دانلود پایان نامه

عوامل موثر بر بهره‌وری

بهبود بهره وری تنها به معنی انجام کارها نیست، بلکه مهمتر این است که درست ترین کارها به بهترین نحو انجام شود به عبارت دیگر بهبود بهره‌وری تنها انجام بهتر امور نیست. بلکه مهمتر از آن انجام بهتر امور درست است. عوامل موثر بر بهره وری سازمانی را می توان در دو گروه بندی کلی شامل تقسیم بندی آنها مطابق تقسیم بندی سازمان بین المللی کار‌(ILO) و در رقابت الگوی ماهواره ای عملکرد سازمانی بیان نمود (32).

 

 

 

 

 

 

 

شکل… یک الگوی ادغام شده د رمورد عوامل موثر بر بهره وری از دیدگاه I.L.O

شکل فوق طرح ادغام شده‌ای در مورد عوامل موثر بر بهره وری است که بر اساس گزارش مرخروجی و لینگ[1] است که طبقه بندی پیشنهادی آن نیز مطابق تقسیم بندی (ILO) می باشد.

بنابراین به وضوح می توان دریافت که اولین گام مدیریت در راستای افزایش بهره‌وری دامنه مشکلات ونواحی بحرانی در چهار چوب دو گروه عوامل داخلی یا درونی بوده و گام بعدی تشخیص عوامل قابل کنترل است.

همچنین هر یک از عوامل داخلی و خارجی خود به عوامل جزئی قابل تفکیک هستند که هر یک از آنها را به طور خلاصه مورد بررسی قرار می دهیم. (32).

الف- عوامل داخلی موثر بر بهره‌وری سازمان

عوامل داخلی موثر بر بهره وری سازمان به دو گروه تقسیم می‌گردند:

  • الف- عوامل نرم افزاری

عواملی هستند که تقریبا در کوتاه مدت به آسانی قابل تغییرند و شامل نیروی انسانی، سازمان و نظام روشهای کار و شیوه‌های مدیریت

2-الف- عوامل سخت افزاری

عواملی هستند که به آسانی قابل تغییر نیستند. این عوامل شامل تولیدات و یا خدمات تولید شده سازمان، ماشین آلات، تجهیزات است. این طبقه بندی ما را کمک می‌کند که اولویتها را مشخص کنیم و اینکه بدانیم چه عوامل به آسانی و با هزینه اندک قابل تغیرند و چه عواملی با هزینه زیاد و در دراز مدت می توانند تغییر کنند و در نتیجه رهنمود خوبی برای افزایش بهره وری خواهد بود.

1-الف- بررسی عوامل نرم افزاری

الف- افراد (نیروی انسانی)

سازمانها از نرم افزار تشکیل یافته‌اند و بدون افراد سازمانی وجود نخواهد داشت و همه سازمانها صرفنظر از اهداف، اندازه و ساختار در یک عامل وجه مشترک دارند بنابراین تمامی افراد یک سازمان از جهت بهبود بهره وری نقش دارند به طوری که در نگرش جدید به افراد از آنها بعنوان یک منبع استراتژیک و از ارزنده ترین دارائیهای یک سازمان یاد شده و در جهت بهبود بهره وری منبع اصلی و عامل عمده به شمار می روند، تأکید بر جنبه بهبود بهره وری نیروی انسانی و خصوصاً روحیه و انگیزه او (بعنوان عامل اصلی رفتار تمامی انسانها) می باشد که بهترین تاثیر را در افزایش بهره وری خواهد داشت و بدون توجه به این عامل یعنی بهره وری نیروی انسانی بهره وری مورد انتظار از سرمایه یا انرژی نیز به دست نخواهد آمد، چرا که حتی سازمان مطلقاً با روباتها تجهیز شده باشند و در وضعیت اتوماسیون کامل باشند، باز کنترل ونگهداری آن محتاج مدیرانی است که بیش از پیش نیازمند بهره‌وری اند.

به طور خلاصه ایجاد زمینه های مشارکت و همکاری، استفاده از نظرات کارکنان در هدف گذاریها، توجه به رفتارهای انسانی، هدفها، برخوردها و تضادها، برداشتن موانع ارتباطی، رعایت استانداردهای عملکرد و سعی در بهبود آن، توجه به رضایت از نوع کار و شغل، مهم و پر اهمیت دانستن کار و سودمند نشان دادن آن عوامل انگیزشی در کار، نظیر دادن آزادی برای خلاقیت کاهش نارضایتی‌های ناشی از مسائل حقوقی، وجود محیطهای سالم و برخورد از بهداشت روانی و تأمین امنیت روانی و ترکیب نیروی  کار از نظر سن، جنس، مهارت و آموزش و تعداد کارکنان عملی وتخصصی نحوه روابط انسانی و سیستم پرداخت دستمزد و تخصیص سایر امکانات رفاهی و …. از عوامل موثر بر بهره‌وری نیروی انسانی می باشد.

ب- سازمان و سیستم

نحوه سازماندهی و وجود سیستمهای کارآمد در هرسازمان در افزاش بهره‌وری موثر است. رعایت اصول شناخته شده وحدت فرماندهی، واگذاری مسئولیت، نظارت و کنترل تقسیم کار، ایجاد هماهنگی و سیستم های پرسنلی،  اطلاعات مدیریت و … از ضروریات اداره هر سازمانی است.

ج- روشهای کاری

یکی از متغیرهای موثر بر بهره وری سازمانی روش های انجام کار است و کلیه تحقیقات انجام شده حکایت دارد که از نظر آماری همبستگی شدیدی بین ارتقاء سطح بهره وری و اصلاح روشهای انجام کار وجود دارد.

جابجایی و جانشین کردن نیروی انسانی، ابزاری است که به کار گرفته می‌شوند محیطهایی که برای تولید و خدمات انتخاب می شوند، تجهیزاتی که برای تولید یا خدمات انتخاب و به کار گرفته می‌شوند. همه روشهای انجام کار هستند. روشهای کار با تجزیه وتحلیل سیستماتیک روشهای موجد حذف کارهای زاید و انجام کارهای ضروری تر، به طور موثرتر و با کوشش کمتر زمان و هزینه کمتر بهبود می‌یابد. مطالعه کار و مطالعه روش، آموزش و … ابزارهای مهمی برای بهبود روشهای کار می باشند.

د- روشها و سبک مدیریت

به طور کلی مدیریت دو وظیفه اصلی را در مورد سازمان به عهده دارد. وظیفه اول حفظ و نگهداری سیستم موجود و وظیفه دوم پیشرفت و بهبود آن سیستم است و هر دو وظیفه کاملا تابع مجموعه سیاستهایی است که مدیران رده بالا اتخاذ می نمایند. برای رسیدن به هدف پیشرفت و بهبود و افزایش بهره وری نقش مدیران موسسات از دیگران مهمتر به نظر می رسد، زیرا این امر یعنی بهبود بهره وری سازمانی اساساً در سطح مدیریت شروع شده و در حیطه مسئولیت مدیران است. حتی این نظر وجود دارد که در برخی از کشورها، مدیریت 75  درصد سهم را در افزایش بهره وری دارد، زیرا مدیریت مسئول استفاده موثر از تمام منابع تحت کنترل سازمان است.

[1] – Mukheryee and singh

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

Untitled

141985615752731

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه