مفهوم ديجيتال//پایان نامه ادله دیجیتالی

ديجيتال

در این قسمت تعریف لغوی و اصطلاحی دیجیتال مورد بررسی قرار می گیرد.

1-1-2-1- تعريف لغوي : واژه ديجيتال (Digital) از ماده «digit» گرفته شده است. «digit» كلمه اي لاتين و به معني انگشت است و به علت اينكه انگشت دست مي تواند براي شمارش بكار رود؛ همچنين واژه رقم را مترادف و هم معنی با آن عنوان نموده اند.1 برخي از محققين معتقدند واژه ديجيتال در اصل از

واژه‌ي فارسي و كردي «دپل»2 به معناي انگشت ياري جستن گرفته شده كه در اين صورت «دپلمان» برابر

ديجيتال است31در برخي فرهنگهاي لغت براي واژه ديجيتال دو معني ذكر كرده اند :

1- بكارگيري سيستم دريافت و ارسال اطلاعات بوسيله مجموع اعداد صفر و يك كه نشان دهنده اين است كه نشانه و علامت الكترونيكي وجود دارد يا خير. مانند دوربين ديجيتالي،‌آنتن ديجيتالي، ماهواره و فرستنده هاي ديجيتالي.

2- (در ساعتهاي مچي و نظاير آن) نشان دهنده يك سري اطلاعاتي بوسيله كاربرد ارقام يا نشانهاي الكتريكي ديگر بدون استفاده از دست. مانند اطلاعات به نمايش گذاشته شده روي صفحه هاي MP3 Player4

1-1-2-2- تعريف اصطلاحي : در تعريف اصطلاحي، ديجيتال ، اطلاعات و داده‌هاي ارزشمند تحقيقاتي اي معني شده اند كه بر روي يك وسيله الكترونيكي ذخيره شده يا توسط آن انتقال داده مي شوند.

بنابراين ادله ديجيتال در برگيرنده‌ي هر نوع داده‌ي ديجيتالي است كه مي تواند مُثبِت امر حقوقي يا اثبات كننده وقوع جرم و يا فراهم كننده ارتباط بين جرم و قرباني آن يا جرم و عامل ارتكابي آن باشد. يك داده ديجيتالي اساساً تركيبي از شماره هايي مي باشد كه ارائه دهنده اطلاعاتي در زمينه هاي متنوع مي باشد كه از آن جمله مي توان به متن21، تصوير32، صوت43 و فيلم ويديويي54 اشاره كرد. به عبارت ديگر، ادله ديجيتالي، داده ها و اطلاعات الكترونيكي ارزشمندي هستند كه بر روي يك وسيله الكترونيكي ذخيره شده يا توسط آن انتقال داده مي شوند. اين ادله تحت شرايطي مي تواند مورد بررسي، جمع آوري،‌ ذخيره سازي و حتي مورد استناد قرار گيرد. گاهي اوقات اطلاعات ذخيره شده در كامپيوتر تنها سرنخ موجود در بازرسي و تعقيب است. مثلاً در يك پرونده، پيامهاي ارسال شده از طريق پست الكترونيكي تنها خط ارتباطي بازرسي و تعقيب بين قاتل و قرباني بوده است. به اين نحو كه در اكتبر 1996 زني به نام «لوپاتكا» كه اهل مريلند آمريكا بود به همسرش مي گويد كه براي ملاقات دوستش منزل را ترك مي كند ولي پس از چند روز خبري از او نمي شود و همين امر باعث مي گردد تا شوهرش، موضوع گم شدن همسر خود  را به پليس اطلاع دهد. در خلال بازرسي هايي كه پليس انجام داد به صدها پيام الكترونيكي برخورد كرد كه ميان «لوپاتكا» و مردي به نام «گلاس» رد و بدل شده بود. محتويات پيام مذكور، ماموران را به سمت كاروليناي شمالي، محل اقامت «گلاس» راهنمايي و آنها جسد كبود لوپاتكا را يافتند كه دستان و پاهاي وي بسته شده و به نحو فجيعي كشته شده بود. در ضمن بازجويي ها، «گلاس» اعتراف كرد كه بطور تصادفي در جريان رابطه‌ي جنسي، لوپاتكا را به قتل رسانده است.

بدين ترتيب، حجم بسيار وسيعي از امور ديجيتالي و ادله ناشي از وسايل و ابزارهاي ديجيتالي در تمامي شوون اطراف ما وجود دارد. درايو سخت كامپيوتر مي‌تواند يك كتابخانه‌ي كوچك را در خود ذخيره كند. دوربين هاي ديجيتال مي‌توانند صدها تصوير را با كيفيت و وضوح بالا ذخيره نمايند و يك شبكه كامپيوتري مي تواند در برگيرنده‌ي حجم گسترده اي از اطلاعات اشخاص و عملكردهاي آنان باشد.

 

1- Long man Handy Learner’s, british press, fifth edition, 2003, p.115.

2– Depel.

 

1– توكلي محمد ؛1375 مدارهاي منطقي (شيراز : انتشارات دانشگاه شيراز، چاپ دوم)، ص 7.

.

2– Text.

3 – Picture.

4– Voice

5– Video.

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

استناد پذیری ادله دیجیتالی در حقوق کیفری