ذهن، اين، براي، يک، کنيد

ي خانم پاچکو «عملکرد اين روش شبيه يک ليوان قهوه است».
سطح دشواري: متوسط
________________________________________
: چطور با تغذيه سالم، استرس را کاهش دهيم؟
________________________________________
?. Kapalabhati يا تنفس جمجمه‌ي درخشان

براي داشتن يک روز هيجان‌انگيز آماده‌ايد؟ در اين تمرين، دم، آهسته و طولاني است و بازدم سريع و قوي و به صورت شلاقي از پايين شکم صورت مي‌گيرد. وقتي که به انقباض‌ شکم عادت کرديد، سرعت هر دم و بازدم (از طريق بيني) را به يک تا دو ثانيه برسانيد و تا ?? تنفس اين تمرين را ادامه دهيد.
بهترين زمان براي انجام تمرين: به گفته‌ي خانم پاچکو «اين تمرين به نوعي انقباض شکمي است، بدن را گرم مي‌کند،‌ انرژي راکد را به جنب‌و‌جوش درمي‌آورد و مغز را بيدار مي‌کند. اگر تمرين تنفس متناوب را شبيه خوردن يک فنجان قهوه در نظر بگيريم، تمرين جمجمه‌ي درخشان شبيه يک شات اسپرسو است». پس براي اينکه سرحال و قبراق شويد، و پس از بيدار شدن ديگر از رخوت و کِسِلي خبري نباشد، اين تمرين را انجام دهيد.
سطح دشواري: پيشرفته
________________________________________
: ?? سرگرمي موثر در کاهش استرس
________________________________________
?. آرام‌سازي پيش‌رونده

براي از بين بردن تنش در کل بدن، چشم ها را ببنديد و بر روي ايجاد انقباض و آرامش در هر عضله، به مدت ? تا ? ثانيه تمرکز کنيد. ابتدا از پاها و انگشتان پا شروع کنيد. عضلات را منقبض کرده و سپس رها کنيد. پس از پاها نوبت زانوها، ران‌ها، پشت، قفسه‌ي سينه، بازوها، دست‌ها، گردن، فک و چشم‌ها است. در هر قسمت، تنفس بايد عميق و آرام باشد. دکتر پاتريشيا فارل (Dr. Patricia Farrell) متخصص اضطراب و حملات وحشت مي‌گويد: «دم از طريق بيني انجام مي‌شود، همزمان عضلات را تا ? شماره منقبض مي‌کنيم. سپس به هنگام رها‌سازي عضله، بازدم از طريق دهان انجام مي‌شود.»
بهترين زمان براي انجام اين تمرين: در خانه، پشت ميز و يا حتي در جاده مي‌توانيد به تمرين بپردازيد اما انجام اين تمرين نبايد باعث سرگيجه شود. اگر به هنگام نگه داشتن نفس دچار مشکل مي‌شويد، نفس خود را فقط چند ثانيه حبس کنيد.
سطح دشواري: آسان
________________________________________
: کدام عادت‌ها استرس دنياي مدرن را از بين مي‌برند؟
________________________________________
?. تجسم هدايت‌شده

در اين روش مربي، روانشناس يا يک فايل صوتي وجود دارد که براي ايجاد آرامش با توصيف يک تصوير خوشايند و مثبت، افکار منفي را در شما از بين مي‌برد. به هنگام انجام اين تمرين، سوالي نپرسيد. آن تصوير خوشايند و زيبا را با افکار منفي خود جايگزين کرده و عميقا بر روي آن تمرکز کنيد. دکتر الن لنگر مي‌گويد: «اين روش يکي از راه‌هاي رسيدن به هوشياري است، به جاي اينکه مغز شما به مکالمه‌اي دروني و استرس‌زا گوش کند، با ‌تجسمي هدايت‌شده مي‌توانيد به تصويري که دوست داريد فکر کنيد و به آرامش برسيد.»
بهترين زمان براي انجام اين تمرين: در هر جايي که بتوانيد در امنيت کامل چشم‌هاي خود را ببنديد.
سطح دشواري: متوسط
وقتي که گرفتار استرس، خشم و تنش‌هاي روزانه شده‌ايد بهترين خبر براي شما اين است که با تمرين درست تنفس مي‌توانيد از شر تمام اين مشکلات خلاص شويد.
برگرفته از: healthland.time.comذهن، مسئول تمام تفکرات، رفتارها و احساسات ماست؛ که آنها نيز به نوبه‌ي خود تمام نتايج زندگي ما را ايجاد مي‌کنند. به همين دليل مي‌توان گفت که شيوه‌ي استفاده از ذهن‌ سرنوشت ما را رقم مي‌زند. ذهن ابزاري بسيار پيشرفته و شگفت‌انگيز است، به‌طوري که بدون دخالت شما نيز مي‌تواند، زندگي‌تان را اداره کند. اما قرار دادن ذهن در حالت خلبان خودکار، معمولا نتايج ناخواسته‌اي به همراه مي‌آورد. اگر توانايي‌هاي ذهني خود را بشناسيم، مي‌توانيم به‌طور آگاهانه بهترين استفاده را از آنها بکنيم. در اين مقاله به ? توانايي ذهني مي‌پردازيم که شناخت آنها مي‌تواند شما را در استفاده‌ي بهتر از ذهن‌ و دستيابي به موفقيت‌هاي بيشتر، ياري کند.

________________________________________
: چطور براي پيشرفت بيشتر، ذهن خود را تغيير دهيم؟
________________________________________
امکانات تقويت ذهن، نامحدود و پيامدهاي آن ابدي است. با وجود اين، کمتر کسي زحمت هدايت ذهن به مسيرهاي مناسب را به خود مي‌دهد و همه چيز را به شانس و تصادف واگذار مي‌کند.
– برايس ماردن
اشتراک‌گذاري در Facebook

اشتراک‌گذاري در Twitter

ذهن خودآگاه و ناخودآگاه
ذهن داراي دو قسمت کلي خودآگاه و ناخودآگاه است. ذهن خودآگاه مسئول اعمال آگاهانه و ارادي ماست. همان‌طور که در مقاله‌ي چرا تظاهر به موفقيت شما را موفق مي‌کند؟ توضيح داديم، ذهنِ ناخودآگاه مسئول اداره‌ي اعمال غيرارادي بدن مثل ضربان قلب، تنفس، هضم غذا، تنظيم حرارت بدن و امثال آنهاست. از طرف ديگر، ذهن ناخودآگاه، مخزن تمام اطلاعاتي است که از آغاز تشکيل مغز، توسط حواس به ذهن وارد شده است. ذهن ناخودآگاه قدرت آن را دارد که هر باوري را که توسط ذهن خودآگاه پذيرفته شود، محقق گرداند.
نيروي دگرگون ساختن دنيا در ذهن ناخودآگاه شما قرار دارد.
– ويليام جيمز
اشتراک‌گذاري در Facebook

اشتراک‌گذاري در Twitter

به همين دليل، مديريت آگاهانه‌ي ذهن خودآگاه بسيار ضروري است و در تعيين کيفيت زندگي ما نقشي بنيادي دارد. در اينجا به بررسي توانايي‌هاي ذهن خودآگاه و کارکردهاي آنها مي‌پردازيم تا با استفاده‌ي بهينه از آنها، ذهن ناخودآگاه خود را نيز به‌طور غيرمستقيم براي دستيابي به نتايج دلخواه برنامه‌ريزي کنيم.
?. قوه‌ي استدلال
افکار واقعا عاقلانه تاکنون هزاران بار در ذهن ما وارد شده‌اند؛ اما براي اينکه آنها را حقيقتا از آنِ خود سازيم بايد درمورد آنها بار ديگر آگاهانه و صادقانه فکر کنيم تا در وجود ما ريشه بدوانند و تثبيت شوند.
– گوته
اشتراک‌گذاري در Facebook

اشتراک‌گذاري در Twitter

ذهن ما همواره در برابر انبوه اطلاعاتي قرار دارد که از محيط به ما مي‌رسند. قوه‌ي استدلال، نيروي ارزيابي و تحليل اين اطلاعات است و ما مي‌توانيم بر اساس اين ارزيابي تصميمي درست و مفيد بگيريم. قوه‌ي استدلال شما مشخص مي‌کند که ذهن ناخودآگاه شما اطلاعات ورودي را به عنوان اطلاعاتي صحيح بپذيرد يا آنها را رد کند. مثلا فرض کنيد که يک ايده‌ي کسب‌وکار جديد داريد و تصميم گرفته‌ايد که آن را پياده کنيد. درمورد اين ايده با يکي از دوستان خود صحبت مي‌کنيد و او به شما مي‌گويد که «وضع کسب‌وکار خرابه و اين ايده جواب نمي‌ده»، اگر شما حرف او را بدون به کار بردن قوه‌ي استدلالِ خود، به عنوان واقعيت بپذيريد، ذهن ناخودآگاه که قدرت تشخيص ندارد، آن را به عنوان حقيقتي مسلم مي‌پذيرد و از آنجا که داراي قدرتي جادويي در جهت تحقق باورهاي پذيرفته شده است، به شما اجازه نخواهد داد تا در کسب‌وکار جديد موفق شويد. اما اگر شما آگاهانه استدلال کنيد و با بررسي اوضاع و پيدا کردن شواهدي به اين نتيجه برسيد که «اين ايده جواب مي‌دهد» در اين صورت ذهن ناخودآگاه‌تان نيز آن را مي‌پذيرد و نيروي جادويي خود را در جهت موفقيت ايده‌ي شما به کار خواهد گرفت. شما هميشه قادريد تا با استدلالي متفاوت، افکار منفي بيروني را رد کنيد.
بنابراين سعي کنيد تا درمورد اطلاعاتي که از محيط دريافت مي‌کنيد، قوه‌ي استدلال خود را آگاهانه به کار گيريد. در اين صورت کنترل ذهن ناخودآگاه خود را نيز در دست خواهيد گرفت. شما حتي مي‌توانيد اطلاعاتي غيرواقعي را که خودتان مي‌سازيد با دلايل قانع‌کننده به ذهن ناخودآگاه خود بقبولانيد و بدين ترتيب باعث تحقق آنها شويد. مثلا درحال‌ حاضر ممکن است که شما يک ميلياردر نباشيد. اگر چنين استدلال کنيد که «بسياري از ميلياردرها روزگاري بي‌پول بوده‌اند و سپس ميلياردر شدند» و از هم‌اکنون شروع کنيد و در افکار، احساسات و رفتار، مثل يک ميلياردر زندگي کنيد (يعني آگاهانه تظاهر به ميلياردر بودن کنيد) ذهن ناخودآگاه شما اين اطلاعات جديد را خواهد پذيرفت و آنها را محقق خواهد ساخت. اما بيشترين اهميت نيروي استدلال در جلوگيري از پذيرش افکار منفيِ دريافتي از محيط، توسط ذهن ناخودآگاه‌تان است.
________________________________________
: چطور به يک متفکر انتقادي تبديل شويم؟
________________________________________
?. قدرت اراده

اراده نيرويي است که شما را در مسير دستيابي به هدف، پايدار و استوار نگاه مي‌دارد و اجازه نمي‌دهد که از ادامه‌ي راه کوتاه بياييد. اراده همان عزمِ جزم، مصمم بودن و سرسختي رواني براي رسيدن به خواسته‌هاست. قدرت اراده به شما کمک مي‌کند تا با تمرکز بر هدف‌تان تمام اطلاعات دلسردکننده را ناديده بگيريد، بر سستي و تنبلي غلبه کنيد و اجازه ندهيد که سختي‌ها و شکست‌هاي موقت، شما را از ميدان به در کنند. پشت هر پيروزي بزرگ اراده‌اي پولادين پنهان است. شور و اشتياق نيرويي است که اراده را براي دستيابي به اهداف تقويت مي‌کند. بنابراين بايد سعي کنيد که اراده‌ي خود را با شور و هيجانِ دستيابي به هدف برانگيزيد. با اراده‌ي قوي دستيابي به هيچ هدفي غيرممکن نيست. وقتي که از جان اِف کندي پرسيدند که چطور مي‌خواهد در ده سال آينده انسان را به ماه بفرستد، پاسخ داد: «با داشتن اراده» و همين اراده‌ي استوار بود که براي اولين بار پاي انسان را به ماه رساند.
هيچ مشکلي براي توليد ايده‌هاي خارق‌العاده وجود ندارد. تنها چيزي که کم داريد اراده‌اي براي انجام آن است.
– سِت گادين
اشتراک‌گذاري در Facebook

اشتراک‌گذاري در Twitter

________________________________________
: چگونه اراده قوي داشته باشيم؟
________________________________________
?. قوه‌ي حافظه
حافظه نيرويي براي يادآوري اطلاعات موجود در ذهن است. اطلاعات در ذهن از بين نمي‌روند، مسئله فقط به‌ خاطر آوردن آنهاست. حافظه با استفاده‌ي هرچه بيشتر از آن قوي‌تر مي‌شود. بنابراين اگر مي‌خواهيد تا حافظه‌اي قوي داشته باشيد، به‌جاي اتکاي بيش از حد به حافظه‌هاي ديجيتال، سعي کنيد که اطلاعات را به ذهن بسپاريد. در اين صورت به‌مرور حافظه‌تان قوي‌تر خواهد شد. هر مقدار از اطلاعات را مي‌توان به خاطر سپرد و در صورت لزوم به ياد آورد. تکرار و تمرين کليد دستيابي به حافظه‌اي عالي است.
________________________________________
: راهکارهايي براي تقويت حافظه‌ بلندمدت
________________________________________
?. قوه‌ي درک
ادراک يعني تفسير و برداشتي که ما از يک موضوع داريم. مثلا شما به اطراف خود نگاه مي‌کنيد و ادراکت‌تان به شما مي‌گويد که «زمين مسطح است»، اين برداشتِ مستقيمِ حواس و تفسير اوليه‌ي شما از شکل زمين است. اما بعد در مدرسه معلم به شما توضيح مي‌دهد که زمين مسطح نيست بلکه کروي است. او با نشان دادن عکس فضايي زمين و شواهد ديگر، درک اوليه‌ي شما را از شکل زمين تغيير مي‌دهد. چند وقت بعد شما در جايي مي‌خوانيد که شکل واقعي زمين کره‌ي کامل نيست بلکه چيزي شبيه به تخم مرغ است. پس برداشت‌هاي حواس ما هميشه درک صحيحي از واقعيت نيست و بايد آن را با استدلال و تجارب بيشتر محک زد. بايد هميشه قوه‌ي درک خود را براي پذيرش اطلاعات مستدل و مستند، باز نگاه داريم. در غير اين صورت به فردي متعصب و تنگ‌نظر تبديل مي‌شويم و خودمان را از يادگيري، رشد و پيشرفت بيشتر محروم خواهيم کرد.
?. قدرت تخيل

تخيل همه چيز است. تخيل پيش درآمدي بر جاذبه‌هاي آينده‌ي زندگي است.
– آلبرت اينشتين
اشتراک‌گذاري در Facebook

اشتراک‌گذاري در Twitter

تخيل يکي از جادويي‌ترين، شگفت‌انگيزترين و درعين‌حال ناشناخته‌ترين قدرت‌هاي ذهن خودآگاه ماست. قدرت تخيل و تصور، شما را قادر مي‌سازد تا آنچه را که وجود خارجي ندارد در ذهن خود بسازيد و سپس آن را در جهان خارج به وجود آوريد. تمام دستاوردهاي بشري ابتدا در تخيل کسي نطفه کرده‌اند. کريستف کلمب تصوير يک دنياي جديد را در ذهن خود پرورد و قاره‌ي آمريکا کشف شد. برادران رايت تصور پرواز را در ذهن خود خلق و پرواز انسان را ميسر کردند. ساموئل مورس تصور انتقال انرژي از طريق سيم‌ها را در ذهن خود پروراند و با علائم مورس، تلگراف را براي ما به ارمغان آورد. الکساندر گراهام بل با تخيل انتقال صدا از راه دور، تلفن را اختراع کرد. راديو، تلويزيون، کامپيوتر، اينترنت، فضاپيما، همه و همه ابتدا تنها خيال و تصويري در ذهن يک انسان بودند و سپس در دنياي بيرون به واقعيت پيوستند. در تخيل هيچ محدوديتي نيست؛ و والاس د. واتلس به‌درستي گفته است که:
با تخيل مي‌توان کهکشان‌ها را درنورديد و عالَم را تسخير کرد.
اشتراک‌گذاري در Facebook

اشتراک‌گذاري در Twitter

هر چيزي که در زندگي خود به دست آورده‌ايد، زماني تخيل و تصور شما بوده است. تخيل و تصور يک عرصه‌ي بيکران ذهني است که تمام خلاقيت‌ها از آنجا آغاز مي‌شوند. تمام انسان‌هاي خلاق از قوه‌ي تخيل خود براي دستيابي به اهداف‌شان استفاده کرده‌اند. همان‌طور که بارها گفته شده است «هر آنچه را که ذهن انسان بتواند تصور و باور کند، مي‌توان به آن دست يافت.» پس تصوير رؤياهاي بزرگ و زندگي ايده‌آل خودتان را در ذهن‌تان بسازيد و با استفاده از شور و اشتياق‌تان براي رسيدن به آن، به تصور خود پر و بال بدهيد و با استفاده از قدرت اراده آن را در ذهن‌تان ثابت نگهداريد و اجازه ندهيد که هيچ تصوير مزاحمي تصور رو?يايتان را مختل کند. در اين صورت يقين داشته باشيد که به‌زودي آثار تحقق رو?ياي‌تان در زندگي شما ظاهر خواهد شد و در زمان مناسب به آن دست خواهيد يافت.
________________________________________
: افزايش قدرت تخيل با ? روش خلاقانه
________________________________________
?. قوه‌ي شهود
من به شهود و الهامات معتقدم؛ چون گاهي اوقات، در برخي از مسائل، احساس مي‌کنم که حق با من است، ولي نمي‌دانم چرا؟
– آلبرت اينشتين
اشتراک‌گذاري در Facebook

اشتراک‌گذاري در Twitter

شم و شهود، احساسي دروني است که اطلاعاتي خاص را در اختيار شما مي‌گذارد. همان‌طور که در مقاله‌ي ?? توصيه طلايي اينشتين که نبوغ ما را شکوفا مي‌کند توضيح داديم شهود درواقع ديدن با چشم درون است. اين همان نيرويي است که آن را حس ششم يا الهام مي‌ناميم. شهود از جمله فعاليت‌هاي نيمکره‌ي راست مغز است که به خلاقيت، ابداع و نوآوري مرتبط است. اگر قوه‌ي شهودتان را تقويت کنيد، مي‌توانيد راه‌حل‌هاي خلاقانه‌اي براي بسياري از مسائل خود پيدا کنيد. لازمه‌ي اين کار تمرين است. به احساسات درونيِ ناگهاني خود و جرقه‌ي ايده‌هايي که بي‌مقدمه به ذهن‌تان مي‌رسند، توجه کنيد و آنها را دنبال کنيد. ممکن است که در ابتدا در تشخيص شهود از برخي احساساتِ عادي دچار اشتباه شويد اما به‌مرور، قدرت تشخيص‌تان قوي‌تر خواهد شد. در اين صورت مي‌توانيد در تصميم‌گيري‌هاي خود به شهودتان اعتماد کنيد.
توانايي‌هاي ذهني خود را آگاهانه به کار بگيريد
بيماري و سلامت، بدبختي و سعادت، فقر و غنا ساخته‌ي ذهن ماست.
– ادموند اسپنسر
اشتراک‌گذاري در Facebook

اشتراک‌گذاري در Twitter

شما توانايي‌هاي ذهني شگفت‌انگيزي داريد. مهم‌ترين آنها را در اين نوشته بررسي کرديم. اگر آگاهانه از اين قدرت‌هاي ذهني خود استفاده کنيد مي‌توانيد با سرعت بيشتر و انرژي کمتري به اهداف و رؤياهاي خود دست يابيد. در ذهن هيچ محدوديتي نيست. هر چقدر که از پتانسيل‌هاي ذهن خود بيشتر استفاده کنيد، قدرت ذهن شما بيشتر و بيشتر خواهد شد. اگر آگاهانه از ذهن خود استفاده نکنيد، ديگران کنترل آن را به دست خواهند گرفت و از ذهن شما در جهت دستيابي به اهداف خودشان استفاده خواهند کرد. سعي کنيد که هميشه ارباب ذهن خود باشيد نه برده‌ي آن. کسي که ارباب ذهنش باشد، ارباب سرنوشت خود نيز خواهد بود.
«ذهن شما واقعيات زندگي شما را خلق مي‌کند. شما مي‌توانيد اين موضوع را بپذيريد يا رد کنيد. شما مي‌توانيد از آن آگاه باشيد و ذهن‌تان را به خدمت خود درآوريد. يا اينکه مي‌توانيد آن را ناديده بگيريد و بگذاريد ذهن شما به گونه‌اي عمل کند که مانع پيشرفت شما شود. در هر صورت ذهن شما هميشه و در همه حال واقعيات زندگي شما را خلق خواهد کرد.»
جان کئو
منابع: «قدرت ذهن در قرن ??»، جان کئو، ترجمه‌ي مجيد پزشکي، نشر نيريز و «همه چيز داشتن»، جان آساراف، ترجمه‌ي فرشاد نجفي پور،‌انتشارات نسل نوانديش.
تهيه شده در: chetor.com

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع يادگيري، هوش و تقويت حافظه
هيچ‌وقت براي يادگرفتن دير نيست

7000تومانبااينکه روش‌هاي زيادي براي کنترل استرس وجود دارد، اما شايد نصيحت يک دوست يا جست‌وجو در اينترنت باعث يافتن روش مؤثري نشود. بسياري از اين روش‌ها در بهترين حالت مي‌توانند موجب اتلاف وقت، پول، انرژي يا غفلت از روش‌هاي درست شوند و در بدترين حالت موجب آسيب‌ديدن، ايجاد عادات بد، جلوگيري از تأثير برخي داروها يا حتي افزايش استرس‌ها شوند. روش‌هايي که در اين نوشته آمده، متداول‌ترين و درعين حال گمراه‌کننده‌ترين روش‌هاي کنترل استرس هستند. درمورد تأثير برخي از اين روش‌ها اغراق شده و روي برخي ديگر از آنها تحقيقات کافي صورت نگرفته است. شايد فکر کنيد اين روش‌ها راه رهايي‌تان از استرس‌ها هستند، اما نکات مهمي وجود دارد که بايد به آنها توجه کنيد.

:
جملات تاکيدي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *