دانلود رایگان پایان نامه روانشناسی و علوم تربیتی :استفاده از اينترنت توسط دانشجويان سابقه موضوع تحقیق

سابقه موضوع تحقیق

 

مقدمه

تاريخچه اينتر نت در ايران

ايران يكي از كشورهايي است كه اگر چه دير به شبكه جهاني اينترنت متصل شد اما روند گسترش استفاده از اين تكنولوژي در ميان جامعه با رشد قابل قبولي توام بود . حالا ببينيد از كجا به كجا رسيده ايم.  بدون شک آغاز ارتباط با شبکه اينترنت در ايران همواره نام مرکز تحقيقات فيزيک نظری و رياضيات را به ياد می آورد. مرکز تحقيقات فيزيک نظری و رياضيات که در سال 1369 بعنوان نماينده ايران در شبکه آموزش و پژوهش اروپا پذيرفته شده بود، در سال 1370 ارتباط ايران را بصورت e-mail و از طريق گره اتريش با شبکه اينترنت برقرار نمود.

پس از ارتباط مطمئن و دائمی تر با اينترنت در سال 1371، مرکز تحقيقات فيزيک نظری سرويس دهی به دانشگاهها را آغاز نمود.

از سال 1372 ارايه اينترنت در ايران توسط مراکز خصوصی آغاز شد، در حاليکه قبل از آن شرکت مخابرات از طريق شرکت ديتا اقدام به ارايه سرويس اينترنت کرده بود.

1368 : مركز تحقيقات فيزيك نظري و رياضيات( (IPMبه منظور ايجاد و اداره پروژه‌هاي تحقيقاتي و اشاعه تماس علمي بين دانشگاه‌هاي ايران و موسسات بين المللي آغاز بكار كرد.

1371 : تعداد كمي از دانشگاه‌هاي ايران، از جمله دانشگاه صنعتي شريف و دانشگاه گيلان، توسط مركز تحقيقات فيزيك نظري و از طريق پروتكل UUCP به اينترنت وصل مي‌شوند تا با دنياي خارج ايميل رد و بدل كنند.

1372 : مركز تحقيقات فيزيك نظري و رياضيات،‌ بعنوان تنها نهاد ثبت اسامي قلمرو [.ir] در ايران به رسميت شناخته مي‌شود. اين قلمرو مشخّصه تعيين شده براي هويّت ايران در فضاي اينترنت است.

1373 : مؤسسه ندا رايانه تأسيس مي‌شود. پس از راه‌اندازي اوّلين بولتن بورد (BBS)، در عرض يك سال نيز اوّلين وب سايت ايراني داخل ايران را راه‌اندازي مي‌كند. همچنين، اين مؤسسه روزنامه «همشهري» را به زبان فارسي در اينترنت منتشر مي‌كند، كه اين اوّلين روزنامه رسمي ايراني در وب محسوب ميشود. در همين سال بدنبال اتصال به اينترنت از طريق ماهواره كانادائي «كد ويژن»(Cadvision)، مؤسسه ندا رايانه فعاليت بازرگاني خود را بعنوان اوّلين شركت خدمات سرويس اينترنتي( (ISPآغاز مي‌كند.

1374 : مجلس ايران تأسيس شركت «امور ارتباطات دِيتا» تحت نظر شركت مخابرات ايران را تصويب مي‌كند و مسؤليت توسعه خدمات ديتا در سطح كشور را بطور انحصاري در اختيار آن شركت قرار مي‌دهد.

1376 : خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران ( (IRNAوب سايت خود را از طريق شركت مخابرات انگلستان انتشار مي‌دهد. بعداً آن را به آمريكا منتقل مي‌كند تا بوسيله وب سرور شركت GPG منتشر شود.

1377 :پروژه يونيكد در ايران با قرارداد شوراي عالي انفورماتيك و همكاري بنياد دانش و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مديريت فنّي دانشگاه صنعتي شريف تحت عنوان «فارسي وب» آغاز مي‌شود. هدف پروژه اين است كه با گنجاندن كامل و جامع الفباي فارسي در استاندارد يونيكد، نشر فارسي در كامپيوتر، مخصوصاً اينترنت و وب، استاندارد شود و اصولاً مشكل قلم (فونت(هاي غير استاندارد موجود در نرم افزارهاي ايراني حل شود.

1379:  شركت  IranGate.netدر شهر اصفهان تأسيس مي‌شود تا بعنوان يك  ISPخدمات اينترنتي را بطور اختصاصي به شهرهاي پر جمعيت غير از تهران ارائه دهد. در پايان همين سال ايران بطور رسمي عضو كنسرسيوم يونيكد مي‌شود.

1380 : براي اوّلين بار پديده وبلاگ نويسي در ايران آغاز مي‌شود. درست يك سال بعد، بنا بر آمار غير رسمي تعداد وبلاگ نويسان از مرز ۱۵۰۰۰ نفر مي‌گذرد.

1381 : اوّلين سرويس وبلاگ نويسي ويژه فارسي زبانان در وب سايت  Persianblog.comدر ايران آغاز به كار مي كند. هدف تيم ارائه دهنده اين سرويس مجاني ايجاد محيطي كاملاً فارسي از جمله متن نويس سازگار با زبان فارسي، تقويم شمسي و سيستم نظرخواهي فارسي، و متمرکز نمودن وبلاگ نويسان فارسي زبان در يک سايت و در نتيجه افزايش بينندگان اين وبلاگها است. تا كنون نزديك به 450 هزار ايراني براي استفاده از اين سرويس ثبت نام كرده اند .

1382: حدود 6 بلاگ سرويس فارسي ديگر در فاصله سالهاي 1382 تا 1385 شكل مي گيردو در حال حاضر حدود يك و نيم ميليون بلاگر ايراني در وب حضور دارند كه بر اساس آمارگيرهاي اينترنتي معتبر 120 هزار تاي آنها فعال محسوب مي شوند . ايراني ها در فاصله سالهاي 1382 تا 1384 چهارمين زبان وبلاگستان جهان را دارا بودند اين رتبه در حال حاضر به جايگاه دهم تنزل كرده است .

1383 : طرح تكفا به عنوان اولين و مهمترين طرح دولت ايران در زمينه توسعه كاربرد فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطي با بودجه اي حدود يك هزار ميليارد ريال به اجرا در مي آيد.

1384 : جنجالي ترين بحث سال 1384 در زمينه اينترنت در ايران اجراي سياست فيلترينگ سايتهاي اينترنتي غير مجاز و خلاف موازين اخلاقي و اسلامي بود كه سر وصداي زيادي به پا كرد.

1385- طرح ساماندهي وب سايتها و وبلاگها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مهمترين اقدام دولت در زمينه اينترنت به شمار مي رود صحبت هاي فراواني در باره اينترنت ملي هم شده اما كسي هنوز به درستي از متواي اين طرح اطلاع ندارد.

تعدادکاربران

تعداد كاربران و ضريب نفوذ اينترنت يكي از شاخصهايي است كه در دهه اخير براي رشد و توسعه جوامع در نظر گرفته شده است.

در سالهاي گذشته آمار و ارقام متعدد، متفاوت و در برخي موارد سوال برانگيزي از سوي مقامات رسمي و غير رسمي و نهادهاي بين‌المللي درباره كاربران اينترنت در ايران ارايه شده است.

مركز آمار اينترنت جهان (‪ (InternetWorldStatesدر فوريه ‪ ) ۲۰۰۵اواخر سال ‪ (۸۳تعداد كاربران اينترنت در ايران را حدود چهار ميليون و ‪ ۸۰۰هزار نفر و با ضريب نفوذ هفت درصد اعلام كرد.

دفتر توسعه انساني سازمان ملل نيز در شهريور امسال آماري را نزديك به آمار ارايه شده توسط مركز آمار اينترنت جهان گزارش كرد.

در گزارش توسعه انساني سازمان ملل، تعداد كاربران اينترنت در ايران تا نيمه اول سال ‪ ۸۴به ازاي هر يك هزار نفر، ‪ ۷۲نفر ( ضريب نفوذ ‪ ۷/۲درصد ) اعلام شد كه با در نظر گرفتن جمعيت ‪ ۷۰ميليوني‌ايران، جمعيت كاربران ايراني حدود پنج ميليون نفر برآورد مي‌شود.

اين در حالي است كه وزير سابق ارتباطات و فناوري اطلاعات در خرداد ماه ‪ ۱۳۸۳تعداد كاربران اينترنت در ايران را پنج ميليون نفر، در دي ماه ‪،۸۳ شش ميليون نفر ، در ارديبهشت سال ‪ ،۸۴شش ميليون و ‪ ۷۵۰هزار نفر و در مرداد ‪ ، ۸۴بيش از هفت ميليون و ‪ ۵۰۰هزار نفر اعلام كرده است.

توجه و دقت بيشتر به آمارارايه شده توسط وزير پيشين ارتباطات اين سوال را در ذهن هر خواننده‌اي ايجاد مي‌كند كه چگونه در طي چند ماه ميليونها كاربر به جمع كاربران ايراني اضافه شده است؟

در اين فاصله زماني نيز آمار متفاوت ديگري توسط برخي از مقامهاي رسمي كشور ايران ارايه شد.

مدير امور ارتباطات شركت مخابرات در سال ‪ ۸۱تعداد كاربران اينترنت در اين سال را يك ميليون و ‪ ۷۰۰هزار نفر اعلام كرد در حاليكه مدير روابط عمومي وزارت ارتباطات، تعداد كاربران اينترنت در اين سال را سه ميليون و ‪ ۲۰۰هزار نفر عنوان كرده بود.

برخي مسوولان وزارت ارتباطات نيز تعداد كاربران اينترنت در سال ‪ ۸۲را حدود پنج ميليون نفر اعلام كرده بودند در حاليكه نهادهاي بين‌المللي تعداد كاربران در اين سال را حدود سه ميليون نفر گزارش كردند.

ادعاي بحث برانگيزي كه‌توسط برخي از مسوولان‌و نهادهاي داخلي درباره تعداد كاربران اينترنت تا سال ‪ ۸۳مطرح‌شد نيز مهر تاييدي بر آشفتگي آمار و ارقام اين شاخص در كشور است.

مدير امور ارتباطات شركت مخابرات ايران در سال ‪ ۸۱پيش بيني كرده بود، تا پايان سال ‪ ۸۳تعداد كاربران اينترنت در كشور به ‪ ۱۵ميليون نفر برسد.

سازمان ملي جوانان و يكي از مشاوران وزير سابق ارتباطات نيز با تكرار اين ادعادر اوايل سال ‪ ۸۳بحث شگفتي‌آوري را رقم زدند در حاليكه آمار ارايه شده در ماههاي بعد، تحقق چنين ادعايي را كاملا رد كرد.

آخرين گزارش اتحاديه بين‌المللي مخابرات (‪ (ITUدرباره تعداد كاربران اينترنت كشورهاي دنيا آخرين نمونه از وجود آمار متناقض درباره ايران است.

در اين گزارش تعداد كاربران اينترنت در ايران در سال ‪ ،۲۰۰۵احتمالا به اشتباه ‪ ۵۵۰هزار نفر اعلام شده است در حالي‌كه اين رقم در گزارش سال ‪۲۰۰۴ اتحاديه مخابرات، حدود چهار ميليون نفر اعلام شده بود.

بنا به گزارش سايت ” آي.تي ايران “، اتحاديه بين‌المللي مخابرات اعلام كرد كه اين آمار را به طور رسمي از مقامات دولتها دريافت مي‌كند با توجه به اينكه وجودچنين آماري باعث افت شديد رتبه ايران در ضريب نفوذ اينترنت در دنيا مي‌شود شايسته است مسوولان و كارشناسان حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات كشور به طور جدي نسبت به ايجاد يك مركز آمار رسمي و مورد تاييد در اين راستا اقدام كنند.

وزیرارتباطات چه میگوید؟

درعین حال وزیرارتباطات وفناوری اطلاعات اظهارداشت:

این مرکز در آخرین گزارش خود، تعداد کاربران اینترنتی در ایران را 23 میلیون نفر اعلام کرده است.

وی افزود: بر اساس اعلام کارشناسان این مرکز، ضریب نفوذ اینترنت در ایران به 9/34 درصد رسیده و متوسط این شاخص در جهان 9/21 درصد است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: مرکز آمار اینترنت جهانی، ضریب نفوذ اینترنت در خاورمیانه را 3/21 درصد اعلام کرده که بر اساس آن، سه درصد از کل کاربران اینترنتی دنیا، در خاورمیانه حضور دارند.

وی با بیان این مطلب که بر اساس جداول موجود، 6/1 درصد از کل کاربران جهانی اینترنت، ایرانی هستند، ادامه داد: ایران توانسته است، بیش از 50 درصد از کاربران اینترنتی در خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.

دکتر محمد سلیمانی با اشاره به برنامه چهارم توسعه کشور نیز گفت: بر اساس اهداف این برنامه می‌بایست تا پایان سال 88، ضریب نفوذ 30 درصدی در حوزه اینترنت محقق شود.

وی تأکید کرد: با تلاش‌های صورت گرفته طی سه سال گذشته، این هدف برنامه چهارم، یک سال زودتر از موعد مقرر، محقق شده است.

همچنین درسمينار تخصصي يك روزه نظرسنجي الكترونيكي که توسط مركز افكارسنجي دانشجويان ايران (ايسپا) وابسته به جهاد دانشگاهي و با همكاري مركز تحقيقات صدا و سيما برگزار شد.نتایج قابل درنگ این سمینارعبارت بوداز: بيشترين كاربران اينترنت در كشور دانشجويان هستند.

بر اساس بررسي‌هاي مركز تحقيقات سازمان صدا و سيما، ‪ ۴۴درصد افراد داراي مدرك كارشناسي و ‪۷۳ درصد افراد داراي تحصيلات كارشناسي ارشد و دكترا از اينترنت استفاده مي‌كنند.

تحقيق مذكور در ‪ ۳۱شهر بزرگ كشور توسط مركز تحقيقات انجام شده است، به نسبت بالا رفتن تحصيلات در بين ايرانيان ميزان استفاده از اينترنت نيز افزايش مي‌يابد. بر اساس آمار اين تحقيق، در كشور ما، كاربران اينترنت بالاي ‪ ۱۲سال سن دارند و مردان بيشتر از زنان از اينترنت استفاده مي‌كنند.

حجم بيشتر بهره برداران ايراني از اينترنت ‪۱۵ تا ‪ ۳۰ساله هستند.بيشترين استفاده كاربران ايراني از اينترنت در منزل، پس از آن در كافي نت و سپس در محيط كار است. كشور ژاپن كه يكي از بزرگترين بهره‌برداران اينترنتي به شمار مي‌رود ‪ ۸۲درصد كاربران آن در محيطهاي اداري و شركت‌ها به اينترنت متصل مي‌شوند اما آمريكا و استراليا كاربران خانگي بيشتري نسبت به كاربران اداري دارد.
نقش اينترنت در توسعه كشورها غير قابل انكار است و در آينده‌اي نه چندان دور اينترنت به “هسته مركزي ارتباطات” و روابط بين جوامع و انسان‌ها تبديل خواهد شد. طبق آخرين آماري كه وجود دارد، ‪ ۳۷درصد كاربران اينترنت دنيا، در آسيا هستند و در برخي از كشورهاي آسيايي رشد اينترنت در حد بالايي است كه نشان مي‌دهد ايران نيز مي‌تواند در اين زمينه گام‌هاي سريع‌تري بردارد.
از جمله اين كشورها مي‌توان به كره جنوبي اشاره كرد كه طي ‪ ۶سال ضريب نفوذ اينترنت خود را صددرصد افزايش داده است. پويا گفت: ‪ ۷۷/۸درصد كاربران اينترنت در دنيا در ‪ ۲۰كشور جهان هستند كه نخستين كشور در بين اين ‪ ۲۰كشور آمريكا و آخرين آن مالزي است.

این تکه ای از پایان نامه رایگان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان بررسي ميزان وقوع استفاده از اينترنت توسط دانشجويان 84برگ می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

Untitled

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *