جایگاه مدیریت به بالاترین سطح ممکن برسانیم.
پرورش کیش شخصیت
مدیران به آسانی در دنیای خودشان گرفتار می‌شوند، زیرا سیستم‌های بسیاری در جریان هستند که همه چیز را به سمت آنها بر می‌گردانند. این مدیران به‌جای اینکه به یاد داشته باشند تنها دلیل وجودشان خدمت به دیگران است، با خودشان فکر می‌کنند: «اینجا قلمروی من است. همه‌ی کارها را به شیوه‌ی من انجام خواهیم داد.» اگر می‌خواهید مدیر خوبی باشید باید به خاطر داشته باشید که شما به دلیلی در آن جایگاه هستید و این دلیل به‌طور قطع انجام کارها به‌ شیوه‌ی خودتان نیست. مدیران صادق نه تنها از پرسش و نقد استقبال می‌کنند، بلکه اصرار به پرسش و نقد هم دارند.
اجتناب از پاسخ‌گویی
معروف است که سیاست‌مداران در قبال اشتباهات‌شان پاسخ‌گو نیستند، مدیران کسب‌وکار هم، چُنین هستند. حتی اگر به‌جای میلیون‌ها نفر، تنها تعداد اندکی از افراد هم اشتباه مدیر را ببینند، طفره رفتن از پاسخ‌گویی ممکن است فوق‌العاده مخرب باشد. شخصی که از گفتن «از اینجا به بعد من مسئول هستم.» اجتناب می‌کند، اصلا مدیر نیست. برای مدیر بودن باید اعتمادبه‌نفس کافی در تصمیم‌گیری‌های خود و تصمیم‌گیری‌های گروه‌تان داشته باشید، همان تصمیم‌هایی که اگر شکست بخورند شما باید جواب‌گوی‌شان باشید. مدیران بزرگ، بارِ سرزنش‌ها را به‌تنهایی به دوش می‌کشند اما تشویق‌ها و اعتبارها را با دیگران شریک می‌شوند.
کمبود خودآگاهی
بسیاری از مدیران تصور می‌کنند هوش هیجانی (EQ) مناسبی دارند. بسیاری مواقع هم، در برخی مهارت‌های EQ تخصص دارند، اما وقتی پای درک خودشان به میان می‌آید، متأسفانه کور می‌شوند. مسئله ریاکاریِ آنها نیست، فقط آنچه را که دیگران می‌بینند، نمی‌بینند. این دسته از مدیران ممکن است تبعیض قائل شوند، کار کردن با آنها سخت باشد و در مواجهه با انتقادها برخورد بدی داشته باشند. اما حقیقت اینجاست که آنها تنها نیستند. تحقیقات TalentSmart که روی بیش از یک میلیون نفر صورت گرفته، نشان می‌دهد که تنها ?? درصد از ما آدم‌ها در ارزیابی خودمان، عملکرد دقیقی داریم.
فراموش کردن اینکه ارتباط، خیابانی دو طرفه است

بسیاری از مدیران تصور می‌کنند ارتباط‌برقرارکنندگانِ فوق‌العاده‌ای هستند، اما متوجه نیستند که ارتباطِ یک طرفه برقرار می‌کنند. برخی مدیران به خودشان افتخار می‌کنند که سهل‌الوصول هستند و به‌راحتی می‌توان به آنها دست یافت، اما در حقیقت نظراتی که افراد مختلف با آنها در میان می‌گذارند را اصلا گوش نمی‌کنند. برخی مدیران برای افراد زیرمجموعه‌شان هدفی تعیین نمی‌کنند یا اصلا زمینه‌ای برای‌شان تعریف نمی‌کنند. برخی دیگر هیچ بازخوردی ارائه نمی‌کنند و باعث می‌شوند افراد سردرگم بمانند که بالاخره کارشان مورد تأیید هست یا نه، قرار است ترفیع بگیرند یا اخراج شوند.
عدم اخراج کارمندان ضعیف
مدیران گاهی‌اوقات به این خاطر که دل‌شان برای یک کارمند می‌سوزد یا اصلا به این خاطر که می‌خواهند از درگیری جلوگیری کنند، از گرفتن تصمیم‌های دشوار طفره می‌روند. مسلما دلسوزی برای دیگران هیچ ایرادی ندارد، اما مدیران حقیقی می‌دانند که این کار چه موقعی مناسب نیست و چه زمانی هست. آنها می‌دانند چه موقع باید فلان شخص را برای شرکت‌شان و بقیه‌ی گروه هم که شده، اخراج کنند.
تسلیم شدن به ضرورت‌ها
جور ضرورت وقتی اتفاق می‌افتد که مدیران روز خود را صرف انجام کارهای کوچک می‌کنند. آنها به امور بی‌اهمیتی توجه می‌کنند که در مقابل چشمان‌شان اتفاق می‌افتند و تمرکز خود را روی آنچه واقعا مهم است، که همان کارمندان‌شان هستند، از دست می‌دهند. اخلاق‌مداری شما به‌عنوان یک رهبر، به توانایی‌تان در جلوگیری از حواس‌پرتی‌هایی بستگی دارد که باعث می‌شوند کارمندان خود را در اولویت قرار ندهید.
مدیریت ذره‌بینی
اکثر اوقات این اشتباه را از جانب افرادی می‌بینید که به‌‌تازگی موفق شده‌اند به مراتب بالای مدیریتی دست یابند. آنها هنوز ذهنیت کارمندی‌شان را به ذهنیت مدیریتی تغییر نداده‌اند. اگر نکته‌ی ملموسی نداشته باشند که در پایان روز به آن اشاره کنند، احساس بی‌فایدگی می‌کنند. آنها تشخیص نمی‌دهند که مفید بودنِ مدیر، معنای متفاوتی دارد. درنتیجه، تا حد جنون مدیریت ذره‌بینی کرده و جایگاه خود را تنزل می‌دهند و می‌خواهند بر تمام کارهای ریز و درشت، خودشان نظارت و مدیریت داشته باشند. یکی از قسمت‌های مهم اخلاق‌مداری مدیر، در آزادی دادن به افراد برای انجام کارهای‌شان است.
کلام پایانی
خبر بد اینکه این اشتباهات همان‌قدر که مخرب هستند، عادی هم هستند. خبر خوب اینکه درست کردن‌شان بسیار آسان است، به‌شرط اینکه از وجودشان آگاه شوید.
برگرفته از: forbes.com

این کتاب پرطرفدار را از دست ندهید
کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی برگزاری جلسات موثر به روش اساتید هاروارد
جلسات کاری را تبدیل به ابزار موفقیت خود کنید

8000تومانتازگی‌ها به جای کلمه‌ی «موفقیت»، ترجیح می‌دهم از عبارت «هنرِ زیستن» استفاده کنم. اینکه با استفاده از تکنیک‌ها و ترفندهایی در آینده‌ای نامعلوم به چیزهایی برسم که در آن آینده‌ی نامعلوم به من احساس شادی و خوشبختی بدهد، برای من کافی نیست. من نیاز دارم که هم‌اکنون زندگی‌ام را تا حدی که می‌توانم معنادارتر و غنی‌تر کنم. «هنر زیستن» قرار است به این نیاز پاسخ بدهد و کسی که بتواند این‌گونه زندگی کند، هنرمند واقعی است.

________________________________________
: ویژگی‌های زندگی موفق؛ زندگی خود را ارزیابی کنید
________________________________________
«هنرمندان واقعی کسانی هستند که می‌توانند سطح زندگی روزمره‌ی خود را تا حد یک موهبت الهی بالا ببرند.»
– سارابن برت ناچ
اشتراک‌گذاری در Facebook

اشتراک‌گذاری در Twitter

چطور می‌توانیم سطح زندگی روزمره‌ی خود را در حد یک موهبت الهی بالا ببریم؟ چطور می‌توانیم در همین لحظه شادمانی، غنا و معجزه‌ی هستی را در درون خود تجربه کنیم؟ امیدوارم پیشنهادهای من که برای خودم فوق‌العاده تأثیرگذار بوده‌اند، برای شما هم مؤثر واقع شوند.
?. بار زندگی را سبک کنید
امروزه زندگی‌ بیشتر ما به مسابقه‌ای برای تصاحب سریع‌تر انواع وسایل، کالاها، اعتبار و ارزش اجتماعی تبدیل شده است. دائما به سرعت زیاد و انجام کار بیشتر در زمان کمتر تشویق می‌شویم. از یادگیری مهارت‌های تندخوانی گرفته تا انواع مهارت‌های «یک دقیقه‌ای»؛ از مدیریت یک دقیقه‌ای تا میلیونر یک دقیقه‌ای. دچار یک زندگی فست‌فودی و پرمشغله شده‌ایم. معمولا آن‌قدر پرمشغله و پرکار هستیم که زیستن حقیقی را فراموش می‌کنیم.
«روح نمی‌تواند در زندگی پرسرعت امروزی رشد کند، زیرا تحت تأثیر چیزی قرار گرفتن، فکر کردن به آن و درک کردن و در نتیجه رشد کردن، به زمان نیاز دارد.»
– توماس مور
اشتراک‌گذاری در Facebook

اشتراک‌گذاری در Twitter

واقعا چه مقدار از فعالیت‌های روزمره‌ی ما ضرورت دارد؟ چه تعداد از وسایلی را که خریده‌ایم، استفاده می‌کنیم؟ آنچه تاکنون به دست آورده‌ایم چقدر به غنی‌تر شدن زندگی ما کمک کرده است؟
مارسل دوشان آدم عجیبی بود. او به درک بسیار عمیقی از نفس هستی و زندگی دست یافته بود. کتاب «پنجره‌ای گشوده بر چیزی دیگر» که مصاحبه‌ای مفصل با اوست بسیار خواندنی و آموزنده است. دوشان می‌گفت که «نباید بار زندگی را سنگین کرد.» او را پدر هنر مدرن می‌خوانند. ولی به نظر من همان‌طور که خودش نیز گفته، هنر اصلی او زندگی کردن بود. او به جای اینکه صرفا هنرمند باشد، هنرمندانه زندگی می‌‌کرد.
«هنر من زندگی کردن است. هر ثانیه و هر نفس کشیدن، یک اثر هنری است که هیچ‌جا ثبت نمی‌شود، نه دیدنی است و نه فکر کردنی. نوعی سرخوشی مدام است.»
– مارسل دوشان
اشتراک‌گذاری در Facebook

اشتراک‌گذاری در Twitter

?. کارهای روزمره را هنرمندانه انجام بدهید

شستن ظروف، جارو کشیدن، آشپزی، مسواک زدن و همه‌ی امور به ظاهر پیش پا افتاده را می‌توان با روحیه و نگرشی هنرمندانه انجام داد. می‌توان با آرامش، ظرافت و غرق شدن در آن کار، آن را به یک آفرینش هنری تبدیل کرد. در این صورت لذت عمیقی را از انجام همین کارهای عادی تجربه خواهیم کرد. هیچ کاری کوچک و بی‌اهمیت نیست. هر کاری می‌تواند منشأ شادی، لذت و هیجان باشد. همه‌چیز به این برمی‌گردد که چگونه به آن نگاه کنیم. شاید دو سه بار آشپزی در هر روز در کنار هزار و یک کار ریز و درشت، برای یک بانوی خانه‌دار کاری عذاب‌آور و توان‌فرسا باشد. اما اگر آن را به عنوان هدیه‌ و خدمتی عاشقانه برای همسر و فرزندان خود در نظر بگیرد، آن را با شور و لذت انجام خواهد داد.
«زنی که تنها با دست کار می‌کند کارگر است، زنی که با دست و سر کار می‌کند استادکار است و زنی که با دست و سر و قلب کار می‌کند هنرمند است.»
– فرانسیس آسیزی
اشتراک‌گذاری در Facebook

اشتراک‌گذاری در Twitter

?. زندگی را در اولویت قرار بدهید
آیا شما نیز از آدم‌هایی هستید که یک روزی در آینده قرار است زندگی کردن را شروع کنند؟ بعد از پشت سر گذاشتن کنکور، بعد از فارغ‌التحصیلی، بعد از استخدام شدن، بعد از ازدواج، بعد از ثروتمند شدن و غیره. هیچ زمانی برای زندگی کردن بهتر از همین لحظه نیست. در هر موقعیتی که قرار دارید، چه در پشت کنکور، چه در دوران دانشجویی، شاغل یا بی‌کار، مجرد یا متأهل، در سلول زندان یا در ویلای شخصی‌تان؛ فقط و فقط همین لحظه‌ی حاضر واقعیت دارد. منظور عدم برنامه‌ریزی یا تلاش برای آینده نیست. منظور موکول نکردن زندگی به آینده است. باید خود زندگی را در اولویت تمام کارها قرار بدهیم. اگر چنین کنیم بسیاری از کارها و تقلاهای بی‌مورد و بی‌معنا خود به خود کنار خواهند رفت و زندگی‌مان از غنا و شعف بیشتری برخوردار خواهد شد.
«زندگی آن‌قدر شگفت‌انگیز است که فرصتی برای پرداختن به کارهای دیگر باقی نمی‌گذارد.»
– امیلی دیکنسون
اشتراک‌گذاری در Facebook

اشتراک‌گذاری در Twitter

________________________________________
: آیا برای موفقیت باید لذت زندگی کردن را فراموش کنیم؟
________________________________________
?. برای خودتان زندگی کنید
منظور از این پیشنهاد، در پیش گرفتن یک زندگی خودخواهانه یا اهمیت ندادن به دیگران نیست. بلکه منظور انتخاب سبک زندگی مناسب و خوشایند برای خودمان است حتی اگر خوشایند دیگران نباشد. اگر با به دست آوردن موفقیت می‌خواهیم نظر و توجه دیگران را به خود جلب کنیم، در این صورت به دنبال یک شادمانی گذرا و کاذب هستیم و داریم عمر خود را تلف می‌کنیم. خیلی از ما به خاطر خوشایند دیگران یا مقبولیت اجتماعی شغلی را انتخاب می‌کنیم که هیچ علاقه‌ای به آن نداریم و حتی برای‌مان عذاب‌آور است و مجبوریم سال‌ها آن را تحمل کنیم. داشتن زندگی اصیل و مناسب، بیش از اینکه به امکانات و شرایط وابسته باشد به نگرش و طرز فکر مربوط است. لازمه‌ی آن این است که با شناخت عمیق‌تر خود و روحیات‌مان، آنچه را که برای ما معنادارتر و لذت‌بخش‌تر است، بیابیم و زندگی خود را بر مبنای آن سامان ببخشیم.
________________________________________
: چرا دنبال کار و شغلی که دوست داریم، نمی‌رویم؟
________________________________________
?. داشته‌هایتان را ببینید

ما معمولا به دنبال چیزهایی که نداریم هستیم و وقتی آنها را به دست می‌آوریم خوشحالی‌مان دیری نمی‌پاید و سراغ چیز دیگری می‌رویم. همیشه احساس می‌کنیم اگر به شغل بهتر، درآمد بهتر و شرایط بهتر برسیم آنگاه برای همیشه خوشحال خواهیم بود و بعد می‌توانیم با خیال راحت از زندگی‌مان لذت ببریم. اما این یک خیال خام است. اگر تحت هر شرایطی که هستید نتوانید از همین لحظه لذت ببرید و در همین لحظه شادی، آرامش و خوشبختی پایدار را احساس کنید، خیلی بعید است که در آینده بتوانید آنها را تجربه کنید. دلیلش این است که این نگرش به مرور به یک عادت تبدیل شده و باعث می‌شود که نتوانید ارزش، اهمیت و لذت آنچه را هم‌اکنون هستید و دارید، ببینید و احساس کنید.
«اگر به اعماق وجود خود دقت کنیم، متوجه می‌شویم آنچه را که آرزو داریم در حقیقت در اختیارمان است.»
– سیمون میل
اشتراک‌گذاری در Facebook

اشتراک‌گذاری در Twitter

اگر بتوانیم آنچه را که هم‌اکنون داریم از جمله سلامتی، آرامش، درآمد، روابط و غیره را ببینیم و قدرشان را بدانیم و به عنوان موهبت و برکتی ارزشمند آنها را پاس بداریم، هم زندگی‌مان لذت‌بخش‌تر خواهد بود و هم مقدار بیشتری از آنها را به دست خواهیم آورد.
«گریستم چون کفش نداشتم تا اینکه مردی را دیدم که پا نداشت.»
– یک شاعر گمنام
اشتراک‌گذاری در Facebook

اشتراک‌گذاری در Twitter

?. برای زیستن شرط نگذارید
خیلی مواقع ما با قید و بندهای خودساخته، زندگی را برای خود سخت می‌کنیم. اگر فلان ماشین را بخرم خوشحال خواهم بود. اگر با آن فرد ازدواج کنم خوشبخت می‌شوم. اگر در فلان شهر زندگی کنم شادتر خواهم بود. هیچ مشکلی وجود ندارد که برای تغییر شرایط‌مان تلاش کنیم. مشکل از وقتی شروع می‌شود که زیستن، لذت بردن و شاد بودن را مشروط به دستیابی به آن شرایط می‌کنیم. اغلب آدم‌ها، دوران کودکی را بهترین دوران عمر خود می‌دانند در صورتی که از خیلی جهات در حال حاضر وضعیت بهتری از دوران کودکی دارند. علتش این است که ما در کودکی برای زندگی کردن شرط و شروط نداشتیم. هرقدر که برای شادی، لذت و آرامش شرط و شروط کمتری قائل باشیم، آنها را بیشتر تجربه خواهیم کرد.
«مردم به همان اندازه خوشبخت هستند که تصمیم گرفته‌اند خوشبخت باشند.»
– آبراهام لینکلن
اشتراک‌گذاری در Facebook

اشتراک‌گذاری در Twitter

________________________________________
: چگونه در زمان حال زندگی کنیم؟
________________________________________
?. گوهر ذاتی خود را آشکار کنید
بزرگ‌ترین هنر ما شاید کشف و عرضه‌ی آن موهبت یگانه‌ای باشد که در درون‌مان قرار دارد. علی‌رغم هر باور منفی و محدودکننده‌ای که ممکن است از کودکی در ذهن‌مان کاشته باشند، هر یک از ما موجودی منحصربه‌فرد هستیم با قابلیت‌ها و استعدادهایی منحصربه‌فرد.
«جایی هست که جز تو هیچ‌کس نمی‌تواند آن را پُر کند. کاری هست که جز تو هیچ‌کس قادر به انجامش نیست.»
– افلاطون
اشتراک‌گذاری در Facebook

اشتراک‌گذاری در Twitter

شکوفایی و ظهور این نبوغ طبیعی و این گوهر ذاتی یکی از بزرگ‌ترین منابع شادمانی و خوشبختی است. با تبدیل شدن به آنچه برای آن سرشته شده‌ایم، شادمانی عمیق و پایدار را تجربه می‌کنیم. بزرگ‌ترین خدمتی که در حق خود و دیگران می‌توانیم انجام بدهیم این است که گوهر ذاتی خود را بشناسیم و در راه شکوفایی و عرضه‌ی آن به جهان گام برداریم. در این صورت به مقام پادشاهی سرزمین وجود خویش دست خواهیم یافت، چنانکه حافظ نیز گفته است:
تاج شاهی طلبی، گوهر ذاتی بنمای
ورنه خود از تخمه‌ جمشید و فریدون باشی
تهیه شده برای: chetor.com

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع رازهای موفقیت
موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

7000تومانگاهی اوقات در زندگی به‌شدت احساس ناامیدی می‌کنیم. دلیل بسیاری از این ناامیدی‌های زندگی، این است که به‌جای اینکه از «خودمان» انتظارات زیادی داشته باشیم، از «دیگران» انتظار داریم. روابط ما را همین انتظارات شکل می‌دهند. از خودتان انتظارات زیادی داشته باشید و برای برآورده کردن آنها تلاش کنید؛ خواهید دید چه احساس ارزشمند و چه رضایت دل‌نشینی به سراغ‌تان می‌آید. دیگر زمان آن فرا رسیده است که به خودتان متکی باشید و تا آنجا که می‌توانید به دیگران وابسته نباشید.
چه دلیلی برای ناامیدی وجود دارد وقتی‌ که روی خودتان حساب باز می‌کنید؟ آزاد باشید و این آزادی را به دیگران نیز هدیه دهید. از این 7 اصل زیر کمک بگیرید و به‌سوی موفقیت و خوشبختی پیش بروید.

1. خودآگاه باشید
خودآگاهی را می‌توان این‌گونه تعریف کرد: «خودآگاهی یعنی توانایی درک درست احساسات». خود آگاه بودن یعنی اینکه بدانیم در شرایط مختلف چه احساسی داریم و آن را در هر وضعیت به‌خصوص، پیش‌بینی کنیم.
اما زمانی که خودآگاهی ندارید، واکنش‌های شدیدی خواهید داشت، عصبانی خواهید بود یا ترس بر شما چیره خواهد شد. دیگران از انتظارات شما آگاه نیستند، نمی‌توانند ذهن شما را بخوانند، احساسات شما را پیش‌بینی کنند، آنها را برانگیزند و آماده مواجهه با واکنش شما باشند! اگر این واقعیت را باور نداشته باشید، دوستان و اطرافیان خود را دلسرد خواهید کرد. تا زمانی که شروع به صحبت نکنید، دیگران نمی‌دانند که چه احساسی دارید. باید درست با دیگران ارتباط برقرار کنید و اگر بتوانید احساسات و افکار خود را با دیگران در میان بگذارید، به‌ سرعت راه موفقیت را طی خواهید کرد.
________________________________________
: ?? ویژگی رفتاری انسانهای موفق
________________________________________
2. از خودتان قدردانی کنید؛ ولی نه بیش از حد!
اگر همیشه از عملکردتان راضی باشید و از خودتان قدردانی کنید، راه پیشرفت را بر خودتان می‌بندید. همچنین، رابطه‌ی خودتان را با دوستان و نزدیکان‌تان به خطر می‌اندازید. به خودتان متعهد باشید و افکار، احساسات و ایده‌هایتان را پیش خودتان نگه دارید. برای اینکه احساسی لذت‌بخش داشته باشید، نیازی به تأیید دیگران ندارید.
از طرفی