ويتامين، اين، يا، زندگي، براي

هستيد
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع يادگيري، هوش و تقويت حافظه
هيچ‌وقت براي يادگرفتن دير نيست

7000تومانمعمولا اگر همه‌چيز روي روال باشد، نه لازم است که خودمان را براي به‌دست‌گرفتن افسار زندگي بيش‌ازحد خسته کنيم و نه احساس ناتواني و سرگشتگي خواهيم کرد. کلا وقتي زندگي‌مان در مسير درستي در حرکت باشد، آن‌قدر حس‌وحال‌ خوبي خواهيم داشت که مي‌توانيم از تک‌تک لحظات‌مان لذت ببريم. در ادامه قصد داريم به معرفي چند نشانه‌اي بپردازيم که عموما از درستي مسير زندگي خبر مي‌دهند. اين نکات، گزيده‌اي از تجارب شخصي و تحقيقات علمي نويسنده‌ي اصلي متن، روان‌پزشک گرَنت هيلاري برِنِر، است. همراه ما باشيد.

:
معناي واقعي زندگي چيست؟
? تصور نادرستي که باعث هدر رفتن فرصت‌هاي زندگي‌مان مي‌شود
برنامه ريزي براي زندگي بهتر با چند توصيه‌اي که حتما بايد بدانيد
?. چشم که از خواب باز مي‌کنيم، مشتاقانه انتظار تجربيات معني‌دار و لذت‌بخش روز پيش‌رو را مي‌کشيم
کساني که از نيازهاي خود شناخت کافي دارند، روزشان را طوري برنامه ريزي مي‌کنند که در هر روز با حداقل دو تا سه تجربه‌ي لذت‌بخشي که در جهت ارضاي نيازهاي دروني‌شان باشد، مواجه شوند، اما خودشان را بيش‌ازحد درگير يا وابسته‌ي اين تجربيات نمي‌کنند. اين افراد غالبا روزشان را با انتظارات مثبت شروع مي‌کنند و با روي خوش به استقبال پيشامدهاي هر روز مي‌روند. تجربياتي که حرفش را زديم، مي‌توانند به فعاليت‌هاي شغلي، تحصيلي يا خانوادگي‌ مربوط باشند يا حتي ممکن است خارج از محدوده‌ي برنامه‌هاي تنظيم‌شده‌ي روزمره‌تان بگنجند.

مثلا انجام فقط چند دقيقه‌ مراقبه، مطالعه کتاب، تماشاي برنامه‌ي مورد علاقه‌تان، وقت‌گذراني با دوستان يا انجام هر فعاليتي که علاقه‌ي شخصي‌تان باشد، مي‌تواند چنين تجربه‌‌ي لذت‌بخشي را براي‌تان رقم بزند. اين تجربه هر قدر هم که کوتاه باشد، مهم نيست. اصل مطلب اين است: «کاري کنيد که لذت ببريد و آن کار چيزي باشد که قسمتي از نيازهاي بنيادين‌تان را برطرف سازد و اين حس را در درون‌تان به‌وجود بياورد که به خودتان توجه داريد.» به‌خصوص در مواقعي که زندگي براي‌تان چالش‌برانگيز مي‌شود، همين لحظاتي از روز که به خودتان اختصاص مي‌دهيد، مي‌تواند در حفظ و تقويت روحيه شما مؤثر باشد و براي مقابله با چالش‌هاي زندگي سرپا نگه‌تان دارد.

?. علي‌رغم همه‌ي سختي‌ها و ترديدها به‌طور کلي از زنده‌بودن‌مان حس خوبي داريم
همه‌ي ما گاهي بنا به دلايل مختلفي دچار انواع استرس ها مي‌شويم. استرس مي‌تواند بسته به موقعيتش مثبت (استرس مثبت) يا منفي باشد، اما هميشه فرصت بالقوه‌اي براي رشد و يادگيري است. بعضي اوقات انگار استرس تمامي ندارد و حسابي امان آدمي را مي‌برد، تا جايي که حتي ممکن است به تروما يا صدمات روحي‌رواني منجر شود. استرس مي‌تواند روي احساس سرزندگي‌مان تأثير بگذارد و از توجه‌مان به هر آنچه براي‌مان اهميت خاصي دارد، بکاهد.
هرکسي به‌‌شيوه‌ي خودش با اتفاقات چالش‌برانگيز زندگي روبه‌رو مي‌شود و به‌همين دليل عوارض ناشي از اين چالش‌ها مي‌تواند در هر فردي متفاوت باشد. برخي افراد در نتيجه‌ي تجربه‌ي مشکلات کاري يا خانوادگي دچار تزلزل شخصيت مي‌شوند و به‌راحتي ممکن است که از خودشان و ديگران فاصله بگيرند و مورد حمله‌ي نااميدي واقع شوند. کاملا طبيعي است که هرازگاهي احساس نااميدي کنيد، اما اگر اين احساس به نوعي عادت تبديل شود و حالتي از «اجتناب تجربي» (خودداري از افکار، احساسات، خاطرات و ساير تجربيات دروني) شکل بگيرد، شايد بهتر باشد که از يک مشاور کمک بگيريد.
به‌طور کلي، وقتي دچار چنين حالاتي مي‌شويم، ارتباط‌مان با زمان حال را از دست مي‌دهيم و درنتيجه نمي‌توانيم احساس سرزندگي کنيم و وقتي هم که پرانرژي و سرزنده نباشيم، قادر به خوش بيني واقع‌بينانه و انعطاف‌پذيري شناختي نخواهيم بود و ديگر هيچ تمايلي به چالش‌کشيدن خودمان در چالش‌هاي معني‌دار نخواهيم داشت.
تبليغات

اگر صبح‌ها که از خواب بيدار مي‌شويد، با خودتان قرار مي‌گذاريد که از امروزتان نهايت استفاده را ببريد و در زمان حال زندگي کنيد و اين را هم مي‌دانيد که گاهي ممکن است کارهايتان طبق برنامه پيش نروند (انحراف از مسير مي‌تواند خودش فرصت بالقوه‌اي براي رشد و يادگيري باشد!)، پس يعني در مسير درستي در حرکت هستيد.
?. به تمامي مراحل زندگي توجه داريم: از گذشته عبرت مي‌گيريم و چشم‌به‌راه آينده هستيم، اما در زمان حال زندگي مي‌کنيم

يکي از لازمه‌هاي خودمراقبتي اين است که بتوانيد در عين توجه به زمان حال از توجه به ابعاد کلي‌تر زندگي‌تان غافل نشويد. مثلا بايد بتوانيد درکي از روايت زندگي‌تان در طول زمان، از گذشته به حال و از حال تا آينده داشته باشيد. بايد ياد بگيريد بدون اينکه در گذشته جا بمانيد، به اتفاقات گذشته توجه داشته باشيد و از تجربيات‌تان عبرت بگيريد، اما حواس‌تان باشد که در اتفاقات بد گذشته قفل نشويد. حتي مي‌توانيد خودتان را در زمان جلو ببريد و با ذهنيتي منعطف به آينده پيش برويد. خلاصه‌ي کلام اينکه بايد علي‌رغم زندگي در زمان حال به توانايي خودنظارتي سالم در گستره‌ي زمان برسيد و بدون غرق‌شدن در گذشته از روزهاي رفته درس بگيريد و بدون ترس از آينده با رويکردي واقع‌بينانه منتظر فردا و فرداهاي ديگر باشيد.
?. با احساس رضايت از روزي که گذرانده‌ايم، به استقبال خواب مي‌رويم
پايان روز علاوه‌بر استراحت وقت مناسبي است تا کمي با خودتان خلوت کنيد و ببينيد که روزتان را چگونه گذرانده‌ايد. ببينيد که مجموعا تا خود شب چه حس‌وحالي را تجربه کرده‌ايد و مثلا امروز سر کار چطور بوده است، با چه چالش‌هايي روبه‌رو شديد و چه پندهايي گرفتيد. خواهيد ديد که بعضي از روزها را با احساس عالي و بعضي روزهاي ديگر را با کمي تأسف و پشيماني به‌پايان مي‌بريد. اما کسي که در زندگي در مسير درستي قرار دارد، تقريبا اغلب اوقات احساس رضايت مي‌کند. اينکه از هر روز چه انتظاري بايد داشت، از فرد به فرد متفاوت است و به‌ همين دليل هر کسي بايد اولويت‌هاي خاص خودش را بشناسد.
همچنين شب‌ها وقتي را براي مرور انواع اهداف روز بعدتان درنظر بگيريد و سپس خودتان را از همه‌ي افکار رها کنيد. اگر با احساس رضايتي که آلوده به کمال گرايي نباشد، به‌استقبال خواب برويد و بدانيد که امروز حواس‌تان به دغدغه‌هايتان بوده است و فردا هم براي دغدغه‌هايتان برنامه داريد، يعني زندگي‌تان را خوب مديريت مي‌کنيد.
________________________________________
: ?? سوالي که هر شب قبل از خواب بايد از خودتان بپرسيد
________________________________________
?. کساني که حس خوبي از آنها مي‌گيريم، پاي ثابت تجربيات روزانه‌مان هستند
گاهي اوقات با اينکه روابط اجتماعي گسترده‌اي داريم، در درون احساس تنهايي مي‌کنيم. از آنجايي که معمولا در تلاشيم که ظاهرمان را حفظ کنيم، احتمالا اطرافيان‌مان در چنين مواقعي نمي‌دانند که واقعا چه حسي داريم و در درون‌مان چه مي‌گذرد. اين فشار اجتماعي که فرد را به پوشيدن نقاب خوشحالي وادار مي‌کند، متأسفانه موجب تقويت خودفريبي مي‌شود. اگر روابط‌مان حقيقي و معني‌دار باشند، حتي وقتي مدتي با طرف‌هاي رابطه مکالمه‌اي نداشته باشيم، باز هم مي‌توانيم آن روابط را در درون‌مان حفظ کنيم و هر روز از حس حمايت اجتماعي و خصوصا حس خوب دوست‌داشتن و دوست داشته‌شدن سرشار شويم. شبکه‌هاي اجتماعي علي‌رغم مضرات فراوان درصورتي‌که به‌درستي استفاده شوند، مي‌توانند ابزار مفيدي براي حفظ و تداوم ارتباط با ديگران باشند.
?. از اينکه با کنجکاوي ببينيم زندگي براي‌مان چه چيزي در چنته دارد، احساس خوبي پيدا مي‌کنيم

گاهي کنجکاوي يکي از بارزترين نشانه‌هاي حرکت درست در مسير زندگي است. اما چرا؟ کنجکاوي باعث مي‌شود که مغز در وضعيتي مثبت، منعطف و پذيراي احتمالات مختلف قرار بگيرد و به‌دنبال تأييد انتظارات غالبا منفي نباشد. البته اين نکته را نيز نبايد ناديده گرفت که انتظارات مثبت به‌خودي‌خود کارساز نيستند، زيرا گاهي ممکن است که در انتظارات مثبت‌مان نيز به‌قدري نامنعطف و سفت‌وسخت شويم که آخرش به نااميدي بخوريم. به‌طور کلي، کنجکاوي، فارغ از نتيجه‌اي که انتظارمان را مي‌کشد، باعث مي‌شود که ذهن‌مان احتمالات مختلف را جست‌وجو کند.
کنجکاوي کمک‌مان مي‌کند که درگير تجربيات احساسي شويم، اما بيش‌ازحد در اين تجربيات دست‌وپا نزنيم. کنجکاوي با خودنظارتي سازنده بسيار جور درمي‌آيد و کمک‌مان مي‌کند تا از چالش‌ها درس بگيريم و علاوه‌بر تمرکز روي زمان حال به دورنمايي که براي خودمان متصوريم نيز توجه داشته باشيم و بتوانيم جنبه‌هاي مختلف زندگي‌مان را در تناسب باهم ببينيم. يادتان باشد که وقتي جنبه‌ي خاصي از زندگي همه‌ي تاب‌وتوان‌تان را بگيرد، ساير مسائلي که براي‌تان مهم تلقي مي‌شوند، از اهميت ساقط خواهند شد. اما کنجکاوي خصيصه‌اي است که باعث احياء و حفظ تعادل در زندگي مي‌شود و نمي‌گذارد که از نيازهاي واقعي زندگي‌تان غافل شويد.
?. به شغل‌مان عشق مي‌ورزيم و براي فعاليت‌هاي غيرشغلي مورد علاقه‌مان وقت مي‌گذاريم

بسياري از ما خودمان را فقط و فقط به فعاليت‌هاي شغلي‌مان محدود کرده‌ايم و به‌غلط فکر مي‌کنيم که فعاليت‌هاي حرفه‌اي به‌تنهايي مي‌توانند باعث رضايت‌‌ از زندگي شوند. اما اين طرز تفکر نوعي تله است که شايد بر اثر عوامل فرهنگي و اجتماعي به ذهنيت‌مان تلقين شده باشد. اين تله به‌ويژه در کمين کساني است که از پيشينه‌اي پرکار مي‌آيند و خصوصا زماني فاجعه‌سازتر خواهد بود که طرف به شغلش عشق و علاقه‌ي کافي نداشته باشد. درعوض به‌کار به‌عنوان سکوي پرتابي نگاه کنيد که اگر در قابي کلي‌تر در نظر گرفته شود، مي‌تواند ما را به اهداف فردي و حرفه‌اي دل‌خواه‌مان برساند. کار درواقع وسيله‌اي براي رسيدن به هدف است و درعين‌حال نبايد نقشي را که در ارضاي نيازهاي بنيادين ايفا مي‌کند، ناديده گرفت.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: ?? عادت ساده که کيفيت زندگي شخصي و کاري شما را بالا مي‌برد
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع رازهاي موفقيت
موفقيت چيزي جز رعايت يک سري اصول و تمرين مداوم آنها نيست

7000تومانخستگي يکي از شايع‌ترين نشانه‌هاي ابتلا به کمبود ويتامين است، اما کمبود ويتامين هميشه به شکل خستگي ظاهر نمي‌شود. گاهي ممکن است مشکلاتي در بدن‌مان ايجاد شوند که خيلي از ما نمي‌دانيم از کمبود ويتامين ناشي شده‌اند. در ادامه با ما همراه باشيد تا در مورد ? نشانه‌‌ي کمبود ويتامين و منابع غذايي تأمين‌کننده‌ي ويتامين‌هاي ضروري بدن بيشتر بدانيم.
براي آشنا شدن با نشانه‌هاي کمبود ويتامين‌ مي‌توانيد به جاي خواندن مقاله، ويديوي زير را نيز ببينيد.
مرورگر شما قادر به پخش ويديو نمي باشد.
?. دردهاي عضلاني

چنانچه به صورت مداوم و بدون هيچ دليل مشخصي، مثلا بدون اينکه تمرينات ورزشي سنگين انجام داده باشيد، دردهاي عضلاني داريد، شايد به کمبود ويتامين D مبتلا هستيد. عليرغم شيوع بالاي کمبود ويتامين D، چون نشانه‌هاي کمبود اين ويتامين خيلي واضح نيستند، تشخيص آن مي‌تواند دشوار باشد. با توجه به اينکه ويتامين D در سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها و عضلات نقش دارد، اگر به همراه دردهاي عضلاني، دندان‌ها و استخوان‌هاي‌تان هم مشکل دارد، لازم است سطح اين ويتامين در بدن‌تان اندازه‌گيري شود.
براي اينکه به کمبود ويتامين D دچار نشويد، روزانه در معرض نور آفتاب قرار بگيريد و در رژيم غذايي خود از شير يا ساير فرآورده‌هاي لبنيِ غني شده با ويتامين D مثل ماست و پنير کُلبه (نوعي پنير نرم با طعم ملايم) استفاده کنيد. ماهي‌هاي چرب مثل سالمون يا ماهي‌ تُن نيز از جمله منابع ويتامين D به شمار مي‌روند که به دليل خطر رسوب جيوه در بدن بهتر است بيشتر از دو بار در هفته مصرف نشوند.
?. کِرِختي پاها

چنانچه در ناحيه‌ي پاها احساس کرختي يا بي‌حسي مي‌کنيد و در راه رفتن‌تان هم مشکل ايجاد شده است (مثلا تعادل نداريد يا اغلب زمين مي‌خوريد)، شايد به کمبود ويتامين ب?? (B12) مبتلا هستيد. حتما مي‌پرسيد چرا؟ چون ويتامين B12 براي سلامت و عملکرد مغز و دستگاه عصبي ضروري است. اگر سطح اين ويتامين کم شود، مغز به دشواري مي‌تواند با اعصاب بدن ارتباط برقرار کند و به همين دليل به بي‌حسي و مشکلات تعادل دچار خواهيد شد.
براي افزايش سطح ويتامين B12، مصرف مواد غذايي حيواني مثل ماهي، مرغ و فرآورده‌هاي لبني و نيز مواد غذايي گياهي مثل جايگزين‌هاي شير يا گوشت و غلات صبحانه که با ويتامين B12 غني شده باشند، توصيه شده است.
?. مشکل ديد در شب

آيا چون شب‌ها مشکل ديد داريد، ترجيح مي‌دهيد هميشه بعد از شام در منزل بمانيد و بيرون نرويد؟ گاهي مشکل ديد در شب به کمبود ويتامين آ (A) مربوط مي‌شود. ويتامين A در ساختن رنگدانه‌هاي سلول‌هاي گيرنده‌ي نوري در چشم‌ها و کمک به ديد در نور کم مؤثر است. کمبود ويتامين A موجب مي‌شود شب‌ها نتوانيد ديد واضحي داشته باشيد و شايد حتي به ساير اختلالات بينايي مثل دِژِنِراسيون ماکولا (تخريب لکه‌‌ي زرد) نيز دچار شويد.
سبزيجات داراي برگ سبز مثل اسفناج و کلم‌‌برگ، سبزيجات داراي رنگدانه‌هاي نارنجي مثل هويج، سيب‌زميني شيرين، فلفل دلمه‌اي نارنجي، طالبي و تخم‌مرغ از جمله منابع ويتامين A هستند.
?. عکس‌العمل‌هاي کُند

آيا در گرفتن توپ کُند هستيد؟ آيا حين رانندگي وقتي کسي ناگهان جلوي ماشين‌تان سبز مي‌شود، نمي‌توانيد سريع ترمز بگيريد؟ شايد اين تأخيرها ناشي از کمبود ويتامين اي (E) باشد و نه بي‌دست‌وپا بودن شما. ويتامين E براي سلامت دستگاه عصبي مفيد است و مثل ويتامين B12 به برقراري ارتباط بين مغز و اعصاب کنترل‌کننده‌ي عضلات و عکس‌العمل‌ها کمک مي‌کند. کمبود ويتامين E موجب دشوارتر شدن برقراري اين ارتباط مي‌شود.
جوانه‌ي گندم غني‌ترين منبع تأمين‌کننده‌ي ويتامين E خوانده شده است، پس اين ماده‌ي مغذي را به رژيم غذايي خود اضافه کنيد. تخم‌مرغ، مايونز، گوشت اندام (organ meat) يا همان احشاء خوراکي، مغزها، دانه‌ها و آووکادو نيز از جمله ساير منابع ويتامين E به شمار مي‌روند.
?. دير التيام يافتن زخم‌ها

آيا وقتي دست‌تان را مي‌بُريد يا جراحت ديگري براي‌تان پيش مي‌آيد، زخم‌هاي‌تان دير التيام مي‌يابند؟ شايد بخشي از اين مشکل ناشي از کمبود ويتامين سي (C) باشد. سلول‌هاي پوستي و ساير سلول‌هايي که پس از ايجاد جراحت بايد خودشان را به منظور شروع فرآيند التيام بازسازي کنند، به ويتامين C و همچنين ويتامين A و زينک (روي) نياز دارند. التيام زخم‌ها بدون ميزان کافي از اين مواد مغذي دشوارتر خواهد شد و به همين دليل احتمال عفوني شدن زخم‌ها افزايش مي‌يابد.
براي اينکه به کمبود ويتامين C مبتلا نشويد، مصرف روزانه‌ي مرکبات مثل گريپ‌فروت و انواع ليموها و نيز سبزيجات داراي برگ سبز مثل اسفناج، مَنداب يا همان آراگولا و کلم‌برگ را در رژيم غذايي خود بگنجانيد.
?. احساس افسردگي

علائم کمبود ويتامين هميشه در جسم ظاهر نمي‌شوند. همه‌ي ما ممکن است گاهي وقت‌ها دل‌مان بگيرد، اما چنانچه متوجه شديد که اين مشکل در حال وخيم‌تر شدن است، طوري که افسردگي گرفته‌ايد يا بيشتر روزها غمگين هستيد، شک کنيد که شايد به کمبود ويتامين ب? (B1) مبتلا شده‌ايد. اين ويتامين مثل ويتامين B12 براي سلامت سلول‌هاي عصبي و مغزي ضروري است. کمبود ويتامين B1 در عملکرد اين سلول‌ها اختلال ايجاد مي‌کند و در نتيجه‌ ممکن است به مشکلات رواني مثل افسردگي دچار شويد. کمبود اين ويتامين به ندرت اتفاق مي‌افتد، اما در افراد الکلي، مبتلايان به بيماري کرون (نوعي بيماري التهابي روده) يا بي‌اشتهايي (آنورِکسيا) ممکن است بروز کند.
منابع غذايي حاوي اين ويتامين عبارتند از گوشت قرمز و سفيد، گوشت احشاء مثل کبد، نخود، لوبيا، عدس و مِلاس سياه (شربتي غليظ که از چغندرقند يا نيشکر به دست مي‌آيد).
?. بوي بد دهان

بوي بد دهان ممکن است از کمبود ويتامين ب? (B3) ناشي شود، به ويژه اگر خوب مسواک مي‌زنيد و نخ دندان استفاده مي‌کنيد و به طور کلي در رعايت بهداشت دهان و دندان کوشا هستيد. کمبود ويتامين B3 به ضعيف شدن عملکرد کبد مي‌انجامد. کبد روي عملکرد صحيح معده و روده‌ها تأثير مي‌گذارد و به همين دليل اختلال در عملکرد آن به مشکلات گوارشي و در نهايت بوي بد دهان منجر خواهد شد. اين کمبود در افراد الکلي موجب کاهش سطح انرژي مي‌شود.
براي جلوگيري از ابتلا به کمبود ويتامين B3، مصرف احشاء خوراکي، ماهي‌هاي چرب، دانه‌ي آفتابگردان و سبزيجاتي مثل چغندر توصيه شده است.
به طور کلي، کمبود ويتامين چيزي نيست که تشخيص آن از سوي خودِ افراد به سادگي امکان‌پذير باشد. چنانچه احساس مي‌کنيد علائمي داريد که شايد به کمبود ويتامين مربوط باشند، حتما با يک پزشک مشورت کنيد و از مصرف خودسرانه‌ي قرص‌ها و مکمل‌هاي ويتامين بپرهيزيد. يک آزمايش خون ساده سطوح ويتامين‌ها در بدن‌تان را مشخص مي‌کند و پزشک در صورت مشاهده‌ي هر نوع کمبودي در سطوح ويتامين‌ها راهنمايي‌هاي لازم را براي بازگشت به وضعيت عادي در اختيارتان خواهد گذاشت.
برگرفته از: lifehack.org

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا