پایان نامه با موضوع تبلور باغ ایرانی در زندگی شهری

دانلود پایان نامه

 چکیده

زندگی ایرانی همواره با طبیعت ارتباطی عمیق داشته است، تا آنجا که تصورات پادشاهان از بهشت که بر اساس تشابیه کتب آسمانی[1] در ذهن آنان شکل گرفته بود به صورت فضایی محصور برای محل زندگی آنان در قالب باغ ایرانی تجلی یافت.

کیفیاتی همچون هوای خوش و خنک (در حاشیه کویر) ، حضور آب، صدای آب، تلألو آسمان در آب و … در کنار مسائلی چون محرمیت، شفافیت، وحدت در کثرت و … موجود در معماری ایرانی به تجربه آمد و با گذشت زمان کیفیاتی که در باغ وجود داشت به خانه ی ایرانی وارد شد. در خانه ی ایرانی، حوض به نشانه ی حضور آب و حیاط به منظور حضور طبیعت شکل گرفته است و تلفیق طبیعت با زندگی ایرانی به باغ های پادشاهان محدود نمی گردد.

تهران روزگاری امتداد سبز دامنه ی البرز و محل تمرکز باغ ها و مسیل رود ها و قنات ها بوده است. متأسفانه امروز تنها پاره-پاره هایی از این باغات باقی مانده و رودخانه ها به محل تخلیه فاضلاب و قنات ها به جوی هایی کثیف و پر از لجن مبدل شده اند. در گذشته تهران از هفت دره ی وسیع و اصلی تشکیل می شد که در محوریت هر کدام از آن ها رودی جریان داشت و از هر یک از این رودخانه ها، شاخه های کوچکتری انشعاب می یافت که از لابه لای پستی بلندی های طبیعی تهران عبور می کرد. با گذشت زمان در حاشیه این رودخانه ها، مراکز و مجتمع های زیستی شکل گرفت. بعدها ایرانیان قنات هایی ساختند، که به مرور زمان بافتی متراکم در امتداد حرکت آن ها به وجود آمد چرا که آبرسانی به وسیله قنات ها انجام می گرفت.

هم اکنون در تهران این بافت ها به بافت هایی به غایت متراکم مبدل شده اند با خط القعری که خیابانی باریک است و اثری از فضاهای سبز شهری حتی در حیاط خانه ها، دیده نمی شود. تلاشی باید آغاز گردد تا چنین بافت هایی که زندگی در آن ها معنی خود را باخته است به بافت هایی تبدیل گردند که انسان هایی که در سطوح پایین جامعه بسر می برند بتوانند در فضایی که زندگی از کیفیت بالاتری برخوردار است زندگی کنند تا سطح زندگی در جامعه و سطح فرهنگ و… ارتقاء یابد. محله هایی همچون محله حسن آباد که چنین شرایطی دارند در تهران فراوان اند بنابراین ایده های این پروژه به صورت الگو ارائه می شوند. به بیانی دیگر محله حسن آباد به عنوان الگویی برای ارتقاء کیفیت زندگی و تغییر سیمای شهری تهران طراحی می گردد.

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

این نوشته در مقالات ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *