در نگارش یک مقاله، علاوه بر بخش های اصلی که شامل، عنوان، چکیده، مقدمه، روش کار، نتیجه، بحث و رفرنس نویسی می باشد، بخش از مقاله نیز به معرفی نویسندگان مقاله و افیلیشن ها اختصاص داده می شود. اینکه اسامی نویسندگان یک مقاله به چه ترتیبی نوشته شود و نحوه نگارش اسامی چگونه باشد، بسیار مهم است. بخصوص در مصاحبه دکتری امتیاز دهی به نویسندگان مقالات بر حسب ترتیب اسامی نویسندگان خواهد بود. سوالاتی زیادی در این خصوص برای دانشجویان و محققین جوانی که در ابتدای راه هستند و میخواهند مقاله خود را بنویسند، پیش می آید از جمله اینکه:

 • نام من در نویسندگان چندم باشد، در رزومه ام چه تاثیری دارد؟
 • امتیاز مقاله چگونه بین نویسندگان مقاله تقسیم می شود؟
 • الزاما نفر اول همان نویسنده ی مسئول است؟
 •  آیا نام استاد راهنمای پایان نامه یا مقاله حتما باید در ابتدا باشد؟
 • استاد مشاور به عنوان چندمین نویسنده است؟
 • نام همکاران به چه ترتیبی مطرح می شود؟

نویسنده مقاله کیست؟

پژوهشگری که در انجام کار علمی و پژوهشی، مقاله را بر عهده دارد نویسنده مقاله می گویند.تمامی نویسندگان مقالات ISI باید دارای شرایط زیر باشند.تا بتواند نام خود را به عنوان نویسنده مقاله ذکر کند.

 1.  تحقیق و پژوهش: فرد در بخش های مربوط به ایده پردازی، طراحی نقشه ی راه، اجرای علمی یا تحلیل و نتیجه گیری در مقاله نویسی نقش نقش داشته باشد.
 2.  نگارش و تالیف: فرد بایستی در تهیه ی مقاله، نکارش، ویرایش یا پیش نویس متن آن نقش داشته باشد.
 3.  تائید علمی: فرد مورد نظر با نظارت و تائید پیش نویس مقاله، برای ارسال آن به نشریات اقدام کند.

توجه توجه: صرفا کار مدیریتی، مانند جمع آوری اطلاعات، سرمایه گذاری و یا نظارت بر گروه تحقیقاتی، دلیل بر کسب عنوان نویسنده ی مقاله نمی باشد.

نویسنده یک مقاله ی پژوهشی کسی است که بخشی از کار تحقیق را برعهده‌گرفته باشد. تمام دانشجویانی که در یک تحقیق علمی شرکت داشته‌اند نویسندگان مقاله محسوب می‌شوند. هر نویسنده می‌بایست دریکی از بخش‌های زیر فعالیت مؤثر داشته باشد:
تحقیقات: نویسنده مقاله می‌تواند علمی در بخش ایده، طراحی، اجرا و یا ارزیابی داده‌ها به نحو چشمگیری شرکت داشته باشد.
تألیف: نویسنده می‌تواند در تهیه پیش‌نویس و بازخوانی یا ویرایش مقاله شرکت مؤثر داشته باشد.
تأیید: پیش‌نویس تهیه‌شده توسط این نویسنده تأییدشده و برای انتشار ارسال می‌شود.

لازم به ذکر است که مدیریت، سرمایه‌گذار و ناظرین یک تیم تحقیقاتی، نویسندگان مقاله محسوب نمی‌شوند.

نویسنده راهبر یک مقاله پژوهشی کیست؟ (corresponding author)

نویسنده راهبر درواقع مسئول تهیه پیش‌نویس مقاله محسوب می‌شود و همچنین نقش مدیریت و مسئولیت موارد مربوط به تهیه و چاپ مقاله را عهده‌دار است. البته این شخص مدیر پروژه تحقیقاتی نیست. برخی از مسئولیت‌های نویسنده راهبر عبارت‌اند از:
تهیه لیست نویسندگان مقاله بر اساس معیار
تهیه پیش‌نویس و ارسال به تمام نویسندگان همکار و هماهنگی و تأیید پیش‌نویس
حفظ یکپارچگی تحقیقات و اطمینان از صحت و دقت امور.

نگارش نام نویسنده

نویسندگان مقاله همکار

تمامی پژوهشگرانی هستند که در تألیف، تأیید و صحت مقاله تلاش کرده‌اند. نویسندگان همکار می‌بایست در درج ترتیب نام نویسندگان مقاله توافق داشته باشند.
لازم به ذکر است که در نگارش نام نویسندگان مقاله نمی‌بایست از نام افراد سرشناس و یا صاحب‌نام به‌منظور کسب اعتبار برای مقاله استفاده کرد. علاوه بر آن لیست نویسندگان مقاله مکانی برای اعتباربخشی به افرادی که هیچ تلاشی نداشته‌اند نیز نیست. کسانی که به هر دلیلی در پاره‌ای از امور شرکت داشته‌اند ولی فعالیت خود را با پژوهش قطع کرده‌اند نمی‌توانند در زمره نویسندگان مقاله محسوب شوند.

ترتیب نویسندگان در مقالات و پایان نامه های خود دانشجو

در چنین مقالاتی رسم برنگارش نام دانشجو در اول است. اعضای هیئت‌علمی به ترتیب نویسندگان دوم و سوم تلقی می‌شوند. حتی در پایان‌نامه‌های دانشجویی فارسی نیز اخلاق حکم می‌کند نام دانشجو به‌عنوان نویسنده اول نوشته شود. در پایان‌نامه‌های دانشجویی، استاد راهنما می‌توانند امتیازات خود را بگیرند. چنانچه یک دانشجوی کارشناسی ارشد تمایل داشته باشد در دوره دکترا روی همان موضوع تحقیق انجام دهد این ایده می‌تواند به نام او ثبت شود. لذا ضروری است که اساتید اجازه دهند نام دانشجو به‌عنوان نویسنده اول نوشته شود تا ایده به نام دانشجو ثبت شود.
البته درصورتی‌که دانشجو مقاله را تهیه کند و برای نگارش به زبان انگلیسی توانایی لازم را نداشته باشد و بخواهد از اعضای هیئت‌علمی کمک بگیرد، درواقع نام نویسنده مقاله انگلیسی می‌بایست اول نوشته شود مگر اینکه استاد اجازه نگارش نام دانشجو را به‌عنوان نویسنده اول مقاله صادر کند. در این زمینه می‌توانید از سایت‌های ترجمه نیز استفاده کنید.

 • در رساله های دکترای تخصصی که دارای 2 استاد راهنما و یا بیشتر هستند، تصمیم در خصوص مسئول مکاتبات با توافق استادان راهنما صورت خواهد گرفت.
 • در قسمت نویسندگان، فقط نام نویسندگانی اعلام می شود که در تحقیقات، گردآوري مطالب و نگارش مقاله همکاري داشته اند. به افرادي که در ترجمه، تهیه عکس ها و نقشه ها و … همکاري داشته اند، در قسمت تشکر و تقدیر (Acknowledgement) اشاره می شود، بنابراین افزودن نام افراد غیر مرتبط در مقالات تولید شده قابل توجیه نیست و به عنوان تخلف علمی قابل پیگیري است.به مقاله مذکور نمره اي تعلق نمی گیرد و ملاك تسویه حساب نیز قرار نمی گیرد. آوردن نام افراد دیگر در مواردي مجاز است که طی قراردادي با موسسات خارج از دانشگاه و تایید معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه، این مجوز به افراد با سهم معینی در مقاله داده شده باشد.

تبصره: در صورتی که بودجه پژوهش از محل دانشگاه آزاد تامین نمی شود، تابع تفاهم نامه مشترک با استادان/استادان راهنما خواهد بود.

ترتیب نویسندگان در مقالات و پایان نامه هایی که توسط استاد راهنما پیشنهاد شده است:

در برخی از موارد هیئت‌علمی، یک ایده پژوهشی را در قالب یک پایان‌نامه در اختیار دانشجو قرار می‌دهد و حتی برخی از هزینه‌ها را هم از محل اعتبار و گرنت خود می‌پردازند و کار را به دانشجو می‌سپارند. در چنین مواردی معمولاً ترتیب نام نویسندگان مقاله به‌صورت توافقی انجام می‌شود و در اکثر موارد نویسنده اول عضو هیئت‌علمی است و نویسنده دوم و مسئول هم دانشجویی است که کار را به اتمام رسانده است.
به‌طورکلی می‌توان گفت ایده اصلی مقاله و انجام بیش از ۵۰ درصد از پژوهش تعیین‌کننده نام نویسنده اول مقاله است و قانون نوشته‌شده‌ای در این مورد وجود ندارد و بستگی به توافق طرفین و همکاران ترتیب نام نویسندگان مقاله مشخص می‌شوند. گاهی دیده‌شده است که برخی از نویسندگان می‌خواهند نامشان در لیست نویسندگان مقاله هم به‌عنوان نویسنده راهبر و هم نویسنده اول باشد درحالی‌که بسیار کمتر از ۵۰ درصد پژوهش را بر عهده داشته‌اند در این موارد اختلافات ایجادشده مانع از ادامه کار و تکمیل مقاله پژوهشیخواهد شد و افراد از ادامه کار انصراف می‌دهند که درهرصورت به ضرر جامعه علمی و پژوهشی منجر خواهد شد.

وابستگی سازمانی (Affiliation)

مقاله هایی که فقط به نام دانشگاه، بدون ذکر نام واحد مربوط ارائه شوند، تشویق نخواهند شد.
عنوانی مانند: دانشگاه آزاد اسلامی علوم و تحقیقات یا مشابه آن و همچنین معادل انگلیسی آن مانند: Islamic Azad University of Science and Research Branch از نظر حقوقی نادرست است و باید در نظر داشت که نام واحدهاي دانشگاه باید با واژه Branch به نام دانشگاه آزاد اسلامی متصل شوند.

اصول نوشتن مولف یا مولفان پژوهش

 1. ابتدا نام، اولين حرف از نام مياني و سپس نام خانوادگي نوشته شود.
 2. از ذکر القاب نظیر دکتر، مهندس، استاد، پروفسور، مدیرعامل، رئیس و نظایر این خودداری شود.
 3. در مقالاتی که بیش از یک نفر نویسنده دارد، نویسنده مسئول باید با علامت * مشخص گردد، در غیر اینصورت نفر اول به عنوان نویسنده مسئول به حساب خواهد آمد.
 4. وابستگی سازمانی (affiliation) مؤلفان با شماره‌های جداگانه برای هریک از آن‌ها مشخص شود.

دانشجو موظف است در مقاله اي که مستخرج از پایان نامه یا رساله باشد فقط نشانی واحدي را ثبت نماید که در آنجا تحصیل می کند. فقط نام یک واحد باید همراه با نام دانشگاه براي معرفی نویسنده نوشته شود. نویسندگانی که با چند واحد دانشگاهی همکاري دارند، مجازند فقط نام واحدي را که در آن به صورت تمام وقت فعالیت میکنند اعلام نمایند. اعضاي هیات علمی باید خود را فقط به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه معرفی کنند و از بیان پست هاي اجرایی در مقالات خودداري نمایند.

دسته‌ها: عمومی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *