دانلود پایان نامه رایگان روانشناسی: بتاثير اينترنت بر عواطف :

تاثير اينترنت بر عواطف :

سطح خلق معتادان به اينترنت اغلب با دسترسي و عدم دسترسي آنها به اينترنت تغيير مي‌كند. بطوريکه اغلب آنها احساسات خود را هنگام عدم دسترسي به اينترنت اينگونه توصيف مي‌كنند:

احساس تنهايي، نگراني، احساس پوچي و احساس منع شدگي. و در مقابل زماني که به اينترنت وصل هستند، اغلب احساس هيجاني بودن، خوشحالي، آزادي، جذاب بودن، حمايت شدن و احساس خوب بودن دارند.

تاثير اينترنت بر شناخت :

نگراني و پيش بيني کردن منفي حوادث، ويژگيهايي هستند که در افراد معتاد به اينترنت نسبت به افراد عادي جامعه بيشتر ديده مي‌شوند. يانگ رو آوردن به اينترنت را در اين افراد مکانيسم رواني فرار از مشکلات مي‌داند. (7)

 

اينترنت و سلامت روان :

کساني که سوء مصرف اينترنت دارند بيشتر از سايرين در طول زندگي از اختلالات روانپزشکي ديگر مانند افسردگي (, Young Rodgers ,1998(2) ;Orazack 1999 (7)) اختلال دوقطبي Gold smith , ,Shapira Mec Elroy, Keck Khosla ,2000 – 1999)(2) رفتار جنسي تکانه اي ( Cooper و همکاران، 2003 و 2000 )

بعلاوه، در معتاداني که بيشتر به فعاليتهاي مانند قماربازي و مسائل جنسي در اينترنت مي پردازند اختلالات ديگر بيشتر قابل مشاهده است.

(  Green field، 1999 ; Morahan Martin ,Schumker , 2000 ; ,Young 1997)

اما هنوز بر سر اين مسائل تفاهمي وجود ندارد:

1- آيا اعتياد به اينترنت، نشانه اي از اختلالات است؟

2- علت و اثر ارتباط بين مصرف بيش از حد اينترنت و اين اختلالات چيست؟

ويژگيهاي اينترنت بيان کننده آنست که چگونه اين اختلالات گسترش پيدا مي‌كند، براي مثال اينترنت مي‌تواند مجرايي تازه براي کساني باشد که اختلال تکانه اي جنسي دارند. اينترنت براي اين افراد، براحتي قابل دسترسي است و ميتواند براي آنها انواع ابزارهاي جنسي فراهم کند. ناشناخته بودن، دسترسي 24 ساعته بدون هيچگونه کنترل ومهاري، قابليت انتخاب بالا و آزادانه در مورد پيدا کردن شريک جنسي راهي جديد است براي تعاملات جنسي کساني که فشارهاي جنسي را احساس مي‌كنند.

اين امکان وجود دارد که کساني که اعتياد جنسي به اينترنت دارند از قبل اختلالات زمينه اي داشته‌اند. اما در بعضي افراد در خارج از محيط اينترنت اين اختلال وجود ندارد. (Cooper  و همکاران، 1999 )

بطور مشابه، قماربازي مرضي در اينترنت نوع جديدي از رفتار قديمي است اما الگوي قماربازان مرضي در اينترنت با نوع سابق آن فرق دارد. که اينجا هم قابل دسترس بودن و دريافت پاسخ آني، تسهيلاتي براي فرد فراهم مي‌كند.

تاکنون تحقيقات کمي‌در زمينه ارتباط اختلالات رواني قبل از اعتياد به اينترنت انجام شده است.

هنوز علت و اثر ارتباط بين استفاده بي رويه از اينترنت و افسردگي و تنهايي قطعي نيست.

اين ارتباط ممکن است دوطرفه باشد. افرادي که تنها يا افسرده هستند براي اينکه از احساس دردناک خود کم کنند به اينترنت پناه مي آورند. چون آنها از اين طريق ارتباطات دوستانه و حمايتهاي انسانهاي ديگر را بدست مي آورند و اينها دقيقا چيزهايي است که آنها در زندگي واقعي از دست داده‌اند.

(Morahan Maythin  ,1999 ; Morahan Marthin , Schumker , 2000 و 2003)

تحقيقات نشان داده که معتادان به اينترنت براي اين به اينترنت روي مي آورندکه احساسهاي منفي خود را کم کنند. فرار از فشارها، بهتر کردن روحيه خود وقتي خلق پائين دارند يا مضطرب هستند يا از جامعه کناره گيري کرده‌اند از جمله آنها هستند.      ( Anderson 1999;  Morahan Marthin ,Schumker , 2000 )

اين يافته ها مهر تاييدي است بر تئوري کساني که بيان مي‌كنند اعتياد به اينترنت از نشانه‌هاي اختلالات ديگر اين افراد است.

افسردگي اغلب همراه تعدادي از اختلالات مانند سوء مصرف مواد، قمار بازي مرضي، اختلالات خوردن(Eating Disorder)، اختلالات اضطرابي و اختلال شخصيت(Personal Disorder) فردي ديده مي‌شود.

(Fuentes , Lorenzo , Apa ,2000 ; Becona , 1996 )

احساس تنهايي همرا اختلالاتي چون افسردگي، خصومت بين فردي، اضطراب و اختلال شخصيت ( Elliott , Forsyth , 1999 ) و اختلال تکانه جنسي (Cooper و همکاران، 1999 ) وجوددارد.

بنابراين اگر فرد همزمان دواختلال داشته باشد، نمي‌توان با قطعيت علت اصلي را پيدا کرد. در نتيجه، در مورد اختلال اعتياد به اينترنت هم دقيقا نمي‌توان گفت آيا اختلالات رواني نشانه‌هاي بيماري است يا علتي براي اين روآوردن به اينترنت و اعتياد به آن هستند.

مطالعات آينده بايد اثرات اينترنت و علل آنها را شفاف تر سازند. (2)

در فصل دوم به مطالعات انجام شده درباره ارتباط اينترنت و سلامت روان بيشتر خواهيم پرداخت.

 

 

 

 

 

 

 

 

این تکه ای از پایان نامه رایگان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان بررسي رابطه بين اعتياد به اينترنت و سلامت روان بر اساس تست  SCL-90-R در مراجعين به كافي نت 127صفحه  می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

دانلود رایگان پایان نامه های رشته علوم تربیتی روانشناسی و مشاوره

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *