پایان نامه با موضوع سونامی و امواج لرزه ای دریا

دانلود پایان نامه

چکیده

مجموعه پیش رو که حاصل زحمات چندین ماهه این دانشجوی مبتدی است، شامل 5 مقاله میباشد که به تایید جناب آقای دکتر ربیعی فر رسیده است،میباشد.این پنج مقاله به ترتیب درباره سونامی،تاثیر بستر دریا بر ارتفاع امواج سونامی،مشخصه های مکانیکی امواج دریا وارزیابی الگوی موج دریا در 2 قسمت میباشد.

سونامی:

چرا راجع به سونامی صحبت میکنیم؟

بیست و چهار سونامی مخرب در دویست و چهار سال اخیر در ایالات متحده وقلمروهایش اتفاق افتاده است.منحصراً از سال 1946 ،شش سونامی بیش از 350 کشته وبیش از نیم بیلیون دلار خسارت مالی،در هاوایی،آلاسکا،ساحل غربی، به بار آورده است. هنگامی که یک سونامی نزدیک خط ساحلی میشود،ممکن است چندین فوت یا در موارد نادر، ده ها فوت ارتفاع بگیرد که میتواند باعث از بین رفتن جان های زیاد وخسارت های مالی فراوان در کرانه ی دریا شود.سونامی میتواند در خلاف جهت ساحل رودخانه هاو مصب ها با گسترش موجهای مخرب در ساحل دریا تا سواحل نزدیک بالا برود.سونامی در هر فصلی از سال ودر هر زمانی از شبانه روز میتواند رخ دهد.

سونامی ها چه هستند و علت پیدایش آنها چیست؟

سونامی ها امواج اقیانوسی هستند که به وسیله ی زمین لرزه ها یا رانش های زیر آب ایجاد میشوند.سونامی یک کلمه ژاپنی و به معنای امواج بندر گاهی است.به دلیل اثرات مخرب این امواج

گاهی به طور غلط سونامی ها را به امواج جزر ومدی ربط میدهند،اما در واقع یک سونامی مجموعه ای از امواج است که میتواند در سرعت متوسطی حدود 450 الی 600 مایل در ساعت در دریاهای آزادجابجا شود،به دلیل اینکه طول امواج تا صد ها مایل با دامنه چند فوت کشیده میشود، سونامی به وسیله کشتی ها احساس نمیشوند. فاصله

هنگامی که امواج به ساحل بخورد میکنند،سرعت آنها کاسته میشود و دامنه ی آنها افزایش میابد.ارتفاع امواج غیر عادی بیش از 100 فوت ثبت شده است،اما امواجی که ارتفاعی برابر 10 الی 20 فوت دارند،میتوانند بسیار مخرب باشند و باعث کشته و زخمی شدن عده زیادی شوند.سونامی ها غالباً به وسیله زمین لرزه های همراه با جابجایی بستر اقیانو سها حاصل میشوند.رانش ها،انفجار های ولکانیکی،فرود شهاب سنگها میتواند باعث سونامی شود.اگر یک زلزله عظیم اتفاق بیفتد،یک سونامی طرف چند دقیقه،قبل هر گنه اعلام هشداری میتواند به ساحل برسد.مناطقی که ارتفاع آنها از سطح آب دریا در آن ها زیر 25 فوت باشد،و به میزان یک مایل در مرز ساحلی دچار خطر سونامی هستد.اکثر کشته های یک سونامی غرق میشوند.مجموعه ی خطرات شامل سیل،آلودگی آب آشامیدنی،اتش سوزی های ناشی از ترکیدگی لوله های خط گاز ونبود نیاز های اولیه اجتماعی(پلیس،آتش نشانی و مرکز درمانی)است.

منشاء اولیه پیدایش یک سونامی ،امواج همه جانبه ای است که به دلیل افتادن یک صخره در آب به وجود میاید.هنگامی که این امواج به نواحی ساحلی میرسند،زمان توالی اوجشان بین 5 تا 90 دقیقه است. معمولاً،اولین موج از سری امواج قابل توجه نیست.

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

این نوشته در مقالات ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *