دانلود پایان نامه روانشناسی و علوم تربیتی :استفاده از اينترنت توسط دانشجويان

با اين وجود آمار و نتايج به دست آمده از ميزان ثبت نام در گرايش‌هاي مختلف رشته كامپيوتر و IT، نشان مي‌دهد كه ميزان استقبال زنان از تحصيل در رشته‌هاي عمومي كامپيوتر در سال جاري بيشتر از مردان است. به گزارش روابط عمومي مركز فناوري اطلاعات سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، آخرين نتايج بررسي و تحليل آمار موجود در و احد آموزش فرهنگسراي IT نشان مي‌دهد كه از مجموع 1055 دانشجو در رشته‌هاي مختلف كامپيوتر، 546 نفر را زنان و 509 نفر را مردان تشكيل مي‌دهند.

نتايج بررسي‌هاي آماري فرهنگسراي IT نشان از استقبال چشمگير زنان براي كسب مهارت در رشته‌هاي عمومي كامپيوتر دارد.

در مجموع آمار به دست آمده نشان مي‌دهد كه ميزان حضور زنان در كلاس‌هاي فراگيري دروسي همچون اينترنت، فتوشاپ، كاربرعمومي، ICDL، اتوكد و WORD بيشتر از مردان است. رشته‌هاي ديگري همچون سخت افزار و طراحي صفحات وب در انحصار فراگير مردان قرار دارد. در اين خصوص به ويژه در رشته‌هاي سخت‌افزار اكثريت مطلق فراگيران مرد هستند.

اما تحليلي بر آمار به دست آمده نشان مي‌دهد كه برخي از رشته‌ها تقريباً، مختص خانم‌ها و برخي نيز به آقايان اختصاص داده شده است. علت اين موضوع نيز به نوع و شكل تقاضاي موجود در بازار كار و مسايل و شرايط فرهنگي انجام كارها باز مي‌گردد.

از سوي ديگر در بررسي علت گرايش رو به رشد زنان به فراگيري رشته‌هاي عمومي كامپيوتر نيز نتايج جالبي به دست مي‌دهد.

در حال حاضر بخش قابل توجهي از فراگيران زن در رشته‌هايي همچون«كاربر عمومي»،«اينترنت» و «ICDL» را مادران خانه‌دار تشكيل مي‌دهند. اين مادران دليل گرايش به اين رشته‌ها، را ارتباط بهتر با فرزندان خود به هنگام كار با كامپيوتر و اينترنت و همچنين رفع نوعي احساس بي‌سوادي در استفاده از كامپيوتر به ويژه هنگام تعامل با فرزندان خود عنوان مي‌كنند.

مهمترين دليل اين اتفاق به گسترش نفوذ و ضريب كامپيوتر و اينترنت در جامعه باز مي‌گردد، چرا كه تا پيش از اين كامپيوترها بيشتر محدود به محيط كار و در اختيار آقايان بود اما با گسترش فناوري‌هاي نوين ارتباطاتي و نفوذ كامپيوتر و اينترنت به خانه‌ها،‌ گرايش زنان در يادگيري و استفاده از اين ابزار نوين نيز افزايش يافته است. ضريب نفوذ اينترنت در ايران 15درصد است كه تنها30درصد كل كاربران آن زن و به طور عمده دختران جوان هستند.

 

موج تحول

گروه اجتماعي- تكنولوژي نوين ارتباطي، جهان را به دهكده جهاني تبديل كرده است، همانطور كه در يك دهكده همه منابع در اختيار اهالي قرار مي‌گيرد امروز نيز به مدد اينترنت، در چنين شرايطي هستيم و غالب اطلاعات عمومي و اختصاصي به اشتراك گذاشته شده است.

اين پديده خود عامل ايجاد پديده‌اي به نام «جهاني شدن» است، چون بيش از اين ملل مختلف به دليل محدوديت‌هاي جغرافيايي و انحصار منابع، از هم دور بودند. بنابراين فناوري اطلاعات، هم زمينه‌ساز جهاني شدن است و هم عامل تسريع و بقاي آن؛ يكي از ابزارهاي اين تكنولوژي اينترنت است.

در مرحله بعد مخاطبان، استفاد‌ه كنندگان يا دريافت‌كنندگان هستند، از آنجايي كه يك رسانه در عرصه رقابت بين محيط‌هاي متعدد قرار دارد؛ يكي از عوامل و عناصر بسيار مهم تكنيك‌هاي جذب مخاطب است. حال مي‌توان سؤال كرد زنان ايراني در ارتباط با پديده اينترنت چگونه مي‌توانند ايفاي نقش كنند.

زنان مي‌توانند به عنوان توليد‌كننده يا فرستنده پيام باشند، از طرف ديگر زن مي‌تواند به عنوان موضوع پيام باشد، بنابراين توليد‌كننده اطلاعات خودش را براي سليقه زن تدارك مي‌بيند و مطابق با جذابيت‌هايي كه براي زنان وجود دارد، طراحي و كار مي‌كند، از جمله به موضوعاتي مثل خانه‌داري، بچه‌داري، مد، آرايش و لباس مي‌پردازد.

اما چرا زنان، امروزه به طور خاص كانون توجه اين امور قرار مي‌گيرند؟ به دليل اينكه در تحولات اجتماعي زنان بسيار سريع تأثير مي‌پذيرند و تأثير مي‌گذارند، بنابراين خيلي روي آنها حساب مي‌شود.

پس از سرنگوني طالبان در افغانستان بيش از 175 پروژه ويژه زنان افغاني براي افزايش مشاركت سياسي آنان به منظور ايجاد جامعه مدني به اجرا در آمده است.

از سوي ديگر شتاب تند توسعه كشورهاي عربي كه تا ديروز حق داشتن شناسنامه، حق مالكيت، حق رأي، رانندگي و بسياري از حقوق ابتدايي شهروندي را از زنان محروم مي‌كردند، بسيار ديدني است.

اين در شرايطي است كه اغلب كشورهاي خاورميانه هنوز هم باتوجه به وضعيت جديد توسعه، ديدگاه سنتي خود را نسبت به مسايل زنان حفظ كرده‌اند. به گونه‌اي كه در اغلب كشورهاي عرب زبان پايگاه‌هاي اينترنتي متعلق به زنان با محدوديت‌هاي بسياري روبه‌روست.

نتایج حاصل از یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، احتمال بروز رفتارهای خطرناک بین نوجوانان و جوانان دانشجویی که از بازی‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند بیش از دیگر افراد است.

به گزارش فارس به نقل از دیجیتال‌ترندز، محققان بر پایه مطالعات جدید خود دریافته‌اند که بین بازی‌های کامپیوتری و بروز رفتارهای پرخطر بین دانشجویان رابطه مستقیم وجود دارد و باعث می‌شود تا این افراد ارتباطات اجتماعی خود را کمرنگ‌تر کنند.

این مطالعات روی 500 دانشجوی دختر و 313 دانشجوی پسر در آمریکا انجام شد و شرکت‌کنندگان در آن درباره میزان استفاده از بازی‌های کامپیوتری، نوشیدن مشروبات الکلی، اعتیاد به مواد مخدر، اعتماد به‌نفس و میزان ارتباط با اعضای خانواده توضیح دادند.

در پایان این مطالعات مشخص شد که دانشجویان پسر 3 برابر بیشتر از دانشجویان دختر از بازی‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند. این در حالی است که میزان اجرای

بازی‌های کامپیوتری خشن بین پسران نسبت به دختران  برابر بیشتر است.

دانشجویان دختر بیش از پسران در دانشگاه‌های خود از اینترنت برای انجام کارهای شخصی و ارسال پست الکترونیکی استفاده می‌کنند و این در حالی است که دانشجویان پسر اینترنت را بیشتر برای خواندن اخبار، سرگرمی و مسایل جنسی به کار می‌برند.

این طور که گفته می‌شود، آن دسته از افرادی که به نوشیدن مشروبات الکلی عادت داشتند و به مواد مخدر اعتیاد داشتند، بیش از دیگر دانشجویان از بازی‌های کامپیوتری خشن استفاده می‌کردند.

استفاده غيرعلمي 80 درصد جوانان ايراني از اينترنت معاون پژوهشی مرکزمطالعات وپژوهشهای جمعیتی آسیاواقیانوسیه در گفت‌وگو با خبر گزاري فارس (9:11) در رابطه با نحوه استفاده جوانان از اينترنت گفت: جوانان 50 درصد به اينترنت دسترسي دارند؛ 80 درصد جوانان از اينترنت استفاده غير علمي مي‌كنند، 20 درصد ديگر نيز به دانشجويان و افرادي كه داراي تحصيلات عاليه هستند، اختصاص دارد.

ذوق و علاقه جوانان نيز در نوع استفاده از اينترنت مؤثر است .شيوه استفاده از اينترنت در ميان نوجوانان و جوانان نياز به هدايت دارد.

اگر جوانان را به طور اعم در نظر بگيريم قطعاً به آسيب‌شناسي نياز است اما اگر دانشجويان و افراد تحصيل‌كرده را مد نظر قرار دهيم اكثراً در زمينه‌هاي علمي از اينترنت استفاده مي‌كنند.

شيوه استفاده از اينترنت در ميان نوجواناني كه در سنين پايين قرار دارند مناسب نيست و گاهي اوقات همراه با تلف كردن وقت است. به طور كلي سطح استفاده از اينترنت در مقايسه با كشورهاي ديگر حجم پاييني را در ايران به خود اختصاص داده است.

اين به طور قطع ناشي از خلاء آموزشي است. چرا كه اينترنت به صورت انبوه وارد كشور شده است و دسترسي به آن در ميان نسل جوان بسيار ساده است.

برخي خانواده‌ها تسلط كافي به كامپيوتر را ندارند.در اين زمينه خود نوجوانان و جوانان تعيين كننده هستند. مسائل فرهنگي بايد از نسل قديم به نسل جديد منتقل شود اما اين مسئله با وجود اين كه فرهنگي است تنها مختص به جوانان است و خانواده‌ها در اين زمينه نقشي ندارند. حتي در مدارس نيز اشراف دبيران در اين زمينه كم است.

جوانان بيش‌تر براي سرگرمي از اينترنت استفاده مي‌كنند كه علاوه بر تلف شدن وقت آسيب‌هاي ديگري را ايجاد مي‌كند.

بايد جوانان را به استفاده صحيح از اينترنت ترغيب كنيم حتي خانواده‌ها نيز بايد اطلاعات خود را در اين رابطه ارتقا دهند. در اين زمينه آموزش امري ضروري است، در برنامه‌هاي تلويزيوني حتي اموزش آشپزي وجود دارد اما آموزش اينترنت و استفاده از كامپيوتر براي خانواده‌ها مشاهده نمي‌شود.

این تکه ای از پایان نامه رایگان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان بررسي ميزان وقوع استفاده از اينترنت توسط دانشجويان 84برگ می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

Untitled

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *