دیدگاه زیست شناختی پایان نامه بررسي رابطه بين اختلالات رواني و مکانيزمهاي دفاعي در دانشجويان-دانلود رایگان

دیدگاه زیست شناختی

 1. تأکید دیدگاه زیست شناختی بر این است که آشفتگی های بدنی علت رفتار پریشان است. بی نظمی های در ژنها ممکن است سبب ساز بعضی رفتارهای غیرانطباقی باشند. ازطریق ماده ای بنام DNA ممکن است آمادگی داشتن ویژگی ها یا بیماری معینبه ارث برسد. تحقیق درباره وراثت در آدمیان از پیشینه های خانوادگی و مطالعه دوقلوها بهره می گیرند.
 2. دیگر تعیین کننده ی زیست شناختی رفتار، مغز و دستگاه عصبی است. آشفتگی در بخش های معینی از مغز می تواند به عیوب رفتاری معینی منجر شود. محققان برق نگاره های مغز را برای تحلیل الگوهای امواج مغز که مشخص حالات رفتاری مختلف هستند بکار می برد. تحقیق روی دستگاه پاداش دهنده ی مغز، خصوصاً موادی موسوم به اندروفین، ممکن است به شناخت بهتر اعتیاد دارویی منجر شود.
 3. دستگاه غدد درونریز که از غدد متعدد تشکیل می شود، ازطری ترشح هورمون ها بر پاسخ های بدن تاثیر می گذارد. غده هیپوفیز و قشر آدرنال در انطباق زیست شناختی و روانشناختی با فشار روانی نقش هایی ایفا می کنند.
 4. ایمنی شناسی روانی رویدادهای شناختی و ایمن شناختی را بهم پیوند می دهد. داغدیدگی و دیگر تنش زاها غالباً بیماری بدنبال دارند که احتمالاً معلول تغییری در دستگاه ایمنی است. داروشناسی روانی ، علم مطالعه ی اثرات داروها بر رفتار است.

دیدگاه روان پویشی

 1. دیدگاه روان پویشی براین عقیده متکی است که افکار و هیجانات علل مهم رفتارند. متخصصان بالینی باید افکار و هیجانات ناآشکار و غیرقابل مشاهده را از رفتارهای آشکار استنباط نمایند.
 2. براساس روش روانکاوی فروید، مهم آن است که به بیماران کمک شود تا به لحاظ هیجانی به خاطرات نهفته که فراموش شده اند دوباره دست پیا کنند.
 3. نظریه جبرگرایانه روانی فروید بر آن است که همه رفتارها معلول وقایع روانی پیشین هستند، که ممکن است هشیار (که به اگاهی آمدن آنها مشکل است) باشند. سطح آگاهی از وقایع روانی را میزان تعارض درون روانی حول و حوش این وقایع تعیین می کند.
 4. طي پنج سال اول زندگي، زيست مايه بر نواحي شهواني خاصي متمركز مي شود كه به مراحل رواني- جسمي دهاني، معقدي، و آلتي منجر مي گردد، كه سرانجام به مرحله جنسي بلوغ يافته ختم مي شود. ممكن است تعارضات حل نشده باعث شود فرد در يك مرحله تثبيت شود يا باقي بماند يا به مراحل قبل برگشت كند.
 5. فرويد معتقد بود كه دنياي روان به سه ساختار تقسيم مي شود: نهاد لذت طلب؛ خود كه از خطر اجتناب كرده يا با آن مقابله مي كند؛ و فراخود، كه بيانگر مجموعه قوانين اخلاقي جامعه است. طي نوباوگي، انديشيدن در فرايند نخستين حاكم است كه با اصل لذت و تمايل به كامرواسازي فوري مشخص مي گردد. سپس، انديشيدن در فرايند ثانوي بارز شده و كامروايي نيازها مي تواند به تعويق افتد. انديشيدن در فرايند نخستين تا حدي در بزرگسالان هم به چشم مي خورد.

6.اضطراب پاسخ به خطري است ادراك شده كه از قابليت جاندار براي رويارويي با آن فراتر رود. از آنجاييكه اضطراب به هنگام انتظار خطر واقع مي شود، مي تواند كاركرد حفاظتي داشته باشد.

 1. «خود» مكانيسم هاي دفاعي را براي ناهشيار گذاردن تعارض وارد عمل مي كند. مهمترين اين مكانيسم ها واپس راني است، كه اضطراب را از راه دور نگهداشتن افكار و تكانه ها از هشياري كاهش مي دهد.
 2. در روانكاوي باليني، ازطريق فنوني مثل تداعي آزاد و تحليل روياها، خيالبافي ها و خاطرات، علل رفتار غير انطباقي در تجارب دوران اوليه كودكي جستجو مي شود.
 3. نوفرويد گرايان و از آنجمله يونگ، آدلر، و اخيراً اريكسون، در بعضي از عقايد فرويد تجديدنظر كرده و ديدگاه روان پويشي را وسعت بخشيده اند. البته، مشكل ارزشيابي علمي نظريه روان پويشي همچنان پابرجا است.

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی با موضوع :

بررسي رابطه بين اختلالات رواني و مکانيزمهاي دفاعي در دانشجويان 150صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

Untitled

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *