دانلود پایان نامه فناوری اطلاعات: بررسی شبکه¬های بدنی بی¬سیم برای کاربردهای پزشکی

دانشگاه شیراز

سمینار ویژه کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات

بررسی شبکه­های بدنی بی­سیم برای کاربردهای پزشکی

A Review of Wireless Body Area Networks

for Medical Applications

استاد درس:

دکتر رضا جاویدان

 

 

نام نگارنده و استاد راهنما داخل فایل اصلی موجود است

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

پیشرفت­های جدید در زمینه­های مدار های مجتمع، ارتباط بی­سیم، تکنولوژی­های نیمه­هادی و علم کوچک سازی[1] باعث رشد شبکه حسگر در کاربرد وسیعی از جمله پزشکی و سازمان بهداشت و درمان شده است. از طرفی دیگر افزایش بیماری­ها و هزینه­های درمانی ناشی از آن سبب پیدایش تکنیک­هایی برای حل این مشکلات شده است. یکی از این تکنیک­ها به کارگیری شبکه­های بی­سیم بدنی می­باشد. انتظار می­رودWBAN انقلابی در نظارت­های سلامتی انسان­ها به وجود آورد. اما این تکنولوژی در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد. در این سمینار خلاصه­ای از شبکه­های بدنی بی­سیم ارائه شده است که شامل کاربردها، مزایا و معماری WBAN می­باشد. سپس امنیت در شبکه­های بدنی بی­سیم که شامل سه مرحله رمزنگاری، احراز هویت و تشخیص صحیح خطای انتقال را بیان کرده و تهدیدات امنیتی و انواع حملات در WBAN بررسی می­شوند و چالش­های موجود در WBAN مورد مطالعه قرار می­گیرد.  علاوه بر آن استاندارد­های 802.15.6 که برای شبکه­های WBAN به کار می­رود، مورد مرور و دو قسمت اصلی آن شامل لایه فیزیکی، لایه دسترسی کنترل رسانه(MAC)[2] مورد بحث قرار می­گیرد. از جمله نتایج این تحقیق این است که ما مشاهده کردیم این است که با وجود اینکه توپولوژی ستاره به طور طبیعی برای این شبکه­ها به کار می­رود نشان داده شد که این توپولوژی از لحاظ مصرف انرژی و برقراری ارتباط مطمئن چندان کارا نیست و در عوض توپولوژی چند پرشی عملکرد بهتری دارد .

 

کلمات کلیدی:

WBAN، شبکه­های بدنی بی­سیم، حسگر، 802.15.6

فهرست مطالب

  1. مقدمه: 1
  2. کاردبردها و مزایای WBAN.. 2
  3. سخت افزار WBAN.. 4

1.3.  اجزاء سخت افزاری.. 4

2.3.  محدودیتهای سخت­افزاری یک گره حسگر. 5

3.3. انواع حسگرهای بدنی.. 6

  1. معماری در WBAN.. 7

1.4. زیر ساخت WBAN.. 7

2.4. معماری سه لایه­ای سیستم نظارت بر سلامتی بیمار. 9

1.2.4.  معماری ارتباطات داخلBAN.. 10

2.2.4. معماری ارتباط بین BAN.. 13

3.2.4. ارتباط فراتر از BAN.. 15

  1. امنیت در شبکه­های بدنی بیسیم.. 15

1.5. نیازمندیهای امنیتی.. 16

2.5. تهدیدات امنیتی.. 17

3.5. انواع حملات در WBAN.. 18

1.3.5. حمله ارسال انتخابی.. 18

2.3.5. حمله حفره. 19

3.3.5 حمله سایبل.. 19

4.3.5 حمله تهدید مکان بیمار. 20

5.3.5 حمله رهگیری فعالیت… 20

6.3.5. حمله انکار سرویس…. 20

4.5. مکانیسم­های امنیتی.. 20

  1. مروری بر استاندارد 802.15.6.. 22

1.6. مشخصات لایه فیزیکی.. 23

1.1.6 NB 23

2.1.6 UWB.. 24

3.1.6 HBC.. 25

2.6. زیر لایه کنترل دسترسی رسانه(MAC). 26

1.2.6 Beacon mod with super frame. 26

2.2.6 non-Beacon mode with super frame. 27

  1. چالش­هایWBAN.. 27

1.7. بهبود طراحی حسگر. 27

2.7. مجتمع شدن با سیستم درمانی.. 27

3.7. امنیت و قابلیت اطمینان اطلاعات… 27

4.7. کیفیت سرویس(QoS). 28

5.7. مصرف انرژی.. 28

  1. بحث و گفتگو. 29

1.8. بهبود طول عمر باتری.. 29

2.8. پایین آوردن مصرف انرژی.. 29

3.8. مزاحم نبودن سنسورها. 29

4.8. سیستم­های بهداشت و درمان پیشگیرانه. 29

5.8. مسیریابی.. 30

  1. نتیجه. 30
  2. منابع: 30

 

1.     مقدمه:

امروزه بحث سیستم­های کنترل و نظارت از راه دور یکی از مباحث پر چالش در زمینه علوم الکترونیک و کامپیوتر می­باشد. لذا تحقیقات در هر زمانی به دنبال راه­حلی می­باشد تا شرایط خاص و انتظارات مدنظر را پاسخ دهد؛ در شرایط و کیفیت کاری یکسان هر چه نسبت هزینه به کارائی پائین­تر باشد، همان قدر محبوبیت آن شیوه بالاتر خواهد رفت. برای آگاهی از تغییرات محیط اطراف و یا وضعیت هر مجموعه نیازمند یکسری تجهیزاتی هستیم که بعنوان حسگر[1] شناخته می شوند و اینها تغییرات مدنظر(تغییرات فیزیکی یا شیمیائی) را در قالب یک پاسخ، به منظور اندازه­گیری میزان تغییرات و یا وجود آن، ارائه می­دهند. پس از جمع­آوری اطلاعات مورد نیاز می­توان سایر عملیات را بر اساس پاسخ ارائه شده انجام داد.

پیشرفت­های اخیر در زمینه الکترونیک و مخابرات بی­سیم باعث شده بتوانیم گره­های حسگر چندکاره، با توان مصرفی پایین و هزینه کم داشته باشیم که از نظر اندازه خیلی کوچک هستند و برای مسافت­های کوتاه می­توانند با هم ارتباط برقرار کنند. این گره­های حسگر کوچک طبق نظریه شبکه­های حسگر، دارای تجهیزات حس کردن، پردازش داده­ها و مخابره آنها و همچنین منابع انرژی می باشند. تفاوت اصلی شبکه­های حسگر با سایر شبکه­ها در ماهیت داده –محور و همچنین منابع انرژی و پردازشی بسیار محدود در آنهاست که موجب شده تا روش­های مطرح شده جهت انتقال داده­ها در سایر شبکه ها و حتی شبکه هایی که تا حد زیادی ساختاری مشابه شبکه­های حسگر دارند (مانند شبکه­های موردی)، در این شبکه­ها قابل استفاده نباشند. روند توسعه این شبکه­ها در حدی است که مطمئنا این شبکه­ها در آینده نزدیک، نقش مهمی را در زندگی روزمره ما ایفا خواهند کرد. از جمله کاربرد هایی که در حال حاضر برای شبکه حسگر مطرح می­شود در زمینه پزشکی می­باشد. با تولید حسگرهایی با توانایی اندازه­گیری دقیق و سریع علائم حیاتی بدن، می­توان انتظار استفاده بیش از پیش شبکه­های حسگر بی­سیم برای ارائه بهتر خدمات درمانی به بیماران و آسیب­دیدگان در سوانح مختلف را داشت. تلاش­های کنونی در جهت نیل به سیستمی است که به صورت خودکار علائم حیاط بدن را اندازه­گیری کرده و در صورت لزوم آن را به پزشک ارائه دهد که اینگونه از سیستم­ها به نام سیستم­های نظارت بر سلامت بیمار [2] شناخته می­شوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *