دانلود رایگان پایان نامه روانشناسی و علوم تربیتی تاثیرجنسیت برچگونگی استفاده ازاینترنت

تاثیرجنسیت برچگونگی استفاده ازاینترنت

مهرشاد مشبابي مسئول دفتر امور زنان سپاه و رئيس شوراي سياستگذاري همايش زنان واینترنت درهزاره سوم هدف از برگزاري اين همايش را پاسخ به نيازهاي جامعه دانست و گفت اين روزها شاهد كاركردهاي مختلف اينترنت در كار، زندگي و تحصيل هستيم و بسياري از خانواده‌هاي ما با اين ابزار اطلاع‌رساني ارتباط برقرار كرده‌اند بنابراين تصميم گرفتيم از اين بستر مناسب استفاده بهينه كنيم.

ظهور هر رسانه سبب‌ساز تغييراتي در خواسته‌ها و نيازهاي جامعه است به همين دليل اينترنت تأثيراتي در جامعه ايراني داشته، كه قابل كتمان نيست. اينترنت و چگونگي بهره‌وري از آن نيز براي دولتمردان داراي اهميت بسياري است و روند  استفاده زنان از اينترنت به موازات آن در حال افزايش، بنابراين چنين همايشي با بررسي نتايج يافته‌ها از سراسر كشور مي‌تواند در درك آن مؤثر باشد.

رشد روزافزون شبكه جهاني اطلاعات و امكان دسترسي آسان و سريع به اين شبكه، سطح دانايي افراد، انديشه انسان‌ها و شيوه‌هاي انجام امور فرهنگي و اقتصادي را متحول كرده است. اين در حاليست كه هم‌اكنون زنان در كشورهاي در حال توسعه چون كشور ما آنگونه كه بايد از اين فرصت استفاده نمي‌كنند.

شايد به همين دليل است كه، فرصت‌يابي و آسيب‌شناسي چگونگي ارتباط زن و اينترنت در كشور ما به يك اندازه داراي اهميت است.

شناخت دقيق فرصت‌ها و برنامه‌ريزي براي استفاده بهينه از آنها در راستاي ارتقاء سطح دانش، افزايش شيوه‌هاي ارتباطي، شناخت فرصت‌هاي كاري و كالبد شكافي علمي محدوديت‌هاي ناشي از نابرابري بهره‌گيري زنان از اينترنت در مقايسه با مردان، از مهمترين اقداماتي است كه بايد در قالب يك برنامه‌ريزي دقيق دنبال شود.

رشد اينترنت در كشورهاي مختلف، بسيار نامتوازن است، به عبارت ديگر فاصله و شكاف قابل توجهي در زمينه دسترسي و استفاده از فناوري ارتباطات و اطلاعات (ICT) بين كشورهاي كمتر توسعه يافته و توسعه يافته  وجود دارد.

به عنوان نمونه در ايالات متحده آمريكا، زنان در حال پيشي گرفتن از مردان از نظر دستيابي به اينترنت هستند و نرخ بالاي رشد خود را حفظ كرده‌اند. در حالي كه تعداد كل كاربران اينترنت در آمريكا تنها 22/4 درصد رشد داشته، اين نرخ براي زنان 34/9 درصد بوده است. اما اين موضوع در ميان زنان آسيايي ديده نمي‌شود.

78 درصد كاربران اينترنت در آسيا را مردان و تنها 22 درصد را زنان تشكيل مي‌دهند. بي‌ترديد چنين تفاوتي ميان مردان و زنان در زمينه استفاده از اينترنت، تاثير قابل ملاحظه‌اي بر فرهنگ و اقتصاد آسيا خواهد داشت.

در كشور در حال توسعه‌اي مانند ايران هم ميزان محروميت زنان از آموزش و تعليم فناوري قابل توجه است. شايد پايين‌تر بودن سطح آموزش زنان نسبت به مردان، نبود منابع اقتصادي و فقدان هنجارهاي فرهنگي و اجتماعي اغلب زنان را از دنبال كردن شغل‌هاي غيرسنتي و دسترسي به ICT باز مي‌دارد. در همين حال پيمايش صورت گرفته از سوي «شهناز ميزبان»، پژوهشگر علوم اجتماعي بر روي 380 دانشجوي دانشگاه‌هاي دولتي تهران نشان مي‌دهد كه بعد از پايگاه اقتصادي – اجتماعي و موقعيت جغرافيايي، «شكاف جنسيتي» عمده‌ترين شكاف در كاربرد اينترنت بوده كه كمتر مورد توجه قرار گرفته است.

از سوي ديگر در حالي كه 22 درصد دانشجويان پسر بيش از سه ساعت در روز از كامپيوتر استفاده مي‌كنند، تنها 10 درصد دختران دانشجو از كامپيوتر استفاده كرده‌اند. اين در حاليست كه ميزان استفاده پسران از اينترنت در طول روز نيز به مراتب بيش از دختران است (5/19 درصد پسر در برابر 4/15 درصد دختر).

از آنجايي كه «جنسيت» بر نوع و ميزان استفاده از اينترنت تاثيرگذار است، شيوه استفاده از اينترنت در ميان دختران و پسران نيز داراي تفاوت است؛ چرا كه انتظارات اجتماعي، آنها را به سوي نقشهاي جنسيتي سوق مي‌دهد، اين بدين معناست كه دختران دريافت و ارسال پست الكترونيكي، خريد كالا و سرگرمي را بيش از پسران ترجيح داده و در مقابل پسران از اينترنت به منظور جستجوي اطلاعات و دريافت خبر استفاده مي‌كنند، كه اين مسئله را مي‌توان در چگونگي جامعه‌پذيري دختران و پسران جستجو كرد. از آنجايي كه در دهه‌هاي گذشته جامعه همواره افراد را به نقشهاي سنتي سوق داده است، مسئوليت‌ها و نقش‌هاي زنانه مانعي براي دسترسي و استفاده زنان از كامپيوتر و اينترنت است.

اداره كشورها بدون استفاده از ICT غيرممكن شده يا با هزينه هنگفت امكان‌پذير است؛ روند توسعه جهان رو به جلو پيش مي‌رود و ما بايد بتوانيم از تهديدها دوري و از فرصت‌ها به نحو احسن استفاده كنيم.

نصرالله جهانگرد، دبير پيشين شوراي عالي اطلاع‌رساني در همايش زنان و اينترنت در هزاره سوم  گفت: بازار محصولات ICT در دنيا حدود 600 تا 700 ميليون يورو است و در واقع مي‌توان گفت كه اين موضوع در حوزه اشتغال يكي از كارآفرين‌ترين مباحث محسوب مي‌شود.

او با بيان اينكه اينترنت به عنوان سرمايه و ثروت عمومي جهان به حساب مي‌آيد، گفت: همه دستگاهها بايد به راحتي به اين ابزار دسترسي داشته باشند؛ سياستگذاري كشورها اين است كه مردم به راحتي بتوانند به اينترنت دسترسي پيدا كنند.

همه كشورها متوجه اين موضوع هستند و زمينه سياستگذاري در بخش‌هاي مختلف براي دسترسي راحت به اينترنت را فراهم مي‌كنند تا اين ابزار به صورت يك ثروت عمومي در اختيار مردم باشد؛ استفاده از وب‌ به قدري شتاب گرفته كه جزو شاخص‌هاي سنجش توسعه اجتماعي و اقتصادي كشورها شده است.

به گفته جهانگرد، چالشي كه در حال حاضر در دنيا وجود دارد اين است كه تحولات اقتصادي و اجتماعي ناشي از تحولات ICT شتاب گرفته و تمام زمينه‌هاي كاري را در كشورها تحت تاثير قرار داده است.

«عمده كشورها ICT را به عنوان موجود توانمندساز مي‌دانند؛ زيرا زماني ثروت مولفه توسعه بود، اما امروزه فاكتور دانايي جايگزين آن و عامل توليد ثروت شده و

دبير سابق شوراي عالي اطلاع‌رساني ادامه داد، چالش كشورهاي جهان سوم اين است كه ديدگاه‌هاي رهبران و مديران يكي نيست و تا دولتي عوض مي‌شود تمام برنامه‌ها نيز تغيير مي‌كند، به همين دليل برنامه بلندمدت در كشورهاي جهان سوم دوام نمي‌آورد و همه به دنبال برنامه‌هاي كوتاه‌مدت هستند.

به گفته جهانگرد، ICT به عنوان عنصر كليدي نوآوري شناخته شده و زنان نيز نقش كليدي در اين عرصه دارند؛ ICT با فراهم كردن فرصت يادگيري نقش مهمي در روند توسعه زنان ايفا مي‌كند و اگر اين ابزار به صورت راهبردي در يك جامعه به كار رود مي‌تواند در توسعه استراتژيك نقش مهمي داشته باشد.

این تکه ای از پایان نامه رایگان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان بررسي ميزان وقوع استفاده از اينترنت توسط دانشجويان 84برگ می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

Untitled

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *