حسادت، براي، اين، پوست، يا

و روي سطح پوست سر باز نمي‌کنند. اين برآمدگي‌ها اغلب به لمس حساس هستند.
جوش هورموني ممکن است ناشي از هجوم هورموني به واسطه‌ي اين موارد باشد:
قاعدگي
سندرم تخمدان پلي کيستيک
يائسگي
افزايش سطح آندروژن
نوسانات هورموني ممکن است با افزايش اين موارد، وضعيت جوش را بدتر هم بکنند:
التهاب کلي پوست
ايجاد چربي (غدد چربي) روي پوست
سلول‌هاي مسدودشده‌ي پوست در فوليکول‌هاي مو
ايجاد باکتري ايجادکننده‌ي جوشي به نام پروپيوني باکتريوم آکنس
________________________________________
: نحوه استفاده از آلوئه ورا براي درمان جوش و سلامت پوست
________________________________________
آيا جوش يائسگي هم نوعي جوش هورموني است؟

خيلي از خانم‌ها در دهه‌هاي پنجم و ششم عمرشان يائسگي را تجربه مي‌کنند. اين امر باعث کاهش طبيعي هورمون‌هاي توليدمثل مي‌شود که منجر به پايان قاعدگي خواهد شد.
بعضي خانم‌ها «جوش زدن» را در دوران يائسگي تجربه مي‌کنند. اين امر احتمالا به‌علت کاهش سطح استروژن يا افزايش هورمون‌هاي آندروژن همچون تستوسترون است.
خانم‌ها حتي اگر از روش‌هاي درماني جايگزيني هورمون (HRT) براي کم کردن علائم يائسگي استفاده کنند، شايد باز هم جوش يائسگي را داشته باشند، زيرا برخي روش‌هاي درمانيِ جايگزينيِ هورمون، براي جايگزينيِ استروژن و پروژستروني که بدن از دست مي‌دهد، از پروژستين هورموني استفاده مي‌کنند. انطباق سيستم بدن با اين هورمون مي‌تواند موجب جوش زدن پوست شود.
در بيشتر موارد، داروهاي تجويزي مي‌توانند جوش يائسگي را از بين ببرند. شايد بعضي خانم‌ها با استفاده از روش‌هاي درمان طبيعي هم موفق به اين کار بشوند. براي يافتن بهترين گزينه با توجه به شرايط خودتان، حتما با پزشک متخصص مشورت کنيد.
________________________________________
: ?? خوراکي‌اي که به شما کمک مي‌کنند پوست زيباتري داشته باشيد
________________________________________
درمان‌هاي سنتي براي جوش هورموني
داروهاي بدون نسخه (OTC) معمولا تأثير چنداني ندارند؛ مگر اينکه جوش هورموني خفيفي داشته باشيد.
اين مسئله به اين خاطر است که جوش هورموني معمولا شکل برآمدگي‌هاي کيستي را به خود مي‌گيرند. اين برآمدگي‌ها زير پوست تشکيل مي‌شوند و خارج از دسترس بيشتر داروهاي موضعي هستند.
داروهاي خوراکي مي‌توانند براي ايجاد تعادل در هورمون‌ها و پاک کردن پوست از داخل بدن عمل کنند. گزينه‌هاي رايج عبارت‌اند از: داروهاي ضدبارداري و ضداندروژن.
?. داروهاي ضدبارداري
داروهاي ضدبارداري که به‌طور ويژه براي درمان جوش استفاده مي‌شوند، حاوي اتينيل استراديول همراه با يکي از اين موارد هستند:
دروسپيرنون
نورژستيميت
نوراتيندرون
اتينيل استراديول در کنار يکي از اين مواد، هورمون‌هايي را هدف قرار مي‌دهند که مي‌توانند در ايجاد جوش مؤثر باشند؛ و به‌طور خاص طي دوران اوج هورمون، همچون زمان تخمک‌گذاري، مفيد واقع شوند.
براي خانم‌هايي که سابقه‌ي لختگي خون، فشار خون بالا يا سرطان سينه دارند، داروهاي ضدبارداري انتخاب مناسبي نيست. خانم‌هايي که سيگار مي‌کشند هم نبايد از اين داروها استفاده کنند.
________________________________________
: آيا قرص‌هاي ضدبارداري منجر به ريزش مو مي‌شوند؟
________________________________________
?. داروهاي ضدآندروژن
داروي ضدآندروژن با کاهش آندروژن هورمون مردانه عمل مي‌کنند. هم مردان و هم زنان به مقدار طبيعي اين هورمون را دارند، اما آندروژنِ بيش‌ازاندازه ممکن است با تداخل در فوليکول‌هاي مو که سلول‌هاي پوست را تنظيم مي‌کنند و همين‌طور افزايش چربي، به جوش زدن کمک کند.
اگرچه اسپيرونولاکتون (آلدکتون) عمدتا براي درمان فشار خون بالا استفاده مي‌شود، اما تأثيرات ضدآندروژني هم دارد. به‌عبارت‌ديگر، مي‌تواند از ايجاد آندروژن بيشتر در بدن‌تان جلوگيري و سطح هورمون‌هايتان را ثابت کند.
?. رتينوئيدها
اگر جوش هورموني خفيفي داريد، شايد بتوانيد از رتينوئيدهاي موضعي هم استفاده کنيد. رتينوئيدها از ويتامين A به‌دست مي‌آيند.
مي‌توانيد بسياري از کرم‌ها، ژل‌ها و لوسيون‌هاي رتينوئيد را بدون نسخه تهيه کنيد، اما بهتر است درباره‌ي يک ترکيب دارويي قوي‌تر با پزشک متخصص مشورت کنيد. مؤثرترين روش براي پاکسازي پوست، محصولات تجويزي هستند.
اگر رتينوئيد موضعي را به رژيم خود اضافه مي‌کنيد، بايد هر روز از کرم هاي ضدآفتاب مناسب هم استفاده کنيد. رتينوئيدها ممکن است آفتاب سوختگي پوست را افزايش دهند.
________________________________________
: بخور صورت و پاکسازي پوست با دو روش موثر خانگي
________________________________________
چگونگي درمان جوش هورموني به‌طور طبيعي

در برخي موارد درمان‌هاي گياهي مي‌توانند براي پاک کردن جوش هورموني خفيف استفاده شوند.
درمان‌هاي طبيعي معمولا عوارض جانبي درمان‌هاي تجويزي را ندارند، اما ممکن است به اثرگذاري آنها هم نباشند. تحقيقات کمي روي درمان‌هاي طبيعي انجام شده و درحال‌حاضر هيچ درمان مؤثري، اثبات‌ نشده‌ است. درباره‌ي خطرات احتمالي چنين درمان‌هايي با پزشک متخصص مشورت کنيد و اطمينان يابيد که درمان موردنظر با داروهايي که احتمالا مصرف مي‌کنيد تداخلي ندارد.
?. روغن درخت چاي
روغن درخت چاي با تأثير کاهش التهابي ممکن است باعث جوش شود. نتيجه‌ي مطالعه‌اي نشان مي‌دهد که روغن درخت چاي با غلظت پنج درصد و با استفاده‌ي موضعي، در افراد با جوش‌هاي خفيف تا متوسط، نشانه‌ها را کاهش داده است.
روغن درخت چاي در بسياري از محصولات مراقبتي پوست همچون تميزکننده‌ها و تونرها وجود دارد. شما مي‌توانيد از روغن خالص درخت چاي هم به‌عنوان درمان موضعي استفاده کنيد.
بايد هميشه روغن خالص درخت چاي را پيش از مصرف با روغن حاملي رقيق کنيد. روغن‌هاي حامل پرطرفدار عبارت‌اند از روغن نارگيل، روغن جوجوبا و روغن زيتون. قانون کلي، اضافه کردنِ حدود ?? قطره روغن حامل به هر يک يا دو قطره روغن خالص است.
پيش از استفاده از روغن خالص درخت چاي رقيق‌شده، بايد آزمايش حساسيت پوستي انجام دهيد. براي انجام اين کار، روغن رقيق‌شده را روي سمت داخلي ساعد خود بماليد. اگر طي ?? ساعت پس از اين آزمايش هيچ تحريک يا التهابي پوستي نداشتيد، استفاده‌ي آن در جاهاي ديگر ايرادي ندارد.
________________________________________
: خواص روغن کرچک براي پوست، مو و سلامت بدن
________________________________________
?. آلفا هيدروکسي اسيد
آلفا هيدروکسي اسيدها (AHA) اسيدهايي گياهي هستند که عمدتا از مرکبات گرفته مي‌شوند. آلفا هيدروکسي اسيدها مي‌توانند براي ازبين بردنِ سلول‌هاي مرده‌ي پوستي اضافي که منافذ را مسدود مي‌کنند مفيد باشند. آلفا هيدروکسي اسيدها مي‌توانند در بهبود ظاهر زخم‌هاي جوشي هم کمک کنند.
آلفا هيدروکسي اسيدها در بسياري از ماسک‌هاي و کرم‌هاي بدون نسخه وجود دارد. آلفا هيدروکسي اسيدها هم مانند رتينوئيدها ممکن است باعث افزايش حساسيت پوست به خورشيد شوند. موقع استفاده از محصولاتي که حاوي آلفا هيدروکسي اسيد هستند، بايد از کرم ضدآفتاب استفاده کنيد.
?. چاي سبز
چاي سبز به‌خاطر کاهش التهاب در بدن معروف است. براي رويکرد جامع‌تر در استفاده از اين محصول، در کنار رعايت رژيم مراقبت پوست موضعي خود، روزي چند فنجان چاي سبز هم بنوشيد. لوسيون‌ها و ژل‌هاي حاوي حداقل ? درصد عصاره‌ي چاي سبز مي‌توانند مفيد واقع شوند.
________________________________________
: خواص چاي سبز براي پوست و مو
________________________________________
جوش هورموني: رژيم بايدها و نبايدها
رابطه‌ي دقيق بين رژيم و جوش هورموني به‌طور کامل مشخص نيست. بعضي غذاها به‌ويژه غذاهاي ضدالتهابي مي‌توانند در جلوگيري از جوش کمک کنند.
غذاهاي گياهي که آنتي‌اکسيدان زيادي دارند، مي‌توانند در کاهش التهاب و افزايش شفافيت پوست مؤثر باشند. اسيدهاي چرب امگا ? هم مي‌توانند التهاب پوست را کاهش دهند.
برخلاف باور عمومي، خوردن هله‌هوله و تنقلات به‌تنهايي باعث جوش‌زدن نمي‌شود، اما مصرف بيش‌ازحد بعضي از آنها ممکن است منجر به افزايش التهاب شود.
بايد مصرف اين مواد را محدود کنيد:
شکر
محصولات لبني
کربوهيدرات هاي تصفيه‌شده همچون نان سفيد و پاستا
گوشت قرمز
________________________________________
: ?? دليل براي اينکه بايد مصرف شکرتان را پايين بياوريد
________________________________________
راهکارهايي براي پا‌ک‌سازي صورت و رفع جوش هورموني

براي ازبين بردن جوش هورموني و جلوگيري از آن، بايد برنامه‌ي منظمي براي مراقبت از پوست ترتيب بدهيد. مثلا:
هر روز صبح و هر شب صورت خود را بشوييد.
از هيچ محصول ضدجوشي بيشتر از اندازه‌ي يک نخود استفاده نکنيد. استفاده‌ي بيش‌ازحد اين مواد ممکن است موجب خشکي پوست شود يا آن را تحريک کند.
هر روز از کرم ضدآفتاب استفاده کنيد.
براي کاهش خطر منافذ مسدودشده، فقط از محصولاتي استفاده کنيد که روي برچسب‌شان واژه‌ي noncomedogenic نوشته شده است.
درنهايت اينکه، اگرچه دوره و زمانِ ابتلا به جوش هورموني از هر شخصي به شخص ديگر متفاوت است، اما برخورد فعالانه مي‌تواند در پيشگيري از شيوع بيشتر کمک کند. اثرگذاري کامل يک برنامه‌ي درمانيِ جوش هورموني معمولا ? تا ?? هفته طول مي‌کشد.
اگر جوش‌هاي موردنظر در اين مدت ازبين نرفتند، با پزشک يا متخصص پوست در مورد يک برنامه‌ي درماني بلندمدت مشورت کنيد. آنها مي‌توانند رژيم کنوني شما را بازبيني کنند و براي نتيجه‌بخشي زودتر، درمان‌هاي مختلف را در کنار هم به‌کار بگيرند.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: طرز تهيه ? نوع ماسک ضد جوش خانگي که پوستتان را جلا مي‌بخشد
________________________________________گاهي هر چقدر هم که تلاش مي‌کنيد تا با لبخندي حسادت‌ خود را مخفي کنيد، باز هم فايده‌اي ندارد، چون حسادت چيزي نيست که به راحتي شما را رها کند. حسادت به تدريج از کنترل خارج و به احساسي ويرانگر يا حتي افسردگي تبديل مي‌شود. پس براي جلوگيري از حسادت، پيش از آنکه به شما ضربه بزند، چه بايد کرد؟ پرهيز از مقايسه‌ي خود با ديگران، احساس سپاسگزاري براي داشته‌هايتان و ترفندهاي عملي براي تغيير ديدگاه‌ مي‌تواند به شما کمک کند تا حسادت خود را درمان کنيد و اجازه ندهيد از کنترل شما خارج شود. اگر مي‌خواهيد روش‌هاي درمان حسادت را ياد بگيريد، ادامه‌ي اين مطلب را از دست ندهيد.

________________________________________
: با دانستن اين ? اصل روانشناسي، راحت‌تر زندگي کنيد
________________________________________
روش ?: حسادت را بشناسيد

?. تفاوت ميان حسادت و حسادت جنسي را بدانيد
حسادت (envy) و حسادت جنسي (jealousy) متفاوت هستند، ولي اغلب با يکديگر اشتباه گرفته مي‌شوند. بايد تفاوت ميان حسادت و حسادت جنسي يا احساس مالکيت را بدانيد تا تشخيص دهيد چه احساسي داريد. حسادت جنسي، واکنشي نسبت به تهديدِ از دست دادن چيزي است که داريد و اغلب در ارتباطات انساني رخ مي‌دهد، ولي حسادت واکنشي است نسبت به نداشته‌هايتان که مي‌خواهيد داشته باشيد. براي نمونه، حسادت جنسي زماني به شما دست مي‌دهد که فکر مي‌کنيد همسر شما به فرد ديگري علاقه دارد، ولي حسادت زماني به شما دست مي‌دهد که دوست خود را سوار بر خودروي گران‌قيمت و جديدي مي‌بينيد.
________________________________________
: چرا‌ همسرتان به شما خيانت مي‌کند؟
________________________________________

?. به اين فکر کنيد که حسادت چگونه به شما صدمه مي‌زند
حسادت چه تا?ثير منفي بر زندگي شما گذاشته است؟ شايد رابطه‌تان با دوستي قديمي در آستانه‌ي از هم پاشيدن است، زيرا ديگر نمي‌توانيد به خوشحال بودن براي موفقيت‌هاي او تظاهر کنيد و به همين دليل تماس‌هايش را جواب نمي‌دهيد. شايد صفحه‌ي فيس‌بوک همسر سابق‌ خود را با وسواس نگاه مي‌کنيد و به تصاوير او و نامزدش خيره مي‌شويد. شايد وقتي به وبلاگ عکاسي يکي از همکلاسي‌هايتان نگاه مي‌کنيد، تظاهر مي‌کنيد به عکس‌هاي او علاقه‌اي نداريد، در حالي‌که آرزو مي‌کنيد، کاش شما هم استعداد هنري او را داشتيد. اينها تنها نمونه‌هايي هستند که نشان مي‌دهند حسادت چگونه انرژي شما را هدر مي‌دهد، انرژي‌اي که بهتر است آن را براي چيز مفيدتري صرف کنيد. حسادت به روش‌هاي زير به شما صدمه مي‌زند:
هدر دادن وقت؛
مشغول کردن فکر؛
صدمه زدن به روابط شخصي و حرفه‌اي؛
تغيير دادن شخصيت؛
ايجاد حس منفي‌بافي.
________________________________________
: ? اخلاق سمّي که آدم‌ها را از شما مي‌راند
________________________________________
?. دليل حسادت خود را بشناسيد
پيش از آنکه بتوانيد به شکلي سازنده با حسادت خود برخورد کنيد، ابتدا بايد دليل آن را بدانيد. اگر به اتومبيل گرانقيمت دوستتان حسادت مي‌کنيد، کمي زمان بگذاريد و اين حس حسادت را بررسي کنيد. پيش از رويارويي با حسادت، براي شناسايي دليل اين احساس، از خود سو?الاتي بپرسيد. براي مثال، آيا حسادت شما به اين دليل است که مي‌خواهيد اتومبيلي مانند اتومبيل او داشته باشيد، يا به توانايي مالي او براي خريد چنين اتومبيلي حسادت مي‌کنيد؟
تبليغات

?. احساسات‌ خود را بنويسيد
نوشتن يادداشت‌هاي روزنانه راه بسيار خوبي براي بيان احساسات و مقابله با احساسات منفي است. نوشتن در مورد حسادت مي‌تواند براي درک بهتر و روبرو شدن با آن به شما کمک کند. ابتدا دليل احساس حسادت خود را بنويسيد. تا حد امکان منبع حسادت خود را با جزئيات کامل شرح دهيد و مشخص کنيد چرا به آن فرد حسادت مي‌کنيد. براي مثال مي‌توانيد در مورد دوستتان بنويسيد که سوار بر اتومبيل گرانقيمت جديدش بود و ديدن اين صحنه چه حسي به شما داد. در آن زمان چه حالي داشتيد؟ وقتي جلوي شما توقف کرد چه حسي داشتيد؟ دوست داشتيد چه بگوييد يا انجام دهيد و در واقعيت، چه گفتيد يا انجام داديد؟ پس از رفتن او چه حسي داشتيد؟ وقتي دوباره به اين مسئله فکر مي‌کنيد، چه حسي داريد و دوست داريد چه حسي داشته باشيد؟
________________________________________
: ابراز احساسات؛ چگونه احساسات‌مان را به درستي بيان کنيم
________________________________________
?. با دوستي در مورد حس حسادت خود صحبت کنيد

صحبت کردن با يک دوست يا عضوي از خانواده که پشتيبان شماست، کمک مي‌کند تا حس بهتري داشته باشيد و بتوانيد احساسات خود را بيان کنيد. البته با کسي صحبت کنيد که با فردي که به او حسادت مي‌کنيد، رابطه‌ي نزديکي نداشته باشد. حتما با کسي صحبت کنيد که به شما علاقه دارد و به حرف‌هايتان گوش مي‌دهد. صحبت کردن با کسي که به احساسات شما اهميتي نمي‌دهد يا حامي و پشتيبان خوبي براي شما نيست، حتي مي‌تواند احساس برتري در شما ايجاد کند.
?. اگر خودتان نمي‌توانيد با احساس حسادت‌تان مقابله کنيد، از يک متخصص کمک بگيريد
حسادت مي‌تواند در زندگي روزانه‌ي بعضي افراد، اختلال ايجاد کند و مانع از شادي آنها شود. شايد درک حس حسادت و يافتن بهترين راه براي مقابله با آن، بدون دريافت کمک از ديگران دشوار باشد. يک متخصص در حوزه‌ي سلامت رواني مي‌تواند به شما کمک کند تا اين احساسات را درک و براي مقابله با آنها تلاش کنيد.
روش ?: حسادت خود را به چيزي مثبت تبديل کنيد
?. قضاوت شديد در مورد خود را کنار بگذاريد
معمولا حس حسادت نسبت به ديگران از حس عدم کفايت شخصي (personal inadequacy) ناشي مي‌شود. شما بر اين تمرکز کرده‌ايد که فرد ديگري شغل، همسر، اموال يا هوشي را دارد که شما خواهان آن هستيد و اين خواسته‌ها ريشه در چيزي دارند که شما آنها را کاستي‌هاي خود مي‌دانيد. با کنار گذاشتن قضاوت شديد در مورد خود، ديگر تمايل زيادي براي مقايسه‌ي شرايط خود با شرايط ديگران نخواهيد داشت. براي مثال، ممکن است به شغل دوستتان حسادت کنيد، زيرا او پيشرفت زيادي کرده است، در حالي که شما همچنان در رده‌اي پايين باقي مانده‌ايد. صبورتر باشيد و بدانيد اگر به تلاش و کارِ سخت ادامه دهيد، شما نيز روزي به جايگاهي مناسب و بالا خواهيد رسيد.
حسادت از قضاوت کردن ناشي مي‌شود، يعني فکر کردن به اينکه چيزي بهتر از چيز ديگري است و تصميم‌گيري بر اساس چيزهايي که نداريم. سعي کنيد ذهن بازتري داشته باشيد و اين طور فکر نکنيد که داشتن بعضي ويژگي‌ها خوب است و داشتن بعضي ويژگي‌هاي خوب نيست.
________________________________________
: جزئياتي که مردم بر اساس آنها شخصيت شما را قضاوت مي‌کنند
________________________________________
?. شخصي که به او حسادت مي‌کنيد و همچنين خودتان را ببخشيد
بخشش در کنار گذاشتن حسادت اهميت زيادي دارد، زيرا نفرت از ديگران به دليل موفقيت‌هاي آنها، فقط موجب پايين‌تر آمدن جايگاه شما مي‌شود. يکي از تمرين‌هايي که به شما کمک مي‌کند تا با حسادت خود مقابله کنيد، بيان کردنِ بخشش فردي که به او حسادت مي‌کنيد (البته نه در حضور خود او) و همچنين خودتان است. فقط کافي است وقتي که تنها هستيد، يک دقيقه وقت بگذاريد و بخشش خود را با صداي بلند بيان کنيد. فراموش نکنيد شما فرد ديگر را به دليل کار اشتباهي که انجام داده، نمي‌بخشيد. بلکه انتخاب مي‌کنيد تا از ديد خود او، به موقعيت او نگاه کنيد. با نگاه کردن از ديدگاه او، مي‌توانيد احساس افتخار و دستاوردهاي او را به شيوه‌اي دلسوزانه و مهربانانه درک کنيد. براي مثال مي‌توانيد بگوييد: «من به دليل موفقيت‌هاي حرفه‌اي و شغلي دوستم به او افتخار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *