براي، تشنج، اين، يا، کنيد

نشود.
________________________________________
: عوامل ايجاد حساسيت پوستي؛ نشانه‌ها و راه‌‌هاي درمان آن
________________________________________
علت ترک پاشنه‌ پا چيست؟

دلايل گوناگوني براي ترک خوردن پاشنه‌ي پا وجود دارد که در اين قسمت به برخي از آنها را اشاره مي‌کنيم:
?. خشکي پوست
اگر پوست‌تان به‌طور طبيعي خشک است بايد مرتب از مرطوب‌کننده استفاده کنيد و از پاهايتان بيشتر مراقبت کنيد. اگر پوست خشک را به حال خود رها کنيد، به ترک پاشنه دچار خواهيد شد. اينکه هر روز براي سابيدن و مرطوب کردن پاهاي خود چند دقيقه وقت بگذاريد خيلي بهتر از اين است که به دنبال درمان ترک پا باشيد، مخصوصا در انتهاي زمستان.
?. ايستادن‌هاي طولاني‌مدت
اگر معمولا زمان‌هاي طولاني سرپا هستيد، احتمال اينکه به ترک پاشنه دچار شويد، زياد است. اگر شغل‌تان ايجاب مي‌کند که تمام روز روي سطح سخت يا پاشنه‌ي کفش‌تان بايستيد، بهتر است از کاپ پاشنه (heel cup) استفاده کنيد تا وزن‌تان روي پاشنه‌ها بهتر توزيع شود.
?. چاقي
چاقي و اضافه وزن نيز يکي از دلايل ترک پاشنه‌ي پاست. پاشنه‌ي پا وزن بدن را تحمل مي‌کند و بنابراين اگر اضافه وزن داشته باشيد، پاشنه‌‌ي پاهايتان آسيب خواهد ديد. در واقع اين وزن اضافي باعث ترک‌خوردگي پاشنه مي‌شود. پس براي پيش‌گيري از ترک پاشنه توصيه مي‌شود يک برنامه‌ي کاهش وزن براي خود در نظر بگيريد.
?. برخي بيماري‌ها
اگر دچار ديابت، اگزما، مشکلات تيروئيد، پسوريازيس يا بيماري پاي ورزشکاران هستيد، احتمال اينکه مرتبا به ترک پاشنه دچار شويد زياد است، اما ترک پاشنه‌ي پا مشکلي نيست که مجبور باشيد آن را تحمل کنيد چون درمان‌هايي وجود دارد که به برطرف شدن آن کمک مي‌کند.
?. بالا رفتن سن
با افزايش سن، بدن شما به‌تدريج چربي طبيعي‌اش را از دست مي‌دهد و در نتيجه رطوبت و قابليت ارتجاعي‌اش کم خواهد شد. به دليل خشک‌تر شدن پوست، پوست پاشنه‌‌ي پاهاي شما هم شروع به ترک خوردن مي‌کند. هيچ‌کس نمي‌تواند جلوي بالا رفتن سن را بگيرد اما با رعايت نکاتي که در ادامه خواهيم گفت مي‌توانيد از ترک خوردن پاشنه‌‌ي پاهاي خود پيش‌گيري کنيد.
________________________________________
: راهنماي خريد محصولات مراقبت از پوست
________________________________________
?. زياد در معرض آب بودن
شايد براي‌تان عجيب باشد اما واقعيت اين است که زياد در معرض آب بودن نيز مي‌تواند چربي‌هاي طبيعي پوست‌تان را از بين ببرد. حمام‌هاي طولاني‌مدت يا ايستادن در آب براي زمان طولاني پوست پاهايتان را خشک مي‌کند و باعث ترک‌خوردگي آن مي‌شود.
?. هواي سرد
پيشتر گفتيم که در فصل زمستان علائم ترک پا تشديد مي‌شود. پس سرماي هوا هم مي‌تواند يکي از علت‌هاي ترک پاشنه‌ي پا باشد. رطوبت پايينِ هواي سرد، مانند سيستم گرمايشي منزل‌، اتومبيل يا محل کارتان، پوست‌ شما را خشک مي‌کند.
?. صابون‌هاي ناملايم
اگر از صابوني استفاده کنيد که خاصيت مرطوب‌کنندگي نداشته باشد، پوست‌ اطراف پاهايتان خشک مي‌شود و با ادامه‌ي استفاده از اين نوع صابون‌ها و برطرف نکردن خشکي پوست‌، دچار ترک پاشنه خواهيد شد.
درمان‌ هاي خانگي ترک پا
حالا که علائم ترک پا و دلايل ايجاد آن را دانستيد، زمان آن است که به بحث اصلي يعني درمان بپردازيم. درمان ترک پا نه هزينه‌ي خاصي دارد و نه داروي خاصي نياز دارد. درمان‌هاي خانگي زيادي وجود دارد که به شما کمک مي‌کند يک‌بار براي هميشه از ترک پا خلاص شويد. و اما متداول‌ترين شيوه‌هاي درمان ترک پا:
________________________________________
: قارچ پوستي؛ از دلايل ايجاد و نشانه‌ها تا درمان خانگي آن
________________________________________
سابيدن سلول‌هاي مُرده‌ي پوست

چطور مي‌توانيم پوست مرده‌ي پاشنه را از آن جدا کنيم؟ يکي از رايج‌ترين شيوه‌ها استفاده از سنگ پاست. ابتدا پاي خود را کمي در آب گرم و صابون قرار بدهيد تا پوست مرده‌ي روي پاشنه نرم شود. سپس با استفاده از سنگ پا اين ناحيه را بسابيد تا سلول‌هاي مرده از آن جدا شوند. سپس پاهاي خود را خشک کنيد و به آنها مرطوب‌کننده بماليد.
عسل
عسل يک ماده‌ي طبيعي است که براي درمان ترک پاشنه بسيار مؤثر است، زيرا پوست را به‌طور طبيعي مرطوب مي‌کند. مي‌توانيد يک فنجان عسل را در يک لگن کوچک آب گرم حل کنيد و پاهاي خود را در آن قرار بدهيد.
روغن نارگيل
روغن نارگيل يکي ديگر از درمان‌هاي طبيعي ترک پاست که نه‌تنها به مرطوب کردن پوست کمک مي‌کند بلکه به دليل خواص ضدقارچي و ضدميکروبي‌اش براي درمان ترک پا مفيد است. روغن نارگيل براي ترک‌هاي عميق‌تر عالي است.
قبل از خواب پاهاي خود را بسابيد، آنها را کاملا به روغن نارگيل آغشته و جوراب‌هاي نخي تميز به پا کنيد. صبح بعد از بيدار شدن از خواب، جوراب‌ها را دربياوريد و پاهاي‌ خود را مانند معمول بشوييد. اين کار را هر روز انجام بدهيد تا ترک‌ها کاملا برطرف شوند.
روغن‌هاي گياهي
براي درمان ترک پا به‌غير از روغن نارگيل، از انواع ديگر روغن‌هاي گياهي نيز مي‌توانيد استفاده کنيد. درست مانند آنچه در مورد روغن نارگيل گفتيم ابتدا پاها را با سنگ‌ پا بسابيد و بعد از ماليدن روغن گياهي، جوراب بپوشيد و بخوابيد.
پماد ويکس
يکي ديگر از درمان‌هاي رايج ترک پا استفاده از پماد ويکس قبل از خواب است. به پاهاي خود ويکس بماليد، جوراب‌هاي تميز به پا کنيد و بخوابيد. صبح مي‌توانيد پاهاي خود را بشوييد. اين کار را هر روز و تا زماني که از نتيجه راضي باشيد، انجام بدهيد.
شير

شايد تعجب کنيد اگر بدانيد شير براي لايه‌برداري پوست مفيد است و به آن درخشش و طراوت مي‌دهد. اسيد لاکتيک و آلفاهيدروکسي اسيد موجود در شير به برطرف کردن خشکي پوست کمک مي‌کند. يک فنجان شير را به يک لگن کوچک آب گرم اضافه کنيد و پاهاي خود را به‌مدت ?? دقيقه در آن قرار بدهيد.
پارافين واکس
پارافين واکس نه‌تنها راه خوبي براي سابيدن پوست زبر و مرده است بلکه به مرطوب کردن پوست هم کمک مي‌کند. مقداري پارافين واکس را در مايکروويو گرم کنيد و به همان اندازه روغن نارگيل به آن اضافه کنيد تا به شکل خمير سفتي دربيايد. سپس يک لايه‌ي ضخيم از اين خمير را روي ترک‌هاي پاشنه‌ي پاهايتان بگذاريد، جوراب‌هاي تميز به پا کنيد و بخوابيد. صبح روز بعد طبق معمول پاهايتان را بشوييد. هر روز اين کار را انجام بدهيد تا ترک‌ها کاملا برطرف شوند.
وازلين
راه مؤثر ديگر براي درمان ترک پا استفاده از وازلين است که در خانه‌ي اغلب ما وجود دارد. بعد از سابيدن پاهايتان، يک لايه‌ي ضخيم وازلين را روي ترک‌ها قرار بدهيد، جوراب‌هاي تميزتان را به پا کنيد و بخوابيد. صبح پاهايتان را مانند معمول بشوييد.
گليسيرين
گليسيرين هم يک درمان بسيار خوب براي ترک پاست زيرا خواص مرطوب‌کنندگي دارد و رطوبت را نگه مي‌دارد. بهترين شيوه‌ي استفاده از گليسيرين اين است که آن را با مقدار مساوي آبليمو ترکيب کنيد و به پاهاي خود بماليد. اجازه بدهيد ?? دقيقه بماند و سپس بشوييد. مي‌توانيد کمي گلاب به اين ترکيب اضافه کنيد تا خوش‌بو هم بشود.
________________________________________
: آشنايي با روش‌هاي درمان خشکي پوست
________________________________________
روغن کنجد

يکي از مؤثرترين درمان‌هاي خانگي ترک پاشنه روغن کنجد است که به مرطوب شدن پوست، پيش‌گيري از عفونت ترک‌هاي عميق و رشد سلول‌هاي جديد کمک مي‌کند. کافي است ? قاشق چاي‌خوري روغن کنجد را به يک لگن کوچک آب گرم اضافه کنيد و به‌مدت ?? دقيقه پاهاي خود را در آن قرار بدهيد. اگر ترک‌ها خيلي عميق‌اند، مي‌توانيد قبل از گذاشتن پاها در لگن به آنها روغن کنجد بماليد.
نمک اپسوم
منيزيم سولفات يا نمک اپسوم (Epsom salt) به‌عنوان ماده‌اي که به بهبود جريان خون و در نتيجه درمان ترک پا کمک مي‌کند، شناخته شده است. نصف فنجان نمک اپسوم را به يک لگن آب گرم اضافه کنيد، به‌مدت ?? دقيقه پاهاي خود را در آن قرار بدهيد و سپس سنگ پا بزنيد.
بعد از اينکه ترک پاشنه‌‌ را کاملا درمان کرديد، بهترين کار اين است که راه‌هاي پيش‌گيري از بروز مجدد آن را پيدا کنيد و به‌کار ببريد. براي مثال مرطوب نگه داشتن پاها، انتخاب کفش مناسب و نوشيدن آب کافي، چند راه خوب براي پيش‌گيري از ترک پاست.
برگرفته از: positivehealthwellness.comدبيرستاني که بودم يکي از دوستانم در مدرسه به‌طور ناگهاني دچار تشنج شد و درحالي که بدنش به‌شدت مي‌لرزيد روي زمين افتاد. همه‌ي ما، حتي مدير و ناظم مدرسه دست‌وپايمان را گم کرده بوديم و نمي‌دانستيم چطور مي‌توانيم به او کمک کنيم؟ به‌راستي تشنج چيست و به چه دليل بروز مي‌کند؟ اقدامات اوليه براي کمک به فردي که دچار تشنج مي‌شود چيست؟ در اين مقاله قصد داريم تا با نگاهي دقيق‌تر، به شيوه‌ي رويارويي با اين مشکل بپردازيم و اطلاعات لازم را براي کنترل و مديريت بهتر اين بيماري در اختيارتان قرار دهيم.

:
درمان اسهال با چند روش موثر خانگي
درمان نفخ شکم با ?? نکته‌اي که لازم است رعايت کنيد
درمان آنفولانزا، علائم و روش پيشگيري از آن
تعريف تشنج

به تعريف ساده، تغيير در فعاليت الکتريکي مغز، تشنج ناميده مي‌شود. اين تغيير ممکن است سبب بروز واکنش‌هاي شديد هيجاني شود يا هيچ نشانه‌اي نداشته باشد. معمولا تشنج شديد با لرزش شديد و از دست رفتن کنترل بدن همراه است. با اين حال تشنج‌هاي خفيف هم مي‌توانند نشان‌دهنده‌ي وجود مشکلي بزرگ در بدن باشند؛ پس تشخيص آنها بسيار حائز اهميت است. از آنجا که بروز تشنج مي‌تواند باعث آسيب‌ديدگي فرد شود يا علامت هشداري مبني بر وجود مشکلي جدي در بدن باشد، لذا ضروري است که درصورت بروز آن، فورا براي بررسي دلايل و اقدام به درمان، به پزشک مراجعه شود.
انواع تشنج
تشنج‌هاي غيرصرعي
اين گروه از تشنج‌ها ناشي از آسيب‌هايي نظير ضربه ديدن سر يا وجود بيماري است. درصورتي‌ که بيماري درمان شود؛ تشنج نيز برطرف مي‌شود.

تشنج‌هاي جزئي
اين تشنج‌ها زماني اتفاق مي‌افتند که فرد دچار بيماري صرع باشد، که در اين حالت بيمار به‌طور پي‌درپي دچار تشنج خواهد شد. اين نوع از تشنج‌ها تنها در يک طرف مغز اتفاق مي‌افتند که درنتيجه‌ي آن تنها يک طرف از بدن درگير تشنج مي‌شود. اين نوع از تشنج‌ها با اسامي ديگر چون تشنج فوکال، جکسونين و لوب گيجگاهي نيز شناخته مي‌شوند.
تشنج‌هاي گسترده
اين تشنج در هر دو طرف مغز رخ مي‌دهد و درنتيجه هر دو طرف بدن را نيز تحت تا?ثير قرار مي‌دهد. تشنج‌هاي گسترده شامل دو گروه از تشنج‌هاي صرع بزرگ (گرند مال) و تونيک کلونيک هستند که عموما در بيماران مبتلا به صرع اتفاق مي‌افتند. تشنج‌هاي صرع کوچک (پتي مال) نوعي ديگر از تشنج‌هاي گسترده هستند که به تشنج‌هاي غايب نيز معروفند. اين دسته از تشنج‌ها علائم فيزيکي معدودي دارند و ممکن است که شروع درگيري با آنها براي چند ثانيه طول بکشد و به دليل پنهان بودن علائم، ممکن است که اطرافيان بيمار نتوانند درطول حمله به وي کمک کنند.
علائم تشنج
ممکن است که بيماران هر دو نوع تشنج‌هاي جزئي و گسترده را به‌طور همزمان تجربه کنند يا يکي به‌دنبال ديگري اتفاق بيفتد. حمله‌ي تشنج ممکن است از چند ثانيه تا حدود ?? دقيقه به طول انجامد. گاهي قبل از شروع حمله ممکن است بيمار علائم زير را تجربه کند:
تبليغات

احساس ترس يا اضطراب ناگهاني؛
احساس ناراحتي در معده؛
احساس گيجي؛
تاري ديد؛
لرزش بازوها و پاها به‌گونه‌اي که فرد بر اثر آن چيزي را بيندازد؛
احساس خروج از بدن و برون‌فکني؛
سردرد.
برخي نشانه‌ها نيز خبر از شروع حمله مي‌دهند؛ نشانه‌هايي نظير:
از دست دادن هوشياري؛
اسپاسم غيرقابل‌کنترل ماهيچه‌ها؛
خروج آب دهان به‌صورت کف آلود؛
افتادن؛
احساس مزه‌ي عجيب در دهان؛
به هم‌ فشردن شديد دندان‌ها؛
گاز گرفتن زبان؛
حرکت سريع و ناگهاني چشم‌ها؛
ايجاد صداهاي غيرطبيعي؛
از دست دادن کنترل مثانه؛
تغيير ناگهاني در خلق و خو؛
دليل تشنج
تنشج‌ها مي‌توانند از مشکلات متعددي در بدن ناشي شوند. هر مشکلي در بدن که منجر به آسيب مغزي شود مي‌تواند سبب بروز تشنج گردد. برخي‌ از اين عوامل عبارتند از:
ترک ناگهاني الکل؛
گزيدگي يا گاز گرفتگي؛
عفونت‌هاي مغزي مانند مننژيت؛
آسيب‌هاي مغزي يا وجود نقص در بخشي از مغز درهنگام تولد؛
خفگي؛
استعمال نادرست و خودسرانه‌ي دارو؛
ترک ناگهاني يک دارو؛
عدم تعادل در الکتروليت بدن؛
شوک الکتريکي؛
صرع؛
فشار خون بسيار بالا؛
تب شديد؛
تروماي سر؛
اختلال در عملکرد کليه يا کبد؛
کاهش شديد قند خون؛
ضربه به سر.
تشنج مي‌تواند ارثي باشد. بنابراين پزشک خود را در جريان وجود اين مشکل در خانواده‌ي خود بگذاريد. برخي از تشنج‌ها به‌ويژه در کودکان، ممکن است بر اثر عوامل ناشناخته روي دهند.
اثرات تشنج
درصورتي که درمان مناسب براي تشنج صورت نگيرد؛ ممکن است که علائم آن شديدتر و مدت زمان حمله نيز طولاني‌تر شود. ممکن است که بيمار بر اثر تشنج طولاني به کما برود و حتي گاهي تشنج منجر به مرگ وي شود. افتادن و ساير آسيب‌هايي که بر اثر اين افتادن بيمار را تهديد مي‌کنند از ديگر اثرات تشنج هستند. توصيه مي‌شود که بيماران مبتلا به صرع، هميشه دستبند مخصوص هشدار‌دهنده‌ي اين بيماري را براي اطلاع اطرافيان و کمک‌رساني به‌موقع به دست داشته باشند.
تشخيص بيماري

غالبا تشخيص نوع تشنج براي پزشک نيز دشوار است. اما براي اينکه درمان مناسبي براي بيمار تجويز شود؛ پزشک از تست‌هاي تشخيصي ويژه‌اي استفاده مي‌کند. معمولا در اولين قدم، پزشک با بررسي سوابق پزشکي بيمار به‌دنبال علت يا عواملي مي‌گردد که مي‌توانند مسبب بروز نشانه‌هاي تشنج شوند. براي مثال سردرد‌هاي ميگرني، بي‌نظمي و اختلالات خواب و استرس‌هاي شديد ازجمله‌ي عواملي هستند که علائمي شبيه به تشنج دارند. در ادامه پزشک با انجام تست‌هاي آزمايشگاهي مخصوص، عواملي را که ممکن است منجر به فعاليت‌هاي تشنج‌‌گونه شوند، شناسايي مي‌کند. تست‌هايي نظير آزمايش خون براي بررسي عدم تعادل الکتروليتي، بررسي مايع مغزي-نخاعي (Spinal Tap) براي تشخيص احتمال عفونت‌هاي مغزي، سم‌شناسي براي بررسي داروها و سموم احتمالي موجود در بدن و بررسي امواج مغزي درطول تشنج براي تشخيص نوع تشنج از انواع اين آزمايشات هستند. همچنين اسکن‌هاي تصويري نظير ام آر آي نيز با فراهم آوردن تصويري از امواج مغزي به پزشک کمک مي‌کنند تا موارد غيرطبيعي، مسدود بودن احتمالي يکي از عروق خوني در مغز يا وجود تومور را که مي‌توانند سبب بروز تشنج شوند؛ تشخيص دهد.
درمان تشنج
درمان تشنج بسته به علت بروز آن متفاوت است. درواقع با درمان علت تشنج مي‌توان از بروز آن جلوگيري کرد. درصورتي که تشنج به دليل ابتلاي بيمار به صرع باشد غالبا از گزينه‌هاي درمان دارويي، جراحي به‌منظور اصلاح موارد غيرطبيعي موجود در مغز، تحريک عصب يا رژيم غذايي خاص موسوم به رژيم کتوني استفاده مي‌شود. با درمان منظم، مي‌توان باعث کااهش يا توقف علائم تشنج شد.
کمک‌رساني به افراد مبتلا به تشنج

اولين قدم در کمک به اين دسته از افراد، سالم‌سازي و متناسب‌سازي محيط اطراف با شرايط بيمار، به‌منظور جلوگيري از بروز آسيب‌هاي احتمالي است. اقدامات اوليه درصورت بروز حمله عبارتند از:
هنگام بروز حمله، فرد به پهلو خوابانده شود و يک بالش زير سر وي قرار گيرد؛
هرگز بيمار را تا پايان حمله ترک نکنيد و در کنار وي بمانيد.
درصورت بروز هريک از نشانه‌هاي زير به‌سرعت با اورژانس تماس بگيريد:
تشنج بيشتر از ? دقيقه؛
بيدار نشدن فرد بعد از پايان حمله؛
تکرار تشنج؛
تشنج در افراد باردار؛
تشنج در افرادي که هرگز سابقه‌ي تشنج نداشته‌اند.
از آنجا که پس از شروع تشنج امکان متوقف کردن آن وجود ندارد، بايد به ياد داشته باشيد که درحين کمک حفظ خونسردي بسيار مهم است. آکادمي عصب‌شناسي آمريکا نيز سلسله دستورات زير را براي کمک‌رساني در اين ارائه داده است:
بسيار مهم است که به‌محض مشاهده‌ي علائم تشنج، حواس‌تان به زمان آن باشد. اغلب تشنج‌ها بين ? تا ? دقيقه طول مي‌کشند. درصورتي که مدت زمان تشنج در افراد مبتلا به صرع بيش از ? دقيقه طول کشيد، بلافاصله با اورژانس تماس بگيريد.
اگر فرد در حالت ايستاده دچار تشنج شد براي جلوگيري از افتادن، بلافاصله او را در آغوش بگيريد و سعي کنيد وي را کف زمين بخوابانيد.
مطمئن شويد که آنها را از مبلمان يا اشيائي که درصورت افتادن بيمار را دچار آسيب‌ديدگي مي‌کنند، دور نگه داشته‌ايد.
آنها را به پهلو بخوابانيد تا کف يا استفراغي که از دهان‌شان خارج مي‌شود، وارد مجراي تنفسي‌شان نشود.
از قرار دادن هرگونه جسم خارجي در دهان فرد بپرهيزيد.
از نگه داشتن بدن فرد درحين تشنج خودداري کنيد.
مراقبت‌هاي بعد از تشنج
بررسي بيمار از نظر وجود آسيب‌ديدگي.
اگر درطول حمله امکان خواباندن بيمار به پهلو وجود نداشت؛ بعد از اتمام حمله حتما اين کار را انجام دهيد.
درصورت مشکل در تنفس با کمک انگشت‌تان دهان بيمار را از بزاق يا استفراغ پاک کنيد و هر لباس يا زيورآلات تنگي را از دور گردن و مچ دست بيمار باز کنيد.
تا زماني که بيمار هوشياري کامل خود را به دست آورد، در کنار وي بمانيد.
جاي راحت و امني را براي استراحت بيمار فراهم کنيد.
تا زماني که بيمار هوشياري خود را به‌طور کامل به دست نياورده‌ است، چيزي براي خوردن و آشاميدن به او ندهيد.
با پرسيدن سو?الاتي همچون اسمت چيست؟ کجا هستي؟ و امروز چه روزي است؟ و… هوشياري بيمار را چک کنيد. البته ممکن است که

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا