براي، ويتامين، سلامتي، اين، فوايد

شماست
________________________________________

رژيم‌تان را با غذاهاي خام غني‌تر کنيد
تغديه و سلامتي ارتباط نزديکي دارند. براي داشتن زندگي سالم، پيروي از يک رژيم غذايي متوازن ضروري است. بنابراين افزودن سوپرغذاها به ميان‌وعده‌ها و وعده‌هاي غذايي گامي مثبت بوده که به تلاش چنداني نياز ندارد.
داشتن رژيم غذايي سالم تر، حذف غذاهاي فرآوري‌شده و جايگزيني غذاهاي بسته‌بندي‌شده، قند، شکر، نمک و غذاهاي سرشار از چربي با غذاهاي سالم و خام به سلامت افراد کمک مي‌کند.
عادت به مصرف غذاهاي فرآوري‌نشده مانند ميوه‌ها و سبزيجات تازه، تهيه‌ي غذا با مواد اوليه‌ي تازه به‌جاي خريد غذاهاي آماده و مصرف غلات کامل راهي براي ايجاد تغذيه سالم و درست است. توجه به تغذيه‌تان و استفاده از مواد غذايي سالم و تازه عادت خوبي است که بايد آن را در خود نهادينه کنيد.
تبليغات

?? سوپرغذا
سوپرغذاها همه‌جا يافت مي‌شوند، پيداکردن‌شان آسان است و هزينه‌ي چنداني ندارد. اکنون مي‌خواهيم ?? سوپرغذا را به شما معرفي کنيم.
?. بلوبِري
بلوبري ميوه‌اي شيرين و مفيد است که بايد بيشتر آن را مصرف کنيد. بلوبري يکي از خوراکي هاي سرشار از آنتي اکسيدان است و از آسيب راديکال‌هاي آزاد به سلول‌هاي بدن جلوگيري مي‌کند. آنتي‌اکسيدان‌ها در پيشگيري از سرطان‌ و نيز پيشگيري از پيري زودرس مؤثرند. بلوبري به تنظيم قند خون و سلامت مغز کمک مي‌کند. بلوبري در تقويت قدرت شناختي و محافظت مغز در برابر آسيب‌هاي ناشي از انواع استرس مؤثر است.
________________________________________
: ميوه‌ها لاغرکننده هستند يا چاق‌کننده؟‌
________________________________________
?. چاي سبز

بيشتر افراد از خواص چاي سبز بر سلامتي اطلاع دارند. چاي سبز سرشار از آنتي‌اکسيدان‌هاست. چاي سبز موجب کاهش خطر بيماري آلزايمر، سرطان و بيماري‌هاي قلبي مي‌شود. علاوه‌بر اينها چاي سبز قدرت شناختي مغز را افزايش مي‌دهد و به عملکرد مغز کمک مي‌کند.
________________________________________
: کدام غذاها خطر ابتلا به آلزايمر را بيشتر مي‌کنند؟
________________________________________
?. اسفناج
بااينکه اسفناج نمي‌تواند مانند ملوان زبل باعث افزايش حجم عضلات شود، ولي محتوي مواد مغذي ديگري است که موجب سلامت بدن مي‌شوند. اسفناج براي بدن فوايد بسياري دارد. کمک به استحکام استخوان ها، سلامت چشم، کمک به دستگاه ايمني و کمک به عملکرد مغز از فوايد آن است. فوايد اسفناج از اسيدهاي چرب امگا ? و مقدار فراوان ويتامين‌هاي آن نشئت مي‌گيرد.
?. توت‌فرنگي
اين ميوه‌‌ي خوشمزه يکي از بهترين و سالم‌ترين هداياي طبيعت است. توت‌فرنگي يکي از خوراکي هاي سرشار از ويتامين C است. اين ويتامين براي عملکرد مناسب دستگاه ايمني ضروري است. همچنين آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در توت‌فرنگي به‌طور خاص موجب کاهش کلسترول مي‌شوند.
?. تخم‌مرغ
ويتامين‌ها و مواد معدني فراواني در تخم‌مرغ وجود دارند. ولي چيزي که از آن يک غذاي فوق‌العاده مي‌سازد، کيفيت بالاي اينهاست. ازجايي که تخم‌مرغ براي پرورش جوجه بايد محتوي مواد مغذي باشد، داشتن اين فوايد جاي تعجب ندارد. محتواي پروتئين تخم‌مرغ بسيار بي‌نظير است. به‌طوري که ? اسيد آمينه‌ي ضروري در آن يافت مي‌شود. علاوه بر اين تخم‌مرغ از جمله مواد سرشار از آهن، سلنيم، ويتامين A و تمام ويتامين هاي گروه B است.
________________________________________
: برنامه رژيم تخم مرغ و تاثير آن بر سلامتي
________________________________________
?. بادام
بادام فوايد بسياري براي سلامتي دارد و محتوي مواد مغذي بسياري است. بادام سرشار از پتاسيم، کلسيم، ويتامين E، منيزيم، فسفر و آهن است. مصرف بادام در کنار يک رژيم غذايي کم کالري مي‌تواند به کاهش کلسترول بد (LDL) و کاهش فشار خون کمک کند. در مصرف بادام نبايد زياده‌روي کنيد. مصرف روزانه يک مشت بادام مي‌تواند مواد موردنياز بدن‌تان را تأمين کند.
?. کرنبري
اين ميوه‌ي ترش‌مزه از ميوه‌هاي خانواده‌ي بِري بوده که در کشور ما فراواني چنداني ندارد. بااين‌حال اگر به اين ميوه دسترسي داريد، مصرف آن را به شما توصيه مي‌کنيم. اين ميوه و آبِ آن سرشار از آنتي‌اکسيدان‌هاست. اين ميوه با عفونت‌هاي ناشي از مخمرها مبارزه کرده و در کاهش خطر بيماري‌هاي قلبي و جلوگيري از رشد سلول‌هاي سرطاني مؤثر است.
?. لپه
لپه سرشار از فيبر محلول بوده و براي سلامت دستگاه گوارش بسيار مفيد است. البته لپه فوايد ديگري نيز براي سلامتي دارد. لپه در تنظيم قند خون، کاهش کلسترول بد و کاهش خطر بيماري‌هاي قلبي نيز مؤثر است.
________________________________________
: خواص سويا و عوارض احتمالي آن
________________________________________
?. آووکادو

آووکادو ميوه‌ي مفيد ديگري است که مصرف آن در کشورمان رفته‌رفته روبه افزايش است. باتوجه به چربي بالاي آووکادو نبايد در مصرف آن زياده‌روي کنيد. البته مصرف متوسط اين ميوه فوايد بسياري براي سلامتي دارد. فيتوکميکال‌هاي (مواد مؤثر موجود در گياهان دارويي) موجود در آووکادو در جلوگيري از سرطان‌ها مؤثر بوده و چربي‌هاي مفيد آن مي‌تواند کلسترول بد خون را کاهش دهد. همچنين فتوکميکال‌ها با کمک به گردش خون و کاهش فشار خون از خطر بيماري‌هاي قلبي مي‌کاهند. مصرف آووکادو همراه با ساير غذاهاي سالم، سرعت جذب مواد مغذي را در بدن افزايش مي‌دهد.
________________________________________
: دلايل و نشانه هاي گردش خون ضعيف چيست؟
________________________________________
??. گردو
بيشتر مغزها براي سلامتي مفيدند، ولي گردو در اين بين از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است. گردو به‌لطف مقدار بالاي آهن، منگنز و روي (زينک) مي‌تواند باعث افزايش سطح انرژي بدن شود. گردو فشار خون را پايين مي‌آورد و ويتامين E موجود در آن به سلامت پوست کمک مي‌کند. آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در گردو از سرطان‌ها جلوگيري مي‌کند و راديکال‌هاي آزاد موجود در بدن را ازبين مي‌برند.
??. ماهي سالمون
ماهي سالمون يکي از سوپرغذاهاي غيرگياهي بوده که مصرف آن بسيار مفيد است. ماهي سالمون سرشار از اسيدهاي چرب امگا? بوده و مصرف منظم آن فوايد بسياري براي مغز دارد. همچنين پپتيدهاي (پليمرهاي کوچکي که از اتصال اسيدهاي آمينه به‌وجود مي‌آيد) موجود در اين ماهي با خاصيت ضدالتهابي‌شان به بهبود حال روحي‌ کمک مي‌کنند. کاهش فشار خون، خطر بيماري‌هاي قلبي و نيز کاهش سکته مغزي از فوايد مصرف اين ماهي است.
??. هويج
بيشتر ما از خواص هويج براي چشم و بينايي آگاهيم، ولي هويج علاوه‌براين فوايد ديگري نيز براي سلامتي دارد. بهبود بيماري‌هاي پوستي به‌واسطه‌ي مقدار فراوان ويتامين A، تنظيم قند خون و تقويت دستگاه ايمني از ساير فوايد هويج براي سلامتي هستند. کاروتنوئيدها بهترين جزء هويج هستند و در پيشگيري از بروز بسياري از سرطان‌ها مفيدند. براي بهره‌مندي از حداکثر خواص هويج، بهتر است آن را به‌طور خام مصرف کنيد.
________________________________________
: خواص گوجه فرنگي براي پوست و سلامت بدن چيست؟
________________________________________
??. گوجي‌بري
گوجي‌بري ميوه‌اي بسيار مفيد است که به‌تازگي به جمع سوپرغذاها اضافه شده. گوجي‌بري محتوي ?? نوع اسيد آمينه است که آن را به يکي از منابع سرشار از پروتئين تبديل کرده و به بهبود عملکرد عضلات، بهبود قدرت شناختي و تقويت دستگاه عصبي کمک مي‌کند.
??. انار

انار فوايد بسياري براي سلامتي دارد. انار علاوه بر فيبر بالا و کمک به گوارش، پيشرفت سرطان پروستات را به تأخير انداخته، به گردش خون کمک کرده و کلسترول بد خون را کاهش مي‌دهد.
________________________________________
: ?? نشانه سرطان که مردان نبايد ناديده بگيرند
________________________________________
??. کيوي
اگر دنبال ميوه‌اي مفيد براي سلامتي مي‌گرديد، کيوي را فراموش نکنيد. کيوي سرشار از آنتي‌اکسيدان‌ها و ويتامين C بوده و موجب تقويت دستگاه ايمني مي‌شود. همچنين کيوي با خارج کردن سموم از بدن موجب محافظت درازمدت DNA از آسيب‌هاي اکسيداتيو (آسيب ناشي از راديکال‌‌هاي آزاد) مي‌شود.
??. سيب‌زميني شيرين
سيب‌زميني شيرين فوايد بسياري براي سلامتي دارد. آنها سرشار از ويتامين C و ويتامين A بوده و موجب تقويت بافت‌ها و دستگاه ايمني مي‌شوند. همچنين سيب‌زميني شيرين با دارابودن آنتي‌اکسيدان‌ها با سرطان‌ها مبارزه مي‌کند، قند خون را تنظيم مي‌کند و خاصيت ضدالتهابي دارد.
??. زردچوبه
زردچوبه ادويه‌اي بسيار مفيد است که مصرف آن در غذاهاي مختلف رواج دارد. زردچوبه محتوي آنتي‌اکسيداني به‌نام «کورکومين» است. افزودن زردچوبه به غذاهاي مختلف مي‌تواند در پيشگيري از التهابات، مبارزه با ويروس‌ها و کاهش دردهاي ناشي از آرتروز مؤثر باشد.
________________________________________
: خواص ماسک زردچوبه براي پوست و طرز تهيه آن
________________________________________
??. جلبک دريايي
شايد وقتي نام سوپرغذاها به گوش‌تان بخورد، اصلا به جلبک دريايي فکر نکنيد. ولي جلبک دريايي محتوي مواد مغذي فراواني بوده و براي سلامتي بسيار مفيد است. يکي از چيزهايي که در جلبک دريايي به‌وفور يافت شده و در کمتر غذايي وجود دارد، يُد است که از بروز مشکلات تيروئيد پيشگيري مي‌کند. همچنين جلبک دريايي با دارابودن آنتي‌اکسيدان‌ها به پيشگيري از افسردگي، پيشگيري از سرطان پستان و درمان عدم‌توازن هورموني در زنان کمک مي‌کند.
??. دانه‌ي چيا

دانه‌ي چيا سوپرغذايي است که بي‌دليل اين عنوان را به‌دست نياورده است. دانه‌ي چيا با دارابودن انواع مختلف آنتي‌اکسيدان‌ها در پيشگيري از سرطان‌ها مفيد است. دانه‌ي چيا محتوي مقدار زيادي از اسيدهاي چرب امگا? و فيبر است. همه‌ي اينها به سلامت قلب، تنظيم قند خون، تقويت گوارش و عملکرد درست سلول‌ها کمک مي‌کنند.
??. گل‌کلم
گل‌کلم علاوه‌بر ويتامين‌ها و مواد مغذي ضروري مانند ويتامين C، فيبر و آنتي‌اکسيدان‌ها محتوي ترکيباتي به‌نام «گلوکوزينولات» بوده که خاصيت ضدسرطاني بالايي دارند. آنها مي‌توانند همراه با استروژن در پيشگيري از سرطان‌هاي مرتبط با هورمون‌ها در زنان مانند سرطان دهانه رحم و سرطان سينه مؤثر باشند.
________________________________________
: بهترين روش شستن سبزي و ميوه‌ها با استفاده از سرکه
________________________________________
??. لبو
راز فوايد بي‌نظير لبو در پشت رنگ بنفش آن نهفته است. لبو محتوي «بتالائين» بوده که نوعي آنتي‌اکسيدان قوي است. بتالائين در جلوگيري از بروز سرطان‌ها و بيماري‌هاي دژنراتيو مؤثر است. همچنين لبو سرشار از آهن و فولات بوده و با داشتن نيترات و منيزيم موجب تقويت اندام‌هاي حياتي بدن مي‌شود.
??. کلم‌بروکلي
کلم بروکلي خواص بسياري دارد و مانند هويج سرشار از کاروتنوئيدهاست. اما چيزي که آن را تا اين حد فوق‌العاده کرده، جزئي به‌نام «سولفورافان» است. سولفورافان با دفع سموم شيميايي از بدن در پيشگيري از سرطان مؤثر است. همچنين کلم‌بروکلي يکي از خوراکي هاي سرشار از فيبر بوده و به سلامت دستگاه گوارش و قلب کمک مي‌کند.
??. تخمه‌ي آفتابگردان
تخمه‌ي آفتابگردان سرشار از چربي‌هاي مفيدي بوده که در تنظيم هورمون‌ها مؤثرند. همچنين تخمه‌ي آفتابگردان محتوي ويتامين E، فسفر، سلنيم، مس و ويتامين B است. همه‌ي اينها به کاهش بيماري‌هاي قلبي، کاهش فشار خون، کاهش عوارض آرتروز، جلوگيري از کاهش توده‌ي استخوان، تنظيم قند خون و کاهش خطر ديابت کمک مي‌کنند.
________________________________________
: خواص تخم کدو؛ ?? خاصيتي که اين دانه‌هاي کوچک براي سلامتي شما دارند
________________________________________
??. تخم کتان
تخم کتان محتوي امگا? بوده و اگر تمايلي به مصرف ماهي‌هاي چرب نداريد، گزينه‌اي عالي براي‌تان محسوب مي‌شود. همچنين تخم کتان محتوي ترکيباتي است که «ليگنان» ناميده مي‌شوند و در پيشگيري از سرطان‌هايي مانند سرطان مخاط رحم و سرطان تخمدان مؤثر است. تخم کتان را مي‌توان به‌راحتي در غذاهاي مختلف مانند سالادها يا ماست مورداستفاده قرار داد.
??. کينوا

کينوا يکي از منابع بسيار عالي پروتئين است. اين غله‌ مي‌تواند جايگزيني مناسب براي برنج باشد. باتوجه به اينکه کينوا محتوي هر ? اسيد آمينه‌ي ضروري است که بدن‌مان نمي‌تواند آنها را بسازد، جايگزيني آن با برنج مي‌تواند ايده‌اي عالي باشد. پروتئين‌هاي موجود در کينوآ باعث تقويت عضلات مي‌شوند.
ترک عادات بد غذايي و جايگزيني غذاهاي کم‌ارزش با سوپرغذاها کار سختي نيست. بسياري از اين غذاها را مي‌توانيد به‌راحتي به وعده‌هاي غذايي‌تان بيفزاييد تا از همه‌ي فوايد آنها بهره‌مند شويد. ابتدا مي‌توانيد اين غذاها را کم‌کم به رژيم غذايي‌تان اضافه و به‌مرور آنها را به بخش عمده‌ي رژيم غذايي‌تان تبديل کنيد.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: ? غذايي که هرگز نبايد بخوريد
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي


استخوان‌هاي شما براي قوي و سالم ماندن نيازمند مواد مغذي خاصي هستند. کلسيم و ويتامين D دو ماده‌ي مغذي هستند که اغلب افراد از آنها مطلع هستند، اما منيزيم، پروتئين، امگا? و ويتامين‌هاي A ،C و K نيز براي سلامتي استخوان‌ها ضروري هستند. در ادامه با خوراکي‌هايي آشنا مي‌شويد که اين مواد مغذي را براي بدن تا?مين مي‌کنند.

:
علائم پوکي استخوان را بشناسيد
علائم سرطان مغز استخوان، انواع و شيوه‌هاي درمان آن
آشنايي با مواد غذايي کلسيم‌دار براي جلوگيري از پوکي استخوان
?. پرتقال و آب پرتقال
پرتقال سرشار از ويتامين C است که براي شکل‌گيري کلاژن و حفظ سلامتي استخوان بسيار مهم است. پرتقال حاوي ويتامين A نيز هست که براي رشد استخوان‌ها و تقسيم سلولي ضروري است.
نکته‌ي مهم: آب پرتقالي را انتخاب کنيد که با کلسيم غني شده است چرا که براي سلامتي استخوان‌ها مفيد است.
?. شير
شير منبع مهم کلسيم است که به سلامتي استخوان‌ها کمک مي‌کند. يک فنجان شير، يک سوم نياز روزانه‌ي شما را برطرف مي‌کند. شير سرشار از ويتامين D است که به جذب کلسيم کمک مي‌کند. همچنين داراي مقاديري ويتامين A نيز هست.

نکته‌ي مهم: اگر مي‌خواهيد کالري کمتري مصرف کنيد، به‌دنبال شيرهاي کم‌چرب يا بدون چربي باشيد.
?. سبزي سوئيس چارد
سبزي سوئيس چارد سرشار از مواد مغذي همچون کلسيم، منيزيم، ويتامين A و C است. همچنين مقدار بالايي فيبر و کالري کمي دارد که براي رژيم شما هم خوب است.
نکته‌ي مهم: مي‌توانيد سوئيس چارد را همراه با کمي روغن زيتون و جوز مصرف کنيد.
تبليغات

?. پنير پارمزان

اين پنير سرشار از کلسيم است. يک قاشق چاي‌خوري پنير پارمزان، ?? ميلي‌گرم کلسيم دارد. همچنين منبع خوبي از پروتئين است. در اين ماده‌ي غذايي کمي ويتامين A هم يافت مي‌شود و هر قاشق چاي‌خوري از آن ?? کالري انرژي دارد.
?. ريواس
ريواس سرشار از کلسيم است. يک فنجان از آن ??? ميلي‌گرم کلسيم دارد. همچنين منبع خوبي از ويتامين A و C است. با وجود اينکه ريواس ماده‌اي کم‌کالري است، اما موقع پخت به آن شکر اضافه مي‌کنند که باعث افزايش کالري مي‌شود.
نکته‌ي مهم: پس از پخته شدن ريواس، به آن شکر اضافه کنيد. به شکر زيادي احتياج نداريد.
?. انجير
انجير سرشار از مواد معدني و ويتامين‌هايي است که براي سلامتي استخوان‌ها ضروري هستند. يک فنجان انجير خورشتي حدود ??? ميلي‌گرم کلسيم، مقداري ويتامين C و K دارد. انجير خام کالري کم و فيبر بالايي دارد، بنابراين براي رژيم شما مشکلي ايجاد نمي‌کند. چند دانه انجير خام مي‌تواند به شما ?? ميلي‌گرم کلسيم بدهد.
نکته‌ي مهم: انجير را تازه بخريد و آن را سريعا مصرف کنيد، چرا که نمي‌توان از آن براي مدت طولاني نگهداري کرد.
?. اسفناج
اسفناجمنبعي عالي از تمامي موادي است که يک گياه مي‌تواند ارائه کند. اين گياه به‌خاطر وجود مقادير بالاي کلسيم و ويتامين‌هاي A ،C و K براي سلامتي استخوان مفيد است. از طرفي خوشمزه و کم‌کالري است که همين امر آن را به جزء جدايي‌ناپذير رژيم‌هاي غذايي سالم مي‌کند.
?. بادام هندي
بادام هندي مقدار کمي کلسيم و ويتامين K دارد اما وجود منيزيم و همينطور پروتئين گياهي، آن را به يکي از مفيدترين خوراکي‌ها براي حفظ سلامتي استخوان‌ها، تبديل کرده است.
نکته‌ي مهم: مي‌توانيد به جاي کره‌ي بادام زميني از کره‌ي بادام هندي استفاده کنيد.
?. کيوي

کيوي به اين دليل براي استخوان‌ها مفيد است که سرشار از ويتامين C و منيزيم است. اين ميوه کلسيم، ويتامين A و K را نيز در خود جاي داده است. از طرفي ميوه‌اي شيرين است که کالري زيادي هم ندارد.
نکته‌ي مهم: تکه‌هاي کيوي را به ماست اضافه کنيد و آن را مصرف کنيد.
??. ماهي سالمون
ماهي سالمون سرشار از ويتامين D و امگا? است که براي سلامتي استخوان‌ها ضروري هستند. اين ماده منبع خوبي از پروتئين نيز هست. هرچند چربي بالايي دارد اما کالري چنداني ندارد.
??. شيرسويا
شيرسويا و به‌طور کلي سويا، منبعي غني از پروتئين‌هاي کامل و امگا? است. شيرسويا عموما با کلسيم و ويتامين D غني مي‌شود که براي سلامتي استخوان‌ها بسيار مفيد هستند.
نکته‌ي مهم: از شيرسوياهاي طعم‌داري استفاده کنيد که شکر کمتري دارند.
??. تخم کدو حلوايي
تخم کدو حلوايي حاوي کلسيم و پروتئين، و منبع خوبي از منيزيم و امگا?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *