پایان نامه آگاهی از تاثیر سواد گردشگران بر نوع انتخاب گونه¬های گردشگری آن¬ها

دانلود پایان نامه

مبانی نظری

۲-۳-۱- طبقه­بندی انگیزه­های گردشگری

به طور کلی صاحب نظران، انگیزه­های گردشگری را به شکل گسترده­ای مورد توجه قرار داده­اند و تاکنون طبقه­بندی­های مختلف و فراوانی به­ وجود آمده­است.یک رویکرد کهن به انگیزه­های گردشگری به دیدگاه دامازدیر[۱]” (۱۹۷۵) تعلق دارد وی این انگیزه­ها را در قالب سه مورد استراحت و آرامش ، سرگرمی و تفریح و پیشرفت فردی بیان می­کند.کامیک[۲](۱۹۸۹) عاملی دیگر با عنوان گریز از وضعیت موجود و غلبه کردن بر یکنواختی را به این مجموع اضافه می­کند. مکینتاش[۳](۱۹۷۸) نیز چهار گروه اصلی و اساسی از انگیزه­ها را معرفی کرده­است که مدیون تفکرات مازلو[۴] است:

-­ انگیزه­های فیزیکی: سلامتی و کاهش فشار عصبی؛

-­ انگیزه­های فرهنگی: هنر، مذهب و شیوه زندگی؛

-­ انگیزه­های فردی: ملاقات با دوستان و خویشاوندان؛

-­ انگیزه­های اعتباری و حیثیتی(پرستیژی): احترام و پیشرفت فردی.

نظریه پردازان دیگر فهرست طولانی­تری از انگیزه­های گردشگری ارائه داده­اند که در جدول زیر آورده شده­است:

 

 

 

 

جدول (۲-۱): دیدگاه­های نظریه پردزان در مورد انواع انگیزه­های گردشگری

صاحب نظران انگیزه
هاومن و هاوکینز[۵](۱۹۸۹) سلامتی، اشتیاق و کنجکاوی، ورزش (فعالیت و مشارکت ورزشی)، تماشای مسابقات ورزشی، تفریح، ملاقات با دوستان و خویشاوندان، فعالیت­های تجاری و حرفه­ای، پیوندها و وابستگی­های خویشاوندی، خودشکوفایی و مذهب
شمول[۶](۱۹۷۷) آموزشی، فرهنگی، استراحت، آرامش، ماجراجویی، تفریح و سرگرمی،سلامتی، تجدید قوا، قومی، خانوادگی، اجتماعی، رقابتی
بروک و هانر[۷](۱۹۹۶) فیزیکی(تفریح و استراحت، استفاده از آب و هوا و شرایط اقلیمی،تندرستی و سلامت جسمانی، فعالیت ورزشی)، فرهنگی (آداب خورد و خوراک، تماشای مناطق دیدنی، شناخت تاریخ آن محل)، اجتماعی(بی­نظیر و منحصربه فرد بودن)، شخصی(ملاقات با دوستان و خویشاوندان)، پیشرفت فردی ( یادگیری یک زبان جدید یا مهارت تازه

(ابراهیم زاده و همکاران، ۱۳۹۲: ۱۶)

 

۲-۳-۲-­ شیوه طبقه­بندی گردشگری

به جهت و جود عوامل مختلف، گونه شناسی مختلفی از گردشگری وجود دارد که هریک از این شیوه­ها با توجه به یکی از مهم­ترین معیارها، به طبقه­بندی می­پردازد. گردشگری با توجه به انگیزه، اهداف، حجم، تعداد و قلمرو جغرافیایی به انواع متعددی تقسیم شده است (Williams 2000, p.14). جنینگز[۸] انواع گردشگری را بر مبنای گردشگران فرهنگی، بومی، داخلی، ماجراجویانه، مستقل و بین­المللی، بازدید کننده­های خاص و تجاری تقسیم بندی کرده است (jennings, 2001, p.20).

از نظر پیرس[۹]، انواع فعالیت­های گردشگری شامل گردشگران عام، مسافران، تاجران، مردم شناسان، هیپی­ها، ورزشکاران، دوستداران طبیعت، کاشفان، افراد مرفه، مبلغان، دانشجویان و زائران این نوع طبقه بندی بر مبنای نوع گردشگر است. با عنایت به انواع گردشگر، الگوها، سطوح سازماندهی، میزان تاثیرات و توجه به جامعه میزبان، پنج گروه گردشگر متمایز مشتمل بر گردشگران توده­ای سازمان­دهی شده، گروه کوچک مسافران مستقل، گردشگران تجاری و یا آموزشی، کاشفان و گردشگران سرگردان را می­توان تشخیص داد.

واقعیت آن است که تمام انواع گردشگری را نمی­توان در یک طبقه­بندی کلی جای داد؛ از این رو، ضروریست تا بر مبنای معیارهای مختلف، انواع مختلف گردشگری را در چندین طبقه به طور جامع دسته­بندی کرد. به طور خلاصه مهم­ترین معیارهای که تا به حال بر پایه آن­ها طبقه­بندی­های مختلفی از گردشگری ارائه شده­است، عبارتند از:

-­ مقصد؛

-­ میزان سرمایه؛

-­ زمان ماندگاری گردشگر؛

-­ زمان سفر؛

-­ مولفه­های مکانی و جغرافیایی؛

-­ ماهیت و هدف

هرکدام از این معیارها، طبقه بندی­های را نیز شکل داده است. اما به نظر می­رسد که تا به حال یک اجماع نظر عمومی در ارتباط با تقسیم­بندی انواع گردشگری به دست نیامده است (نوری­کرمانی و همکاران، ۱۳۸۵: ۱۱۱).

[۱]– Dumazedier,j.(1967)

[۲]– Camic,d.j.

[۳]– Macintash,R.W.

[۴]– maslow

[۵]– Hudman,L.E.& Hawkins,D.E(1989).

[۶]– Schmoll,G.A(1977).

[۷]– Horner,susan & swarbrooke,John,(1996).

[۸]– jennings

[۹]– pearce

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید

این نوشته در مقالات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *