درد، اين، يا، براي، دندان

آب‌وهواي خيلي سرد يا خيلي گرم،‌ قرار گرفتن در معرض نور خورشيد يا ورزش نيز مي‌توانند محرک باشند.
کهير مزمن محرک‌هاي مشخصي ندارد و معمولا آزمايش‌هاي آلرژي براي بررسي علت آن مؤثر واقع نمي‌شوند. اين نوع کهير ممکن است ماه‌ها يا حتي سال‌ها ادامه داشته باشد. کهير باعث خارش‌هاي آزاردهنده و دردناک است، اما مسري نيست.
کالج آمريکايي آلرژي، آسم و ايمني‌شناسي اعلام کرده است که حدود ?? درصد از افراد در دوره‌اي از زندگي‌شان به کهير دچار مي‌شوند.
________________________________________
: از بين بردن جاي جوش؛ ?? ماده طبيعي که صورت شما را پاکسازي مي‌کند
________________________________________
?. ساير عوامل
خارش ممکن است به وجود انگل‌هايي مثل کرمک‌ها، حشراتي مثل ساس، سوسک يا شپش ربط داشته باشد. عفونت‌هاي قارچي مثل پاي ورزشکاران نيز باعث خارش ميان انگشتان و اطراف‌شان مي‌شود.
خارش پوست ممکن است ناشي از بيماري‌هاي جدي‌تر باشد. اختلالات عصبي ناشي از ديابت، گره‌هاي عصبي و زونا نيز باعث خارش شديد پوست مي‌شوند.
خارش اورميک يا کليوي که به آن بيماري کليوي مزمن هم مي‌گويند، با خارش ارتباط دارد. اورميک به سندرم گسترده‌اي اشاره دارد که وقتي کليه‌ها شديدا آسيب ديده باشند و نتوانند سموم بدن را تصفيه کنند، رخ مي‌دهد. يکي از نشانه‌هاي شايع اين بيماري خارش است که معمولا شب‌ها شديدتر مي‌شود و بيشتر در قسمت پشت، بازوها و شکم وجود دارد.
درمان‌ خارش پوست

برنامه‌ي درماني به علت خارش بستگي دارد. براي افرادي که پوست خشک دارند، يک مرطوب‌کننده‌ي خوب شايد تنها راه‌حل باشد.
متخصصان پوست اغلب به افرادي که به اگزما، آماس پوست، کهير يا موارد مشابه دچارند، کرم‌هاي کورتيکواستروئيد را پيشنهاد مي‌دهند. اين کرم‌ها مستقيما بر روي پوست استفاده مي‌شوند تا خارش را کم کنند. همچنين بازدارنده‌هاي کلسينورين موضعي و آنتي‌هيستامين‌هاي خوراکي نيز به کاهش خارش کمک مي‌کنند.
آنتي‌هيستامين‌هاي خوراکي، داروي‌هاي ضدحساسيت رايجي هستند که حتي بدون نسخه نيز مي‌توانيد آنها را خريداري کنيد.
براي افراد مبتلا به پسوريازيس يا نارسايي کليه، اگر دليلي براي اجتناب از دارودرماني وجود داشته باشد، پزشک راه‌هاي ديگري مانند نوردرماني را پيشنهاد مي‌کند. در اين روش پوست در معرض امواج مشخصي از اشعه‌ي فرابنفش قرار مي‌گيرد تا خارش کنترل شود.
اقداماتي براي مراقبت از خود
استفاده از کرم مرطوب‌کننده‌ي باکيفيت و استفاده از آن حداقل يک يا دو بار در روز؛
استفاده از کرم ضدخارش در محل خارش مثل کرم هيدروکورتيزون که به تجويز پزشک نياز ندارد؛
استفاده از کمپرس سرد و مرطوب در ناحيه‌ي دچار خارش؛
دوش گرفتن با آب ولرم؛
انتخاب صابون‌هاي ملايم بدون رنگ و بو و استفاده از شوينده‌هاي لباس ملايم و بدون عطر؛
عدم استفاده از موادي که پوست را مي‌سوزانند يا باعث واکنش‌هاي آلرژيک مي‌شوند، مثل نيکل، جواهرات و پشم.
شايد مهم‌ترين اقدام براي مراقبت از خود اين باشد که پوست‌تان را نخارانيد چراکه باعث التهاب و آسيب بيشتر به پوست مي‌شود و خارش را نيز بيشتر مي‌کند.
اگر کرم‌هاي بدون نسخه مؤثر نبودند، محل خارش گسترش پيدا کرد يا نشانه‌هايي فراتر از خارش مشاهده کرديد، بايد به يک پزشک يا متخصص پوست مراجعه کنيد تا پزشک پس از تشخيص علت خارش، داروهاي لازم را براي‌تان تجويز کند.
برگرفته از: medicalnewstoday

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع علائم، پيشگيري و درمان بيماري‌ها
سلامتي ارزشمندترين دارايي انسان است

7000تومانوقتي دندان درد داشته‌ باشيد حتما با توصيه‌هاي دوستان و آشنايان خيرخواهي برخورد مي‌کنيد که مي‌خواهند به شما کمک کنند. «يک حبه سير بگذار روي دندانت» يا «روغن گل ميخک بزن روش و خلاص». در حالي که برخي افراد سر اين درمان‌هاي خانگي قسم مي‌خورند، از لحاظ علمي هيچ کدام از اين روش‌ها در درازمدت شما را از درد رها نخواهند کرد. تنها راه تسکين موفقيت‌آميز درد دندان درمان علت اصلي زمينه‌ساز آن است که با مراجعه به دندان‌پزشک قابل اعتماد و ماهر امکان‌پذير است. براي همين در اينجا به رايج‌ترين راه‌هاي درمان خانگي دندان درد اشاره مي‌کنيم تا در فاصله‌اي که براي دندان‌پزشکي وقت مي‌گيريد، درد کمتري داشته باشيد.

:
درمان درد دندان عقل با ? ماده گياهي موثر در خانه
? ورزش گردن که حتي به درد افرادي که گردن‌ درد ندارند نيز مي‌خورد
درمان سرفه خشک؛ ? درمان خانگي و سريع که سرفه را متوقف مي‌کند
چرا از درمان‌هاي خانگي دندان درد استفاده مي‌شود؟
سر‌وکله‌ي درمان‌هاي طبيعي دندان درد از زماني پيدا شد که اولين انسان‌ غارنشين دچار پوسيدگي دندان شد. سه دليل استفاده از اين درمان‌ها علي‌رغم در اختيار بودن امکانات مدرن پزشکي عبارت است از:
?. ترس از دندان‌پزشکي: مردم از نشستن روي صندلي دندان‌پزشکي خودداري مي‌کنند زيرا از درد حين درمان و از هزينه‌هاي گزاف آن مي‌ترسند.
?. اعتقاد به درمان‌هاي طبيعي: برخي از مردم درمان‌هاي طبيعي را به انواع مدرن آن ترجيح مي‌دهند.

?. کمبود وقت: در دنياي پرمشغله‌ي امروز مردم نمي‌خواهند براي رفتن به مطب وقت اضافه‌اي در نظر بگيرند.
مشکلي که درباره‌ي تمام موارد بالا وجود دارد اين است که هرچه ديرتر براي درمان اقدام کنيد، مشکل دندان‌تان هم شدت پيدا خواهد کرد.
دليل دندان درد چيست؟
دندان درد مي‌تواند دلايل متفاوتي داشته باشد.
تبليغات

پوسيدگي دندان
التهاب مغز دندان
فرسودگي ميناي دندان
دندان قروچه (فشردن يا ساييدن دندا‌ن‌ها بر هم)
التهاب لثه (پريودنتيت)
فشار سينوس‌ها
نشانگان‌ مفصل‌ گيجگاهي‌ فکي
درد قفسه سينه (آنژين قلبي)
سکته‌ي قلبي
(درباره‌ي حمله قلبي و دردي که ممکن است از قلب به سمت فک انتشار پيدا کند بيشتر بدانيد.)
اين مشکلات خود‌به‌خود از بين نمي‌روند بنابراين دندان درد ناشي از هرکدام از اين موارد هم معمولا از بين نخواهند رفت. مشکلِ نسبتا ساده‌اي که چند ماه پيش مي‌توانست به سادگي با پر کردن درمان شود وقتي به حال خود رها شود ممکن است به عفونت حادي تبديل بشود که نياز به مصرف آنتي‌بيوتيک و جراحي دندان دارد. با درمان خانگي دندان‌درد و رها شدن از درد، درماني را که دندان‌تان به آن احتياج دارد به تاخير مي‌اندازيد و ممکن است در گذر زمان با وخيم شدن وضعيت دندان‌تان هزينه‌هاي بيشتري براي درمان بپردازيد. با اين حال هنوز بسياري از مردم از معاينه‌ي ساليانه و بدتر از آن از رسيدگي سريع به دردهاي دنداني خودداري مي‌کنند.
________________________________________
: عوارض کمبود ويتامين D و راههاي درمان آن
________________________________________
نکات مقدماتي در برخورد با درد دندان
زماني که براي گرفتن وقت با مطب تماس مي‌گيريد بپرسيد آيا پيشنهادي براي کاهش درد دندان شما دارند؟
هر چه زودتر وقت بگيريد حتي اگر لازم است مرخصي بگيريد يا در مراسمي حضور پيدا نکنيد.
اطلاعات مربوط به درد دندان‌تان را به دقت به خاطر بسپاريد: زمان شروع، دفعات وقوع و جاي درد. اين اطلاعات به دندان‌پزشک در يافتن علت مشکل و طرح درمان کمک مي‌کند.
درباره دلايل احتمالي درد دندان با دندان‌پزشک صحبت کنيد. اگر دليل درد شما انتشار درد از درد قفسه سينه باشد نياز است که درمان مربوطه را دريافت کنيد.
از اين بعد بيشتر مراقب دندان‌هاي‌تان باشيد و به‌درستي و دفعات مناسب مسواک بزنيد و از نخ دندان استفاده کنيد.
درمان‌هاي خانگي رايج دندان درد
?. روغن يا تکه‌هاي ميخک

ميخک درمان سنتي براي بي‌حس کردن اعصاب است؛ اوژنول (ترکيب شيمايي اصلي ميخک) يک بي‌حس کننده‌ي طبيعي است.
نحوه‌ي استفاده: يک يا دو قطره از روغن ميخک را روي پنبه بريزيد و روي دنداني که درد مي‌کند بگذاريد. در شرايط حاد مي‌توانيد از ميخک پودر‌شده يا تکه‌هاي پودر نشده‌‌ي ميخک هم استفاده کنيد. ميخک را کمي بجويد تا روغنش بيرون بيايد و حداکثر تا نيم ساعت روي دنداني که درد مي‌کند نگاه داريد تا درد فروکش کند.
احتياط: نبايد اين روغن را مستقيما در دهان‌تان بريزيد. ريختن مستقيم روغن ميخک مي‌تواند لثه‌ي حساس را تحريک و درد بيشتري ايجاد کند. همچنين مراقب باشيد روغن روي زبان‌ يا ساير بخش‌هاي دهان‌تان نريزد.
________________________________________
: ? ويتامين و ماده‌ي معدني براي تقويت مغز
________________________________________
?. پودر فلفل قرمز و زنجبيل

هر دوي اين مواد داراي مسکن هستند و مي‌توانيد از آنها به صورت جداگانه نيز استفاده کنيد. کپسايسين (capsaicin) موجود در اين دو ادويه راه رسيدن پيام درد به مغز را مسدود مي‌کند.
نحوه‌ي استفاده: هر يک از اين مواد را در اندازه‌هاي مساوي با هم مخلوط کنيد سپس مقدار کافي آب به آن اضافه کنيد تا به صورت خمير درآيد. يک گلوله‌ي پنبه‌اي درست کنيد و آن را در اين ماده بغلتانيد و تا زماني که درد فروکش کند يا ديگر نتوانيد سوزش آن را تحمل کنيد روي دنداني که درد مي‌کند نگه داريد.
احتياط: سعي کنيد اين مخلوط با لثه و زبان‌تان تماس پيدا نکند.
?. آب‌نمک درماني

آب‌نمک براي تميز کردن ناحيه‌ي عفوني و شستن عوامل عفونت‌زا از محل کاربرد دارد و التهاب را کاهش مي‌دهد.
نحوه‌ي استفاده: براي درست کردن آب‌نمک يک قاشق غذاخوري نمک را در آب جوشيده حل کنيد و بگذاريد سرد شود. مقدار کمي آب‌نمک يا محلول نمکي (سالين) را به مدت ?? ثانيه در دهان خود بگردانيد. مي‌توانيد اين کار را ? تا ? بار تکرار کنيد.
?. پراکسيد هيدروژن

پراکسيد هيدروژن مانند آب‌نمک باکتري‌ها را مي‌شويد و از محل دور مي‌کند اما از آب‌نمک قوي‌تر است زيرا مستقيما مي‌تواند ميکروب‌ها را نابود ‌کند. اين محلول به خصوص اگر دندان دردي همراه با تب و دهاني بدمزه داريد به شما کمک مي‌کند دقايقي از درد خلاص شويد.
نحوه‌ي استفاده: مقداري محلول ? درصد پراکسيد هيدروژن را با مقدار مساوي آب مخلوط کنيد و به مدت ?? ثانيه در دهان بگردانيد و سپس بيرون بريزيد و در آخر چند بار آب را در دهانتان بگردانيد و بيرون بريزيد.
احتياط: پراکسيد هيدروژن ماده‌اي قوي است. اگر آن را با آب مخلوط نکنيد دهانتان دچار التهاب و سوزش مي‌شود. همچنين نبايد آن را قورت بدهيد در غير اين صورت دچار مشکلاتي در معده و روده‌ها مي‌شويد. براي همين بعد از گرداندن پراکسيد هيدروژن در دهان‌تان لازم است آب هم بگردانيد و بيرون بريزيد.
________________________________________
: ? قدم ساده براي داشتن تغذيه سالم
________________________________________
?. چاي نعناع يا چاي سياه

نحوه‌ي استفاده: چاي نعناع همراه با طعم مطبوعش تا اندازه‌اي خاصيت‌ بي‌حس‌کنندگي نيز دارد. يک قاشق چايخوري نعناع را در يک فنجان آب جوش بريزيد و به مدت بيست دقيقه دم کنيد. بعد از اينکه چاي سرد شد آن را در دهان‌تان بگردانيد، مي‌توانيد آن را قورت بدهيد يا بيرون بريزيد.
چاي سياه پررنگ هم به دليل دارا بودن تانين که ماده‌اي قابض است با کاهش التهاب مي‌تواند به کاهش درد دندان کمک کند. مي‌توانيد چاي کيسه‌اي را که در کمي آب جوش خيسانده‌ايد روي دنداني که درد مي‌کند بگذاريد.
?. يخ

نحوه‌ي استفاده: يک تکه يخ کوچک را در پلاستيک و سپس داخل پارچه‌اي نازک بگذاريد و به مدت ?? دقيقه روي دنداني که درد مي‌کند قرار دهيد تا درد فروکش کند. همچنين مي‌توانيد از کيسه‌هاي يخ طبي روي گونه‌تان در جايي نزديک به دنداني که درد مي‌کند استفاده‌کنيد. همچنين بر اساس داستان‌هاي قديمي اگر دست‌تان را با يخ ماساژ دهيد دندان دردتان کم مي‌شود. زماني که اعصاب دست پيام سرما را به مغز برسانند ممکن است بر پيام درد پيشي بگيرند. کافي است يک تکه يخ را در پارچه‌ي نازکي بپيچيد و روي ناحيه گوشتيِ بين انگشت شست و انگشت اشاره بماليد.
________________________________________
: ? عاملي که دشمن طول عمر شماست
________________________________________
?. سير

سير مانند يک آنتي‌بيوتيک عمل مي‌کند و جلوي رشد باکتري‌هايي را که به دندان حمله کرده‌ا‌ند مي‌گيرد.
نحوه‌ي استفاده: براي تسکين درد دندان به دو روش مي‌توان از سير استفاده کرد. اول اينکه مي‌توانيد يک حبه سير له شده را با کمي نمک مخلوط کنيد و روي دندان قرار بدهيد. راه دوم اين است که يکي دو حبه سير را بجويد. اين کار را دو يا سه بار در روز تکرار کنيد.
احتياط: استفاده از سير مانند تمام روش‌هاي ديگر اين مقاله موقتي است. علاوه بر اينکه زماني که دندان درد شما ناشي از عفونت نباشد (براي مثال ناشي از آنژين يا نشانگان‌ مفصل‌ گيجگاهي‌ فکي) سير نمي‌تواند درد را حتي به‌طور موقت کاهش بدهد. به‌علاوه مصرف سير يکي از دلايل بوي بد دهان است.
?. عصاره‌ي وانيل

الکل ،که يکي از مواد فعال موجود در عصاره‌ي وانيل است، به طور کلي به عنوان عامل بي‌حس‌کننده عمل مي‌کند. از جانب ديگر عطر وانيل به اعتقاد بسياري اثرات آرام‌بخش و تسکين دهنده دارد، اين خاصيت‌ها مي‌توانند به کاهش درد کمک کنند.
نحوه‌ي استفاده: انگشت خود را اندکي با عصاره‌ي وانيل تر کنيد و به اطراف دندان‌تان بماليد. همچنين مي‌توانيد چند قطره از آن را روي گلوله‌ي پنبه‌اي بريزيد و روي دندان‌تان قرار بدهيد. و اين کار را دو تا سه بار در روز تکرار کنيد.
احتياط: با اينکه ميزان الکل موجود در عصاره‌ي وانيل کم است، اما همچنان الکل است. اين شيوه به خصوص براي کودکان خطرناک است زيرا حتي مصرف مقادير کمي الکل مي‌تواند براي آنها خطرات جدي ايجاد کند.
________________________________________
: چرا هميشه احساس خستگي مي‌کنيم؟
________________________________________
?. مِر (myrrh)

شستشو‌ي دهان با محلول مر مي‌تواند کمک‌کننده باشد. مر قابض است و به همين علت به کاهش التهاب کمک مي‌کند. مر علاوه بر اين باکتري‌ها را مي‌کشد.
نحوه‌ي استفاده: ? قاشق چايخوري پودر مر را در ? فنجان آب به مدت ?? دقيقه با حرارت ملايم بجوشانيد. سپس آن را صاف کرده و بگذاريد خنک شود. يک قاشق غذاخوري از اين محلول را در نصف فنجان آب بريزيد و هر روز ? تا ? مرتبه دهان‌ خود را با آن بشوييد.
??. ابزار مخصوص دندان‌هاي حساس

اگر مشکل شما مربوط به لثه‌هاي در حال تحليل‌رفتن باشد اين کار درد ناشي از برخورد غذاي گرم و سرد با دندان‌تان را تا حد زيادي کاهش مي‌دهد. وقتي بافت لثه‌ها تحليل برود عاج دندان زير مينا در معرض محيط دهان قرار مي‌گيرد. عاج دندان قسمتي حساس است و با تغيير دما واکنش نشان مي‌دهد. از مسواک‌هاي نرم‌تر استفاده کنيد تا از بافت لثه‌ي باقي‌مانده محافظت کنيد و از تخريب بيشتر آن جلوگيري نماييد.
??. آدامس جويده‌شده

وقتي دندان شکسته يا خالي شده از مواد ترميمي در معرض محيط دهان قرار مي‌گيرد مي‌توان با آدامس جويده شده روي آن را پوشاند تا درد کاهش يابد. اين کار را با دندان پر‌شده‌اي که موادش در شرف بيرون ريختن است نيز مي‌توان انجام داد تا خود را به دندان‌پزشک برسانيد. تا زمان درمان با چنين دنداني چيزي نجويد تا درد افزايش پيدا نکند.
??. فشار

از تکنيک‌هاي طب فشار (acupressure) استفاده کنيد تا درد دندان‌تان به سرعت کاهش پيدا کند. براي دو دقيقه با انگشت شست‌ نقطه‌اي از پشت دست ديگرتان را که در آن انتهاي انگشت شست و اشاره به هم متصل مي‌شوند، فشار دهيد. اين کار ترشح اندروفين‌ها (هورمون‌هاي احساس خوب توليدشده در مغز) را تسهيل مي‌کند. اين روش براي مادراني که باردار هستند محدوديتي ندارد.
سخن آخر
همان‌طور که گفتيم هيچ‌کدام از درمان‌هاي خانگي درد را براي هميشه تسکين نمي‌دهند و استفاده از برخي از آنها نيز با خطراتي همراه است. در هر حال اين درمان‌هاي طبيعي مي‌توانند درد را تا رسيدن شما به پزشک تخفيف دهند. مراجعه به دندان‌پزشک و درمانِ دليل اصلي درد، بهترين راه مقابله با درد دندان است و نه تسکين موقتي آن.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: اگر سردرد داريد و کم انرژي هستيد اين خوراکي‌ها را مصرف کنيد
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع علائم، پيشگيري و درمان بيماري‌ها
سلامتي ارزشمندترين دارايي انسان است

7000تومانهمه‌ي شما حداقل يک‌بار سردرد گرفته‌ايد و مي‌دانيد که مي‌تواند چقدر آزاردهنده باشد. گاهي اوقات اين سردرد خفيف است و با کمي استراحت يا نوشيدن يک فنجان چاي يا قهوه برطرف مي‌شود اما برخي از انواع سردردها واقعا ناتوان‌کننده هستند و مي‌توانند شما را از کار و زندگي بيندازند. اکثر افرادي که دچار سردردهاي شديد مي‌شوند، به مُسکن‌ها روي مي‌آورند. درحالي‌که قرص‌هاي مُسکِن در تسکين فوري سردرد بسيار مؤثر هستند، اما استفاده‌ي طولاني‌مدت از آنها اثرات منفي روي بدن مي‌گذارد و پس از مدتي، فرد واقعا به آنها وابسته مي‌شود، اما علاوه‌بر درمان دارويي، درمان‌هاي خانگي هم براي سردرد وجود دارند. ما در اين مقاله، ?? درمان خانگي سردرد را ارائه مي‌دهيم که واقعا مؤثر هستند. اين درمان‌ها هم آسان هستند و هم ارزان؛ ضمنا لازم نيست نگران عوارض جانبي آنها هم باشيد.

:
علائم گلودرد چرکي، درمان و عوارض ايجاد آن براي بدن
درمان خانگي گوش درد و علت ابتلا به آن
علائم خونريزي مغزي و درمان آن؛ آيا جلوگيري از اين عارضه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *