پایان نامه با موضوع خانه ای برای سالمندان

دانلود پایان نامه

چکیده:

هنگامی که فردی سالمند به یک آسایشگاه سالمندان سپرده می شود ، در واقع مرحله ای جدید از زندگی خود را آغاز می کند . با توجه به تجارب و دانشی که این شخص در زندگی خود کسب کرده ، این دوران می تواند از   پربار ترین دوران زندگی او باشد . فردوسی با 71 سال عمر کتاب معروف خود ، شاهنامه را در پایان عمر تمام کرد. شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی 82 سال عمر کرد و تا آخرین دوران زندگی به نصایح و اندرز اشتغال داشت .چرچیل نخست وزیر انگلستان ، با 91 سال عمر برنده ی جایزه نوبل در ادبیات و سیاستمدار مطرح دوره ی خود بود . میکل آنژ در 81 سالگی ، رایم اثر مشهور خود را عرضه داشت و تا آخر عمر در کلیسای سن پیر مشغول کار بود . از این نمونه ها در تاریخ بشر فراوان است . پس اولین گام در طراحی مرکزی برای سالمندان ، تغییر نگرش نسبت به افراد سالخورده است . اگر دید ما به این افراد ، به صورت افرادی بیمار ، ناتوان و نیازمند مراقبت باشد ، ناگزیر طراحی ما به بیمارستان شبیه خواهد شد . آسایشگاه سالمندان در واقع تنها نقش محل سکونت را برای سالمندان ایفا نمی کند ، بلکه این مکان محل برخوردهای اجتماعی ، شرکت در مراسم مذهبی و جشن ها ، آموزشی ، کارهای دستی گذران اوقات فراغت ، ورزش و تفریح او خواهد بود . بنابراین لزوم تنوع و انعطاف پذیری در طرح چنین فضایی واضح است .

مقصود اصلی در این پروژه ارائه رهنمودها و معیارهای طراحی معماری خانه های سالمندان مناسب سالمندانی است که از ذهن و جسم فعالی برخوردار می باشند و یا از برخی جنبه های دارای معلولیت جسمی هستند و احتیاج به مراقبت پزشکی ، تغذیه و بهداشت در شرایط خاص دارند . آسایش و ایمنی سالمندان از نکات مهم در طراحی خانه برای سالمندان می باشد که با رعایت استانداردهای موجود و در نظر گرفتن فرهنگ زیستی و شرایط جسمی این رده سنی تأمین خواهد شد .

امکانات درمانی یکی از اساسی ترین نیازهای این دوران به شمار می رود که با ایجاد درمانگاه بخش فیزیوتراپی و استخر ( هیدروتراپی ) و دیگر تسهیلات بهداشتی و درمانی در طرح به این مسئله توجه شده است . علاوه بر این سعی شده تا با طراحی منظری مناسب محیطی آرام ، زیبا ، و صمیمی به وجود آید تا علاوه بر حفظ ارتباط افراد با فضای باز ، سلامت جسمی و روانی آنان نیز تأمین گردد . ایجاد مسیرهای پیاده روی ، دوچرخه سواری ، فضای باغبانی و طراحی فضای بازی برای کودکان از جمله راهکارهایی می باشد که جهت ارتقاء کیفیت مکانی در نظر گرفته شده است و در پاسخ به نیازهای اجتماعی و حفظ ارتباط سالمندان با جامعه نیز فضاهایی چون سالن اجتماعات ، کلاسهای فرهنگی هنری ، انجمن ها و … در طرح پیش بینی شده است .

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

این نوشته در مقالات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *