دانلود پایان نامه

برای پیشگیری از سرطان و نقص عضو نوزاد
هرچند سرطان بیماری‌ای است که مرد و زن، کودک و بزرگسال نمی‌شناسد اما از آنجایی‌که مردان معمولا آن‌قدر که به خوردوخوراک خود اهمیت می‌دهند یا اهل ورزش هستند، علاقه‌ی چندانی به دکتر رفتن ندارند و دیربه‌دیر چکاپ می‌شوند، پس ممکن است علائم اولیه‌ی سرطان در آنها به‌موقع تشخیص داده نشود. پس در این مقاله می‌خواهیم به نشانه‌هایی از سرطان که مردان هرگز نباید نادیده بگیرند، بپردازیم تا اگر ناخواسته به سرطان مبتلا شدند، علائم بیماری به‌موقع تشخیص داده شود و درمان مناسب برای دستیابی به سلامتی انجام شود.
?. مشکل دفع ادرار
بسیاری از مردان با افزایش سن‌شان برای دفع ادرار دچار برخی مشکلات می‌شوند:
تکرر ادرار مخصوصا شب‌ها؛
قطع و وصل‌شدن ادرار حین تخلیه‌ی آن، بی‌اختیاری ادرار یا نیاز مبرم و فوری برای تخلیه‌ی ادرار؛
مشکل در شروع دفع ادرار یا ناتوانی از تخلیه‌ی ادرار؛
احساس سوزش هنگام دفع ادرار.
معمولا اینها علائمی هستند که با بزرگ‌شدن پروستات ظاهر می‌شوند اما این نشانه‌ها می‌توانند در اثر بروز سرطان پروستات هم اتفاق بی‌افتد. پس درصورت بروز چنین علائمی لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم صورت بگیرید و با انجام آزمایشات دقیق‌تر مانند آزمایش خون (آزمایش PSA) عامل بروز مشکل یا علائم سرطان پروستات در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان انجام شود.

________________________________________
: علائم سنگ کلیه و درمان آن به روش‌‌ خانگی
________________________________________
?. مشاهده‌ی تغییرات ظاهری در بیضه‌ها
هربرت لپور (Herbert Lepor) رئیس بخش اورولوژی مرکز پزشکی لانگون در نیویورک در این‌باره تأکید می‌کند که به‌هیچ‌عنوان هرگونه تغییر در اندازه‌ی بیضه‌ها، سنگینی آنها یا احساس وجود توده در بیضه‌ها را نادیده نگیرید. برخلاف سرطان پروستات که روند رشد آرامی دارد، سرطان بیضه ممکن است یک شبه پیشرفت چشم‌گیری داشته باشد. پس درصورت مشاهده‌ی هرکدام از علائم گفته شده یا موارد مشابه، مراجعه به مراکز درمانی را تحت هیچ شرایطی به تأخیر نیندازید. پزشک با انجام معالجه‌های بالینی، آزمایش خون و سونوگرافی خیلی سریع به منشأ بروز مشکل پی خواهد برد.
?. مشاهده‌ی خون در ادرار یا مدفوع
وجود خون در ادرار یا مدفوع می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه سرطان مثانه، کلیه یا یکی از علائم سرطان رود‌ه بزرگ باشد و البته فقط مختص آقایان نیست. پس حتی اگر هیچ‌گونه علائم دیگری ندارید، به‌محض مشاهده‌ی خون در ادرار یا مدفوع حتما به پزشک مراجعه کنید. اگرچه ممکن است وجود خون در ادرار یا مدفوع مربوط به هموروئید یا عفونت ادراری باشد اما تنها راه پی‌بردن به منشأ اصلی مشکل انجام معاینات لازم، کولونوسکوپی و آزمایش خون است. پس علائم را نادیده نگیرید؛ حتی اگر احتمال می‌دهید مربوط به سرطان نباشد.
تبلیغات

?. مشاهده‌ی تغییرات پوستی

درصورت مشاهده‌ی هرگونه تغییر در اندازه، شکل یا رنگ خال‌های روی بدن‌تان یا وجود هرگونه لکه‌ی غیرطبیعی روی پوست صورت یا بدن که دلیل آن را نمی‌دانید، بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. لکه‌هایی که پیش از این وجود نداشته‌اند یا ظاهری متفاوت و غیرطبیعی دارند، می‌توانند جزو علائم سرطان پوست باشند؛ پس بهتر است نادیده گرفته نشوند. درصورتی‌که با مشاهده‌ی این‌گونه آثار به پزشک مراجعه کنید با یک نمونه‌برداری ساده علت اصلی مشکل مشخص خواهد شد. مارلین مایرز (Marleen Meyers)، رئیس بخش آنکولوژی مرکز سرطان NYU Perlmutter، معتقد است سرطان پوست اصلا معطلی نمی‌شناسد و باید سریع شناسایی و درمان شود.
________________________________________
: درمان گیاهی غده های چربی زیر پوست
________________________________________
?. تغییر در غدد لنفاوی
التهاب و تورم غدد لوبیایی شکلی که معمولا در گردن، زیربغل و سایر نقاط بدن شما وجود دارند و آنها را با نام غدد لنفاوی می‌شناسیم، می‌تواند نشانه‌ی تغییروتحولی در بدن شما باشد که معمولا این تغییروتحول بیشتر اوقات درواقع عکس‌العمل بدن‌تان نسبت به سرما، گلودرد و عواملی شبیه‌به این است. اما بعضی از انواع سرطان‌های خاص هم می‌توانند باعث بروز تغییرات این‌چنینی باشند. مایرز در این رابطه معتقد است که هرگونه التهاب یا تورم غدد لنفاوی که بیش از ? تا ? هفته طول می‌کشد، باید معاینه شود.
?. بروز مشکل در خوردن غذا
اینکه بعضی مواقع با غذاخوردن مشکل داشته باشیم، موضوع مهمی نیست چون همان‌طور که ممکن است این مشکل در اثر گلودرد یا سنگینی معده یا هر مسئله‌ی دیگری به‌وجود بیاید، به‌سرعت هم برطرف می‌شود. اما درصورتی‌که مشکل غذاخوردن با کاهش وزن یا استفراغ همراه باشد، نباید خطر بروز سرطان دهان، حنجره یا معده را نادیده گرفت و حتما باید به پزشک مراجعه کنید. در مراکز پزشکی با انجام تست‌های مربوط‌به دهان و حنجره و اشعه‌ی ایکس باریوم (برای تست باریوم مایعی به بیمار خورانده می‌شود که حلق و دهان بیمار نسبت به اشعه‌ی ایکس مقاومت داشته باشد) دلیل مشکل جست‌وجو می‌شود.
?. مشکل سوزش معده
درصورتی‌که دچار سوزش معده یا همان مشکل متداول سوزش سردل شدید، معمولا با تغیر رژیم غذایی، عادات نوشیدن و کنترل استرس مشکل برطرف می‌شود، اما درصورتی‌که سوزش معده‌ی شما ادامه پیدا کند باید به پزشک مراجعه کنید تا علائم شما بررسی شود، چون برطرف‌نشدن سوزش معده یا وخیم‌ترشدن آن می‌تواند یکی از علائم سرطان معده، مری یا حنجره باشد. از طرفی سوزش معده می‌تواند منجربه بیماری‌ای به‌نام مری بارت شود که با تحریک مداوم مری توسط اسید معده (رفلاکس معده) به‌وجود می‌آید. هرچند این بیماری بسیار نادر است اما می‌تواند تبدیل به سرطان شود و خطر ابتلا به سرطان حنجره را افزایش بدهد.
________________________________________
: درمان التهاب معده و روده و علت آن؛ آیا این بیماری مسری است؟
________________________________________
?. مشاهده‌ی تغییرات در محیط دهان
درباره‌ی سرطان دهان نکته‌ی قابل‌تأمل این است که اگر سیگاری باشید بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان قرار دارید. پس دوستان عزیزم حالا که انگیزه‌ی لازم برای ترک سیگار وجود دارد، هرچه زودتر دخانیات را ترک کنید! به لکه‌ها یا ضایعات سفید، زرد، قرمز یا خاکستری که ممکن است در محیط دهان یا روی لب‌هایتان به‌وجود بیاید، توجه داشته باشید و از کنار زخم‌های دهانی شبیه آفت دهان یا برفک که دردناک هستند و ظاهری شبیه‌به دهانه‌ی آتش‌فشان دارند راحت نگذرید و حتما با پزشک یا دندان‌پزشک خود مشورت کنید.
?. کاهش وزن بدون دلیل
شلوارتان برای‌تان کمی گشاد شده است؟ اگر رژیم نیستید، ورزش نمی‌کنید یا تغییری در عادات غذایی و شدت تمرینات ورزشی‌تان نداده‌اید این کاهش وزن یا سایزتان می‌تواند عوارض ناشی از استرس یا مشکلات تیروئیدی (کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید و …) باشد. اما ازدست‌دادن بیش از ? کیلوگرم وزن یا بیشتر بدون هیچ دلیلی طبیعی نیست. اگرچه کاهش وزن ناخواسته حتما نشانه‌ی سرطان نیست، می‌تواند یکی از علائم مهم سرطان ریه، پانکراس یا معده باشد. پزشک معالج با انجام آزمایش‌های مرتبط، سی‌تی اسکن (CT)، پت اسکن (PET) و ام‌آر‌آی می‌تواند منشأ بروز مشکل را تشخیص دهد.
________________________________________
: علت بی اشتهایی چیست؟
________________________________________
??. بروز تب
تب جزو علائم دوست‌داشتنی بدن است و اصلا چیز بدی نیست، چون از مبارزه‌ی بدن با نوعی عفونت خبر می‌دهد و این یعنی عاملی آگاه‌کننده! اما وقتی تب سراغ بدن می‌آید، به‌هیچ‌عنوان برطرف نشود و از طرفی توضیحی برای بروز آن وجود نداشته باشد، می‌تواند یکی از علائم سرطان خون (لوسمی) باشد. پس فرد موردنظر باید حتما به پزشک مراجعه کند تا با مطالعه‌ی سوابق پزشکی‌اش، معاینات بالینی و آزمایش‌های مرتبط منشأ بروز مشکل مشخص شود.
??. مشاهده‌ی تغییر در سینه‌ها
هرچند در سال ???? تنها ???? مورد سرطان سینه در مردان مشاهده شده است اما مایرز در این مورد هشدار می‌دهد که مردان به‌هیچ‌عنوان نباید وجود توده یا سایر علائم سرطان سینه را نادیده بگیرند. درست است که سرطان سینه به‌عنوان بیماری مردانه شناخته نمی‌شود، اما اینکه علائم آن در مردان دیرتر بروز می‌کند، شانس ابتلا به این نوع سرطان را در مردان کاهش نمی‌دهد. پس اگر هرکدام از علائم این بیماری را دیدید، سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. همان‌طور که پیش از این هم بارها اشاره کردیم، تشخیص به‌موقع هر نوع سرطانی کلید شکست بیماری است.
________________________________________
: علائم وجود کیست سینه یا سینه‌ فیبروکیستیک و شیوه درمان آن
________________________________________
??. خستگی
بسیاری از انواع سرطان باعث فرسودگی عمیق استخوان‌ها می‌شود که هرگز بهبود نخواهد یافت. این نوع خستگی از آن نوع خستگی هایی نیست که در اثر فعالیت‌های شدید یا یک هفته استرس دچارش می‌شویم و با استراحت برطرف می‌شود. این نوع خستگی، حالتی است که فعالیت‌های روزمره‌ی شما را مختل می‌کند و هرچقدر هم استراحت کنید کافی نیست بنابراین اگرخدایی نکرده دچار چنین خستگی و فرسودگی شدید حتما با پزشک خود صحبت کنید. او می‌تواند در یافتن دلایل خستگی شما و راه‌های درمان به‌موقع آن به شما کمک کند.
??. سرفه‌‌کردن

بروز سرفه‌های آزاردهنده در افراد غیرسیگاری معمولا نشانه‌ی ابتلا به سرطان نیست و عموما بعد از ? تا ? هفته بهبود می‌یابد. اگر دچار چنین سرفه‌هایی شدید و بیش از ? تا ? هفته ادامه یافت، تنفس‌تان مقطعی و کوتاه بود یا سرفه‌هایتان با خلط خونی همراه بود، حتما بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید؛ به‌خصوص اگر سیگاری هستید، چون سرفه شایع‌ترین علامت ابتلا به سرطان ریه است. پزشک به‌راحتی با نمونه‌برداری از مخاط ریه‌ی شما می‌تواند نوع عفونت و منشأ مشکل ریوی شما را تشخیص دهد. البته گاهی اوقات عکس‌های پرتو ایکس(X-ray) هم می‌توانند در تشخیص مشکل کمک‌کننده باشند.
________________________________________
: درمان سرفه خشک؛ ? درمان خانگی و سریع که سرفه را متوقف می‌کند
________________________________________
??. احساس درد
معمولا سرطان عامل بیشتر دردها نیست، اما اگر ناراحتی شما بیش از یک ماه طول کشید آن را نادیده نگیرید. دردهای مداوم می‌تواند در اثر سیگنال‌های بدن و زنگ خطر بسیاری از انواع سرطان مثل سرطان استخوان یا تومور مغزی باشد؛ به‌ویژه اگر سرطان کمی پیشرفت کرده باشد.
??. درد شکم و افسردگی
هرچند این مورد آخر بسیار نادر است اما افسردگی همراه با معده درد می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان پانکراس باشد. اما چنین علامتی واقعا تا چه حد می‌تواند نگران‌کننده باشد؟ مایرز در این‌باره متذکر می‌شود: درصورتی‌که ابتلا به این نوع سرطان در خانواده‌ی شما جنبه‌ی ارثی داشته باشد، باید احتمال بروز سرطان را درنظر بگیرید و به پزشک مراجعه کنید.
________________________________________
در ادامه بخوانید: ?? نشانه‌ سرطان که زنان نباید نادیده بگیرند
________________________________________

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع علائم، پیشگیری و درمان بیماری‌ها
سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

7000تومانهروقت حرف از نامزدی و ازدواج می‌شود، خیلی‌ها درمورد نشانه‌های رابطه‌ی سالم می‌پرسند و به‌درستی نمی‌دانند که همسر خوب چه کسی است. در این مطلب قصد داریم به معرفی ویژگی‌های مرد خوب بپردازیم تا هم خانم‌ها بدانند که همسر خوب چگونه رفتاری دارد و هم آقایان بدانند که چطور همسر شایسته‌تری باشند.
:
باید و نبایدهایی برای داشتن یک رابطه‌ عاطفی عالی
? دلیلی غیرمنطقی که نمی‌گذارد افراد یک رابطه عاطفی مسموم را ترک کنند
کتاب هفت اصل موفقیت در ازدواج و زناشویی؛ کتابی برای ساختن یک ازدواج موفق
?. مرد خوب هرگز نمی‌گذارد فراموش کنید که چقدر عاشق‌تان است

مشکل بسیاری از خانم‌ها این است که دیگر هیچ مهر و محبتی در زندگی مشترک‌شان حس نمی‌کنند، چراکه از جانب همسرشان رفتار خاصی مبنی بر دوست‌ داشته‌شدن و خواستنی‌بودن نمی‌بینند و احساس می‌کنند که قدرشان دانسته نمی‌شود. این درحالی است که مرد خوب همیشه به همسرش یادآوری می‌کند که چقدر برایش ارزشمند است. اگر کسی واقعا از ته دل عاشق‌تان باشد، عشقش دانسته و حس خواهد شد. اما اگر عشقش حس نشود، همیشه با خودتان درگیر خواهید بود که آیا همسرم دوستم دارد یا نه.
?. مرد خوب همیشه از همسرش حمایت می‌کند
مرد خوب همیشه هوای همسرش را دارد و از او در هر تصمیمی که می‌گیرد (ادامه‌ی تحصیل، سر کار رفتن و خیلی تصمیمات سرنوشت‌ساز دیگر)، حمایت می‌کند. به‌عبارتی، مرد خوب هرگز باعث نمی‌شود که به همسرش احساس دلسردی یا ناتوانی دست بدهد، بلکه در قدم‌به‌قدم مسیر همراهی‌اش می‌کند. به‌علاوه، مرد خوب همیشه از موفقیت‌های همسرش شاد می‌شود و در شکست‌ها به او دلگرمی‌ می‌دهد.
?. مرد خوب الهام‌بخش همسرش است
الهام‌بخش بودن یک قدم فراتر از حمایت و پشت‌گرمی است و بیشتر خاصیتی فعلانه دارد. کسی می‌تواند الهام‌بخش زندگی دیگران شود که هم روی رشد و توسعه‌ی فردی خودش حسابی انرژی بگذارد و هم مشوق زندگی دیگران باشد. جای خوشحالی است که شور و پشتکار مرد خوب در دنبال‌کردن علایقش می‌تواند به همسرش نیز سرایت کند.

?. مرد خوب برای جلب اعتماد همسرش تلاش می‌کند

مرد خوب همیشه تلاش می‌کند که همسرش در زندگی مشترک‌شان احساس راحتی و قوت‌قلب بکند. این احساس درصورتی به‌وجود خواهد آمد که طرفین بتوانند به‌هم اعتماد کنند، چراکه اعتماد زیربنای عشق و احترام است. مرد خوب کسی است که متوجه این قضیه باشد و بداند که اعتماد به‌سادگی حاصل نمی‌شود، بلکه باید برای به‌دست آوردنش تلاش کند و در حفظ و صیانت از آن کوشا باشد.
?. مرد خوب باعث می‌شود که همسرش احساس زیبابودن کند
برای اینکه زنی احساس زیبایی کند، فقط شنیدن جملات ستایش‌آمیز کافی نیست. مرد خوب کسی است که بتواند حس زیبابودن را به‌معنای واقعی با هر نگاه و نوازش و کلا رفتارش به همسرش منتقل کند. یعنی وقتی به ظاهرتان می‌رسید، هیچ جزئیاتی از نظرش دور نمی‌ماند و نمی‌گذارد احساس کنید که دیگر برایش جذاب نیستید. مرد خوب برایش فرقی نمی‌کند که لباس راحتی منزل به تن دارید یا لباس مهمانی، چراکه اگر واقعا عاشقانه دوست‌تان داشته باشد، همه‌جوره به چشمش زیبا و جذاب خواهید آمد.
تبلیغات

?. مرد خوب در انجام کارهای جزئی کوتاهی نمی‌کند
آیا سرتان شلوغ است و نمی‌رسید که سفارشات‌تان را از پست تحویل بگیرید؟ آیا همسرتان بدون اینکه بدانید، برای تماشای تئاتر جدیدی که مشتاق دیدنش هستید، برنامه ریخته و بلیط خریده است؟ کمک‌های کوچکی مثل دریافت سفارشات پستی یا برنامه‌ریزی و خرید بلیط تئاتر شاید کارهای خیلی کوچکی به‌نظر برسند، اما هرقدر هم که ناچیز و جزئی باشند، درواقع نشان می‌دهند که همسرتان انسان فهیم و باشعوری است که درک می‌کند همین جزئیات و ریزه‌کاری‌هاست که اتفاقا خیلی خیلی اهمیت دارد و به دل می‌نشیند.
?. مرد خوب به همسرش احساس امنیت می‌دهد
چه چیزی بهتر از اینکه زنی بتواند در کنار همسرش به احساس امنیت و آرامش برسد! اگر زنی نتواند در کنار همسرش به احساس امنیت و آرامش برسد و سر آسوده بر بالین بگذارد، حتی جذابیت، دارندگی یا بقیه‌ی ویژگی‌های مثبت مرد هم دیگر برایش جلوه‌ای نخواهند داشت.
?. مرد خوب هرگز از خط قرمزها عبور نمی‌کند
کاملا طبیعی است که زن‌وشوهرها گاهی به اختلاف بربخورند و حتی دعوا کنند، اما دلیل نمی‌شود که این ناسازگاری‌ها را به قضیه‌ای شخصی تبدیل کنند و لحن و کلام‌شان توهین‌آمیز و تحقیرگونه شود. مرد خوب همیشه سعی می‌کند که از کوره در نرود و درعوض روی حل اختلاف پیش‌آمده متمرکز می‌شود.
?. مرد خوب نسبت به رشد و توسعه‌ی فردی کوشاست
مرد خوب همیشه در تلاش است تا در زمینه‌ی رشد و توسعه‌ی فردی پیشرفت کند. این پیشرفت می‌تواند از طریق یادگیری چیزهای تازه، مهارت‌های جدید، مطالعه یا حتی تماشای برنامه‌های مستند حاصل شود. چنین مردی همیشه می‌تواند همسرش را از لحاظ فکری به چالش بکشد و توجهش را به خود جلب کند. درست است که این کارها را در درجه‌ی اول به‌منظور ارتقای فردی خودش انجام می‌دهد، اما رشد و توسعه‌ی فردی دارای ارزش افزوده‌ای است که روی رابطه‌ی زن‌وشوهری نیز تأثیر می‌گذارد.
??. مرد خوب همیشه با همسرش صادق است

مرد خوب می‌داند که صداقت بهترین سیاست برای ساختن رابطه‌ای شاد و سالم است.
??. مرد خوب اهل عمل است
کسی که وعده‌های پوچ و توخالی می‌دهد و هرگز به هیچ‌کدام‌شان درست‌وحسابی عمل نمی‌کند، احترامش نزد دیگران از بین خواهد رفت. اما مرد خوب با عمل به وعده‌هایی که می‌دهد، به همسرش ثابت می‌کند که شایسته‌ی احترام اوست.
??. مرد خوب احساساتش را نزد همسرش بیان می‌کند
بسیاری از مردم به‌سختی می‌توانند درمورد احساسات، ترس‌ها و آرزوهای‌شان با کسی صحبت کنند. اما اگر شریک زندگی‌شان آدم شایسته‌ای باشد، قطعا بیان این مسائل راحت‌تر خواهد شد. مرد خوب با اذعان به اینکه بعضی چیزها گفتنی نیست، گفتنی‌ها را از همسرش پنهان نمی‌کند و اجازه نمی‌دهد که احساساتش روی هم تلنبار شوند و بعدها تنش و سرخوردگی ایجاد کنند.
??. مرد خوب باعث می‌شود که همسرش از بیان واقعیت