براي، يک، اين، يا، ميليونرها

ردگيري کارهاي جامانده و ناتمام را هم فراهم مي‌کند. کَل نيوپورت (Cal Newport) استاد علوم رايانه و نويسنده‌ي کتاب «کار عميق» مي‌گويد:
تهيه‌ي فهرستي از تمام کارهايي که بايد انجام دهيد، به شما کمک مي‌کند تا روي کار پيش رو تمرکز کنيد؛ چون کار ناتمام مثل خوره به جانتان مي‌افتد.
اين حس، ناشي از «اثر زايگارنيک» است که باعث مي‌شود تمايل انسان براي به ياد آوردن کارهاي ناتمام بيشتر از کارهاي به انجام رسيده باشد.
?. کمي کافئين
اگر احساس سستي و خستگي کرديد، يک فنجان قهوه يا ديگر نوشيدني‌هاي کافئين‌دار را امتحان کنيد. مطالعات نشان داده‌اند مصرف متعادل کافئين به افزايش تمرکز حواس، به ويژه در افرادي که احساس خستگي مي‌کنند، کمک مي‌کند. در مصرف کافئين زياده‌روي نکنيد؛ زيرا ممکن است دچار آشفتگي و بي‌قراري شويد که قدرت تمرکز را کاهش مي‌دهد.
________________________________________
: خواص قهوه؛ ?? خاصيت اثبات‌شده‌ي قهوه براي سلامتي
________________________________________
?. استراحت در حين کار

شايد درباره تأثير تماشاي ويدئوي گربه‌هاي بازيگوش روي بهره‌وري شنيده باشيد! اين نکته چندان بيراه نيست. فرقي ندارد تماشاي ويدئو باشد، پياده‌روي يا روي هم گذاشتن پلک‌هاي‌تان براي چند دقيقه؛ ايجاد وقفه و فاصله گرفتن از کار در طول انجام آن بسيار مهم است. در مطالعه‌اي از ?? نفر خواسته شد به مدت يک ساعت با رايانه کار کنند، افرادي که بي‌وقفه کار کردند نسبت به کساني که امکان استراحت‌هاي کوتاه داشتند، عملکرد ضعيف‌تري از خود نشان دادند.
?. تفکيک کار و زندگي
نيوپورت توصيه مي‌کند که پس از پايان کار و پيش از آغاز روز کاري بعد، ارتباط خود را به طور کامل با کار قطع کنيد. اين کار موجب افزايش تمرکز حواس مي‌شود و به مغز استراحت مي‌دهد. به علاوه برخي پژوهش‌ها ادعا مي‌کنند که فاصله گرفتن از مشکل يا مسئله به حل آن کمک مي‌کند. بر مبناي نظريه‌ي تفکر ناخودآگاه، با فاصله گرفتن از موقيعت دشوار به طور مقطعي امکان رسيدن به نتايج بهتر، بيشتر از زماني است که بي‌وقفه روي آن کار مي‌کنيد. اما اين نظريه کمي بحث‌برانگيز است. تحليل جامع اين نظريه در سال ???? نشان داد که وقفه در تصميم‌گيري نسبت به تصميم‌گيري در مدتي محدود و معين لزوما به انتخاب بهتري منجر نمي‌شود.
________________________________________
: ? راه‌حل ساده براي ايجاد تعادل بين کار و زندگي
________________________________________
?. پرورش مغز

مغز هم مانند يک ماهيچه است؛ برخي مطالعات نشان داده‌اند که «تمرينات ذهني» مانند برخي آموزش‌ها و بازي‌هاي ذهني، براي افرادي که حواسشان به آساني پرت مي‌شود مفيد است. اما مشخص نيست که چه نوع تمريناتي، براي چه مدت و به چه ميزاني اثرگذارند. بنابراين تحقيقات بيشتري در اين زمينه لازم است.
________________________________________
: ? ويتامين و ماده‌ي معدني براي تقويت مغز
________________________________________
?. مکان کار آرام
بنا بر نظر کارشناسان، سروصدا مانند صداي ماشين، بوق و جيغ و فرياد بچه‌ها ترشح هورمون استرس‌زاي کورتيزول را افزايش مي‌دهد. مقدار زياد کورتيزول تمرکز را دچار اختلال مي‌کند. متاسفانه هر چه بيشتر در معرض صداهاي محيطي باشيم، واکنش بدن ما شديدتر خواهد بود.
??. خيره شدن به دوردست
بسياري از ما‌ ساعت‌هاي طولاني به صفحه‌نمايش خيره مي‌شويم که باعث خستگي و فشار چشم مي‌شود و در نتيجه تمرکز کردن روي کارمان و تحليل آن را دشوار مي‌کند.
براي بازيابي تمرکز کافي است براي چند دقيقه به نقطه‌اي در دوردست خيره شويد. بنا بر توصيه پزشکان قانون ??-??-?? را به کار ببنديد. خيلي ساده است؛ هر ?? دقيقه براي ?? ثانيه به نقطه‌اي در فاصله‌ي ?? فوتي (تقريبا ? متر) خيره شويد.
??. قطع ارتباط با اينترنت

قطع ارتباط با اينترنت باعث مي‌شود حواس‌پرت‌کن‌هاي کمتري در اطرافتان باشد. به عقيده‌ي کارشناسان هر زمان که کارتان را به خاطر پاسخ به دوست‌ خود در فيسبوک يا بررسي صندوق نامه‌هاي‌تان رها مي‌کنيد، در بازگشت دوباره به کار بخش کوچکي از توجه‌تان در اسارت آن مورد باقي مي‌ماند. سوفي ليروي (Sophie Leroy) استاد دانشگاه واشنگتن، اين پديده را «خرده توجه» مي‌نامد و آن را دليل اصلي دشوار بودن بازگشت به کار مي‌داند.
??. خواب خوب شبانه
يکي از نشانه‌هاي بي‌خوابي مزمن ناتواني در تمرکز است. ? تا ? ساعت خواب خوب شبانه پيش از يک روز شلوغ کاري تأثير چشمگيري بر افزايش تمرکز حواس دارد.
________________________________________
: چگونه خواب راحت داشته باشيم؟
________________________________________
??. محل کار ثابت
تمرکز حواس و تصميم‌گيري هر دو به اراده‌ي قوي نياز دارند. بر مبناي مفهوم «تخليه‌ي دروني» (ego depletion) ما از نيروي ذهني محدودي برخورداريم که بخش قابل توجهي از آن صرف قدرت انتخاب و اراده مي‌شود. براي اينکه بتوانيم اين نيرو را براي تمرکز بهتر ذخيره‌ کنيم بهتر است مواردي را که نياز به تصميم‌گيري و انتخاب دارند، مثل انتخاب محل کار، به کمترين حد برسانيم. هر زمان نياز به تمرکز روي کاري داريد در مکان مشخصِ هميشگي کار کنيد. با اين کار نيازي نيست نيروي دروني‌تان را صرف انتخاب جاي مناسب براي کار کردن کنيد.
??. استقبال از يکنواختي

اگر عادت کرده‌ايد هنگام استراحت و بازيابي نيرو‌، خودتان را با بيش از يک فعاليت سرگرم کنيد بهتر است دست از آن بکشيد؛ زيرا باعث عدم تمرکز حواس شما مي‌شود. پس به جاي تماشاي تلويزيون و چک کردن همزمان اينستاگرام‌، فقط يکي را انتخاب کنيد. به عقيده‌ي نيوپورت:
کمي يکنواختي و ملال چيز بدي نيست و حتي مي‌تواند مفيد باشد مخصوصا اگر شما را از چندکارگي بيش از حد باز مي‌دارد.
??. زمان کار مشخص
همه‌ي ما اين را تجربه کرده‌ايم که در آغاز روز زمان زيادي را پيش روي خود داريم اما نمي‌توانيم حتي براي ? ساعت روي کارمان تمرکز کنيم. به توصيه‌ي نيوپورت «براي خودتان معيارهاي مشخصي تعيين کنيد تا مواردي را که نياز به تصميم‌گيري و انتخاب دارند به حداقل برسانيد.»
اختصاص زمان و مکان مشخص براي تمرکز باعث مي‌شود نيروي دروني کمتري از دست بدهيد.
برگرفته از: businessinsider.com

اين کتاب پرطرفدار را از دست ندهيد
کتاب الکترونيکي

کتاب الکترونيکي مديريت زمان به روش اساتيد هاروارد
تغيير را در زندگي خود احساس کنيد: در زمان کمتر، چندبرابر بيشتر کار کنيد

15000توماناينکه عادت‌ها، ويژگي‌ها و روش‌هاي فکري ميليونرها با آدم‌هاي عادي فرق دارد بر کسي پوشيده نيست. عادت‌هاي خاص ميليونرها، به‌ويژه در مورد نحوه‌ي مديريت پول چشمگيرتر است. آنها روش فکري منحصربه‌فردي دارند که به آنها کمک مي‌کند با گرفتن تصميمات ماليِ هوشمندانه حتي بيشتر از آنچه دارند پول به دست بياورند. ?? راه مديريت مالي ميليونرها را با هم مرور مي‌کنيم.

________________________________________
: چگونه پولدار شويم؛ ?? راه پولدار شدن که بايد بدانيد
________________________________________
?. بي‌فکر و تکانشي عمل نمي‌کنند
تا به حال چند مرتبه در مراکز خريد تصميمي عجولانه گرفته‌ايد؟ در سايت‌هاي خريد آنلاين چطور؟ اغلبِ مردم در هنگام خريد کردن تصميمات عجولانه‌اي مي‌گيرند. ميليونرها اما مي‌توانند خوشي‌هاي لحظه‌اي را به تأخير بيندازند و از عملي کردن تصميمات عجولانه خودداري کنند.
پژوهش دکتر والتر ميشل (Walter Mischel) در دانشگاه استنفورد، که در دهه‌ي ?? صورت گرفت، از اين ادعا حمايت مي‌کند. دکتر ميشل دو انتخاب پيش روي کودکانِ پيش‌دبستاني گذاشت. آنها يا مي‌توانستند يک مارشمالو (نوعي شيريني) را هر زمان که دل‌شان خواست بخورند يا اگر تا آمدن آزمايشگر به اتاق صبر مي‌کردند (و مارشمالو را نمي‌خورند) مي‌توانستند دو مارشمالو داشته باشند. دکتر ميشل اين افراد را در طول ساليان بعد تحت بررسي قرار ‌داد و متوجه شد کودکاني که مي‌توانستند، براي داشتن دو مارشمالو به جاي يکي، صبر کنند در آينده: شاخص توده‌ي بدني (BMI) کمتر، نرخ اعتياد پايين‌تر، نرخ طلاق پايين‌تر و نمره‌ي امتحانات سراسري بالاتر داشتند.

?. تفاوت بين خواسته و نياز را مي‌دانند
ميليونرها همچنين مي‌دانند که تفاوت ميان خواسته و نياز چيست. همه‌ي ما لحظاتي را تجربه کرده‌ايم که دل‌مان خانه‌، يک جفت کفش يا دفتر کاري تازه مي‌خواسته است. اما آيا اين خواسته‌ها ضرورتي هم دارند يا آن ماشين تجملي جديد صرفا يک خواسته است؟ بي‌شک اين ماشين قدرت بالايي دارد و رانندگي با آن محشر است، اما داشتن چنين ماشيني يک ضرورت نيست. ميليونرها به جاي صرف پول براي چيزهايي که کارآمد نيستند، آن را براي موارد ضروري که به افزايش ثروت‌شان منتهي مي‌شود خرج مي‌کنند. شايد به همين دليل است که ??? افراد با درآمد ساليانه‌‌ي بيش از ??? هزاردلار (حدود ??? ميليون تومان) ، همان وسايل نقليه‌اي را مي‌خرند که مردم غيرميليونر مي‌خرند.
________________________________________
: افزايش درآمد با ? راهکاري که جيب‌تان را پر پول مي‌کند
________________________________________
?. نگاه بلندمدت دارند
آنچنان که تيموتي سايکس (Timothy Sykes)، فردي که با تجارت سهام عادي شرکت‌ها به يک ميليونر تبديل شده است، مي‌گويد: «دسترسي به اهداف بلندمدت حداقل به يک تا پنج سال زمان نياز دارد. اين اهداف انگيزه‌اي بي‌نظير به انسان مي‌دهند. آنها شما را قادر مي‌سازند به فراتر از لحظه‌ي حال بنگريد و اين فکر به ذهن‌تان خطور کند که چرا اکنون در اين جايگاه هستيد. اعمال روزانه‌ي شما بايد به اهداف بلندمدت‌تان مربوط باشد، اگر اين‌طور نيست، اهداف‌تان را بايد به‌نحوي تعديل کنيد. اين تعديل مي‌تواند شامل تغيير کارها، احتمالا کاستن يا حذف کارهاي غيرضروري، يا اضافه کردن کارهايي باشد که در آينده براي‌تان منفعت به بار مي‌آورند.
تبليغات

?. منابع درآمدي متنوعي دارند
ميليونرها پس از اينکه تا اندازه‌اي امنيت مالي به‌دست آوردند، شروع به پيدا کردن راه‌هايي براي کسب درآمدهاي ديگر مي‌کنند. چرا؟ زيرا آنها متوجه هستند که منبع اصلي درآمدشان ممکن است به‌طور ناگهاني قطع شود. يک ميليونر براي اجتناب از کسري درآمد، منابع متعددي براي فراهم آوردن جريان نقدي تدارک مي‌بيند که به‌عنوان برنامه‌ي پشتيبان عمل مي‌کنند.
?. سرمايه‌گذاري خودکار
راه‌هاي زيادي براي سرمايه‌گذاري به شکل خودکار وجود دارد. مثلا برداشت‌هاي خودکار از فيش حقوقي براي حساب بازنشستگي، سهام يا بيمه‌‌ي عمر. اما علاوه بر اين، سرمايه‌گذاريِ ميليونرها آن‌قدر مکرر انجام مي‌شود که براي‌شان به يک عادت تبديل مي‌شود. به‌نظر مي‌رسد آنها، بدون هيچ مکثي، مي‌دانند که چه زماني و چطور از يک فرصت بهره ببرند و چقدر سرمايه‌گذاري کنند. اما حقيقت اين است که ميليونرها اين کار را بدون آمادگي انجام نمي‌دهند، بلکه در اثر استفاده از استراتژي‌هاي سرمايه‌گذاري به‌قدرِ کافي است که به آگاهي قطعي درباره‌ي نحوه‌ي کار سرمايه‌گذاري رسيده‌اند.
?. با يک بودجه‌ي مشخص پيش مي‌روند
پيش رفتن با يک بودجه‌ي مشخص، به ميليونرها امکان مي‌دهد که به ميزان درآمدها و هزينه‌ها اشراف داشته باشند. اين آگاهي به ميليونرها امکان مي‌دهد براي خرج کردن پول برنامه‌‌اي داشته باشند که پاسخ‌گوي ضروريات باشد و خرج‌هاي اضافي را حذف کند. حداقل يک مطالعه در اين زمينه وجود داشته است که مي‌گويد بسياري از ثروتمندان چيزي به اسم بودجه ندارند، اما افراد خيلي ثروتمند از حساب مخارج‌شان مطلع‌اند و آن را نگه مي‌دارند.
________________________________________
: چگونه پول خرج کنيم؛ با رعايت ?? توصيه مقتصدانه هميشه پولدار بمانيد
________________________________________
?. براي روز مبادا آماده‌اند

ميليونرها سرمايه‌اي براي روز مبادايشان کنار گذاشته‌اند. آنها مي‌دانند که ممکن است زماني دچار بحران، مثلا شغل‌شان را از دست بدهند يا مرگ ناگهاني در خانواده اتفاق بيفتد. به جاي قرض گرفتن پول، تا تمام شدن شرايط بحراني، آنها از پولي که براي روز مبادايشان کنار گذاشته‌اند استفاده مي‌کنند. بسياري از مصيبت‌ها را مي‌توان با پس‌انداز روز مبادا از سر گذراند. توصيه‌ي من به شما اين است که به‌اندازه‌ي يک سال پول نقد در حساب بانکي پس‌انداز کنيد تا اگر اوضاع به هر نحو به‌هم ريخت، شما به مشکل نخوريد.
________________________________________
: چگونه پس انداز کنيم؛ چگونه مي‌توانيم هم حالا خرج کنيم هم در آينده
________________________________________
?. تنها در موردي که از آن سردرمي‌آورند سرمايه‌گذاري مي‌کنند
وارن بافت (Warren Buffett) و پيتر لينچ (Peter Lynch) سرمايه‌گذار افسانه‌اي، توصيه کرده‌اند که شما بايد: «روي آنچه از آن سردرمي‌آوريد سرمايه‌گذاري کنيد.» اين فوت‌وفني است که ميليونرها به آن عمل مي‌کنند، وقتي آنها از نحوه‌ي توليد درآمد و سوددهي يک شرکت باخبر باشند، نسبت به سايرين امتياز رقابتي دارند. با داشتن اطلاعات آنها از فرصت‌ها و خطرها آگاهي دارند.
?. حساب هزينه‌هايشان را دارند
آيا مي‌دانيد که چقدر پول صرف مخارج‌تان مي‌کنيد؟ اگر نمي‌دانيد، پيگيري هزينه‌هاي روزانه، ماهانه و ساليانه‌تان را آغاز کنيد، درست مثل ميليونرها. به‌سرعت متوجه خواهيد شد که پول‌تان را در مواردي که مورد نياز‌تان نيستند يا مي‌توان آنها را با قيمت‌ بهتر خريداري کرد هدر مي‌دهيد.
??. در سطحي پايين‌تر از درآمدشان زندگي مي‌کنند
اينکه آدم‌هاي ثروتمند در سطحي پايين‌تر يا زير خط ثروت‌شان زندگي مي‌کنند بر کسي پوشيده نيست. براي مثال وارن بافت هنوز در خانه‌اش، در اوماهاي نبراسکا، که سال ???? تنها به قيمت ?? هزار و پانصد دلار خريده بود زندگي مي‌کند. مردم مدير ارشد سابق مايکروسافت استيو بالمر (Steve Ballmer) را به‌واسطه‌ي استفاده‌ي او از پروازهاي غيرلوکس و معمولي‌ مي‌شناختند. ميليونرها با اينکه مي‌توانند کاخي بزرگ يا جت خصوصي‌ خود را داشته باشند، تصميم مي‌گيرند که پول‌شان را براي ضروريات خرج کنند و نه موارد تجملي.
??. آماده‌‌اند از خودگذشتگي کنند
فرض کنيد قرار است يک ماشين معمولي قديمي، تويوتا کمري ساخت ????، را برانيد. شما مي‌دانيد که در نهايت، مثلا در عرض دو سال آينده، مي‌توانيد ماشين جديدتان را بخريد زيرا دارايي لازم براي اين خريد را خواهيد داشت. ميليونرها در بحث مديريت پول‌شان اين‌گونه فکر مي‌کنند. آنها فداکاري‌هاي موقت را هنگامي که در خدمت هدف بزرگ‌تري قرار دارد، به جان مي‌خرند. به‌شخصه با وجود دارايي ميليوني، تا سال پيش هيوندا سوناتايي سوار مي‌شدم که ساخت سال ???? بود و ماشيني فرسوده به‌حساب مي‌آمد. امروز از خودگذشتگي کنيد تا فردا زندگي بهتري داشته باشيد.
??. خود را اسير بدهي نمي‌کنند

ميليونرها خودشان را گرفتار بدهي نمي‌کنند. آنها پول قرض نمي‌گيرند و اگر پول پرداخت چيزي را ندارند از کارت اعتباري يا چک استفاده نمي‌کنند، مگر اينکه اين کار نوعي سرمايه‌گذاري براي رشد يا آغاز کسب‌وکارشان باشد. به زباني ديگر، پولي که ندارند را خرج نمي‌کنند. آنها به جاي بدهي بالا آوردن، ترجيح مي‌دهند بدون آن چيز زندگي کنند.
??. راهنمايي مالي مي‌گيرند
ميليونرها قدرت و ضعف خود را مي‌دانند و به جاي صرف زمان و هزينه براي تصحيح ضعف‌هايشان، از ديگران کمک مي‌گيرند، به‌خصوص وقتي مسئله‌ي مديريت پول مطرح باشد. اين‌طور نيست که چون يک ميليونر، شبکه‌ي اجتماعي يا يک گجت طراحي کرده است، از نحوه‌ي سرمايه‌گذاري يا پس‌انداز پول خود نيز اطلاع داشته باشد. ميليونرها از کمک يک مشاور مالي يا حسابدار بهره مي‌گيرند.
________________________________________
: ?? نشانه که مي‌گويند هيچ سر‌رشته‌اي در مديريت پول‌ تان نداريد
________________________________________
??. خودشان را تعليم مي‌دهند
داشتن آموزش رسمي پيش‌شرط لازم براي ميليونرها نيست. بيل گيتس، مارک زاکربرگ و آمانيکو اورتگا (Amancio Ortega) همگي ثروت خود را بدون در اختيار داشتن مدرک دانشگاهي کسب کرده‌اند. تاي لوپز (Tai Lopez)، که يک سرمايه‌گذار است، به واسطه‌ي مباهاتي که به نداشتن تحصيلات آکادميک مي‌کند شناخته شده است. با اين حال همين فرد اولين کسي است که درباره‌ي ضرورت آموزش فردي به شما خواهد گفت. لوپز روزي يک کتاب مي‌خواند. افراد مذکور، مانند اغلب ثروتمندترين‌ها، هريک از دانش ويژه‌ي خودشان بهره برده‌اند و به يادگيري ادامه داده‌اند تا از راه آموزش خودشان به آدم‌هاي موفق‌تري تبديل بشوند.
??. پيش از تصميم‌گيري دودوتا چهارتا مي‌کنند
در اينجا منظورم انجام معادله‌هاي مثلثاتي دوران مدرسه نيست. بلکه انجام يک حساب ساده -جمع، تفريق، ضرب و تقسيم- پيش از گرفتن هر تصميم مالي است. براي مثال، اگر يک ميليونر ماشيني قديمي داشته باشد که به تعمير نياز دارد، هزينه‌ي تعمير آن را در مقايسه با يک خريد ماشين جديد مي‌سنجد. آنگاه، بر اساس هزينه-فايده‌ي هر انتخاب تصميم نهايي را مي‌گيرد.
برگرفته از: entrepreneur

اين کتاب پرطرفدار را از دست ندهيد
کتاب الکترونيکي

کتاب الکترونيکي ?? ستون ثروت
مثل يک ميلياردر فکر کنيد

12000تومانافراد بسياري از اينکه وقت کافي براي انجام همه‌ي کارهاي‌شان ندارند، شکايت مي‌کنند. اين افراد پيوسته از برنامه عقب‌اند، با اينکه هميشه مشغول کار هستند. در مقابل، برخي افراد قادرند کارهاي بسياري را

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *