستایش و منقبت ابراهیم عادلشاه ساخته است. رقعات نامه‏های وی هستند که مشتمل بر پنج رقعه است. مینا بازار گویند به مناسبت اینکه ابراهیم عادلشاه قصد دیدار از «مینا بازار» را داشته است این نثر ساخته شده است. نثر این اثر بسیار زیبا و دلنشین است. کلمات و واژه‏های هندی در آن بسیار به کار رفته است. ظهوری با استفاده از صنعت ایهام تناسب توانسته است اثری زیبا و در نوع خود بی‏نظیر از خود بر جای بگذارد.

نگارنده در کار خود چهار نسخه‏ی خطی در اختیار داشته است. نسخه‏ی موجود در کتابخانه‏ی مجلس شورای اسلامی به دلیل قدمت و اصالت آن به عنوان نسخه‏ی اساس، البته نه اساس مطلق، مبنای کار نگارنده قرار گرفته است و از سه نسخه‏ی کتابخانه ملی، نسخه‏ی کتابخانه دانشگاه تهران و نسخه‏ی مجلس به عنوان نسخه بدل به کار گرفته شد. در صورت رویت غلط مسلّم در نسخه‏ی اساس به سه نسخه‏ی دیگر رجوع کرده و بعد از مطابقه، صورت صحیح آن درج شد و غلط اساس و گونه‏های متفاوت نسخه‏ها در پانوشت نشان داده شد.

 

کلید واژه: ظهوری ترشیزی، سبک هندی، سبک دوره‏ی صفوی، دیباچه کتاب نورس، گلزار ابراهیم، خوان خلیل، رقعات ظهوری، مینا بازار.

 

فهرست مطالب

 

عنوان                                                                                                                          صفحه

مقدمه——————————————————— 1

درباره‎ی ظهوری ترشیزی———————————————————– 1

آثار ظهوری———————————————————————- 2

سبک هندی——————————————————————— 4

ویژگی‎ها و مختصات سبک هندی—————————————————- 5

نثر ظهوری ترشیزی————————————————————— 5

الف) سطح زبانی—————————————————————— 6

ب) ‌سطح ادبی——————————————————————- 9

ج)‌ سطح فکری—————————————————————– 14

معرفی نسخه‎ها—————————————————————— 16

مختصات رسم‎الخط در نسخه‎ی اساس———————————————– 18

برای دانلود پایان نامه اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *