براي، يک، تيم، اين، خواهي

ترکيبي از ترس، اميد، هيجان و سرشار از تجربه‌هاي جديد است. بيراه نيست که حتي علم هم مي‌گويد تمام پول‌هايتان را خرج سفر کنيد! من در اولين سفرم موجي از عواطف و هيجانات متضاد را تجربه کردم. وقتي خانه را به‌قصد سفر دور دنيا ترک کردم نمي‌دانستم چه چيزي انتظارم را مي‌کشد. خام بودم و اميدوار که سفر پخته‌ام کند. در بين افرادي که مي‌شناختم‌ هيچ‌کس اين‌کار را نکرده بود. براي اينکه آماده نبودنم را جبران کنم، کتاب‌هاي راهنما را مطالعه کردم. جوان بودم و بي‌تجربه و خيلي از اشتباهات را در سفرهايم مرتکب شدم. انگار روي پيشاني‌ام نوشته شده بود «نمي‌دانم چه کار دارم انجام مي‌دهم.» حالا که ده سال تجربه در سفر کسب کرده‌ام، اوضاع خيلي فرق کرده است. اگر قرار بود آن فرد ده سال پيشم را روبه‌روي خودم مي‌نشاندم تا توصيه‌ها و نصيحت‌هايي به او بکنم، مي‌گفتم:

:
کاهش استرس مسافرت با نکاتي که سفرتان را لذت‌بخش‌ مي‌کند
تغذيه در سفر؛ نکاتي که مسافرت شما را دلچسب‌تر مي‌کند
قبل از سفر‌هاي خارجي به چه نکاتي بايد توجه کنيم؟
?. نترس
ترس دست‌و‌پايت را مي‌بندد. مي‌دانم که شيرجه‌زدن در ناشناخته‌ها ترسناک است اما تو اولين کسي نيستي که دور دنيا سفر کرده و بر مناطق ناشناخته قدم گذاشته است. آدم‌هاي زيادي هستند که در مسير به تو کمک مي‌کنند و راهنمايي‌ات مي‌کنند. اگر ميليون‌ها آدم مي‌توانند هر ساله دور دنيا سفر کنند، تو هم حتما مي‌تواني. شايد ترس برت دارد اما مثل بقيه اين توانايي را داري که سفر کني.
________________________________________
: چطور بر ترس‌هايمان غلبه کنيم؟
________________________________________
?. طبق کتابچه راهنما زندگي نکن

کتابچه‌هاي راهنما براي کسب اطلاعات کلي راجع‌به يک مقصد خوب هستند اما در آنها جاذبه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌هايي که هيچ‌کس پايش را در آنجا نگذاشته پيدا نمي‌شود. براي پيدا کردن جذاب‌ترين مقصدها با آدم‌هاي محلي حرف بزن. از ساير مسافران يا کارکنان هتل توصيه و پيشنهاد بخواه.
آدم‌ها بهترين منبع براي کسب جديدترين اطلاعات هستند. اطلاعات کتاب‌‌هايي که در اين زمينه نوشته شده‌اند، معمولا منسوخ و قديمي مي‌شوند مگر اينکه کتاب ديجيتال باشد و اطلاعات را هر از چندگاهي به‌روزرساني کند.
________________________________________
: چگونه بدون تور سفر کنيم و اين کار چه مزايايي دارد؟
________________________________________
تبليغات

?. آهسته سفر کن
ممکن است وسوسه شوي که همه جا را زود ببيني. مي‌دانم که وقت کم داري و ممکن است ?? شهر را طي ?? روز ببيني، اما يادت نرود آن‌چه که در آخر کار برايت مي‌ماند چند عکس، کلي استرس و تجربه خواهد بود و درعوض راجع‌به شهرهايي که ديده‌‌اي هيچ دانشي نخواهي داشت. وقتي‌که در برابر وسوسه‌ي بازديد از کل استراليا تسليم شدي خواهي فهميد که تمام انرژي‌ات از بين رفت و هيچ‌چيز هم نديدي. با خود خواهي گفت اي کاش آهسته‌تر رفته بودم.
پس در سفرت عجله نکن. از وقتي که داري براي استراحت در يک پارک يا کافه و تماشاي مردم استفاده کن. اين‌گونه تصويري شفاف از فرهنگ و مردم و شهر در ذهنت ثبت خواهد شد.
?. اطلاعات تماس مردم را بگير
در طول سفر با افراد زيادي آشنا خواهي شد. برخي از آنها به دوستان هميشگي تو تبديل خواهند شد. اما برخي اوقات هم اطلاعات تماس آنها را نمي‌گيري و تا آخر عمر از اين بابت پشيمان خواهي بود. شايد بعد از گذشت چند سال با خودت فکر کني که چه بر سر آن دوستي که در پاناما با او آشنا شدي آمده است؟ با وجود فيسبوک و ايميل مي‌تواني با آدم‌هايي که با آنها آشنا مي‌شوي درتماس باشي. پس اطلاعات تماس آنها را بگير! نگذار دوستان جديدت به خاطرات بپيوندند.
?. به خرت‌وپرت زيادي نياز نداري
يادت هست در سال ???? به کاستا ريکا رفتي؟ يک ساک با خودت برداشته بودي و هرچه را دم دستت بود در آن جا کرده بودي! لباس‌هاي اضافي، ژاکت و بوت و شلوارهاي يدک و کلي لوازم بهداشتي. نبايد فراموش کني که هرچه ساک و چمدانت سبک‌تر باشد بهتر است. ساک کوچکي بخر تا وسوسه نشوي وسايل غيرضروري را به‌زور در آن بچپاني. اگر واقعا به چيزي نياز داري مي‌تواني با خودت ببري. باور کن به اين همه وسايل نياز نخواهي داشت!
________________________________________
: وسايل مورد نياز سفر؛ هر نوع سفري دقيقا چه چيزهايي نياز دارد؟
________________________________________
?. تلفن با خودت ببر

با خيلي از افراد آشنا خواهي شد که دوست داري دوباره آنها را ببيني. با اينکه فيسبوک براي تماس خوب است اما براي قرار گذاشتن با افرادي که پيوسته در سفر هستند چندان خوب نيست. با فيسبوک نمي‌داني آيا دوستانت پيامت را دريافت کردند يا نه.
يک تلفن و سيم‌کارت ارزان‌قيمت بگير. اين دو در همه‌جاي دنيا پيدا مي‌شوند. تلفني بخر که بتواني با آن با دوستان در ارتباط باشي.
________________________________________
: توصيه‌هايي براي رقم زدن سفري لذت‌بخش
________________________________________
?. خودت را به جريان سفر بسپار
در سفر، وقتي هر روز برنامه‌اي داشته‌ باشي دچار اضطراب مي‌شوي. عجله خواهي داشت و زماني هم که زياد برنامه‌ريزي کني وقتي براي لمس لحظات خوش سفر نخواهي داشت.
سعي کن جدول برنامه‌هاي سفرت انعطاف‌پذير باشد و خود را به جريان سفر بسپاري. براي يکي دو تا فعاليت برنامه ريزي کن و بگذار بقيه‌ي روز خودش بگذرد. اين‌طور لذت‌بخش‌تر خواهد بود و استرس کمتري خواهي داشت. بگذار طومار زندگي‌ات خودش براي خودش باز شود.
?. پول اضافي ببر
سفر آن‌قدرها که فکر مي‌کني گران نيست؛ کل آسيا را مي‌تواني با روزي ?? دلار ببيني. سفر در اروپا هم با روزي ?? دلار شدني است، اما در طول مسير خواهي فهميد که مخارج غيرمترقبه‌اي هم به‌بار خواهند آمد. هرچه پول بيشتر ببري بهتر خواهد بود. مهم نيست بودجه‌ي الانت چقدر است مهم اين است که يادت باشد، مخارجي به‌بار خواهند آمد که بايد بتواني پول‌شان را بپردازي. مثلا ممکن است به‌طور اتفاقي به فيجي بروي و بخواهي غواصي اسکوبا ياد بگيري. هرچقدر هم بودجه‌بندي کني باز هم اتفاقاتي خواهند افتاد که روي دستت خرج مي‌گذارند.
________________________________________
: چگونه ارزان سفر کنيم؟
________________________________________
?. خجالت را بگذار کنار
مي‌دانم درون‌گرا هستي. مي‌دانم نگران اين هستي که مردم راجع‌به تو چه فکر مي‌کنند. حرف‌زدن با غريبه‌ها برايت سخت است و دل و جرئتش را نداري. اما در سفر همه مثل هم هستند. همه مثل تو دنبال دوست هستند. آنها مي‌خواهند با آدم‌هاي جديد آشنا شوند.
خجالت را کنار بگذار. فقط سلام کن؛ بقيه‌ي چيزها خودش درست مي‌شود. در هاستل که هستي با مردم گرم بگير و حرف بزن. هيچ‌کس رويش را آن‌ور نخواهد کرد. حتما با تو حرف خواهند زد. قدم اول را بردار. هدفون موسيقي‌ات را براي لحظاتي کنار بگذار. رو به بغل‌دستي‌ات بکن و به او سلام کن.
باور کن اين‌طوري ضرر نمي‌کني و چيزي از تو کم نخواهد شد. در ضمن خجالتت هم رفع خواهد شد، دوستان جديد پيدا خواهي کرد، و به چند تا عروسي هم دعوت خواهي شد. براي حرف زدنت هم خوب است.
??. ماجراجو باش
مي‌دانم از ارتفاع مي‌ترسي. مي‌دانم ورزش دوست نداري. اما با اينکه ممکن است استخوان دنبالچه‌ات ضرب ببيند، از شيرجه‌زدن در آب از يک قايق در جزاير گالاپاگوس پشيمان نخواهي شد. شايد مثل دخترها جيغ بزني، اما از گرداب خوشت خواهد آمد.
خودت را به چالش بکش. ريسک کن. چيزهاي جديد امتحان کن. شايد از بعضي از اين چيزها بدت آمد، اما براي امتحان‌کردن هيچ‌کدام از آنها پشيمان نخواهي شد. اعتماد‌به‌نفست هم زيادتر خواهد شد.
________________________________________
: چگونه حس کنجکاوي خود را تقويت کنيم؟
________________________________________
??. خودت را اسير نکن
اگر از سفر بدت مي‌آيد و چندان به تو خوش نمي‌گذرد، دست نگه دار و استراحت کن. چند روز را در آمستردام يا سيدني بگذران. استراحت کن. اگر باز هم از سفر بدت آمد برو خانه. هيچ عيبي هم ندارد.
اگر چيزي را امتحان کردي و به مذاقت خوش نيامد، بهتر از اين است که هيچ‌وقت آن را امتحان نکني. هميشه يادت باشد که اگر در سفر به تو خوش نگذشت مي‌تواني به خانه برگردي. تو اسير سفر نيستي. حق انتخاب داري.
??. تو تنها نيستي

هرجا که رفتي مسافران زيادي هستند که مي‌خواهند با تو دوست شوند، به تو راهنمايي بدهند و کمکت کنند. پس يادت باشد که تنها نيستي. مسافرها همه‌جا هستند. دوست پيدا خواهي کرد. حالت خوب خواهد بود. با اينکه به‌تنهايي سفر مي‌کني، تنها نخواهي بود. مي‌دانم که نگران ناشناخته‌ها هستي. طبيعي است. طبيعت انسان طوري است که نسبت‌به آينده و ناشناخته‌ها نگران است، اما سفر خوبي خواهي داشت و بر اثر سفر پخته و باتجربه خواهي شد. پس نفسي عميق بکش، استراحت کن و لذت ببر!
________________________________________
در ادامه بخوانيد: چطور سفر به دور دنيا را جايگزين شغل خسته‌کننده خود کنيد
________________________________________در موارد بسياري، بهترين روش انجام يک پروژه، کار تيمي است. اما چالشي که بسياري از مديران با آن مواجه‌اند، رهبري منسجم تيم‌شان است. ايجاد هماهنگي ميان هر يک از کارکنان و روند حرکت گروه ممکن است باعث بي‌نظمي در گروه شود و توانايي‌هاي کاري و مديريتي شما را تحت تأثير قرار دهد. کار تيمي موجب تقويت ارتباطات کلامي و غيرکلامي اعضاي گروه‌ مي‌شود. براي کار تيمي، افراد بايد بدانند چگونه با ديگران ارتباطي شفاف داشته باشند و از ايده‌هاي همه‌ي اعضا براي اعتمادسازي استفاده کنند. در اين مقاله با ?? نکته براي تشويق افراد به کار تيمي، آشنا مي‌شويد.

صداقت يکي از محصولاتِ تعاملِ اعضا در کار تيمي است. اعضاي يک تيم کارآمد به سرعت فرا مي‌گيرند که براي رفع ناهماهنگي‌ها، ايده‌هاي‌شان را صادقانه ابراز کنند، آنها هميشه حقيقت را بيان مي‌کنند، حتي اگر کار آساني نباشد. نقدهاي سازنده و بازخوردهاي صادقانه و سودمند امکان ارتقاء مهارت‌ها را براي اعضا فراهم مي‌کند. همچنين ارتباط مستقيم و بي‌واسطه‌ي اعضا منجر به برقراري روابطي حرفه‌اي و مبتني بر اعتماد مي‌شود.
با وجود چنين مزيت‌هايي، بهره‌گيري از تيم‌هاي قدرتمند براي پيشبرد پروژه‌ها سودمندتر است. اما براي تأثيرگذاري بايد تيم کارآمدي داشته باشيد، پس براي تشکيل و تقويت يک تيم قدرمند و کارآمد، ?? توصيه‌ي زير را به کار بگيريد.
________________________________________
: ? افسانه‌ رايج در مورد ارائه‌ بازخورد به کارمندان
________________________________________
?. به کار گرفتن افراد مناسب
ممکن است تفاوت در ميزان مهارت‌هاي اعضا، کل تيم را دچار مشکل کند. بنابراين هر يک از اعضا را جداگانه ارزيابي کنيد و مطمئن شويد براي پست مورد نظر مناسب هستند. اگر در حين ارزيابي متوجه شديد فردي براي موقعيت ‌ديگري مناسب‌تر است، براي جابه‌جايي ترديد نکنيد. اعمال تغييرات در مراحل آغازين، از قرار گرفتن اعضا در پست‌هاي نامناسب جلوگيري مي‌کند.
?. شناخت همه‌ي اعضاي تيم
داشتن رابطه‌ي خوب با تک تکِ کارکنان، منجر به خلق پيوندي قوي در ميان همه‌ي تيم مي‌شود. رابطه‌ي شخصي با هر يک از اعضا و شناختن آنها، احترام متقابل بين شما و همه‌ي کارکنان را تضمين و موقعيت شما را به عنوان رهبر تيم تقويت مي‌کند.
?. توجه به مهارت‌هاي خاص هر فرد

هر يک از اعضا مهارت خاصي را به تيم اضافه مي‌کند. راز تشکيل يک تيم کارآمد، يافتن روشي براي به کار گرفتن همه‌ي اين مهارت‌ها در کنار هم به شکلي سازنده است. مهارت‌ها و توانايي‌هاي هر عضو مانند چرخ‌دنده‌‌هاي منحصر به فرد ماشين است. اگر چرخ‌دنده‌ها به درستي در جاي‌شان قرار بگيرند، ماشين به خوبي کار مي‌کند اما اگر با هم اصطکاک داشته باشند، ماشين از کار مي‌افتد. به عنوان مدير بايد ماشين خود را روغن‌کاري کرده و به گونه‌اي نگهداري کنيد که دچار مشکل نشود. پس در تغيير و بهبود افراد و موقعيت آنها در صورت نياز، ترديد نکنيد.
?. تعيين اصول و قوانين اساسي
ساختاري خلق کنيد که بر مبناي آن اعضا از نقش خود آگاه باشند و بدانند در صورت بروز مشکل بايد به چه کسي گزارش دهند. بايد مشخص باشد که در صورت وجود اختلاف نظر، چه کسي حرف آخر را مي‌زند. تعيين اصول اوليه و قوانين اساسي، از بحث‌هاي غيرمعمول و خارج از کنترل در هنگام بروز تناقضات جلوگيري مي‌کند.
________________________________________
: ?? قانون اصلي فرهنگ سازماني
________________________________________
تبليغات

?. توافق بر سر مأموريت تيم
کار را با تعريف روشن مأموريت کلي تيم آغاز کنيد. توصيف هدف کلي و چشم‌انداز شرکت احتمال بروز بدفهمي را در هر يک از اعضا درباره‌ي نقش‌شان کاهش مي‌دهد. هدف کلي را به نمايش بگذاريد و فرصت گفت‌وگو را براي پاسخ به پرسش‌هاي موجود فراهم کنيد.
?. ترغيب اعضا به ابراز نظر

اگر عضوي همکاري کمتري دارد، براي ترغيب او به سخن گفتن، نظرش را درباره‌ي موضوع خاصي بپرسيد. همه‌ي اعضاي تيم بايد در بحث‌ها شرکت کنند. لزومي ندارد کارکنان در سخنراني براي عموم مهارت داشته باشند، اما لازم است همه‌ي اعضاي تيم حرف‌شان را به گوش ديگران برسانند تا از بروز رنجشِ ناشي از گمان به کم‌کاري، جلوگيري شود.
?. هدايت جريان گفت‌وگو
همه‌ي اعضا بايد در جلسات طوفان مغزي (بارش فکري) براي گردآوري ايده شرکت کنند. تيم بدون ايده، تيم خوبي نيست. اگر هميشه فرد يا افراد محدودي، ايده بدهند باعث ترديد اعضاي ديگري مي‌شود که مشتاق به ابراز عقيده هستند. يادتان باشد بهترين تيم‌ها پذيراي هر ايده‌اي از طرف هر عضوي هستند.
اما اگر بحث اعضا، تيم را از موضوع پروژه دور کرد، دخالت کنيد و گفت‌وگو را به سمت درست هدايت نماييد. براي اينکه هيچ يک از اعضا آزرده نشوند، ايده‌هاي همه‌ي آنها را روي کاغذي يادداشت و از آن براي ارزيابي کلي استفاده کنيد.
________________________________________
: ? نکته براي اينکه جلسه‌هاي کاري‌تان را بهتر رهبري کنيد
________________________________________
?. تعيين جدول زماني براي اهداف

جدول زماني مناسب موجب مي‌شود اعضا مطابق با زمانبندي پيش بروند. با مشخص کردن اهداف فردي، هر يک از اعضا متوجه مي‌شوند براي پيشرفت و تحقق هدف پروژه چه وظايفي به عهده‌ي اوست. بدون يک برنامه‌ي روشن و مشخص، مسئوليت‌ها به فراموشي سپرده و تيم از مسيرش منحرف مي‌شود.
?. توجه به همکاري‌ گروهي براي ارزيابي عملکرد
در هنگام ارزيابي عملکرد کارکنان، ميزان همکاري و کمک هر يک از آنها را در تحقق هدف تيم در نظر بگيريد. نقاط قوت و مواردي را که نياز به بهبود دارند مشخص کنيد. سنجش عملکرد معياري در اختيار هر عضو قرار مي‌دهد تا بر مبناي آن درباره‌ي چگونگي تقويت مهارت‌هايش در درازمدت تصميم بگيرد. اگر شما نشان دهيد که شرکت و کل مجموعه‌تان ارزش بالايي براي کار تيمي قائل است، آنگاه کارمندان نيز به کار تيمي اهميت نشان مي‌دهند.
??. تقويت روابطِ بيرون از محل کار

هر از گاهي، خارج از محل کار دور هم جمع شويد تا امکان بحث درباره‌‌ي کار به شکلي غيررسمي و راحت‌تر فراهم شود. يک ناهار دورهمي يا گذراندن يک بعد از ظهر شاد در کنار هم، به شرط اينکه با برنامه‌ي اعضا در زمان غيرکاري تداخل نداشته باشد، روش خوبي براي صحبت درباره‌ي کار است. اين کار همچنين باعث مي‌شود اعضا يکديگر را بهتر بشناسند و پيوند محکم‌تري بين آنها شکل بگيرد.
??. برقراري ارتباطات شفاف
اينکه به طور مستقيم يا غيرمستقيم ارتباط برقرار مي‌کنيد مهم نيست، اما نبايد در اينکه همه‌ي اعضا کاملا موضوع را درک کرده‌اند و درباره‌ي آن تفاهم دارند، ترديدي وجود داشته باشد. مطمئن شويد همه‌ي اعضا پيام‌هاي‌ مهم را دريافت مي‌کنند و آنها را کاملا مي‌فهمند. سعي کنيد تا جايي که ممکن است از ايميل و ساير روش‌هاي غيرمستقيم استفاده نکنيد، زيرا معمولا لحن و ميزان تاکيد شما در اين روش‌ها مشخص نمي‌شود.
________________________________________
: ?? سوالي که رهبران با هوش هيجاني بالا از خودشان مي‌پرسند
________________________________________
??. رفتار منصفانه

مدير خوب نبايد ميان کارکنان فرقي قائل شود. هر انساني ممکن است تحت تأثير افراد و محيط قرار بگيرد، اما سعي کنيد هميشه در قبال اعضاي گروه رفتار و واکنشي منصفانه داشته باشيد. اگر لازم بود نيازهاي تيم را بر مبناي ميزان کار و زمانبندي مربوط به هر عضو تعيين کنيد. فاموش نکنيد که عدم تقسيمِ کار منصفانه موجب رنجش و نارضايتي اعضا و سست شدن جايگاه و احترام شما در نظر آنها مي‌شود.
برگرفته از: entrepreneur.comرئيس بودن ساده است؛ مثل يک پادشاه مي‌نشينيد و دستور مي‌دهيد و انتظار داريد همه سريعا دنبال اوامرتان بروند. رهبر بودن اما، به اين سادگي‌ها نيست. يک رهبر مثل راهنماي سفري است که خودش هم همراه با مسافران سختيِ بالا رفتن از کوه و عرق کردن زير آفتاب را مي‌کشد. جان کندي مي‌گويد: «رهبري و يادگيري از هم جداناپذيرند» و اين يعني هيچ‌وقت قرار نيست همه چيز را در مورد مدير بودن و مديريت کردن بدانيد! در اين مقاله مي‌خواهيم ?? نکته عملي در مورد رهبري را با شما در ميان بگذاريم تا به کمک آنها بتوانيد بهتر با تيمتان ارتباط برقرار کنيد، بيشتر به آنها انگيزه بدهيد و از همه مهم‌تر، مشوقشان باشيد.

?. اول همدلي
فرض کنيد کارمندي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *