چکیده:

در این پروژه ما بوسیله یک میکرو کنترلر AVR Atmega32 که محصولی از شرکت ATMEL می باشد اقدام به ساخت یک دفترچه تلفن دیجیتال کرده ایم . ما از یک صفحه کلید (key pad) 4×4  برای وارد کردن اطلاعات استفاده کرده ایم . مثلاً ذخیره کردن یک شماره تلفن جدید که شامل قسمت نام می باشد که می تواند ترکیبی از حروف انگلیسی و اعداد باشد و قسمت شماره تلفن که فقط شامل اعداد می باشد ، و یا جهت جستجوی یک شماره تلفن از روی نام آن و یا پاک کردن و ایجاد تغییر در یک شماره تلفن و . . .   . برای ذخیره دائمی شماره های تلفن نیاز به یک حافظی دائمی داریم که با قطع برق اطلاعات آن از بین نرود که برای این کار ما از حافظ ی  EEPROM خود میکرو کنترلر استفاده کرده ایم که در ادامه به تفضیل در مورد آن توضیح خواهیم داد . برای نمایش اطلاعات از یک  LCD 2×16 کاراکتری استفاده نموده ایم که همانطور که از نامش پیداست دارای دو سط نمایش می باشد که هر سطرش قادر به نمایش 16 کاراکتری می باشد . همچنین از یک زنگ (Buzz ) برای ایجاد هشدارهای مورد نیاز استفاده کرده ایم مثلاً هنگام زدن هر کلید به مدت یک دهم ثانیه صدای زنگ به صدا در میاید که به معنای تایید فشرده شدن کلید می باشد . در ضمن ما از فرکانس 1MHz کلاک داخلی خود میکرو کنترلر استفاده نموده ایم .

تفاوت microprocessor  با microcontroller  :

میکرو کنترولر یک پردازنده است که در یک قطعه کوچک ساخته شده است.یک میکرو پروسسور به همراه وسایل جانبی یک میکرو کامپیوتر است .وقتی تمام این قطعات داخل یک تراشه سیلیکونی قرارمی گیرد؛ میکرو کنترولر نامیده می شود.میکرو کنترولر در حقیقت یک کامپیوتر تک تراشه ارزان قیمت است.تک تراشه بدین معنی که تمامی اجزای کامپیوتر از جمله پورت های ورودی و خروجی ، واحد پردازشگر مرکزی  و سایر ملزومات آن تماما در یک تراشه کوچک جای گرفته اند.ایده اصلی فشرده سازی ، کاهش حجم و هزینه و همچنین سهولت قرار گرفتن در مدارات پیچیده تر و بزرگتر است.

میکرو کنترولر ها معمولا در مواقعی استفاده می شوند که توانایی پردازش بالایی لازم نباشد و در عوض حجم کوچکی  و مصرف انرژی کم مد نظر باشد . در ادامه به تشریح قسمت های مختلف میکرو کنترلر AVR atmega32 می پردازیم البته به دلیل زیاد بودن حجم مطالب بیشتر سعی می کنیم به توضیح قسمت هایی بپردازیم که در این پروژه از آنها استفاده نموده ایم .

ساختار کلی میکرو کنترلر AVR Atmega32 :

میکرو کنترلر AVR Atmega32 یک میکرو کنترلر 8بیتی می باشد با معماری RISC می باشد . بدین معنی که تمامی رجیسترهای ، DATA BUS  و خانه های حافظه آن بصورت 8بیتی می باشد . این میکرو دارای 32 رجیستر 8بیتی با کاربرد عمومی نیز می باشد (R0 تا R31 ) . علاوه بر این ها این میکرو دارای 8 پورت 8بیتی نیز می باشد (PORTA ، PORTB ،  PORTC ، PORTD ).

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید