پایان نامه ا موضوع کیفیت ارائه خدمات بر روی پروتکل های مسیریابی در شبکه های اقتضایی متحرک

چکیده

شبكه هاي اقتضايي ( Ad Hoc ) نمونه ي نويني از شبكه هاي مخابراتي بي سيم هستند كه به خاطر مشخصات منحصر به فردشان امروزه بسيار مورد توجه قرار گرفته اند .در اين شبكه ها هيچ پايگاه مبنا، تقويت كننده و مركز سویيچينگ ثابتي وجود ندارد بلكه اين خود گره ها هستند كه عمليات تقويت داده سویيچينگ و مسيريابي را انجام مي دهند .با توجه به تغييرات مداوم در توپولوژي شبكه به واسطه ي تحرك گره ها پروتكل هاي مسيريابي بايد با اتخاذ نوعي استراتژي سازگار اين تغييرات را پشتيباني كنند به نحوي كه داده ي ارسالي به سلامت از مبدا به مقصد برسد. از اوايل دهه 80 ميلادي تاكنون پروتكل هاي مسيريابي فراواني براي شبكه هاي اقتضايي پيشنهاد شده است. اين پروتكل ها رنج وسيعي از مباني و روش هاي طراحي را شامل مي شوند از يك تعريف ساده براي پروتكل هاي اينترنتي گرفته تا روش هاي سلسله مراتبي چندسطحه ي پيچيده.

بسياري از اين پروتكل ها بر اساس فرض هاي ابتدايي ساده اي طراحي مي شوند. نهايتا اگرچه هدف بسياري از پروتكل ها قابل استفاده بودن براي شبكه هاي بزرگ است اما معمولا و به طور ميانگين براي 10 تا 100 گره طراحي مي شوند. كمبود توان باتري، پهناي باند محدود، ميزان خطاي زياد، تزاحم داده و تغييرات مداوم در توپولوژي شبكه از مشكلات اساسي شبكه هاي اقتضائي است.

به دليل همين محدوديت ها پروتكل هاي مسيريابي براي اين گونه شبكه ها به گونه اي طراحي مي شوند كه حداقل يكي از عوامل زيانبار شبكه را كمينه سازند . به عنوان مثال برخي پروتكل ها صرفا بر مبناي توان باتري گره ها بنا مي شوند، بسياري ديگر كمينه سازي سربارهاي پردازشي را مورد توجه قرار مي دهند و در بسياري ديگر اجتناب از حلقه (كه خود عامل بسياري از محدوديت ها در شبكه من جمله كاهش پهناي باند و … است )

مقدمه

امروزه از شبکه های بدون کابل ( Wireless ) در ابعاد متفاوت و با اهداف مختلف، استفاده می شود . برقراری يک تماس از طريق دستگاه موبايل ، دريافت يک پيام بر روی دستگاه  pager و دريافت نامه های الکترونيکی از طريق يک دستگاه PDA ، نمونه هایی از کاربرد اين نوع از شبکه ها می باشند . در تمامی موارد فوق ، داده و يا صوت از طريق يک شبکه بدون کابل در اختيار سرويس گيرندگان قرار می گيرد. در صورتی که يک کاربر ، برنامه و يا سازمان تمايل به ايجاد پتاسيل قابليت حمل داده را داشته باشد، می تواند از شبکه های بدون کابل استفاده نمايد . يک شبکه بدون کابل علاوه بر صرفه جوئی در زمان و هزينه کابل کشی ، امکان بروز مسائل مرتبط با يک شبکه کابلی را نخواهد داشت .

از شبکه های بدون کابل می توان در مکان عمومی ، کتابخانه ها ، هتل ها ، رستوران ها و مدارس استفاده نمود . در تمامی مکان های فوق ، می توان امکان دستيابی به اينترنت را نيز فراهم نمود . يکی از چالش های اصلی اينترنت بدون کابل ، به کيفيت سرويس ( QoS ) ارائه شده برمی گردد . در صورتی که به هر دليلی بر روی خط پارازيت ايجاد گردد ، ممکن است ارتباط ايجاد شد ه قطع و يا امکان استفاده مطلوب از آن وجود نداشته باشد .

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *