مقدمه

دکتر حیدر امیران عضو هئیت عملی دانشگاه آزاد اسلامی و مدیر عامل شرکت مشاورین کیفیت ساز،در مقدمه کتاب راهنمایی گام به گام سرآمدی سازمانی بر اساس مدل های EFQM/INQA می گوید:

وقتی به حرکت های کیفیت خواهی در ایران نگاه می کنیم ،پی می بریم که ما در زمینه مفاهیم کیفیت یک قصور بزرگ داشته ایم و آن اینکه متاسفانه اقدامی برای بومی کردن مفاهیم عمدتا وارداتی کیفیت (که صد البته ضروری و لازم هم هستند) نکرده ایم و این خلائی بسیار بزرگ است که هر روز عمق آن بیشتر و بیشتر می شود .

ایشان اضافه می کند که حال نوبت اندیشمندان و صاحبنظران کیفیت است که کیفیت ایرانی بر پایه اصول ،باورها و راهکار خاص ایرانی طراحی کرده و به هموطنان خود عرضه کنیم البته این کار خود بسیار دشوار تر از وارد کردن مفاهیم آماده غربی و تلاش در جهت رشد و اشاعه آن میان هموطنان است اما چه باک که حلاوت این کار سنگین و دشوار پذیر کیفیت و تصاحب و جان ایرانیان در کلیه عرصه های کسب و کار است.

 

۲-۲- مدل پیشرفته مدیریت کیفیت جامع

برای اینکه روشی جامع و سیستماتیک جهت پیاده سازی مدیریت کیفیت جامع داشته باشیم بایستی در ابتدا مدلی مفهومی را توسعه دهیم . این مدل بایستی ساده ، منطقی و به قدر کافی جامع و فراگیر باشد همچنین این مدل باید توانایی تحمل و کاربرد در شرایط بسیار متغیر بخش های جدید را نیز داشته باشد .

مدل مدیریت کیفیت جامع پیشرفته به منظور حمایت از سیستم مدیریت کیفیت جامع از یک روش یکپارچه و هماهنگ استفاده می کند . این سیستم مدیریتی در واقع یک فرآیند بهبود مستمر می باشد که سازمان را متعهد می کند بر اینکه خود را بر اساس کیفیت مدیریت کند . (فلاورجانی،۱۳۸۸)

 

مدل ژاپنی ۵ اس

در واقع ۵ اس تکنیکی است به منظور ایجاد و حفظ محیط کاری سالم با کیفیت بالا در سازمان ، این کلمه در واقع نشانه دهنده پنج کلمه ژاپنی می باشد . معانی معادل این کلمات در انگلیسی و نمونه های خاصی از آن ارائه شده است

نمونه های خاص مفهوم معادل انگلیسی کلمه ژاپنی :

دور انداختن چیزهایی بی ارزش سازماندهی     Structurise seiri

بازیابی یک پرونده در ۳۰ ثانیه روشمند کردنsystematize section

مسئولیت شخصی تمیز کردن سلامت کردنsanitize  seiso

شفافیت در ذخیره سازی داده ها استاندارد کردن  standardize seiketsu

انجام روزانه ۵ اس ایجاد نظم و ترتیب  self-discipline shitsuke

تکنیک ۵ اس :

این تکنیک به صورت گسترده ای در ژاپن مورد استفاده قرار گرفت . بیشتر کسانی که از این تکنیک استفاده کرده اند ، معتقدند که این روش تنها برای زیبایی و بهبود فیزیکی محیط کار مناسب نیست ، بلکه استفاده از آن به منظور بهبود فرآیندهای سازمان نیز بسیار مفید خواهد بود . ظاهراً تکنیک های ۵ اس در تمام جنبه های زندگی کاربرد دارد . (www.betsa.ir)

 

۲-۳- گروه کنترل کیفیت (QCC)

دایره کنترل کیفیت در واقع یک گروه کوچک متشکل از افراد و کارمندان سازمانی می باشد که با یکدیگر همکاری دارند تا از این طریق به مواردی همچون بهبود عملکرد سازمان ، احترام به افراد و کارکنان ، ایجاد گروه های کاری با روحیه بالا از طریق توسعه و بهبود پتانسیل بی حد و حساب اعضای گروه کمک کنند .

ژاپنی ها تجربه کرده اند که در حدود ۹۵% از مشکلات مربوط به کیفیت در بسیاری از سازمانها می تواند از طریق روش های کنترل کیفیت ساده ای همچون هفت ابزار کنترل کیفیت به طور کامل برطرف گردد . (Inshikawa,1986)

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

لینک متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد