پایان نامه بررسی تاب آوری فرزندان بر اساس قدرت پیش بینی کنندگی رضایت زناشویی و مولفه های سبک های دلبستگی مادران

دانلود پایان نامه

۲-۲ مفهوم تاب آوری

تاب آوری و عوامل بازدارنده و تقویت کننده آن، در دو دهه اخیر  مباحث اصلی در تحقیقات مربوط به کودکان ونوجوانان بوده است  (لوتار، سیچتی و بکر[۱] ، ۲۰۰۰).

در سال ۱۹۵۰ در روانشناسی تحولی، پژوهش هایی در مورد آسیب پذیری، راهبردهای مقابله ای و مقاومت در برابر استرس انجام گرفت، که این پژوهش ها باعث گسترش مفهوم تاب آوری گردید (سان و استوارت[۲]، ۲۰۰۷، به نقل از نورافشان،۱۳۸۸).

از دهه ۱۹۷۰، روانشناسان و پزشکان علاقمند به سبب شناسی آسیب های روانی، مطالعات بلند مدتی را در موردکودکانی شروع کردند که بدلیل مشکلات و نابسامانی های زندگی مثل عوامل محیطی(فقر)، عوامل بیولوژیک (والد اسکیزوفرنیک)، آسیب های قبل از تولد (تولد زودرس) یا دیگر رویداد های آسیب زا در معرض خطر جدی بودند. برخی از این پژوهشگران با مشاهده کودکان در خطری که عملکرد طبیعی داشتند، شگفت زده شدند. چنین مشاهداتی زمینه را برای پژوهش درباره پدیده‌ای با مفهوم عملکرد مناسب در یک بافت خطرزا” فراهم نمود. در دهه ۱۹۷۰، مطالعه نظامدار تاب آوری در روانشناسی با مطالعه کودکان در معرض خطر شروع شد (نیرز، به نقل از آگنج،۱۳۹۱).

تاب آوری سازه ای است در زمینه روانشناسی مثبت که این روزها مورد توجه پژوهشگران و درمانگران قرار گرفته است. این مفهوم نوظهور که به معنای مقاومت موفقیت آمیز در برابر موقعیت های چالش انگیز است ،نقش مهمی در سازگاری فرد ایفا می کند و یک عامل مهم برای حل مشکلات و غلبه بر آنهاست.  نظریه تاب آوری می گوید انسان اسیر ضعف های انسانی تغییرناپذیر نیست؛ بلکه دارای توانایی های بالقوه نامحدودی است. هسته مرکزی اکثر تعاریف تاب آوری ، توانایی  bounce  back است. یعنی  بهبودی بعد از شکست و شرایط سخت .

[۱]– Beeker

[۲]– Sun & Stewort

متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل پایان نامه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 لینک متن کامل پایان نامه

این نوشته در مقالات ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *